ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 26°C
Az Bulutlu

Haftanın Yazarı / Murat Tuncel

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  

Bu haftanın yazarı, Murat Tuncel…

 

1952 yılında doğan Sayın Tuncel, Artvin Öğretmen Okulu‘nu ve İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi‘nin Türkçe Bölümü’nü bitirdi. Türkiye’de ilk ve ortaokullarda öğretmen olarak çalıştı.1984 yılında öğretmenlikten ayrıldı.  Günaydın gazetesinde çalıştı.1989 yılında Hollanda’ya göç etti. Hollanda eğitim bakanlığına bağlı temel eğitim okullarında anadili dersleri ve Rotterdam Konservatuvarı’nda  Türk dili ve edebiyatı dersleri verdi. Yazar, yaşamını Hollanda’da sürdürmektedir.

Türkiye’de yayınlanan Varlık, Edebiyat Gündemi, Damar, Yaşasın Edebiyat, Kıyı, Karşı Edebiyat, Dönemeç, Türk Dili Dergisi, Güzel Yazılar, Evrensel Kültür, Cumhuriyet Kitap, Dünya Kitap gibi edebiyat dergilerinde öyküleri, tanıtım yazıları ve söyleşileri yayınlandı ve yayınlanmaktadır. İlk öykü kitabı 1981 yılında yayınlanan yazarın, birçok öyküsü Türkiye ve Hollanda’daki antolojilerde yeralırken, birçok öyküsü de Hollandaca, Lehçe, Rusça,Azerice ve Arapça olarak edebiyat ve üniversite dergilerinde yayınlandı.Yazarın  Maviydi Adalet Sarayı adlı romanı Valse Hoop (Sahte Umut) adıyla  Hollandaca (3C Yayınevi-Arnhem),  İnanna adlı romanı ise Arapça (Al taakwin Yayınevi-Suriye),  Korece (Asia yayınevi-Seul) ve  Bulgarca (Ednorog yayınevi-Sofya) olarak yayınlanmıştır. Yazarın, Süper Kurbağa adlı çocuk romanı oyunlaştırılarak Devlet Tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatroları repertuarlarına alınmış, Ankara Şehir Tiyatroları tarafından da sahnelenmiştir.

Tuncel’in son çalışması olan seri romanların ilki Osmanlılar-1,Trakya Güneşi ise Bulgarca (Ednerog Yayınevı-Sofya) yayinlandı, Arapça ve İngilizce olarak yayına hazırlanmaktadır. Gölge Kız adlı öyküler kitabı  Rusça (MockBa-Yayınevı/Moskova) ve Beyoğlu Çığlıkları Bulgarca ve Ressamlar Mahallesi Çocukları, De Kinderen van de Schildersweek adıyla Hollandaca yayınlanmıştır..

Yazar, Türkiye Yazarlar Sendikası, Hollanda Yazarlar Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye PEN Klubü üyesidir.

 

Ödüller:

1979 yılında Kültür ve  Spor Bakanlığı Gençlik Öykü Ödülü’nü Çerçi adlı öyküsüyle,

1997 Hollanda NPS Radyo’su Öykü Ödülünü Cennet de Bitti adlı öyküsüyle,

1994 Şükrü Gümüş Roman Ödülü’nü Maviydi Adalet Sarayı adlı  romanıyla ,

1997 Halkevleri Kültür -Sanat Yarışması Roman Ödülü’nü  Üçüncü Ölüm adlı romanıyla,

2000 Yılı Orhan Kemal Öykü Ödülü’nü yayınlanmamış öykü dosyasıyla.

Yapıtları:

Öyküler:

Dargın Değilim Yaşama(1981),

Mengelez (1983-Servet yayınları),

Güneşsiz Dünya (1987-Çağıltı yayınları-Altın Bilek Yayınları 2012, İstanbul ),

Beyoğlu Çığlıkları(1989 Gerçek Sanat, 2007 Altın Bilek Yayınları, İstanbul),

Gölge Kız (2002 Varlık, 2006 Varlık),

Wilma’nın Sandığı (2010 Varlık)

Romanlar:

 Maviydi Adalet Sarayı (Pencere  1994, Valse Hoop(Sahte Umut) Hollandaca Uitgeverıj 3C 2003-2004, Arnhem) ve  sesli kitap olarak  Liscus Uitgevrij 2007, Altın Bilek Yayınları 2007, İstanbul.

Üçüncü Ölüm (Halkevleri yayını 1997, Pencere Yayınları 1998,  Altın Bilek Yayınları 2007),

İnanna (Varlık Yayınları, 2006)

Osmanlılar-1, Trakya Güneşi (Alfa Yayınları,2011-İstanbul)

Anı:

Yarımağız Anılar(1996 Pencere).

 

Çocuk ve gençler için masal, öykü ve roman:

 

Masallar:

Şakacı Masallar (2006 Morpa Yayınları 10 kitaplık seri).

