ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 16°C
Az Bulutlu

Edebiyat Sanat Dünyasında Kısa Duyurular

01.02.2020
1.014
A+
A-
Edebiyat Sanat Dünyasında Kısa Duyurular

Kerim Özbekler/Gazeteci-Yazar-Şair

Merhaba, Silgi Şiir Dergisi 76. sayısıyla sizlerle… Dergimizi kendi adres listenizle de paylaşabilirsiniz. Şiir en güzel armağandır. Gelecek sayıda yayınlanmak üzere; “Şiirsiz bir yaşam kabataslak mıdır, neden ?” konusundaki kısa görüşünüzü bekliyoruz. Şiirle ve sevgiyle.(01 Şubat 2020 Cumartesi-02.03) Mehmet Büyükçelik (Silgi Şiir Dergisi Sahibi) İzmir 

E Posta.buyukcelikmehmet@gmail.com

******

01 Şubat 2020 Cumartesi günü, saat.18.30’da;Gebze Sivil Toplum Merkezi-Gebze Belediyesi Yanı, İSU Binası, K.6 Gebze-Kocaeli adresinde, ”Gebze Şiir Meclisi” yöneticileri tarafından ”Şiir Şöleni” düzenlenmiştir. İsteyen herkes bu etkinliği ücretsiz olarak izleyebilir, şairlere ve şiir severlere önemle duyurulur. (İrtibat;Ramazan Seydaoğlu-Tel.0-505-3156909)

******

MISRALARIN ARASINDA” İSİMLİ ŞİİR ANTOLOJİSİ YAYINLANACAK.(SON KATILIM TARİHİ.14 ŞUBAT 2020 CUMA).
Türk dünyasının seçkin kalemlerini, ” Mısraların Arasında” adlı antolojide buluşturuyoruz.Bu proje yurt içi ve yurt dışından seçkin kültür sanatçılarının eserlerini bir arada toplayan belgesel niteliğinde olup, 2020 yılının iddialı projesidir. Kültür Sanat ve Edebiyat Topluluğu öncülüğünde hazırlanacak olan antoloji içeriği, baskısı. Kalitesi ve görselliği ile Türk Edebiyatı eserleri arasında yerini alıp, Akademisyen hocalarımızın yapacağı çalışmalarda kaynak teşkil edecektir.
KATILIM KOŞULLARI;
01-Her katılımcı şairden 3 şiir istenecektir..(Şiirlerin toplam kıtası 40’ı geçmeyecek şekilde olacaktır).
02-Gönderilen şiirler “Millî ve manevi” değerlerimize aykırı olmamak kaydıyla aruz, hece ve serbest şiirler olabilir.
03-Şaire/yazara ait bir adet resim ve kısa özgeçmiş gönderilecektir.
04-Katılımcı şairler-yazarlar, Türkiye ile sınırlı kalmayıp yurtdışından katılan Türk şairlerin eserleriyle de zengin bir antoloji hazırlanacaktır.
05–Antoloji 100 şairin-yazarın katılımı sağlanarak 300 sayfa (1 cilt) olarak düşünülmektedir.
06-Her katılımcı şaire-yazara 9 adet kitap gönderilecektir.
07- Antolojide yer alacak şairler-yazarlar, antoloji kitabının baskı masrafı olan yüz Lirayı (100 Tl. ) kendisi ödeyecektir. (Son iki yıldır artan kitap baskı maliyetleri artışı dikkate alınarak, 2020 yılı için bu fiyat belirlenmiştir.)
08-Antolojide yer almak isteyen şair-yazar dostlarımızın çalışmalarımızın aksamaması için katılım ücretini, şiirlerini. Kısa özgeçmiş ve bir adet fotoğraflarını en geç 14 Şubat 2020 Cuma gününe kadar göndermeleri gerekmektedir.
09- Şiir antolojisinde yayınlanacak eserlerin bütün sorumluluğu eser sahibine ait olacaktır.
10-Antolojide şiirlerinin yer alması için başvuru yapan her şair-yazar bu antolojiye katılım koşullarını kabul etmiş sayılır, yayınlanan eserleri için ayrıca telif hakkı talep edemez.
11-Antoloji kitabının 50 adeti yayınevine bırakılacak olup, geri kalan adetler yukarıda belirtilen adet oranınca eser sahiplerine gönderilecektir.
NOT.Katılmak isteyen arkadaşlarımız, şiirlerini minaakillibulbul@gmail.com e posta adresine gönderebilirler. Her ne kadar son katılım tarihi belirtilmiş olsa da, katılım sayısı 100 kişiyi bulduğu takdirde bu tarih beklenmeyecek ve yeni kayıt alınmayacaktır.

