Édith Piaf, Kaldırım Serçesi (19 Aralık 1915, Paris – 10 Ekim 1963, Grasse) Fransız şarkıcı

 

Édith Piaf (19 Aralık 1915, Paris – 10 Ekim 1963, Grasse) Fransız şarkıcıdır.

Hayatı
Édith Piaf yaşadığı zamanın Fransa’sında en sevilen sanatçılardan biriydi.

… Annesi Annetta Giovanna Maillard, yarı İtalyan, yarı Kabil asıllı bir göçmen ailesinden geliyordu. Babası Louis-Alphonse Gassion (1881–1944) ise sokaklarda gösteri yapan bir cambazdı. Annesi sokakta şarkı söyleyerek yaşamaya çalışmaktaydı, daha sonra babası tarafından bir geneleve kısa süreliğine bakılması için gönderildi.

Küçük yaşta, gözleri mikrop kapmış ve kör olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. Bu hastalığını yaşarken, bir genelevde oranın patronu ve kadınlarıyla birlikte yaşıyordu. Aradan aylar geçtikten sonra, tedavi sonucu gözleri düzelmiştir.

Babası, küçük Édith’i genelevden almıştır ve mesleği olan sokak akrobatlığı insanlara yetmeyince, kızını sokakta insanlara karşı akrobatlık veya numara yapması için zorlamıştır. Bunun üzerine Édith, en iyi bildiği şarkıyı yâni Fransa millî marşı La Marseillaise’i söylemiştir. 14 yaşındayken babasının yanında sokaklarda şarkı söylemeye başladı. Kısa bir süre sonra da babasından ayrı şekilde kenar mahallelerde şarkı söylemeye başladı. 17 yaşındayken ilk ve tek çocuğunu doğurdu. Marcelle adını verdikleri bu talihsiz kız çocuğu 2 yaşında menenjitten öldü.Gençliğinde, babasının başka bir kadından olan kardeşi Simone ya da Édith’in seslendiği gibi Momone ile birlikte Paris sokaklarında şarkılar söyler ve hayatını kazanmaya çalışır.

Kaynak
.Yukarıdaki açıklama Édith Piaf başlıklı Vikipedi makalesindendir, CC-BY-SA altında lisanslıdır.

Édith Piaf (19 Aralık 1915, Paris – 10 Ekim 1963, Grasse) Fransız şarkıcıdır. Hayatı Édith Piaf yaşadığı zamanın Fransa’sında en sevilen sanatçılardan biriydi.