ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

Eserim Çalınır Mı?

Eserim Çalınır Mı?

Eserimi Nasıl Tescilletebilirim?

Bir kitap yazdınız ve kitabınızın çalınma korkusu yaşıyorsunuz. Bu çok doğal, çünkü  yüzlerce saat zahmetle hazırladığınız eserinizin üzerine “birinin konmasından” endişe ediyorsunuz.

Tilki Yayınevi olarak, birçok kez yazdıklarını değerlendirmemiz için bize göndermek isteyenlerden duyduğumuz bir soru var. “Peki, eserimi size gönderdiğimde eserimin çalınmayacağını nereden bilebilirim?” Biz ne kadar dürüst ve ilkeli olduğumuzu anlatarak, yaptığımız işleri göstererek sizleri ikna edeceğiz:) Bu elbette bir şakaydı. Birçok yayınevi gibi biz de hakkımızda çıkacak olumsuz söylentiler için elbette daima dürüst ve güvenilir olmayı prensip edindik. Ama buradaki sorun yayınevinin prensipleri değil, sizin endişenizin gerçekçi şekilde giderilmesidir.

Eserimi Nasıl Tescilletebilirim?

Eserinizin çalınmaması izlemeniz gereken birçok yöntem vardır. Sırasıyla İnceleyelim:

1. Noter İle eserinizi tasdikletmek:

Bu yöntem oldukça maliyetli bir yöntemdir. Her sayfanın çıktısını alarak notere gitmeli, ya noterde bunların tek tek yazılması veya noterdeki veritabanına  her sayfanın aktarılması gerekmektedir. Her sayfa için ayrı ücretlendirileceğiniz için 80 sayfalık bir kitabın noterde tasdiklenmesi binlerce lirayı bulacaktır. Bilgisayar çağından önce olsaydı kesinlikle tavsiye ederdik ama diğer yöntemlerle arasında hiçbir fark olmamasına rağmen hem zahmetli hem de maliyetli olması sebebiyle bu yöntemi şu an için tavsiye etmiyoruz.

2. Eserinizi taahhütlü olarak kendinize posta aracılığıyla göndermeniz:

Eserinizin her sayfasının çıktısını alın. Büyükçe bir zarfa koyun ve size en yakın postaneye gidin. Buradan kendi adresinizi yazarak eserinizi kendinize taahhütlü olarak gönderin. Taahhütlü olarak gelen zarfta tarih bandrol ve mührü olacaktır. Bu zarfı hiçbir zaman açmayın. Ne zamanki eseriniz çalındı bunu mahkemeye kanıt olarak sunabilir ve mahkeme heyeti önünde zarfın açılması ile eserin size ait olduğunu ispat edebilirsiniz.

3. Blogger gibi uluslararası kamuoyu tarafından güvenilirliğinden şüphe duyulmayan blogları kullanmak:

Bu tarz bilinen bir blogger sitesinde blog açın. Eserinizi buraya tarih ve zaman kayıtları ile ekleyin. Bu bloggerda düzenleme ve değişkliklerin kayıt altına alındığından emin olduktan sonra eseriniz artık kayıt altına alınmıştır. Eseriniz çalındığında aynı şekilde bu blogger kayıtlarını tarih ve saat dilimiyle mahkeme heyetine sunabilirsiniz. Buradaki en önemli ayrıntı eserinizi kaydettikten sonra üzerinde hiçbir değişiklik veya düzenleme yapmamaktır. Düzenleme yapılan içeriklerin neler olabileceği bilinemeyeceğinden, “ben imla hatasını düzeltmiştim” bile deseniz ispat etmeniz zorlaşabilir.

4. Yotube kanalına eserinizi eklemeniz:

İster eserinizi seslendirerek okuyun, isterseniz eserinizin görüntülerini çekerek youtube kanalına yükleyin. Youtube kanalındaki tarih ve saat dilimine müdahale edemeyeceğiniz için eserinizin çalınması durumunda tarih ve saat dilimini göstererek eserin size ait olduğunu ispat edebilirsiniz. Burada da bir önceki gibi yüklemeyi yaptıktan sonra içerik üzerinde asla değişiklik yapmamalısınız. Bunu daha garanti altına almak için videonuz içerisinde gündeme ait birkaç öğeyi (tarih gösteren bir tv canlı programı, hava durmu) paylaşabilirsiniz.

5. Kitabınızı e-kitap veya tescil paketi şeklinde yayımlayan yayınevlerine başvurmak:

Bizim de sunduğumuz bir çözüm olarak kitabınızı e-kitap veya basılı olmayan kitap şeklindeki bir formatla Kültür Bakanlığına kaydettirmek üzere bir yayınevine başvurmak. Bunun maliyeti kitap basılı olmayacağı için basılı kitaba göre çok daha az olacaktır. Bu konuda hizmet veren yayınevlerine danışabilirsiniz.

Kitap tescili ve eserinizin çalınmaması için sıraladığımız bu yöntemlerin dışında elbette daha birçok yöntem düşünülebilinir. Buradaki esas konu, eserinizi biri çaldığında ve ortaya çıkardığında sizin bu eserin daha önce sahibi olduğunuzu gösterebilecek tarih kanıtıdır. Eğer siz bunu ispatlayabilirseniz karşınızda eserin kendisinin olduğunu iddia eden kişinin argümanı çökecektir.

Kaynak: tilkikitap.com

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.