ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Sağanak Yağışlı

İşinin Aslı | Hikmet Öztürk

17.07.2020
2.877
A+
A-
İşinin Aslı | Hikmet Öztürk

“İpten Adam Alma…”

Bir tarihte varlıklı bir İngiliz, ağır bir suç işlemiş. O suçun cezası “idam.” adam hemen İngiltere’nin en şöhretli avukatını tutmuş. Avukat demiş ki, “merak etme ben seni kurtarırım.”

Mahkeme başlamış. Avukat savunmasını yapmış ve hakim kararını açıklamış; “idam..!”

Avukat, hapishaneye gitmiş, müvekkiliyle konuşmuş, “merak etme, seni kurtarırım.”

“nasıl ?” diye sormuş adam, avukat, “bu işin temyizi var. Temyiz idamı bozacak.”

Dava dosyası temyize gitmiş. Temyizin kararı belli olmuş: “mahkeme kararının onanmasına; idam.”

Adam, “hani beni kurtaracaktın?” diye avukatına çıkışmış. Avukat hala sakin, “merak etme, seni kurtarırım. Daha her şey bitmedi, konu avam kamarasına gelecek.”

Gerçekten, avam kamarasına gelmiş. Konuşulmuş, sonunda parmaklar kalkmış, “idam..!”

Adam sinirli mi sinirli.. Avukat da sakin mi sakin… “merak etme seni kurtarırım. Lortlar kamarası idamı geri çevirir, endişen olmasın..”

Lortlar kamarası da toplanmış, olayı incelemiş, kararını vermiş: “idam..!”

Adam, elinden gelse avukatını bir kaşık suda boğacak, ama avukat hiç oralı değil, “merak etme, seni kurtarırım. Kraliçe onay vermeden, hiçbir idam cezası infaz edilmez. Kraliçe bu kararı bozar.”

Dosya kraliçenin önüne gelmiş. Kraliçe de imzayı basmış: “idam..!”

Londra’da bir meydanda idam sehpası kurulmuş. Hâkim, savcı, avukat, güvenlik görevlileri, halk orada. Adamı idam sehpasına çıkarmışlar. Adamın avukata dönük bakışlarından alev fışkırıyormuş. Avukat ise adama “sus” işareti yapmaktaymış; “merak etme, seni kurtarırım” gibisinden.

Ve cellât, yağlı ilmeği adamın boynuna geçirmiş. Alttaki iskemleye de tekmeyi vurmuş. Adam ipte sallanmaya başlarken, avukat yerinden fırlamış, cebinden çıkardığı bıçakla adamın boğazındaki ipi kesivermiş. Adam, zar zor nefes alır vaziyette yere yuvarlanmış.

Hemen hâkimler, savcılar koşup gelmişler, “avukat, sen ne yaptın?”

Avukat, İngiliz ceza yasasını cebinden çıkarmış; “yasada, müvekkilimin işlediği suçun cezası idam. Siz de onu idam ettiniz. Ama yasada ‘idam edilerek öldürülür’ diye bir hüküm yok. Bu durumda, ceza infaz edilmiş sayılır.”

Bunun üzerine İngiltere’de bir “hukuk tartışması” başlamış. Kraliçe, avukatın bu becerisinden dolayı adamı affetmiş ve İngiliz ceza yasasının “idamla ilgili maddesi” yeniden düzenlenmiş: “idama mahkûm edilen kişi, asılmak suretiyle öldürülür.”

O tarihte TV yok, büyük gazeteler yok, iletişim patlaması yok, ama olay dilden dile, bütün dünyaya yayılmış.

İşte, “ipten adam alma” konusunda işinin aslı bu…

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.