*****

Kerim Bey, merhaba.
İranlı ressamlarla, karma resim sergisi açıyorum.
Serginin yanı sıra, kitaplarımı da imzalayacağım.
Yer:Kartal Belediyesi Fuaye Alanı, Kartal-İstanbul
Kokteyl:17 Şubat 2020 Pazartesi, saat.15.00–19.00
Tarih:17–21 Şubat 2020
Selamlar.(29 Ocak 2020 Çarşamba-19.58)
HASAN AYDIN (Ressam ve Yazar) KARTAL-İSTANBUL
Tel.0-505-7968293 E Posta.h.aydin2@hotmail.com
İlgilenenlere, önemle duyurulur.

******

ANADOLU SANATÇILAR BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI SABİT İNCE;”TÜRK DÜNYASI SEÇKİN ŞAİRLERİ” İSİMLİ, ŞİİR ANTOLOJİSİ YAYINLAYACAK.(SON KATILIM TARİHİ.25 ŞUBAT 2020 SALI)…
KATILIM KOŞULLARI;

01-Her katılımcı şairden 3 şiir istenecektir..(Şiirlerin toplamı 2 sayfayı geçmeyecek şekilde olacaktır. 1 sayfada özgeçmiş ve fotoğraf yer alacaktır.).
02-Gönderilen şiirlerde konu serbest olup, aruz-hece ve serbest şiirler olabilir.
03-Şaire-yazara ait bir adet resim ve 1 sayfaya sığacak, özgeçmiş gönderilecektir.
04-Katılımcı şairler-yazarlar, Türkiye ile sınırlı kalmayıp yurtdışından katılan Türk şairlerin eserleriyle de zengin bir antoloji hazırlanacaktır.
05-Antoloji, 100 şairin katılımı sağlanarak 300 sayfa (1 cilt) olarak düşünülmektedir.
06-Her katılımcı şaire-yazara, 8 adet kitap gönderilecektir.
07-Antolojide yer alacak şairler, antoloji kitabının baskı masrafı olan 100 Lirayı kendisi ödeyecektir.
08-Antolojide yer almak isteyen şair dostlarımızın çalışmalarımızın aksamaması için katılım ücretini, şiirlerini. Kısa özgeçmiş ve bir adet fotoğraflarını, en geç 25 Şubat 2020 Salı gününe kadar göndermeleri gerekmektedir.
09- Şiir antolojisinde yayınlanacak eserlerin, bütün sorumluluğu eser sahibine ait olacaktır.
10-Antolojide şiirlerinin yer alması için başvuru yapan her şair, bu antolojiye katılım koşullarını kabul etmiş sayılır. Yayınlanan eserleri için, ayrıca telif hakkı talep edemez.
11-Antoloji kitabının 100 adeti yayınevine bırakılacak olup, geri kalan adetler yukarıda belirtilen adet oranınca eser sahiplerine gönderilecektir.
NOT.Katılmak isteyen arkadaşlarımız, şiirlerini sabitince1@gmail.com e posta adresine gönderebilirler. Her ne kadar son katılım tarihi belirtilmiş olsa da, katılım sayısı 100 kişiyi bulduğu takdirde bu tarih beklenmeyecek ve yeni kayıt alınmayacaktır.
Katılım bedeli;Sabit İnce’nin 0254991 nolu posta çeki hesabına veya Sabit İnce’nin Ziraat Bankası’nda ki TR 2000 0100 1536 2877 8604 5004 hesabına yatırılacaktır. Ayrıca, durum Sabit İnce’ye ayrıca bildirilecektir.
SABİT İNCE
Anadolun Sanatçılar Birliği (ANA-SAN) Genel Başkanı
Y.Beyazıt Fatih Caddesi, No.58/13 Melikgazi-Kayseri
Tel.0-536-7971050 veya 0-352-2355750 veya 0-505-3926707
E Posta.sabitince1@hotmail.com

