ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 26°C
Az Bulutlu

Edebiyat Dünyasından Kısa Duyurular / Kerim Özbekler – Gazeteci Yazar Şair

Edebiyat Dünyasından Kısa Duyurular / Kerim Özbekler – Gazeteci Yazar Şair

21-25 Ekim 2018 tarihleri arasında Kazakistan’da ”Türk dünyasının manevi birliği” konusunda edebi bir forumu düzenlenecek.

Kerim Özbekler/ Gazeteci-yazar-şair

 

21-25 Ekim 2018 tarihleri arasında Kazakistan’nın Şımkent İli ve Türkistan Vilayeti’nde ilk kez, ”Türk Dünyası’nın Manevi Birliği” konusunda edebi bir forum düzenlenecek.

Şair-Yazar Kural Kömbek’in organize ettiği forumu Şımkent İl Valiliği-Türkistan Vilayeti Valiliği-Nur Otan Partisi-Şımkent Yazarlar Birliği-7 Gün Medya Merkezi destekliyor.

Etkinliğe Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Doğu Türkistan, KKTC, Romanya, Bulgaristan, Kosova, Rusya, Dağıstan Özerk Cumhuriyeti, İsveç, Fransa, Başkurdistan, İran, Hindistan,Tıva, Moğolstan, Moldova ve Makedonya’dan bilim adamları ve şairler davet edildi.

Forumun düzenlenmesine öncülük eden 1958 Kazakistan doğumlu, Kazak Türklerinin temsilcisi yazar-şair Kural Kömek’in doğumun 60’ncı yılı anısına bu etkinlik düzenlenmektedir.

Kural Bey ilkokul ve liseyi doğduğu ilde ana dilinde tamamladıktan sonra, Kostanay Ziraat Üniversitesi ve Ahmet Yesevi Türk-Kazak Uluslararası Üniversitesi’nden mezun oldu. 1981–1983 tarihler arası askerlik yaptı, daha sonra 1983–1988 tarihler arası ziraat mesleğinde çalıştı. 1989 yılında öğretmenliğe başladı ve başarılı çalışmaları sonucunda, aynı okula müdür olarak atandı ve bu görevi hali hazırda sürdürmektedir.

Kural Kömek, eğitimciliğinin yanı sıra sanata da çok vakit ayırmaktadır. Onun yazdığı birçok şiiri kitap olarak «Ay Doğuyor», «Bozkurtlara Hipotez», «Ben, Bozkırların Oğluyum», «Baba Ruhu, Golfstrim Akıntısı» Kazak Türkçesi ismi ile yayınlandı. Şiirleri Türkiye Türkçesine, Rusça ve İngilizceye çeviri yapıldı. Türkiye’yi, 2013 tarihinde ilk defa ziyaret etti. O gelişinde, bu ziyaretin kendisinde bıraktığı izleri şu sözlerle dile getirmektedir.

“2013 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin Tokat ilinde 16-21 Eylül tarihleri arası düzenlenecek olan Edebiyat ve Sanat Günleri etkinliğine davetiye aldım, tarih tahtasında kendi ismini büyük harflerle yazan Türk milletiyle. Türk kültürüyle buluşmak, o kadar savaşların, kanlı savaşların şahidi olan şehirlerle tanışmak benim hayatımda özel bir yer aldı. Sırlı İstanbul’un üzerinde tarihler yazılan binalarla, nur gibi parlayan mescitlerine hayran oldum. Gökyüzüne köpük atan, Marmara denizinin dalgalarına hayranlıkla baktım. Beyaz dalgaları, sanki derin sırlardan bahsediyorlardı. Kaç kez zor zamanlar yaşayan ve düşmanın yumruğuna göğüs geren, yok olmayan kutsal şehir. Fikirler, ister istemez asırlar ötesine gidiyor. Hayal derinlerine dalarak, Türk kardeşlerimizin geçmişinden bilgi aldıkça bu millete dair hürmetim daha çok artmaktadır. Ne güzel hisler, İstanbul’un kıyılarındaki tarih kokan dev kuleler. Nasıl da, asırlar boyunca sırrını saklamış. Türk kardeşlerimizin, kültürel miraslara büyük değer verdiklerini burada gördüm. Topkapı sarayında ki Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’ın, elmas kılıcını görmenin nasip olması bile bir mutluluktur. Yüksek minareli Ayasofya müzesine girdiğimde ilk göze çarpan, duvarda yazılı olan Kur’an ayetleri ve Hz. İsa’nın resmi her dinden olan insanı dostluğa çağırışının bir sembolüdür. İstanbul Dünya Kültürlerinin Merkezi gibidir.”

