ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

Günün Kitabı | Dikenli Taç

Günün Kitabı | Dikenli Taç

Günün Kitabı | Mehmet Karasu Adına, Cemil Yıldız

Hazırlayan: Mehmet Karasu

Gönül gözüyle yazılan kitap…
Dikenli Taç, şiir kitapları ile tanıdığımız Aydan Yalçın’ın denemelerinden oluşuyor.
“Onun görebildiği o kadar çok cemre yüzlü çocuk var ki; onların adlarını tutup sıcak bir maviliğe taşımak ister şiirlerinde. Dünyanın bin türlü halleriyle içinde yaşayan, bitmek bilmeyen yaralı kuşlardır bunları yazdırtan ona. Çoğu kez bozkır ortasında boynu bükük, az sonra da aka aka kaybolacağını bilen akarsuların çaresizliğine yazar.
O yine de dönüp dönüp dallarında tomurcuklanan yaşama umutlanır ve şiirine buradan güç katar.
Aydan Yalçın işte böyle bir şairdir.
(…)
Akşamın yalnızlığında çoğaltıyor Ahmet Haşim’i; Türkçenin türküsünü birlikte söylüyor Cahit Külebi’yle. Binboğalar Efsanesi’yle Yaşar Kemal’e götürürken, Akdeniz özlemiyle Abdülkadir Bulut’ta duraksatıyor bizi.
(…)
Ona göre Gülten Akın bir ömür vermiştir şiire. Bu ömür içerisinde kavga, aşk, yalnızlık ve nice düşler vardır. Şiirimizin ana kraliçesi dediği Gülten Akın, bir kadının kuşatılmışlığını, direncini, acılarını yine bir kadın duyarlığı ile ele alır şiirlerinde. Ondaki şiirsel derinlik bazen sayfalarca yazılacak bir yazıya denk gelir. Kimi zaman bir tek dizesi bile allak bullak etmeye yeter belleğimizi.
(…)
Kötü haber gece geldi ve hüzünlü bir gecenin ardından yine sabah oldu. Yaşam pusulası dönüyor yananlar için. Elim, kırmızı kalemle çizikler içinde bırakıp her bir yerine notlar aldığım, yan yana duran üç öksüz kitaba uzandı: İlki şairin kardeşi Işıl’a adadığı “Grapon Kâğıtları”. İkincisi, hani ‘bir ah çeksem karşı ki dağlar yıkılır’casına yazılan bir ağıt kitap,”Ahlar Ağacı”. Sonuncusu ise, ”bu kitap ısrar üzerine yazılmıştır” dediği ve yaşadığı mahallesini muhteşem bir dille anlattığı” Pulbiber mahallesi.”
(…)
“KARACAOĞLAN Seslenince”, ”NAZIM HİKMET: Ömür Ağrısı Bir Deli Hasret”, ”ORHAN VELİ’de Bir Eksik Şiir: Kadın”, “Daldan Eğme Değil Kökten Sürme Bir Yazar: Binboğalar Efsanesi Ve YAŞAR KEMAL”, “Şehrin Meçhul Şairi: HÜSEYİN AVNİ CİNOZOĞLU”,”YUNUS ile Hasbihal”, kitapta yer alan diğer başlıklı yazılar olarak okurun beğenisine sunuluyor. (Yazının tamamı Cumhuriyet Kitap Ekinde)


Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Erdem başkanlığında, Yazar ve Akademisyenlerden oluşan bir heyet eliyle, Gazetemiz Yazarı, kültür-edebiyat, şiir ve öykü alanında uzman isim Mehmet Karasu adına önümüzdeki ay bir kitap çıkarılacak.
Yayınlanma çalışmaları hızla sürmekte olan kitapta, Mehmet Karasu’nun düşüncelerine ve gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarına, anılarına ve farklı konulardaki yazılara yer verilecek. Tahminen 300 sayfa olması beklenen kitapta, 40 civarında yazar ve akademisyenin, onuruna kitap çıkarılacak olan Mehmet Karasu ile ilgili yazıları yer alacak.
Armağan kitabın, 24 Kasım 2019 Pazar günü (Öğretmenler Günü’nde) Antakya’da düzenlenecek bir etkinlikte/kokteylde okurlarıyla buluşturulacağı öğrenildi. Etkinlikle ilgili ayrıntıların ilerleyen tarihlerde Antakyalı sanatseverlere duyurulacağı da kaydedildi.
-Mehmet Karasu kimdir?-
Mehmet Karasu, 1950 yılında Antakya’da doğdu. Harbiye Şehit Nazım Bey İlkokulu, Antakya Erkek Sanat Ortaokulu ve Antakya Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 18 aylık Yedek Subaylık döneminden sonra, 1976 yılında öğretmenlik mesleğine başladı. Ülkemizin değişik yörelerinde 26 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, 2002 yılında emekliye ayrıldı. 1970’li yıllarda, Hatay folklorundan derleme çalışmalarına başladı. Unutulmaya yüz tutmuş çok sayıda masal, menkıbe, mani, destan, atasözü derledi. 1992 yılında, doğa ve tarih beldesi “Harbiye Kitabı”nı yayımlandı. Bunu; Pembe Yapraklı Utanç Şafak Daphne, Evvel Zaman İçinde Antakya Masalları, Bir Tutam Işık, Doğuya Açılan Pencere” yapıtları izledi. “Evvel Zaman İçinde Antakya Masalları”, Kültür Bakanlığı TEDA Projesi kapsamında Arapça’ya çevrildi. Aktif kültür sanat ç alışmalarına 1998 yılında başladı. Gerek yurt içinde, gerek yurt dışında katıldığı her toplantıda Antakya’yı ön plana çıkardı. Harbiye’nin, son seksen yılda nasıl yok olduğunu gözler önüne sermek için, Mart 2000’de “Bir Zamanlar Harbiye” fotoğraf sergisini, Kasım 2002’de, kardeş şehir Aalen’de, dönemin Belediye Başkanı İris Şentürk’ün de katılımıyla “Uygarlıklar Kenti Antakya” sergisini açtı.
2003 yılında, Uluslararası Antakya Kültür Sanat ve Edebiyat Günleri’ni başlattı. Üç kıtanın aydınlarını ve yazarlarını Antakya’da ağırladı. Antakya’yı, üç kıtanın kültür sanat gündemine taşıdı. Antakya’da ve yurt dışında çok sayıda uluslararası sempozyuma imza attı. Sevgi, Barış ve Hoşgörü Kenti Antakya, Felsefe Edebiyat İlişkileri Sempozyumu, Dr. Yahya Kanbolat Sempozyumu, Antakya’nın önemli değeri Davud el Antaki Sempozyumu bunlardan birkaçı… Yurt dışında çok sayıda sempozyuma katılıp, Antakya’nın ön planda olduğu bildiriler sundu. Yurt dışında çok sayıda ödüle layık görüldü. Halen, Türkiye Yazarlar Sendikası Hatay Temsilcisi ve Aalen Antakya Kültür Derneği Başkanlığını sürdürüyor.

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.