ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Güneşe Bakmayın, Kör Olursunuz | İbrahim Ülger

16.02.2021
631
A+
A-
Güneşe Bakmayın, Kör Olursunuz | İbrahim Ülger

Coğrafyamızda ışık ve güneş üzerine çok güzelleme yapılır, ölene bile “Işık içinde uyu” denilerek sözde değer verdiklerini ifade ederler. İnsan, ışıkta değil, karanlıkta dinlenir. Şair bile sözde aydınlanma adı altında, “Güneşin zaptı yakın” diyerek kendini bile aldatmaktan sakınca görmez. Gözler kamaşınca zihin körleşebiliyor.

Oysa güneş coğrafyamızı kasıp kavurur. Cehennem bile ateşle tasvir edilir. Geçmiş geleneklerimizde insanların ellerini güneşe açması, güneşten merhamet dileme, bir yakarıştır. Aslında tanrı tasviri de güneşten ateşten başka bir şey değildir. Çünkü bu coğfyalarda güneş gücü temsil eder. İnsa lar ise güçten merhamet diler.

Ben dahil, “Işığın Kaynağı” adlı bir dergi çıkardım. Oysa her şeyin fazlasının zararlı olduğunu sonraki yaşam serüvenimde öğrenmiş oldum. Güneşin bol olduğu bütün coğrafyaların gözleri kamaştığı için burnunun ötesini görmüyor. Oysa “Karanlık Kıta” anlamına gelen Avrupa, bilim ve teknolojide güneşi gören ülkelerin çok ötesinde olduğu açıktır.

Güneşi bol ülkeler, ışığın kıymetini bilmedikleri için zamanla körleşiyor, kolaycı bir yaşamı tercih ediyor. O halde güneşin bol olduğu ülkelerde, sırtımızı güneşe verip karanlık tarafa bakmamız gerekir.

Nitekim ışık sanıp yöneldiğimiz her inanç veya düşünce bizi körleştirdi. Oraya o kadar baktık ki bir süre sonra başka bir şey göremez olduk. Bizi körleştiren düşünceleri aydınlık sanarak, dünyaya şaşı baktık. Gözlerimiz o denli körleşti ki yüzyıllara birlikte yaşadıklarımızı düşman sanarak onlara saldırıp durduk ve hala bu süreç devam ediyor.

Biz yeni bir atılım yapmak istiyorsak, beden olarak çalışkan, düşünce olarak karanlığa (inziva) çekilmemiz kendimizle yüzleşmemiz gerekir. Bugün tüketime yönelmişsek, sebebi, zihnimizin körleşmesinden, bizi yönlendirenlerin o alana yönlendirmesindedir. Bir hiç olduğumuz halde, kendimizi o denli önemli görüyoruz ki ölüm üzerine ağıtlar yakıyoruz. Ölüme “kalleş” deyip duruyoruz, oysa kalleş olan, hayatın kıymetini bilmeyen bizi var eden doğaya bile ihanet eden biziz. Kendi ihanetimizi görmeden ateşin lavları içinde yok olmaya devam ederiz.

Şu Corona olayı bile bir hakikati ortaya çıkardı, bize anlatılanı doğru sanıp kendi nefesimizi gönüllüce kendimiz kesmeyi marifet bildik.

Velhasıl her şeyin azı karar, çoğu zarar desturuyla hareket edersek kendimize gelir ne yapacağımızı veya yapamayacağımızı öğrenmiş oluruz.

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.