 

Öyküler:

Tipi (1982  Esin yayınları, 2000-20004,2006 Ceylan Yayınları),

Buluta Binen Uçak (Esin Yayınları 1983),

Romanlar:

Süper Kurbağa/Roman (1984 Esin yayınları,1996 Ortadoğu Ferlag-Almanya, 2000 Engin Yayınları, 2004 Morpa Yayınları-Işığın Gizemi olarak),

Ressamlar Mahallesi’nin Çocukları (Çıkacak 2011 Morpa Yayınlar)/Boekscout 2016,Nederland.)

 

Yazar hakkında bilgi edinme: Edebiyatımızda isimler sözlüğü(Behçet Necatigil-Varlık),

Tanzimattan Günümüze Edebiyatçılar Ansiklopedisi(YKY)

Edebiyatçılar antolojısı (İhsan Işık-Ankara)

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yıllıkları.(İstanbul)

Google.  www.murattuncel.org

Murat Tuncel

Autobiography
 
Murat Tuncel was born in Kars, in eastern Turkey in 1952. He worked in Turkey as a primary school teacher and later taught Turkish language in a high school. He later worked as a journalist for many newspapers and magazines.
He has published eleven books in Turkish including novels, short stories children’s books and memoirs. Two of his novels and a short story collection won major literary awards in Turkey.
His first story was published in the Uyaniş newspaper in 1979. His stories are published in literary magazines such as Varlik, Evrensel Kültür, Damar, Edebıyat Dunyası, Kıyı, Gösteri Sanat, Cumhuriyet Kitap. He also regularly  contributes to Turkish literary magazines on subjects such as Dutch and Flemish literature.
Its several tales are translated and are published in literature magazine Russian, Arab, pulse, Korean and Azeritisch. To be novel Inanna is translated in Arab (Syria), Korean and Bulgarian. His last novel Traciasun is translated ın Bulgars en Arabıc. Him story Shadow Girl is translated in Russian. Him  children’s novel  – Schilders District of Children is translated end published  in Dutch (2016).    

He is member of Turkish writers association (TYS, Dutch writers association (VvL), Turkish PEN, Turkish journalists association and several writer club.                                          

  Bibliography:                                                                                                                                    Novels:
-“Maviydi Adalet Sarayi” (The Justice Palace Was Blue) 1996 in Istanbul -Pencere, (Valse Hoop- in Dutch) 3C-In Holland, 2007 in Istanbul-Altinbilek Puplischet.
-“Üçüncü Ölüm” (The Third Death) 1998 in Istanbul-Pencere, 2006 in Istanbul-Altinbilek Puplischet.
-“
Inanna”   2006  in Istanbul-Varlik, 2008 in Syrie-Al taakwin Publisher, 2010 ín Korea-Asia Publisher, 2010 Bulgarıa- Ednorog Publisher                                                                                         -“ Osmanlılar-1, Trakya Güneşi (Alfa Puplischet, 2011-İstanbul)                                             Children’s Novel:
-“Süper Kurbağa (Super Frog) 1984, 1988, 1992, 1997,2004,In Istanbul-Esin 2 times,                      Germany-Ortadogu, Istanbul-Engin end Morpa Publisher                                                                            – Ressamlar Mahallesi Çocukları-( Schilders District Children) Morpa Publisher, 2012-İstanbul end Boekscout in Netherlend, 2016)    

Story Collections:                                                                                                                                                        -“Dargın Değilim Yaşama” ( I’m Not Angry with Life) 1981 in Istanbul-Servet.
“Mengelez” (…) 1984 in Istanbul-Servet.
“Güneşsiz Dünya” (World without Sun) 1986 in Istanbul-Cagilti.
“Beyoğlu Çığlıkları” (Beyoğlu Screams) 1989 in Istanbul-Gerçek Sanat. 2006 in Istanbul-Altinbilek Publisher.)
“Gölge Kız” (Shadow Girl) 2002 in Istanbul-Varlık                                                                                                                                                                                                                                                       – Wilma’nın Sandığı (The Wilma’s chest)                                                                                 Memoirs:
-“Yarım Ağız Anılar” (Memories) 1998 in Istanbul-Pencere                                                            Children’s story:
“Tipi” (Blizzard) 1982, 1999 in Istanbul- Esin
“Buluta Binen Uçak” (A Plane Above the Clouds) 1984, 1986, 1993 Esin in Istanbul              – Şakacı Masallar(A joker tale’s) 2006/2007/2008 in Istanbul-MORPA Publisher

