ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Haftanın Kitabı | Canan | Peyami Safa

Haftanın Kitabı | Canan  | Peyami Safa

Türü: Roman

Karakterler:

Canan, Lâmis, Bedia, Şakir Bey, Selim, Kâzım Bey

ÖZET

Canan, bir Çerkez kızıdır. Küçük yaşta bir saraya satılan Canan, güzelliği ile sarayda herkesin dikkatini çeker. Bu güzel esir kız daha sonra zengin bir aile olan Şakir Bey’in konağına verilir. Canan burada ailenin diğer çocuklarından ayırt edilmeden yetiştirilir. Büyüyünce de Kâzım Bey adında bir binbaşı ile evlendirilir. Edirne’ye giden Canan, kocasıyla anlaşamadığı için tekrar İstanbul’a döner. Bir gün Canan, Şakir Bey’in şirketinde çalışan Lâmis ile tanışır.

Bir müddet sonra aralarında aşk başlar ve Lâmis, beş yıldır evli olduğu Bedia’dan ayrılarak Canan ile evlenir. Bir süre sonra Lâmis’in, kendi isteklerine cevap veremeyeceğini anlayan Canan, Lâmis’i aldatır. Lâmis, dedikodulara inanmak istemez. Bir gün Canan’ın annesi olduğunu ileri süren bir kadın çıka-gelir. Ancak Canan onu kabul etmez, evden kovmak ister. Canan, annesinin fakir bir Çerkez kadını olduğunu kabullenmek istemez. Lâmis kadına acıdığı için onu eve kabul eder. Canan, kadına kötü davranır. Canan’ı yabancı bir erkekle gören bu kadın, durumu Lâmis’e anlatır. Bunun üzerine karısından şüphelenen Lâmis, Canan’ı takip eder ve nihayet arkadaşı Selim ile gizli konuşmalarını duyar. Bu durum, Lâmis ile Canan arasında kavgaya neden olur.

Kadın kavgayı önlemek için araya girer. Canan, bir kez daha yaşlı kadını kovar. Bunun üzerine kadın Canan’a saldırır, onun ölümüne neden olur ve evden kaçar. Lâmis, bütün bu yaşananlardan sonra tekrar konağa döner.


Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.