ALTIN 487,38
DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
BIST 1,1861
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Sisli

Haftanın Kitabı | Mev’ud Hüküm| Halide Edip Adıvar

21.08.2020
4.334
A+
A-
Haftanın Kitabı | Mev’ud Hüküm| Halide Edip Adıvar

Roman Karakterleri: Kasım Şinasi, Sara, Behire, Kami, Atiye

ÖZET

Kasım Şinasi, Avrupa’da eğitim görmüş başarılı bir doktordur. Tedavi ettiği hastası Sara ile evlenir. Sara yengesinin üvey kardeşidir. Sara’nın eski kocası Süruri, kendisine zührevi bir hastalık bulaştırmıştır. Sara, aynı zamanda annesi çıldırmış bir insan olarak bu iki olayın etkisinden bir türlü kurtulamaz. Eski kocası Süruri gibi korkunç bir şekilde ölmek, annesi gibi çıldırmak Sara’da sabit bir düşünce hâline gelir. Ancak kocası Kasım Şinasi, Sara’ya güvence verir. Şayet Sara öyle bir hastalığa yakalanacak olursa onun eski kocası Süruri gibi korkunç bir şekilde ölmesine izin vermeyecek, tıbbın imkânlarını kullanarak onun ağrısız ve ani bir ölümle ölmesini sağlayacaktır. Ancak henüz ortada böyle bir durum görünmediği gibi Sara, kızı Atiye ve Kasım Şinasi son derece mutludur. Fakat bir gün Kasım Şinasi, Balkan Savaşı’na katılmak üzere Edirne’ye gider. Kasım Şinasi’nin yokluğunu fırsat bilen kötü niyetli insanlar hemen harekete geçer. Sara’nın üvey kız kardeşi Behire hemen bir fitne çıkarır. Güya Sara kocasının yokluğunu fırsat bilerek onu Kasım Şinasi’nin asistanı ve Süruri’nin kardeşi Kâmi ile aldatmaktadır. Bu iftirayı duyan Kasım Şinasi’nin bütün mantık düzeni alt üst olur. Bütün anlatılanları doğru kabul ederek eve döner. Karısı Sara’yı öldürmeye karar vermiştir. Ancak bunu bir cinayet olarak değil karısına vaat ettiği bir ölüm olarak kabul eder. Olayların iç yüzünü araştırmadan ihanet içinde kabul ettiği Sara’yı bir gece uykusundayken vücuduna şırınga etiği yüksek dozda bir morfinle öldürür.

Halide Edip Adıvar’ın bu romanı, yazarın bireysel konuları; aşk, kadın psikolojisi gibi temaları işlediği romanları içinde değerlendirilmektedir.


Halide Edip Adıvar Kimdir??

Türk, yazar, siyasetçi, akademisyen Halide Edip Adıvar kimdir?

Halide Edib Adıvar 1884 yılında İstanbul’da doğmuştur.

Yedi yaşında iken yaşını büyüterek girdiği Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nden bir öğrencinin ihbarı üzerine bir yıl sonra uzaklaştırılmış ve evde özel ders görmeye başlamıştır. Evde aldığı özel dersler ile ilköğrenimini tamamlayen Adıvar’ın 1897 yılında, İngilizce öğrenirken çevirdiği Jacob Abbott’un “Ana” adlı eseri yayınlanmıştır. Bu başarısı nedeniyle Sultan II. Abdulhamit tarafından 1899 yılında Şefkat Nişanı ile ödüllendirilmiştir.

Sonraları kolejin yüksek sınıfına geri dönen Halide Edip Adıvar İngilizce ve Fransızca öğrenmeye başlamış ve Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nden lisans derecesi alan ilk müslüman kadın olmuştur.

Kolejin son sınıfındayken matematik öğretmeni olan Salih Zeki Bey ile okuldan mezun olduğu yıl evlenmiş ve 1903 yılında ilk oğlu Ayetullah, bundan on altı ay sonra da ikinci oğlu Hasan Hikmetullah Togo dünyaya getirmiştir.

1908 yılında Tevfik Fikret’in çıkardığı Tanin’de yazıları yayınlanmaya başlayan Halide Edip, ilk yazılarında eşinin isminden ötürü Halide Salih imzasını kullanmıştır.

Yazıları bazı çevrelerin tepkisini çeken Halide Edip, bir süreliğine Mısır’a gitmiş ve 1909 yılında İstanbul’a geri dönüp siyasi içerikli yazıların yanı sıra edebi yazılar da yayımlamaya başlamıştır.

Yazar
Yazar
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.