ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Mavi Yankı | Sibel Çağlayan

02.01.2023
270
A+
A-
Mavi Yankı | Sibel Çağlayan

Yaşamın yokuşlu yollarında tıkandığınız, dermansız kaldığınız anlarda neler yapıyorsunuz?

Şikâyet edenlerdenseniz lütfen uzatacağım sihirli değneği kabul buyurun. Olumsuz bütün yargılarımızı buruşturup çöpe atalım. Bir de iyilikle yaklaşalım. Çatışma hâli sorunları katlar. Yürekleri yaralar. Barışçıl yaklaşımlarla aramızdaki engelleri yok ederiz.

Trafikte sorun yaşamayan yoktur. İnsanlar birbirlerine öfke kusar. Saygı ve hoşgörü rafa kalkar. Oysaki anlayış ve çözümcü yaklaşımlarla her şey kolaylaşır. Bir gülümseme bile çözüm için yeterlidir bazen. Sakinlik, iyilikten gücünü alır. Amacınız sevgi tohumlarını yüreklere saçmaksa ağzınızdan çıkan her sözcük, şifaya dönüşür.

Nöbetimde arkadaşına şiddet uygulayan bir çocuğun kulağına şu cümleyi fısıldadım:

Sen iyi kalplisin! Sen iyi kalplisin. Kimseyi incitmezsin. Çocuğun yüzüne nur indi sanki. Öfke yılanı uzaklaşıp karanlık inine geri döndü.

Bilinçaltına güzellik tohumları serpersek huzur dalga dalga yayılacak. Sen güzel yüreklisin, dediğin bir insanın kötülük yapmasını engellersin. Sen gayretlisin, dediğin bir insanın adımları devleşir.

Sınıfa girdiğimde negatif enerji savaşlarını şu cümlem durduruyor: Okul ve aile eğitimini almış örnek öğrencilerimi yüreğimle alkışlıyorum. Bütün öğrencilerim takdir edilenin kendisi olmasını istediği için kendine çekidüzen veriyor.

Yıkıcı eleştiriden yılmışız. Takdir görmek, onaylanmak istiyoruz. Güzel sözler duymak istiyoruz. En çok da yaşamda kaybolmuş ruhların buna ihtiyacı var. Onları dışlayarak, yaptığı olumsuz davranışları gözünün içine sokarak iyi etmiyoruz. Ceza, çözüm müdür?

Ödülün bile yeri geldiğinde ceza olduğu unutulmamalıdır.

Birilerini ödüllendirirken diğerlerini cezalandırmış oluruz. Dillendirmeyelim artık olumsuzlukları. Enerjilerinin kaynağını keselim.

Sen iyi kalplisin! Kimseyi incitmezsin! Sen erdem kelimesinin somut hâlisin. Sen, karanlıkları yırtan ışıksın! Üç günlük dünyada gönül kazanansın. Vererek çoğalansın. Yaralara şifalı ellerinle dokunansın. Yağmurdan sonra çıkan gökkuşağısın. Sen siyahı parlatan beyazsın. Sen evrendeki tüm çirkinlikleri yıkayan MAVİ YANKISIN!

 

Sibel Çağlayan /Eğitimci Yazar/Alfa

 

 

…..

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/   Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.