Türkiye ve Çanakkale gezisi sonrası, Çanakkale savaşının 100’ncü yıl anısına “İnanç Zaferi” isimli destan yazdı. Bu eserin de, baskısı yapılarak okuyuculara takdim edildi. Onun çocuklar için yazdığı, “Işıklar” isimli şiir kitabını da Kazakistan’da yayınlandı. Kural Bey’in 13 Eylül 2013 tarihinde yazdığı, “Dünya Türklerinin Dostluk Marşı” bir çok dillere çevirisi yapıldı.Dünya Türklerinin Dostluk Marşı

İleri git kardeşim çekinme,
Halkındır emekçi arkanda.
Namusla ar için güreşte,
Kılıç tek ışık saç dünyada.

Bir olsun ok gibi yürekler,
Dostluğu korusun bilekler.
Din azan ruhumun çırağı,
Zafere yetirsin dilekler.

El tutun Semerkant, Türkistan,
Astana, Ankara akraba.
Bişkek’im, Bakü’m, Aşhabad’ım,
Çıkartma dostluğu elinden.

Atadan emanet birliğim,
Güreşçi Gültekin kahraman.
Sağ salim kardeşler birleşin,
Maziden akraba kökenim.

Yeni gençlik parlak
Bayrağını dik tutarak Türklerin!
«Bir maksat, Bir amaç, Gelecek»
Uçalım kartallar yolunda!Şair-Yazar Kural Kömek’in yazdığı şiirleri, Türk, İngiliz, Arap ve Rus dillerinde çeviri eserleri olarak yayınlandı. Şımkent vilayetinde, “Bir şiir – bir Resim” etkinliğini ve “Demir Kazık Akşam Kütüphanesi” edebi kulübesini ilk kez o başlattı. Cumhurbaşkanı N. Nazarbayev’in hedef olarak gösterdiği “Bir Hedef, Bir Amaç, Bir İlgi” kapsamda, 2014 ve 2016 tarihlerinde uluslararası şiir etkinliğini Şımkent Valiliğinin manevi desteğiyle ve kendi maddi gücüyle düzenledi. Etkinliğe, ağırlıklı olarak Türkiye’den şairler katıldı. Etkinlik konusu, Kazakistan medyasında ve gazetelerinde ilgi ile yer aldı.
Kural Bey yazdığı makalelerinin birinde “Atatürk, sadece öz milletinin, öz yurdunun değil tüm Türk dünyasının oğludur. Allah’a hamdolsun, kardeşliğimiz daha da artsın. Zor zamanlarda, yardıma muhtaç olduğumuz zamanlarda yardıma koşmaya hazır olduğunu görmek bizim için bir bahttır kalplerimizde, biz kardeşiz kelimesi hiç bir zaman silinmesin!”.

Kural Kömek, Şımkent Valiliği tarafından ve çalıştığı okul tarafından birçok ödüle layık görüldü.

Kazakistan Cumhuriyetinin eğitim alanında onurlu öğretmen ödülü; Uluslararası Fuzuli Ödlü, Türk Dünyasına Hizmet Ödülü ve Kazakistan’ın Yılın Yazarı gibi ödülüne laik görüldü.

O, Çanakkale Zaferinin 100 Yıl anısına 5 üniteden oluşan 100 kıtalık şiir yazdı. Şiirini İnanç Zaferi diye isimlendirip ulu önderimiz M. Kemal Atatürk’ün “Benim için en ulu sığınak ve yardım ocağı-milletimin kendisidir. О yüzden ben vatanımın gövdesini kimseye bastırmamak için herşeyi yaparım!” sözleriyle başlamaktadır.

Forum sırasında Kazakistan’a gelen bilim adamı ve şairler, Türk Dünyası’nın manevi birliği konusunda konuşmalar yapacak. Şairler, şiirlerini okuyacaklardır. Müziğin eşlik edeceği proğramlar sonrası, bilim adamı ve şairler bir çok kişi ve turistik yerleri de ziyaret edeceklerdir.


Sn. Kerim ÖZBEKLER! Kazakistan Cumhuriyeti Şımkent ili ve Türkistan vilayetinde 20-26 Ekim 2018 tarihleri arası düzenleyeceğimiz “Türk Dünyasının Manevi Birliği” konulu medya forumunda Ülkenizi ve Türksoy’u temsilen konuşmacı olarak katılmanız bizi onurlandıracaktır. (20 Eylül 2018 Perşembe)

Organizatörler:
Asan Kelesbay
Kural Kömek
Tel: 8701 250 77 43
Email: kural-komek@mail.ru

 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.