ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Günün Kitabı | Şeker Portakalı | Jose Mauro De Vasconcelos

Günün Kitabı | Şeker Portakalı | Jose Mauro De Vasconcelos

Kitap değerlendirme Yazarı: Ali İhsan Dilmen

Kitabı düşüncesine itimat ettiğim bir dostumun tavsiyesi üzerine okudum.

Benim için Şeker Portakalı çocuk edebiyatına dair bir eserdi..

Okuyunca anladım ki, kitap biz yetişkinlere de hitap ediyormuş.

Kitabın kahrananı 5-6 yaşında Zeze..

Zeze yoksul bir ailenin erkek evladı..

O yaşına rağmen ayakkabı boyacılığı yaparak yoksul ailesine ekonomik katkıda bulunuyor..

Ailesinin yoksulluğunun farkında ve bir çok şeyden mahrum kalmasının sebeplerini biliyor, bir olgun gibi davranış alışkanlıkları ediniyor…

Zeze’nin babası işsiz annesi bir fabrikada çalışıyor, kitapta fabrika hergün insanları yutan bir canavara benzetiliyor ve canavar sabah yuttuğu insanları yorgun, perişan bir halde akşamları dışarı bırakıyor..

Zeze aslında şefkat arıyor, merhamet arıyor, sevgi arıyor ama bulamıyor, bulamadığı içinde sürekli huzursuz bir hali var..

Zeze sadece yazıldığı okulda biraz rahatlıyor ve farklı davranış sergiliyor..

Zeze ailenin en küçük çocuğu ve bütün öfkeler özellikle baba tarafından Zeze’nin küçük bedeninde dayak olarak kendini gösteriyor, tıpkı geri bırakılmış toplumların gelişmişler tarafından uğradığı muamele gibi..

Zeze bir çok sorununu paylaşmak, benim diyebileceği bir şeye sahip olmak istiyor ve evlerinin oralarda bir bahçede küçük bir ağaca/mülkiyete sahip oluyor ve bütün dertlerini onunla paylaşıyor..

Birgün  Portuga ile tanışıyor.

Zeze, ihtiyaç duyduğu  şefkat ve dostluğu Portuga’da buluyor, onunla dostoluyor, onun sahip olduğu her şeye ortak kabul ediliyor ve dünyası değişiyor.

Ta ki, bir gün Portuga’yı bir tren kazasında kaybedene kadar, tren/teknik medeniyet Portuga’yı altına alarak eziyor ve şefkat, sevgi, dostluk yok ediliyor…

Zeze, Portuga’nın başına gelenlerden sonra bir türlü kendine gelemiyor, ona hasta yatağında ailesi sahip çıkmak istese de o Portuga’da bulduğu huzur, şefkat ve güveni bir türlü bulamıyor.

Doğrusu yazar bir çocuk Zeze üzerinden ince ve derinlikli bir medeniyet eleştirisini maharetle ortaya koymuş.

Böylece insani değerler ve maddi medeniyet arasında durmamız gereken yeri çocuklara ve göstermek istemiş.

Kitapseverlere tavsiye ederim.

 

KİTAP BÜLTENİNDEN | CAN YAYINLARI

Yazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan José Mauro de Vasconcelos’un başyapıtı Şeker Portakalı, “günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü”dür. Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos’un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zezé’nin başından geçenleri anlatır. Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı “yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını” söyler.

Aydın Emeç’in, güzel Türkçesiyle dilimize armağan ettiği Şeker Portakalı’nın başkahramanı Zezé’nin büyüdükçe yaşadığı serüvenleri, yazarın Güneşi Uyandıralım ve Delifişek adlı romanlarında izleyebilirsiniz.

 

Çevirmen:       Aydın Emeç

Yayın Tarihi:   05.05.2016

ISBN:   9789750726774

Dil:      TÜRKÇE

Sayfa Sayısı:    360

Cilt Tipi:          Karton Kapak

Kağıt Cinsi:      Kitap Kağıdı

 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/   Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.