ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Günün Kitapları | Değerlendirme: Gazeteci Yazar Özkan Saçkan

Günün Kitapları | Değerlendirme: Gazeteci Yazar Özkan Saçkan

22 MAYIS TARİHLİ GÜNÜN KİTAPLARI

Kitapçıların raflarında yer alan 6 kitabı sizler için yorumladım,

//2010: İKİNCİ UZAY DESTANI: Çinli bir keşif ekibi de aynı hedefe yönelir ve kurtarma görevini, Discovery’nin Jüpiter’in yörüngesindeki esrarengiz monolit hakkında sahip olabileceği değerli bilgileri ele geçirmek için çılgınca bir yarışa dönüştürür.

//SABAHIN SESSİZLİĞİ ÜLKESİ: Dişi kekliğin sesini yem eder; belki de kurtulmak için bağırır güzel sesiyle keklik… Kore Dağları’nda iki halkı birbirine düşman eden de, yem eden de avcıdır, avcılardır aslında…

//PİLATES VE KENDİNİ BULMA SANATI: Pilates en yüksek öğrenme potansiyeline bizi adım adım yaklaştırırken, bilinçaltımıza, hayata dair onlarca kodlama yapar. Adanmışlıkla tekrarlanan her uygulama disiplini, bağlılığı, sabrı ve dayanıklılığı geliştirir. Uyuyan tüm hücrelerimiz uyanırken, zihin aydınlanır, ruh yükselir, benlik bilinci oluşur ve öz değer gelişir.

//BAZEN BIRAKMAK GEREKİR: Flört şiddeti günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesi. Artık çok küçük yaşlarda başlayan bu durum, sadece kadınları değil erkekleri de etkisi altına alan ve erken dönemde çözülmezse ileride aile içi şiddete dönüşebilen ciddi bir olgu.

//YENİ EKONOMİ: Bu kitap, her ülkenin, popülist dürtülere kapılmadan, bilimin ışığında kendi koşullarına uygun ekonomi politikaları geliştirmesi gereğini ortaya koyuyor.

//KAYITSIZ ADAM: Öykü 1896 yılında La Viecontemporaine dergisinde yayımlanmıştı. Öykünün, Proust yirmi iki yaşındayken 1893 yılında yazılmış olduğunu düşünebiliriz. “Kayıtsız Adam Proust sisteminin bir minyatürüdür.” Mehmet Rifat, Büyütücü Mercek.

 


İşte o kitaplar;

// İnsanın evrimini, yapay zekânın gelişimi

ARTUR C. Clarke’den 2010: İKİNCİ UZAY DESTANI. “Galakside cesur bir gezinti ve 2001: Bir Uzay Destanı’na layık bir devam kitabı.” -Carl Sagan. Yazar, bilimi edebiyatla eşsizce birleştiren, bilimkurgunun üç büyük usta­sından biri. İnsanın evrimini, yapay zekânın gelişimini ve uzay yolculuğunu konu edinen 2001: Bir Uzay Destanı’nın büyüleyici de­vam kitabı 2010: İkinci Uzay Destanı ise ga­laksinin derinliklerine gizemli bir yolculuk. Jüpiter ve monoliti çevreleyen gizemli olay­dan yıllar sonra Sovyet ve Amerikalı astro­notlar insanlığı temelden değiştirebilecek potansiyel cevaplar aramak üzere, Jüpiter’in uydularına ve Discovery’ye doğru yeni bir yolculuğa çıkarlar. Görevleri: Monolitlerin bilmecesini çözmek ve HAL’ı mürettebatı öl­dürmeye sürükleyen koşulları anlamak.  320 SAYFA.
(İTHAKİ YAYINLARI)

 


//İki halkı birbirine düşman eden avcıdır

YÜKSEL Baysal’dan SABAHIN SESSİZLİĞİ ÜLKESİ. Mitoloji ve sembolizmde keklik için St. Ambrose “Adını perdendo (kendini kaybetmek) kelimesinden alan ve İbranice adı kore (çağırmak ve duyurmak) olan keklik; sesiyle kalabalıkları baştan çıkartan Şeytan’dır” der. O yüzdendir ki yüzyıllar boyunca avcılar, meri (dişi) kekliklerle tuzak kurarlar. Dişi keklik o kadar güzel şakır ki çevredeki erkek keklikler onun etrafına toplanır, kapana yakalanırlar. Bu sebepten kekliğin kendi soyuna ihanet ettiği söylenir. Oysa avcıdır kekliğin düşmanı.184 SAYFA.
(KIRMIZI KEDİ YAYINLARI)

