ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Günün Kitapları | Değerlendirme: Gazeteci Özkan Saçkan

Günün Kitapları | Değerlendirme: Gazeteci Özkan Saçkan

31 MART TARİHLİ GÜNÜN KİTAPLARI

Kitapçıların raflarında yer alan 6 kitabı sizler için yorumladım…

İNSAN ÜZERİNE BİR DENEME: Yazar, çağdaş felsefe tarihinde, Marburg Okulu’nun en yetkin simalarından biri olması ile ve felsefeye ilişkin yeni bir fenomenoloji ve yeni bir soluk oluşturma arzusu ile tanınır.

KENDİ SİHRİNİ BULMA DEFTERİ: Yazar “Kendinizle sohbet etmeye, iç sesinizi dinlemeye ne dersiniz? Sabahattin Ali‘nin bir sözü var; “Yarın öldüğümüz zaman birisi bize sorsa, ‘Dünyada neler gördünüz?’ dese herhalde verecek cevap bulamayız. Koşmaktan görmeye vaktimiz olmuyor ki…” Ne kadar doğru değil mi? Kaçımız hayatın koşturmacasından durup kendimizi dinlemeye vakti buluyor. Kaç kişi potansiyelinin farkında, hayattan ne bekliyoruz ya da ne istiyoruz” diyor. 

KARANLIKTA PARLAYANLAR: King’in klasik karanlık atmosferi Edgar Allan Poe, Clive Barker, Jack Ketchum, John Ajvide Lindqvist ve diğer yazarların eserleriyle birleşerek okuyucuyu adeta büyüleyici bir labirente çekecek.

SATILIK HAYAT: “Sürükleyici, çılgın bir hikâye… Kitabı çekici kılan hafifliği ve tuhaflığı” The New York Times. “(Japonya’nın) en büyük edebiyatçılarından birinden merak uyandırıcı bir pulp fiction…” The Guardian.

SIRTIMDAKİ RUH İZİ: İnsanın sırrı hayatını belirlerken hasta olmuşuz, biz kader sanmışız, hayat sanmışız, değişmez sanmışız. Kendi hayatının kıymetini bilmek ve Hayat’ın kıymetini bilmek yolculuğundaysan çal kapıyı gir içeri. Yüzleş kendinle. Çünkü hayatının sırrı da anahtarı da sende… Hanife Deniz Yıldız.

YÖNETİM SANATI: Devlet organizasyonundan edebiyata, tarımdan askerliğe, yönetimle ilgili çok geniş bir yelpazedeki konuları içeren kitap, Taizong’un açık fikirli, eleştiriye önem veren, önce halkının refahını gözeten adil ve ideal yönetim anlayışını örnekleriyle ortaya koyar.

İşte o kitaplar;


//Bilim, sanat ve tarihe ilişkin değerlendirmeler

ERNST Cassirer’den İNSAN ÜZERİNE BİR DENEME- İnsan Kültürü Felsefesine Giriş. Kitap, Prof. Dr. Necla Arat tarafından çevrildi… Kitap, yazarın kültür bilimlerini, artsüremli olarak incelediği ve bu bilimlere öncüllerinden bambaşka bir anlayışla baktığı bir yapıttır. Ölçeğin bir hayli geniş tutulduğu bu çalışmada söylence, din, bilim, sanat ve tarihe ilişkin değerlendirmeler yapılmakta, ayrıca ruhbilim, varlıkbilim ve bilgi kuramının genel sorunları irdelenip tartışılmaktadır. 296 SAYFA.
(ÇAVDAR YAYINCILIK)

 

 

 


//Kendi sihirli varlığını keşfet, kendine inan

MELİSSA Yıldıran’dan KENDİ SİHRİNİ BULMA DEFTERİ. Bu defter, kendi sihrini bulma yolculuğuna adım atmak için bir anahtar. Kendi içinde saklı olan gizemli güçlerin keşfi sadece bir sayfa açmak kadar yakın. Her satır, senin içsel gücünün izini sürmen için bir davet. Kendi sihirli varlığını keşfet, kendine inan ve keşiflerle dolu bu yolculuğun her anını kutla. Bu defter, seninle birlikte bu büyülü keşif dansına katılacak ve içindeki sihirli gücü aydınlatacak. İşte, kendi sihrini bulma maceranın başlangıcı! 112 SAYFA.
(CERES YAYINLARI)