******

29 Şubat 2020 Cumartesi günü, saat.14.00-17.00 arasında;Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür Merkezi Karşıyaka-İzmir adresinde, ”Heykeltraş Metin Cansız’ın heykel çalışmaları üzerinden biçim ve sanatsal imge konularının irdelenmesi.” adı altında bir etkinlik yapılacaktır. Aslıhan Tüylüoğlu’nun sunumu ile heykeltraş Metin Cansız ve şair Veysel Çolak’ın konuşacağı proğram sonrası çeşitli şairler tarafından ”Şiir Sunumları” gerçekleştirilecektir. İsteyen herkes bu etkinliği ücretsiz olarak izleyebilir, ilgilenenlere önemle duyurulur.

*******

18.TUDEM EDEBİYAT ÖDÜLLERİ ROMAN YARIŞMASINI KAZANAN YAZARA 10.000, İKİNCİSİNE 7.500. ÜÇÜNCÜSÜNE 5.000 TL. ÖDENECEK.(SON KATILIM TARİHİ.02 KASIM 2020 PAZARTESİ)..
.

TUDEM EDEBİYAT ÖDÜLLERİ;
2003 yılından bu yana çocuk ve gençlik edebiyatına çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen Tudem Edebiyat Ödülleri, 18. yılında çocuk edebiyatı alanında ve roman dalında verilecektir. Türkçe edebiyatın gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışma, eserlerini yayımlatma imkânı arayan yazarlara fırsat sunuyor. Yarışmada ödül alan eserlerin yayın grubumuzun çocuk edebiyatı alanında yayıncılık yapan Tudem tarafından yayıma hazırlanması planlanıyor.

ROMAN YARIŞMASINA KATILMA ŞARTLARI;
-Yarışma, tüm yazarlara açıktır. Uyruğu ve öğrenim durumu ne olursa olsun, 18 yaşın üzerinde olan ve şartname koşullarına uyan herkes katılabilir.
-Yarışmaya Tudem Yayın Grubu çalışanları, seçici kurul üyeleri ve birinci dereceden yakınları katılamaz.
-Katılımcılar, şartname koşullarını kabul etmiş sayılır.