 

 

 


//Önce bedeninizin kontrolünü elinize alın

BURÇİN Yıldız’dan PİLATES VE KENDİNİ BULMA SANATI-Tam ve Bütün.  “Yıllar önce benim için önemli bir dönemeçte yaptığım seçimle hayatımın merkezine koyduğum bir metot, zincirin halkaları gibi beni kendine bağladı. Başlangıçta pilatese duyduğum ilgi sadece bedensel sağlığımı iyileştirme beklentimle sınırlıyken, kendimi ve hayatı farkındalıkla keşfettiğim, dönüştürdüğüm bir yolculuğa evrildi.” Bilim insanları, anatomik olarak modern insan bedeninin bugünkü formuna kavuşma tarihini iki yüz bin yıl öncesine dayandırıyor. İnsanlık var olduğu zamandan yakın bir geçmişe kadar aktif şekilde yürümüş, koşmuş, avlanmış, yorulunca yere çömelmiş, bağdaş kurmuş ya da uzanarak dinlenmiş. Yani bedenlerimiz hiç de bütün gün oturmak için tasarlanmamış. Bundan neredeyse yüz yıl önce “modern yaşam tarzının, bedensel ve zihinsel iyiliğe ulaşma yolunda üzerimizde bir lanet olduğunu söyleyen Joseph Pilates’in adını verdiği, nefesten kasa, ruhtan bedene bütünü ilgilendiren pilates egzersizleri ise bu hareketsiz yaşam tarzına karşı bütüncül bir manifestodur.  108 SAYFA.
(LİTERATÜR HAYAT)

 


//Flört şiddetine karşı farkındalık kazanmak

EMEL Bahadır Yılmaz’dan BAZEN BIRAKMAK GEREKİR. Bu kitap flört şiddetine karşı farkındalık kazandırmak için yazıldı. Sevgisiz, ilgisiz bir ortamda büyüyen, kendini değersiz, çaresiz ve mutsuz hisseden, aç olduğu sevgiyi küçücük bir sözde veya sahte gülüşte arayıp onu gerçek sanan, bu yüzden çıkmaza sürüklenen, utanan, sıkılan ve ne yapacağını bilemedikçe bataklığa daha çok saplanan çocuklarımıza ve gençlerimize el uzatma, onların hayatlarına dokunma ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olma amacıyla bir rehber niteliğinde hazırlandı.218 SAYFA.
(NEMESİS KİTAP)

 

 

 


//Krizlere karşı yeni çözümler…

MAHFİ Eğilmez’den YENİ EKONOMİ-21. Yüzyıla Özgü Yaklaşımlar. Küreselleşme ve ardından gelen Küresel Kriz, mevcut ekonomik bakışın dünyada olan biteni açıklamakta yetersiz kaldığını âdeta gözümüzün içine soktu. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında giderek belirginleşen farklılıkları kavrayamayan ve bu nedenle de duruma özel yaklaşımlar sunamayan ekonomi politikaları, özellikle gelişme yolundaki ülkelerin yaşadığı sorunlara çözüm getiremez oldu. 168 SAYFA.
(REMZİ KİTABEVİ)

 

 

 


//Aşkın billurlaşması üzerine bir inceleme

MARCEL Proust’tan KAYITSIZ ADAM- Modern Klasikler.  Bu gençlik yapıtında, karşımıza çıkacak son derece Proustvari izlekler ve sözler bizi hem eğlendirecek hem de merak içinde bırakacaktır. Bunların arasında, astım krizlerini, cattleyaları, Opera’yı, özellikle de hali hazırda Swann’ın Bir Aşkı’nda ve Kayıp Zamanın İzinde’nin anlatıcısının Guermantes Düşesi ve Albertine’in duygularına dair çözümlemesinde geliştirilecek olan aşkın billurlaşması üzerine bir incelemeyi sayabiliriz.48 SAYFA.
(YAPI KREDİ YAYINLARI)

 

//

 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/   Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.