ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Günün Kitapları | Değerlendirme: Gazeteci Özkan Saçkan

Günün Kitapları | Değerlendirme: Gazeteci Özkan Saçkan

12 MAYIS TARİHLİ GÜNÜN KİTAPLARI

Kitapçıların raflarında yer alan 6 kitabı sizler için yorumladım.

//LÜKS SATIŞ TEKNİKLERİ: “Lüks, kendinizi ödüllendirmenin ve hayatın güzelliklerini kutlamanın bir yoludur.” – Givenchy. “Lüks, hayatın tadını çıkarmak için gereksinim duyduğunuz tüm araçları sağlar.” – Lamborghini. 

//KAHRAMANLAR VE SEFİLLER: Yaşadıklarını unutmak için tek şansı kendini mesleğine vermekti. 1868-1914 arası devlet yönetimi, toplum hayatı, iç dış siyasi ilişkiler ekseninde bir Osmanlı subayının kısacık hayat serüvenini okurken yakın tarihimize yeniden göz atma fırsatını bulacaksınız.

//SESSİZLİĞİ VURUN: Gerçeğimi verin bana. İşte, sesim çıkıyor. İhtimallerimi elimden almayın! Yaşamadığım ihtimallerim var, bana beni geri verin! Ölmekte olan bir sessizliğim var, bana sessizliğimi geri verin… Elim, kolum, dilim bal… 

//YENİLEBİLİR ENERJİ: Dünya nüfusunun çoğu, yeterli enerjiye sahip değil. İklim değişikliğine ve kirliliğe yol açmayan, uygun maliyette, herkese yetecek güç kaynaklarına ulaşılmak isteniyorsa, çözüm yenilenebilir enerji kaynaklarında yatıyor.

// SELAM METİN, BEN BERCESTE: Öylesine dayanılmaz bir işkenceye dönmüştü ki Berceste’nin hep aynı şekilde tekraar, tekraaar, tekrarlanan telefonları, tek kelime edebilecek hâlde değilim. Benden tıss çıkmayınca, aynı sabit vurgularla aynı sözleri tekrarladı: ‘Selam Metin  BENBercesteee.’ 

//QUİNCAS SUÇIĞLIĞI’NIN ÖLÜMÜ VE ÖLÜMÜ: Gün gelir, pislik içindeki bekâr odasında cansız bedeni bulunur. Terk ettiği “eski” ailesi istemeye istemeye bir cenaze töreni düzenler. Joaquim’in saygın anısını yeniden yaşatmaktır tek arzuları. Ancak QuincasSuçığlığı’nın “ayyaş” dostları cenazeye gelip onu tabutun içinde gülümser halde bulduklarında, ölmediğine kanaat getirip son bir parti için yanlarında sürüklerler.


İşte o kitaplar;

 //Lüks, hayatın kalitesini artırmak, keyifli anları yaşamak

EKREM Sağel’den LÜKS SATIŞ TEKNİKLERİ. “Lüks, en kaliteli malzemelerin, zarafetin ve konforun bir araya gelmesidir.” – Bottega Veneta. “Lüks, asla eski moda olmayan bir trenddir.” – Audrey Hepburn. “Lüks, mümkün olanın en iyisidir.” – Richard Mille. “Lüks, hayatın güzelliklerinin tadını çıkarmaktır.” – Oscar Wilde. “Lüks, hayatın kalitesini artırmak, keyifli anları yaşamak ve kişisel tatmin sağlamak için bir araçtır.” – Bentley.  “Lüks, hayatın keyifli anlarını özelleştirmenin ve kutlamanın bir yoludur.” – Jaeger-LeCoultre.  “Lüks, yaşamın en güzel anlarını yaşamaktır.” – Bulgari. “Lüks, bir hayat tarzıdır ve kendinize ve sevdiklerinize en iyisini sunmanızı sağlar.” – Cartier. 160 SAYFA.
(CERES YAYINLARI)

 


 

//Kahramanlar hatırlanır, sefillerin varlığı bilinir

ASİL Ünsal’dan KAHRAMANLAR VE SEFİLLER-Aşk İsyan ve 2. Abdülhamid Han. Altı yüzyıl aynı coğrafyaya hâkim olan Osmanlı İmparatorluğu’nun mantalitesini zamanın şartlarına uyduramaması, geçmişiyle yaşayıp, bilimsellikten uzak yaklaşım tarzlarını inatla sürdürmesi, bunu eski değerlerini korumak olarak kutsaması kaçınılmaz sonu getirmekteydi. Ülkeler arası iletişim artmıştı. Sömürgeci dış güçler bilimselliklerinin ve ekonomik güçlerinin yardımıyla devletin açık yaralarını kaşıyarak doğru kararlar alınmasını engelliyorlardı. Yapılan nadir olumlu işlerden biri, yarım asır sonra gerilemeyi durduracak neslin yetiştirilmeye başlanmasıydı. Cemal bu neslin bir temsilcisiydi. Aile ve toplum değerlerine bağlılıkta tam bir Osmanlı, aldığı eğitimlerin etkisiyle her türlü noksanlığı eleştiren, süregelen düzen ile ideallerinin arabuluculuğunu yapmakta olan bir subay. Evliliğinin ilk yıllarında yaşadığı yıkımlar onu memleketin bir köşesine kirli bir savaşın içine atmıştı. 368 SAYFA.
(DESTEK YAYINLARI)