ESERLERİN NİTELİKLERİ;
-Yarışma dili Türkçedir.
-Yarışma 8-12 yaş grubuna yönelik roman dalında açılmıştır.
-Yarışmaya gönderilen dosya, tamamen veya kısmen yayımlanmamış olmalı ve başka bir yayınevi ile yayımlanmak üzere bağlayıcı sözleşmeye tabi olmamalıdır.
-Yarışmaya gönderilen dosya özgün olmalı, herhangi bir eseri çağrıştırmamalı. Bir eserden, kopya bulundurmamalıdır.
-Cinsiyetçi, ırkçı vb. ayrımcılığa yönelik unsurlar ve nefret söylemi içeren dosyalar elenecektir.
-Başvuru yapacak dosyalar, daha önce herhangi bir yarışmadan ödül almamış olmalıdır.
-Özgün olmadığı seçici kurulca belirlenen dosyalar, değerlendirme dışı tutulacaktır.
-Özgün olmadığı, ödüllendirme aşamasından sonra belirlenen eserlerin yazarı, aldığı ödülü %25 fazlasıyla iade etmeyi bu şartnamedeki taahhütnameyi imzalamakla kabul etmiş sayılır. -Özgün olmadığı belirlenen eser sahibi, üçüncü kişilerce açılacak her türlü davanın muhatabı sayılacaktır.
-Ödül almadığı hâlde, yayımlanan bir eserin özgün olmadığı belirlenirse. Yazarı, Tudem Yayın Grubu’nun uğramış olduğu zararı tazminle yükümlüdür.
-Yarışmaya katılacak dosya, aşağıdaki biçimsel özellikleri taşımalıdır: Bilgisayarda word belgesi olarak A4 boyutunda, üst, alt, sağ ve sol kenar boşlukları 2,5 cm.’yi geçmeyecek şekilde hazırlanacaktır.
-Eser, Arial ya da Times New Roman yazı fontu, 12 (on iki) punto, 1,5 satır aralığı ile yazılacaktır.
-Yarışma dosyası, spiral ciltli gönderilmelidir.
-Dosya, 6 (altı) kopya olarak çoğaltılacak ve her kopyası dosyalanacak, ayrıca bir CD’ye kaydedilecektir.
-Yazar, yarışmaya gönderdiği eserin her kopyasına ve bir adet CD kaydına belirlediği bir rumuz verecektir. Rumuz 5 (Beş) karakteri geçmeyecek şekilde, anlamlı veya anlam taşımayan sayı ve harflerden oluşmalıdır.

ESERİN TESLİMİ;
-Eserlerin kopyalarında, CD kaydında ve zarfların üzerinde yazarın kimliğine ilişkin C bölümü 10. madde e bendinde sözü edilen rumuz dışında hiçbir yazı veya işaret bulunmayacaktır. -Yazarın ismi, kesinlikle eserin kopyalarında yer almayacaktır.
-Yarışmaya katılanlar şartnamede verilen kimlik formu ve taahhütnameyi eksiksiz doldurur, imzalar. Kimlik formu ve taahhütname CD kaydı ile kısa özgeçmiş bir zarfın içine koyularak kapatılır. Zarfın üzerinde, sadece rumuz ve eserin adı belirtilmelidir.
-Yarışmaya gönderilen eserin birden fazla yazarı varsa, her yazar D bölümü 2. maddede belirtilen kimlik formu ve taahhütnameyi ayrı ayrı doldurup imzalar ve kısa özgeçmişlerini de ekler.
-Eser, çoğaltılmış ve dosyalanmış 6 (Altı) kopya, bir adet CD kaydı ve D bölümü 2. maddede belirtilen zarf ile birlikte teslim edilir.
-Eser, 02 Kasım 2020 Pazartesi günü, saat 17.00’ye kadar ”Tudem Eğitim Hizmetleri San.Tic.AŞ-1476/1 Sk. No.10/51 Alsancak-Konak-İzmir” adresine iadeli taahhütlü posta veya kargo ile gönderilecektir. Elden teslim kesinlikle kabul edilmeyecektir. Bu tarihten sonra gelecek eser değerlendirmeye alınmayacaktır. Kargo ve postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.
-İnternet yoluyla yapılacak gönderiler kabul edilmeyecektir.

ESERLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ;
-Yarışmaya gönderilen eserler şartnameye uygunluk açısından ön seçici kurul tarafından kontrol edilir. Eser kopyalarının ya da zarfların üzerinde yazarın kimliği ile ilgili herhangi bir bilgi olursa, eser değerlendirmeye girmeden elenecektir. Ön seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda uygun görülen eserler seçici kurula gönderilir.
-Seçici kurul tarafından, her eser 100 (Yüz) üzerinden puanlanır. Gizli olarak verilen puanlar, Mart 2021’in son haftası içinde yapılacak toplantıda değerlendirilmek üzere görüşülür. Eşit puan almış eserler, yeniden değerlendirilip bir sıralama yapılır.
-Seçici kurul, ödüle değer eser bulamazsa ödül verilmez.
-Değerlendirme işlemleri 01 Nisan 2021 tarihine kadar sonuçlandırılacaktır.

