ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

İbram Erdem’den Mektup Var / Gazeteci Yazar Kerim Özbekler

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------

Bir ışık yakmaya… Aydınlatmaya…

 

  Sevgili kardeşim! Kızgınım, üzgünüm ama sevda doluyum. Tam da şimdi! Ne demek istediğimi en iyi sen bilirsin!

Biriktirdiklerimizin dökümünü yapma zamanı geldi. Sen çok güzel çalışmalar yaptın Türkçe için. Türkçe’ye borcun bitmedi. Biliyorsun!

Ya gelip o kitapları yakarım ya da sen onların dökümünü yaparsın. Sende kalanı. Türk ve dünya sorunlarının sendeki izi…

O zaman işte, bugün.

Tük romanının sorunu var, hiçleştirilmesi var. Köy enstitülülerin erdemi var. Öykü aynı durumda…

Dünya yıkılıyor bu konuda. Düşündüklerimiz ne zaman gün yüzüne çıkacak.

O zaman, şimdi.

Bize Türk insanına, aydınına, edebiyatçısına, Türkçeyi sevenlere, yaptıklarını anlatarak işe başlamanı istiyorum.

O yılların geçip gitmesini değil. Ortaya çıkan muhteşem eserlerin oluşumunu, gereğini, “mirası” sen kime ne miraslar bırakacaksın bunları anlat bize.

On iki sayılık bir plan yapmanı istiyorum. 15 Ağustos 2018 tarihinde elimde olacak biçimde. Bu kez yalnız kalmak istemiyorum.

Maddi, manevi…

Cumhuriyetin güzel çocukları koltuklarınızdan kalkın, beyninizin içine bakın artık.

Tam bugün…

Şiir, deneme, eleştiri nerede? Bu sorunlar bizi ilgilendiriyor. İçimiz kanamıyorsa söyleyecek bir şey yok.

Okuduğumuz binlerce kitap zehirlesin bizi. Buna bakarak borçluysak borcumuzu ödeyelim. Bunun biçimini, yönetimini en iyi bilen sensin. Bu görevi bölüşmezsek zehir zıkkım olsun tüm yaşadıklarımız, okuduklarımız, düşlerimiz özlemlerimiz, umutlarımız…

Zaman daralıyor. Eskisi gibi dinç, çalışkan, savaşkan değiliz belki, ama son güne dek bu işimiz. Bu işi yaparsak sağlığımıza kavuşuruz.

Güzel işler yapmak bizi onurlandırır, bölüşme bizi çoğaltır. Sevinç kucaklar bizi.

Daha ne olsun?

Tartıştığımız, tartışacağımız binlerce konu var. Bu bizim için çok gerekli. Bu toplumun aydınları için de çok gerekli. Holdinglerin, efendilerin, aymazların bayılttığı aydınlarımızın çok ihtiyacı var.

Okullardayken, kitapların peşindeyken nice konu tartıştık. Hepsi orada kaldı. Orada kalırsa işte böyle dona kalırsın aydın!

Rıfat Ilgaz’ın şiirini biliyorsun. Korkuluk olmayacağını biliyorum. Hadi kalk ayağa o beynindeki tüm sevinçleri, sorunlar yumağına sokarak düzelt. Biz kaçtığımız için, biz korktuğumuz için, biz “bir şey olmaz “ dediğimiz için “Bu ülke nasıl kurtulur?” afyonunu yuttuktan sonara göreceğin gerçek bu. Ama kalkılır, o birikmiş düşünceler bir kişiyi aydınlatsa dünyaya bedeldir. Mustafa Kemal böyle başladı. Daha binlerce örnek var. Sen bunları benden daha iyi biliyorsun.

O zaman?

1 Eylül 2018 tarihinde Öyküşiir Dergisi yeniden başlatıyoruz. Kafa bulmaya, kendimizi aldatmaya, zaman uyutmaya değil.

Bir ışık yakmaya…

Aydınlatmaya…

Ya tutsak olacağız uyuyup ölümün kapısını çalacağız, ya da bilgimizi gün yüzüne çıkararak yarınlara kapılar açacağız.

Gözlerinden öpüyorum.

İbram Erdem

 

Öyküşiir Dergisi 48. Sayısıyla yayım yaşamını sürdürüyor. 64 sayfa 14*20 boyutunda saha önceki sevimli görüntüsüyle okurlarıyla 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren yayın hayatını sürdürecek. Yıl sonuna kadar ki programımız:

Eylül: Barış! Hemen Şimdi!

Ekim: Eğitim/Sizsiniz

Kasım: Ölüm Adın Kalleş Olsun

Aralık: İnsan Üzerine Demeler (İnsan! Kimsin!)

Yazar-şair arkadaşlara programımızı sunar, katkılarını bekleriz. Her sayı için son gönderim tarihi her ayın 15’idir. Bilginize…

İbram Erdem

Özgür Sanatçılar Derneği Başkanı

Tuna Caddesi, No. 26/4 Kızılay/Ankara

Tel.0-535-6747779

E Posta.oykusiir18@gmail.com


BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Değerli şair ve yazar arkadaşlarla birlikte olmanın mutluluğunu duydum. Hatice Elveren Peköz arkadaşımızın duyarlılığına, emeğine teşekkür ederim. Sevgimle