ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Parantez Aşklar|Arzu DİNÇER

Parantez Aşklar|Arzu DİNÇER

Bu kitaptaki öykülerde aşkına parantez açmak zorunda kalanlar kaleme alınmış ve onların pişmanlıkları, uzaklıkları, kayıpları…

19 Şubat 2018

2016 Yılında basılan “Tottenham Çocukları” kitabıyla Şubat 2017 de konuk etmiştik Sayın Dursaliye Şahan’ı ve 30 Ekim 2017 tarihi itibariyle “Parantez Aşklar”la okuyucularına merhaba dedi ve deyim yerindeyse hiç zaman kaybetmeden de sizlerle kendisini buluşturmaktan mutluluk duyuyorum.

Her kitabında, insana mayın tarlasında yürüyormuş hissi yaratacak oldukça hassas konularda okuyucusunu koşturtma özelliğine sahip bir yazar olmayı yine başarıyor Dursaliye Şahan.

Yeni kitapların da yine 5N1KitapYazarı’nda buluşmak üzere, siz sevgili okurlarımızı Sayın Şahan’la başbaşa bırakıyorum.

Sevgilerimle,

Arzu DİNÇER

Soruları yanıtlamadan önce kısaca kendinizi ve kaleminizi bizlere hatırlatabilir misiniz?

Dursaliye Şahan: Küçüldükçe zorlaşan o kısa hikâyelerin sırrını çözünce, Tottenham Çocukları ile roman yolculuğuna çıkmış, son beş yılını iyi roman kodlarını çözme uğraşı içinde bir yazın emekçisi olduğumu söyleyebilirim.

Bana göre yazarın kalemi; çıplak ruhunun aynasıdır. Bu nedenle de iyi yazar olmak için önce soyunma cesaretini gösterebilmek gerekiyor. Ruhunuzu saklıyorsanız yalan söylüyorsunuz demektir. Okuyucu yalanı anlamasa da sevmez. Dahası yalanların çoğu birbirine benzer. İşte tam da bu nedenle en azından özgün bir yazar olamazsınız. Çünkü her ruhun ayrı bir lisanı var. Bu da ilahi bir adalet olsa gerek. İçe dönmeler gibi söylemler biraz da bunu anlatır. Kendi iç yolculuğunuzda yorulmadan elinize kalem alırsanız muhtemelen kalemin ucu çabuk kırılacaktır.

Kalemimi sordunuz aklıma bunlar geldi. Kendimi bildim bileli elimdeki kalemle yazmaya çalışıyorum ama bazen kalem kalemlikten çıkıp yukarıdaki aynaya dönüşüyor. O kalemin okuyucuda ne bıraktığını henüz tam olarak bilmiyorum.

NE ZAMAN?

Yazmaya ilk ne zaman karar verdiniz, yayınlamayı düşündüğünüz (hazırladığınız) son kitabınız ne zaman yayınlanacak /yayınlandı?

Dursaliye Şahan: Yazmaya başlamak gibi aldığım kesin bir kararı hatırlamıyorum. Okuma yazma öğrendiğim günden beri hep bir şeyler karaladığımı biliyorum. En son öykü kitabım, Parantez Aşklar bu günlerde, (Ekim 2017) Sola Yayınlarından ya çıktı ya da bu günlerde çıkacak.

NE?

Kitaplarınızı bize özetleyebileceğiniz cümleler ne olur?

Dursaliye Şahan: İlk öykülerim çocukluğumda hayvanlarla ilgiliydi. Sonrakiler göçmen kadınlar ve çocuklar… İlk romanım doğulu bir göçmenin Londra’ya savrulan yaşamı… Parantez Aşklar yasak ama vazgeçilemeyen ilişkileri anlatıyor. Şu an üzerinde çalıştığım Ayarsız Kadınlar hayatın içinde devrim yarattığını fark etmeyen insanların özellikle de kadınların küçük hayatlarını anlatan bir roman olacak gibi görünüyor.

NEREDE?

Edebiyat dünyasında kendinizi nerede tanımlarsınız?

Dursaliye Şahan: İyi bir öykücü olduğumu düşünüyorum.

İnandığım politik mücadelemi de hikayelerimle ve romanlarımla sürdürmeye çalışıyorum.

Mücadelemiz kime karşı derseniz; ırkçılığa, cinsiyet ayrımcılığına, sınıf farkına karşı.

NASIL?

Yazar ve okurlar arasında kurulan köprü sizce nasıl olmalı?

Dursaliye Şahan: Ben bizdeki okurun biraz daha işlevsel olmasını tercih ederdim. Mesela biraz daha eleştirel bir gözle okuyup, düşüncelerini cesurca açıklayabilen, bunun için kafa yoran ve hatta yayınevlerini zorlamalarını hayal ediyorum. Çocuklarına okulda okutulan edebiyat eserlerini merak edip, bu konuda kamuoyu oluşturmalarını isterdim. Yazarla okuyucu arasındaki en sağlıklı ilişki buradan başlayabilir diye düşünüyorum. Sadece aynı memleketli olduğu için yazar sahiplenen okuyucularla karşılaşınca panik olmamak mümkün değil.

NEDEN?

Okurlar sizin kitaplarınızı neden okumalı?

Dursaliye Şahan: Aslında benim kitaplarımı okumak zorunda değiller. Ama günümüzde okumak, bütün dünyada belki de en çok ihtiyacımız olan şeylerin başında geliyor.

Okuyarak içinde yaşadığımız bu çarpık düzene başkaldırabiliriz. Bu da, piyasanın bize sunduklarını değil ihtiyacımız olan doğru eserleri seçerek okumamızı gerektiriyor.

Yeni düzen biz farkında olmadan bilgi ve kitap arasındaki mesafeyi hızla açıyor. Bu çok tehlikeli. Bazı popüler yazarlar tam da bu planın küçük parçaları.

Sola Yayınevi

Tanıtım Bülteni

“İnsanların, üzerinde en çok kafa yorduğu şey nedir? deseler, muhtemelen ilk üç sıradan birini aşk alır. Bu en çok konuşulan kavramın elli bin yıl içinde binlerce tarifi yapıldı. Cinsel kimliklerin arttığı günümüzde 8 milyara yaklaşan bunca insandan aynı algıları ve tepkileri beklemek, en hafifinden saflık olur elbette. Elinizdeki öykülerin ortak teması, ‘yasak’ aşklar üzerine. Bir anlamda, parantez içine hapsedilen aşklar.”Aşk bir tutkuysa, hangi yasak onu durdurabilir ki! Gönülde olmayan bir aşkı, hiçbir kâğıt parçası var edemez. Düzen, töre, yasa yüreklere hükmedemez. Aşka parantez açılır mı, elbette açılamaz; açılmamalı da! Bazen yaşayamadıklarımız, geride bıraktıklarımız; geçmiş sayılamıyor. Aksine, onlara hep gelecekmiş gibi bakıyoruz. Bu kitaptaki öykülerde aşkına parantez açmak zorunda kalanlar kaleme alınmış ve onların pişmanlıkları, uzaklıkları, kayıpları…

Yayın Tarihi2017-10-30
ISBN6059692779
Baskı Sayısı1. Baskı
DilTÜRKÇE
Sayfa Sayısı112
Cilt TipiKarton Kapak
Kağıt CinsiKitap Kağıdı
Boyut13.5 x 21 cm

Kaynak:
http://www.egazete.de/dursaliye-sahan-ile-parantez-asklar/

ETİKETLER:
Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.