SONUÇLARIN AÇIKLANMASI;
-Yarışma sonuçları Nisan 2021 başında duyurulacaktır.
-Ödüller, başvuran esere verilir. Eserin birden fazla yaratıcısı varsa, ödül eşit olarak bölünür.

ÖDÜLLER;
Birincilik ödülü,10.000 Tl.,
İkincilik ödülü, 7.500 Tl.,
Üçüncülük ödülü, 5.000 Tl.

SEÇİCİ KURUL;
Doğan Gündüz-Mehmet Erkurt-Olcay Mağden Ünal-Sema Aslan-Suzan Geridönmez.

ESERLERİN YAYINLANMASI;

-Yarışmaya katılan tüm eserlerin yayın hakkı, yarışma tarihinden itibaren bir yıl süre ile Tudem Eğitim Hizmetleri San. Tic. AŞ’ye ait olacaktır. Bu süre içinde eserini başka bir yayınevinde yayımlatmak isteyen eser sahiplerine Tudem Yayınları, yazılı bir feragat belgesi verecektir.
-Ödül kazanan eserlerin yayın hakkı ise 5 (Beş) yıl süre ile Tudem Eğitim Hizmetleri San.Tic.AŞ’ye devredilmiş olup, eserin yayımlanmasına karar verilmesi hâlinde taraflar arasında yayımcının ve eser sahibinin hak ve sorumluluklarını düzenleyen bir telif hakkı devri sözleşmesi imzalanacaktır.
-Tudem Yayın Grubu, ödül alan eserleri yayımlamak zorunda olmadığı gibi ödül almayan eserlerin arasından bazılarını yayımlamak isteyebilir. Bu durum, yayınevi ile eser sahibi arasında görüşülecektir. Seçici kurulun, bu konuda herhangi bir sorumluluğu yoktur. Seçici kurulun kararı, yayınevinden bağımsızdır.

*******

Mehmet Tekin
Güneyde Kültür Fikir ve Sanat Dergisi (84 Sayfa) Sahibi
PK.344
Antakya-Hatay
Tel.0-532-3843594
E Posta.guneydekultur@hotmail.com
NOT.Hatay’la ilgili yazılar başta olmak üzere, her türlü edebi makale-şiir-anı-kitap tanıtım yazısı-biyoğrafi-folklor-gezi vb.gibi eserlerinizi yayınlanması için dergi adresine iletebilirsiniz.

*******

ALMANYA VE HAMBURG’TA Kİ OLAYLARI TÜRKÇE OLARAK AŞAĞIDAKİ WEB SİTESİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ VEYA WEB SİTESİNİN ÇEŞİTLİ BİRİMLERİNDE YER ALMASINI İSTEDİĞİNİZ BASIN BÜLTENİ VEYA HABERLERİNİZİ AŞAĞIDAKİ E POSTA ADRESLERİNİ KULLANARAK İLETEBİLİRSİNİZ.

ZAFER ÖZPOLAT

(Zafer Özpolat Medya ve Gazete Hamburg)
GENEL YAYIN YÖNETMENİ
AdRothesood str 6 201459 HAMBURG-DEUTSCHLAND (ALMANYA)
Tel.+(49)15730445346
E Postalar;
zaferozpolat@gmx.de
info@gazetehamburg.com
Web Sitesi.https://gazetehamburg.com

********

Gazetemize gönderilen bütün yazılar, ilmi bir heyetin kontrolünden geçer. Lüzumu halinde kısaltma, tashih ve değişiklik yapılır.
Türkiye Gazetesi Yetenekli Kalemler Köşesi (Kültür-Sanat-Tarih-Edebiyat)
E Posta.yeteneklikalemler@tg.com.tr

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.