ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Haftanın Kitabı | Kör Pencerede Uyuyan | Meral Baltacı Nalbantoğlu

Haftanın Kitabı | Kör Pencerede Uyuyan | Meral Baltacı Nalbantoğlu

|B. Nihan Eren

@bilalante önerisiyle okuduğum Nihan Eren öyküleri içime işledi. Sanki anlattığı tüm karakterler tanıdık, aktardığı tüm duygular bildikti. Yaş, cinsiyet, sosyal statü, ruhsal durum vb.. açısından birbirinden çok farklı karakterler anlatılmış maharetle, sanki Nihan Eren o hayatların hepsini yaşamış, yaşamakla kalmamış o hayatlara büyüteçle bakıp, duygu olarak ne var ne yoksa hepsini görüp içselleştirmiş anlatılarında. Üstelik, en sevimsiz karakterler bile öyle insani, öyle şeffaf ve yakın anlatılmış ki, rahatlıkla onlara sempati besleyebilirsiniz. Bu karakterler usul usul deşilirken, karakterlerin sosyal çevresi, toplumsal değerleri, davranış kalıplarının bireyin hayatı üzerindeki yıkıcı etkilerini de incelenmiş/ eleştirilmiş. 

İnsana ait duyguları, davranışları, tutumları neredeyse bir psikolog gibi kavrayıp sebepleriyle aktarmış okuyucuya yazar.

Gece ve Gün adlı iki bölümden oluşuyor kitap. Gece bölümündeki öyküler tek başlarına okunabilecekleri gibi kendi içlerinde bir bütünlük taşıyorlar, bir roman olarak da okunabilir bu bölüm. Geri/ geçmişe gidişlerle kronolojik olmayan bir akışa sahip. Öyküler gecede geçiyor ve karanlıkta. Özellikle Melike’yi anlatan öykülerde yoğun bir keder var. 

Gün’ün Gece ile bağlantısı var. Ancak ondan bağımsız. Gün, bir yaz gününde, ışığın bol olduğu bir plajda geçiyor Gece’nin aksine. Gün farklı insan hikayelerinden oluşsa da, yalnızlık, değersizlik, sevme, sevilme isteği, yaşamı ıskalama karakterlerin ortak özelliği. Bir şekilde karakterlerin hepsi de, herkes dopdolu, kıvançla yaşarken, bunu azıcık bile becerememiş, beceriksizlikleri bir çamur ve kendileri buna batmış gibi yaşayıp geçmişle hesaplaşan, yaşama sürekli geç kalan acılı tipler. 
Kitap harikaydı. Her kitap siparişimde bir tane alıp sevdiklerime hediye etmeye karar verdim. 


Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.