ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Edebiyat Dünyasından Kısa Duyurular / Kerim Özbekler – Gazeteci, Yazar Şair

30.11.2018
1.367
A+
A-
Edebiyat Dünyasından Kısa Duyurular / Kerim Özbekler – Gazeteci, Yazar Şair

01 Aralık 2018 Cumartesi günü, saat.13.00’de;Türk Ocakları Salonu,Cumhuriyet Parkı Yanı, Tuğba Kuruyemiş Üstü Delikliçınar,Denizli adresinde, Ege’li Araştırmacı Yazarlar Birliği (YAZAR,BİR) yöneticilerinin tertip ettiği ”Şiirini Al de Gel,18.Denizli Şiir Günleri” etkinliği yapılacaktır. İsteyen herkes bu etkinliği ücretsiz olarak izleyebilir ve iştirak edebilir, ilgilenenlere önemle duyurulur.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

01 Aralık 2018 Cumartesi günü, saat.14.00 de;Türkiye Yazarlar Birliği İzmir Şubesi,846 Sokak, Katipzade Vakıf İş Hanı, Kat.3, No.51/313,314 (Milli Kütüphane Arkası) Konak,İzmir E Postalar; madıbes@hotmail.com veya tybizmirsubesi@gmail.com Web.http://tybizmir.org adresinde, Doç. Dr. Ertan Daş, “Namazgah Kazılarında Bulunan Mezar Taşları” konulu bir konferans verecektir. İsteyen herkes bu etkinliği ücretsiz olarak izleyebilir, ilgilenenlere önemle duyurulur.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

07,16 Aralık 2018 tarihleri arasında;Van Kitap Fuarı,Organize Sanayi Bölgesi Fuar ve Kongre Merkezi,Van adresinde açık olacaktır. 10 gün sürecek fuar’a, bir çok yayınevi,yazar ve şair iştirak edecektir. İlgilenenlere, önemle duyurulur.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Dörtyol Belediyesi 100.Yıl Şiir Yarışması Ve Makale Yarışması Düzenledi;Birincilere 5.000, İkincilere 3.000. Üçüncülere, 1.000’er Liralık Para Ödülü Takdim Edecek.(Son Katılım Tarihi.10 Aralık 2018 Pazartesi)…

ŞİİR VE MAKALE YARIŞMASININ KONUSU : “ Milli Mücadele de İlk Kurşun ”
İLK KURŞUN OLAYI:
Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yenilmiş sayılan Osmanlı Devleti’nin toprakları, İtalyan, Yunan ve Ruslar tarafından işgal edilmeye başlandı.
Anadolu da ilk işgale uğrayan yerler İskenderun ve Dörtyol oldu. Fransızlar Ermeniler ile birlikte 11 Aralık 1918’ de Dörtyol’ u işgal ettiler. 19 Aralık günü Fransız askeri elbiseli 2,3 Ermeni askeri Özerli köyünde portakal toplayan Mehmet ve kardeşlerine laf atarak olay çıkartmak isterler. Tahriklere dayanamayan Mehmet Kara ve kardeşi Fransız elbiseli Ermeniler ile kavga yapar ve bunları iyice dövdükten sonra silahlarını alıp atarlar.
Mehmet, kardeşi ile Karakese köyüne kaçar. Yaralı Ermenilerin şikayeti üzerine Fransız askerleri Karakese’ye giderler Mehmet ve kardeşini yakalamak için….
Karakese köylüleri yola barikat kurar ve Fransızları beklerler. Fransızlar 50 metre yaklaşınca Mehmet Kara “ ilk Kurşunu “ sıkar ve ateş emrini verir. 15 Fransız askeri öldürülür, diğerleri Dörtyol’ a kaçar.
İşte 19 Aralık 1918 de Mehmet Kara tarafından sıkılan bu ilk kurşun, Milli Mücadeleyi başlatan ve Anadolu’yu ayağa kaldıran Kurtuluş Savaşımızın ilk kıvılcımı ve hareketi olmuştur.
Mehmet Kara ve arkadaşları Kara Hasan Paşa, Kuvayi Milliye çetesine katılırlar. Üç yıl Fransız ve Ermenilerle yapılan mücadele sonunda 9 Ocak 1922 ‘ de Dörtyol’ u Fransızlardan kurtarırlar.
T.C. Genelkurmay Başkanlığı tarafından da tasdik edilen Milli Mücadelenin İlk Kurşununun Dörtyol’ da atılışının (19 Aralık 1918 – 19 Aralık 2018 ) 100. Yılı dolayısıyla “ İlk Kurşun Şiir ve Makale “ yarışması düzenlenecektir.

