ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Parçalı Bulutlu

İyi insan, şeytanla bile aynı çuvala girmekten çekinmez | İbrahim Ülger

İyi insan, şeytanla bile aynı çuvala girmekten çekinmez | İbrahim Ülger

Her şey zıddıyla birlikte vardır. Kötülük olmalı ki iyilik bir anlam kazansın. Adalet, zalimlerin varlığı sayesinde bir anlam taşır. Hayatı anlamlı kılan, ölümdür. Sağlığın kıymetini hasta iken anlarız. Sevinç, hüzün, hastalık, karşıtıyla bir anlam taşır. Cesaret korku sayesinde vardır. Karşıtlardan birinin yok olması, mesela ölümü ortadan kaldırdığınız an yaşamın hiç bir değeri yoktur. Bu durumda kötülüğü yok etmeye çalışmak iyiliği katletmektir. Her şey doğada olduğu gibi, her canlının bünyesinde vardır. Mesela içinizdeki kötülüğü tümden yok ederseniz, karşınızdaki kötü birinin kurbanı olmanız kaçınılmazdır. İçinizdeki şiddeti tümden yok ederseniz zalimin lokması olursunuz. Bütün mesele içimizdeki karşıtlıkları yok etmek değil, onları denge içinde tutmasını bilmektir.

Erdemli insan, içindeki kötülüğü, öfkeyi yok eden değil, onun farkında olan, dengeyi sağlayabilendir. Kusur işlemekten korkmayan, ama kusurunu gördüğünde gidermesini bilendir. Korkusuz olan değil, içindeki korkuyu cesaretle dengelemesini bilendir.

Bu durumda salt iyi ve kötü ya da adaletli ve zalim olan kimse yoktur. Sadece birinde zulmün, kötülüğün ölçüsü kaçmış, içindeki adaleti yok etmeye çalıştıkça hem kendine hem de etki alanında bulunan herkese kötülük yapmaya devam etmektedir. İşte iyi insan bu şartlar altında belli olur, safını belirlediği için kötü ile yüz yüze kalmaktan, onunla aynı ortamda bulunmaktan çekinmez. Ona onun anladığı dilde değil, kendi anladığı dilde hitap eder: Mesela o kötüyü alsa taklit etmez, kötülük gördüğü halde kötülük yapmayı düşünmez, işkence gördüğü halde, işkencecisine bile işkence yapmayı aklından bile geçirmez. İyi insan olmanın olmazsa olmaz şartı içindeki kötülüklere, zaaflara karşı savaşmaktır. O başkası ile değil, kendisi ile savaştıkça, dışındaki düşmanlar, kötülükler azalır. İçindeki zaafları kontrol altına almasını bildikçe cesareti artar ama o asla içindeki korkuyu tümden yok etmez. Çünkü korku onun içindeki frenidir. Frensiz aracın uçuruma yuvarlanacağını hiç bir zaman unutmayacağı gibi, cesaretinde içindeki enerji olduğunun farkındadır.

İyi insan cesur olduğu için değil, içindeki korkulara teslim olmaktan çekindiği için iyi olmayı tercih eder.

Please follow and like us:

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share