 

//“Deli dediğin gerçeği çalınandır”

BERKAY Ateş’ten SESSİZLİĞİ VURUN- Beş Oyun Bir Öykü. Oyuncu-yazarın ilgiyle karşılanan beş oyununu ve bir öyküsünü bir araya getiren kitap, karanlık masallara hapsolmuş insanları, hüznün hem düşmanı hem âşığı olan yazgıları sahneye taşıyor: Kent sokaklarında, dağ başlarında ya da belki bir rüyada gerçeğin izini sürenler, dili dolaşanlar, derdini anlatsa da ciddiye alınmayanlar, sessizliğe ya da deliliğe mahkûm edilenler…Her şeyi unuttuğumu biliyorum, ancak hatırladıklarım da az değil!.216 SAYFA.
(EVEREST YAYINLARI)

 

 


//Çözüm yenilenebilir enerji kaynaklarında

NİCK Jelley’den YENİLEBİLİR ENERJİ-Kısa Bir Giriş-Bilim 23.Fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi destekleyen piyasa dinamikleri de söz konusu, fakat ABD’nin Paris İklim Antlaşması’ndan çekilmesinin tartışılması ve fosil yakıt lobilerinin çalışmaları karşı yönde bir basınç oluşturuyor. Oysa daha şimdiden dünyanın pek çok bölgesinde en ucuz elektrik, rüzgâr ve güneş çiftliklerinden elde ediliyor. Ve bu kaynaklar dünyanın tüm enerji ihtiyacını karşılayabilir. 160 SAYFA.
(İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)

 

 

 


 

// Kitap gerçek hayatlara daha yakın

MEHMETYaşın’den “SELAM METİN, BEN BERCESTE”. Kadim aşk hikâyelerinden bugüne yaratıcıların “gerçek” deneyimleri çoğu okura eserden daha cazibeli gelmiştir. Kitap bir kurgu olduğu hâlde gerçek hayatlara daha yakın. Hem kimseleri yormadan, kurmaca kartlarının açık edilerek oynandığı sıra dışı bir roman hem de yazarının Türkiye’de bulunmadığı son on yılda Atina, Rodos, Üsküp, Berlin, Cambridge ve Londra gibi kentlerde yazdığı sınır dışından bir anlatı. Kabulleri, kalıpları zorluyor Yaşın; “İtiraflarla” başlayan bir aşk-yas-yaşlanmazlık ve bir sinir ucu romanı sunuyor okura. Çok dilli, anti kahraman zengini, kara mizahla dolu ve her şey olduğu gibi. “Ses”i? çınn n n ç ı ı n NNN. “Bir eyva a ah koptu içimde. Kaldırmasaydım keşke ahizeyi. 304 SAYFA.
(İTHAKİ YAYINLARI)


 

//Tek arzuları saygın anısını yeniden yaşatmak

JORGE Amado’dan QUİNCAS SUÇIĞLIĞI’NIN ÖLÜMÜ VE ÖLÜMÜ. Saygıdeğer devlet memuru Joaquim Soares de Cunha, huzurlu ve saygın hayatını, onu çok seven ailesini birdenbire terk edip bambaşka bir hayat kurar kendine. Artık dünyevi zevklere gark olmuştur ve tek kelimeyle serseri bir yaşam sürmektedir. En yakın dostları batakhane insanları, ayyaşlar, evsizler ve kaldırım gülleridir. Tek yaşam kaynağı ise elinden düşürmediği içkisi. O artık Quincas Suçığlığı’dır! Gün gelir, pislik içindeki bekâr odasında cansız bedeni bulunur. Terk ettiği “eski” ailesi istemeye istemeye bir cenaze töreni düzenler. Joaquim’in saygın anısını yeniden yaşatmaktır tek arzuları. Ancak QuincasSuçığlığı’nın “ayyaş” dostları cenazeye gelip onu tabutun içinde gülümser halde bulduklarında, ölmediğine kanaat getirip son bir parti için yanlarında sürüklerler. 80 SAYFA.
(KIRMIZI KEDİ YAYINLARI)

 

//

 

 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/   Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.