Biographie

    Murat Tuncel  (1952) is geboren in Turkije. Na zijn beroepsopleiding werkte hij jarenlang als Turkse taal leraar op een basisscholen en voorgezet onderwijs in Turkije en in Nederland. En werd hij als journalist verbonden aan diverse kranten en tijdschriften. Sinds vıjfentwintig jaar woont hij in Den Haag en werkte er ook op een basisschool in Schilderswijk en hij heeft ook literaire les op het Rotterdamse conservatorium gegeven.
Daarnaast publiceerde hij twintig boeken in het Turks en verschillende talen. Waaronder verhalenbundels, romans en kinderboeken.
Zijn eerste verhaal is in 1979 gepubliceerd. Zijn verhalen worden in de bekende literaire tijdschriften Varlik, Evrensel Kültür, Damar, Edebiyat Dünyası, Kıyı, Gösteri Sanat, Cumhuriyet Kitap, Dönemeç in Turkije en in Polen, Korea, Bulgerije gepubliceerd. Van hieruit levert hij ook bijdrage aan Turkse literaire tijdschriften over bijvoorbeeld Nederlandse en Vlaamse literatuur. Zijn verhalen worden in de literaire tijdschrift Extaze en Crossingborder almanak ook  in Nederland gepubliceerd.
Zijn verhalen wordt vertaald in het Russisch, Arabisch, Pols, Koreaans en Aziatisch. Zijn verhalenbundel Geschreeuw van Beyoğlu word vertaald in het Bulgaars en gepubliceert. Zijn verhalenbundel Schaduw meisje wordt vertaald in het Russisch en gepubliceerd.  Zijn roman Valse Hoop (Original naam is Maviydi Adalet Sarayı) wordt vertaald in het Nederlands en twee keer gedrukt door Uitgeverij 3C, in Arnhem. Zijn roman Inanna wordt vertaald in het Arabisch(Syrië), Koreaans en Bulgaars. Nu is vertaler en uitgever bijzig dit roman in het Engels. Zijn roman Ottomaanse Rijk 1/Zoon van de Tricia word vertaald in het Bulgaars en Arabisch in Bulgaria en Egepty.                                                                                                                       Hij is lid van Turkse Schrijvers vereniging (TYS), Nederlandse Schrijvers vereniging(VvL), Turkse PEN, Turkse journalisten Vereniging.
Bibliographie:
Roman’s:

-in het Turks “Maviydi Adalet Sarayi” in het Nederlands “Valse Hoop” 1996 in Istanbul-Pencere/ 2007 in Istanbul-Uitgever Altin Bilek. 2003 in Arnhem-Uitgever 3C, 2004 Uitgever 3C in Arnhem,
“Üçüncü Ölüm” (De derde sterven) 1998 in Istanbul-Pencere, 2007 Altin Bilek Uitgeverij in Istanbul.
-“Inanna”   in İstanbul, Varlık , 2007 Al Taakwın Publısher in Syrıe, 2008 Asiya publısher in Korea.                                                                                                    –Ottomaanse Rijk 1/Zoon van de Tricia (Osmanlilar 1, Trakya Gunesi) Uitgever ALFA In Istanbul.                                                                                                                      Verlaten Kasteel Naren, Üitgever Altın Bilek in İstanbul 2014, (derde gedrukt tot nu toe)   Jeugd roman’s:
-“Süper Kurbağa” (Super kikker) 1984, 1988, 1992, 1997 In Istanbul-Esin 2 keer, Duitslan-Ortadogu, Istanbul-Engin, 2004, 2006 Morpa in Istanbul.                                                                                   De Kinderen van de Schilderswijk, uitgeverij Morpa, in İstanbul, 2014.                                       Verhalen bundels:
“Dargın Değilim Yaşama” (Ik haat het leven niet) 1981 in Istanbul-Servet.
“Mengelez” (…) 1984 in Istanbul-Servet.
“Güneşsiz Dünya” (Wereld zonder zon) 1986 in Istanbul-Cagilti., 2008 Altinbilek Uitgeverij in Istanbul.
“Beyoğlu Çığlıkları” (Geschreeuw van Beyoğlu) 1989 in Istanbul- Gerçek Sanat. 2007 Uitgeverij Altinbilek in Istanbul.
“Gölge Kız” (Schaduw meisje) 2002 ın Istanbul-Varlık, 2004 Varlık in Istanbul.-Wilmanin Sandığı</strong> <strong>(</strong>Wilmas Kist) 2008 Varlık in Istanbul
Herinneringsboek:
-“Yarım Ağız Anılar” (Halve mond herinneringen) 1998 in Istanbul-Pencere, 2008 Altinbilek Uitgeverij in Istanbul.
Kinder verhalen:
“Tipi” (Sneeuwstorm) 1982, 1999 in Istanbul- Esin, 2000, 2002, 2006 Uitgeverij Ceylan in Istanbul.
“Buluta Binen Uçak” (Vliegtuig stapt in de wolk) 1984, 1986, 1993 in Istanbul Esin
-“Şakacı Masallar” (Het Grappige Sprookjes) 2005/2006/2007 MORPA in Istanbul.

Mail adres:tuncel.murat@gmail.com

www.murattuncel.org

Yayınlanmış yaypıtlar ve bazılarının çevirileri…/gepubliceerde boeken voorbıjld

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.