 

 


//13 usta yazardan tüyler ürpertici 12 hikâye

HANS-Ake Lilja’dan KARANLIKTA PARLAYANLAR. Stephen King haber sitesi Lilja’s Library’nin 20. yılını kutlamak için korku edebiyatının 13 usta yazarından tüyler ürpertici 12 hikâye bu kitapta toplandı… Korku edebiyatının en yetenekli yüzlerini bir araya getiren ve sizleri unutulmaz bir yolculuğa çıkaran antolojide her sayfada yeni bir sürprizle karşılaşacaksınız. Bazen korkacak, bazen rahatsız olacak, bazen de sinirleneceksiniz. Her yazar kendi benzersiz sesiyle kâbuslarınıza yeni bir boyut katacak. Zihninizin karanlık köşelerinde saklanan korkulara dokunacak bu öykülerle gerçek ve hayal arasında ince bir çizgide yürüyeceksiniz. 112 SAYFA.
(ALTIN KİTAPLAR)

 


//Absürd olaylarla dolu bir dedektif hikâyesi

YUKİO Mişima’dan SATILIK HAYAT. Hayatımı satıyorum. Benden dilediğiniz şekilde istifade edebilirsiniz. 27 yaşında bir erkeğim. Mahremiyetinizin ve kişisel bilgilerinizin korunması teminatım altındadır. 27 yaşındaki reklam metni yazarı Hanio Yamada başarısız intihar girişiminden sonra yerel bir gazeteye ilan vererek yaşamını satılığa çıkarır. Çok geçmeden de çeşitli müşteriler tarafından aranmaya başlar fakat kendisine iletilen talepler giderek tuhaflaşırken hayatı da son derece absürt olaylarla dolu bir dedektif hikâyesine dönüşür. 240 SAYFA.

(CAN YAYINLARI)

 

 


//Ben hayatın sırrıyım, hayatın sırrı insan

BÜLENT Demircioğlu’ndan SIRTIMDAKİ RUH İZİ. İnsanoğlu olarak bir yandan yüzyıllardır hayatın sırrını arıyorken diğer yandan bu yolculukta hep yalanlar söylemişiz kendimize ve herkese. Bilmeden kaderimizin örgüsüne katkı olmuşuz ve bir ilmek daha atmışız sırrı saklayarak. Yalan ve sır aynıymış oysa sırrın olduğu yerde yalan, yalanın olduğu yerde sır varmış, bu sırlar bizi hasta etmiş. Hayatın sırrı insanmış oysa her şey bize bizi anlatmak için varmış, görmemişiz, duymamışız, bilmemişiz… 376 SAYFA.
(DESTEK YAYINLARI)

 

 


//Önce halkının refahını gözeten adil ve ideal yönetim

WU Jing’ten YÖNETİM SANATI- Hasan Ali Yücel Klasikler. WuJing (670 – 749): Tang Hanedanı dönemi tarihçilerindendir. 8. yüzyıl başlarında yazdığı kitap, Tang Hanedanı’nın ikinci imparatoru Taizong’un yönetimiyle ilgili günümüze ulaşan en önemli ve kapsamlı eserdir. Yazar, imparator ve yöneticiler için bir başvuru kaynağı olarak tasarladığı eserinde, erişebildiği bütün tarih kayıtlarından Taizong’un 23 yıllık saltanatı boyunca vezir ve danışmanlarıyla yaptığı konuşmaları derleyip konulara göre ayırmıştır. Kitapı yazıldığı tarihten beri Batı ve İslam dünyasındaki benzerleri gibi Doğu Asya’da yönetim konusunda en uzun süre okunan ve model kabul edilen eserdir. 384 SAYFA.
(İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)

 

//

 

 

 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/   Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.