ÖDÜLLER :
ŞİİR DALINDA MAKALE DALINDA
1. 5000 TL 1. 5000 TL
2. 3000 TL 2. 3000 TL
3. 1000 TL 3. 1000 TL
YARIŞMA ŞARTNAMESİ:
1. Yarışma iki kategoride ( şiir – makale) yapılacaktır. Her yarışmacı tek kategoride yarışabilir.
2. Yarışmaya gönderilecek şiirlerde tür ve biçim sınırlaması yoktur.
3. Her yarışmacı yarışmaya daha önce herhangi bir yarışmaya katılarak ödül almadığı ve yarışma konusuna uygun bir ( 1 ) adet şiir veya bir ( 1 ) adet makale ile katılacaktır.
4. Bu yarışmaya, yarışma jürisi ve jüri üyelerinin 1. Derece yakınları katılamaz.
5. Dörtyol Belediyesi, yarışmaya gönderilen şiir ve makaleleri bir kitapta toplayabilir, yazılı ve görsel olarak basın yayın organları ile paylaşabilir. Yarışmaya katılanlar eserleri için telif almayacaklarını kabul etmiş sayılırlar.
6. BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER :
a), TARANMIŞ KATILIM BİLGİ FORMU
b), ŞİİR / MAKALENİN TARANMIŞ İMZALI SURETİ
7. Katılımcılar bilgi formunu ve eserlerinin altına Ad – Soyad yazdıktan sonra ıslak imzaladıkları belgeyi taratarak e posta yolu ile “ ilkkursun@dortyol.bel.tr “ adresine göndereceklerdir. Posta veya elden gönderilen eserler dikkate alınmayacaktır.
8. Yarışmacılar bilgi formlarını “ https://www.dortyol.bel.tr “ adresinden indireceklerdir.
9. Yarışmaya katılım 10 Aralık 2018 Pazartesi günü Saat:17.00 da sona erecektir.
10. Yarışma sonuçları 16 Aralık 2018 de “ https://www.dortyol.bel.tr “ adresinden ilan edilecek olup, ödül töreni 19 Aralık 2018 tarihinde Hatay Dörtyol’ da gerçekleştirilecektir.
11. Yarışma sonunda dereceye girdiği halde “ GEÇERLİ BİR MAZERETİ OLMAKSIZIN “ ödül törenine katılmayan yarışmacının ödülü bir sonraki yarışmacıya verilecektir.
12. Ödül töreni için il ve ilçe dışından Dörtyol’ a gelecek olan yarışmacıların sadece kendilerine ait bir (1) günlük konaklama bedelleri belediyemizce karşılanacak olup ulaşım giderleri yarışmacıların kendilerine ait olacaktır.
DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ:
Yarışmaya katılan eserler yarışma jürisi tarafından belirlenen aşağıda ki kriterlere göre 100 üzerinden puanlama yolu ile değerlendirilecektir.
ESERLERİN ÖZELLİKLERİ :
• Özgünlük
• Sanatsal değer
• Konuya hakimiyet
• Türk örf ve adet geleneklerine uygunluk
• Türkçe’nin kullanımı ve zenginliği

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

SİVAS YAZARLAR VE ŞAİRLER DERNEĞİ 11.DEFA ŞAİRLER SEÇKİSİ (ŞİİR ANTOLOJİSİ) HAZIRLIKLARINA BAŞLADI, SON MÜRACAAT TARİHİ.30 OCAK 2019

Kerim Özbekler
Gazeteci,Yazar,Şair

Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği yöneticileri 11.kez şiir antolojisi hazırlamaya başladı, dernekten bu konuda yapılan açıklama aşağıdaki şekildedir.

KATILIM KOŞULLARI;
01,Her katılımcı şaire eşit miktarda altı (6) sayfa yer ayrılacaktır. Bir sayfa resim ve özgeçmiş beş (5) sayfada şiirine yer verilecek. Şiirler en fazla yedi (7) kıtayı geçmeyecek şekilde olmalı gönderilen şiirler“ millî ve manevî ” değerlerimize aykırı olmamak kaydıyla aruz, hece ve serbest şiirler olabilir.

02,Katılımcı şairler Sivas’la sınırlı kalmayıp uluslararası şairlerin katılımını sağlayarak yurdun dört bir tarafından katılan şairlerin eserleriyle zengin bir antoloji kitabı hazırlanacaktır.

03,Antoloji Kitabına 100 şairin katılımını sağlayıp 650 Sayfa olarak düşünüyoruz. 1 cilt olarak her katılımcı şaire (8 adet ) kitap gönderilecektir.

04, Antoloji Kitabında yer alacak şairler kitabın baskı maliyeti olan Yüzelli Lirayı (150 TL ) kendisi ödeyecektir.

05,Antoloji kitabında yer almak isteyen şair dostlarımız çalışmalarımızın aksamaması için katılım ücreti ile şiirlerini en geç 30 Ocak 2019 tarihine kadar göndermeleri gerekir.

06, Katılım ücreti Bekir ALİM’ in 8726565 numaralı POSTA ÇEKİ HESABINA gönderilecektir.

07, Bu proje kapsamında hazırlayacağımız antoloji kitabı bundan önceki çalışmalarımızda olduğu gibi hiçbir ticari amaç taşımayıp, SİYŞAD Derneğinin kültürel alanda yapabileceği etkinliklere zemin hazırlamak, kültürümüze yeni eserler kazandırmak, usta ve genç şairleri şiirleriyle okuyucuyla buluşturmak ve gelecek kuşaklara kültürel mirasımızı aktarmaktır.

08, Şairler Seçkisi – 11 şiir antolojisinde yayınlanacak eserlerin bütün sorumluluğu eser sahibine ait olacaktır. Antolojide yer almak için başvuru yapan her şair bu antolojiye katılım koşullarını kabul etmiş sayılır, yayınlanan eseri için ayrıca telif hakkı talep edemezler.

NOT. Katılmak isteyen arkadaşlarımız Yayın Kurulunda bulunan yayın kurulu üyelerinden her hangi biriyle irtibat kurarak şiirlerini ve katılım ücretini ilgili hesaba gönderebilirler.

Her ne kadar son katılım tarihi 30 Ocak 2019 olarak belirtilse de belirtilen katılım sayısı 100 kişiyi bulduğu takdirde bu tarih beklenmeyecektir. Yeni kayıt alınmayacaktır bu nedenle katılacak arkadaşlar acele etmelidir. (2018 yılında hazırladığımız Şairler Seçkisi,10) antoloji kitabına katılarak katılım ücretini ödeyen ve Adresini bildirmediği için kitapları ulaşmayan arkadaşlarımız var ise adres bildirdikleri takdirde kitapları en kısa zamanda gönderilecektir.

ANTOLOJİ KİTABI YAYIN KURULU ÜYELERİ;
01,Bekir ALİM:alimbekir@gmail.com Tel.0,506,2646613
02,Şevki KAYATURAN:s.kayaturan58@hotmail.com Tel.0,535,3142165
03,Sabiha SERİN:sabihaserin@gmail.com Tel.0,507,0965858
04,Nevin KILIÇ:nevi_n_70@hotmail.com .. Tel.0,536,3453194
05,Fatma PINARBAŞI:caygulu_58@mynet.com
06,Fatma UMAR :fatmaumar58@hotmail.com
07,Ahmet KÖSE
08,Ahsen ÖZCAN
09,Aygün HÜSEYN (Azerbaycan Temsilcisi)

ÇALIŞMA KURULU;
01,Durhan ALIÇ
02,Mihriban SARI
03,Reşit Bahtiyar

İNCELEME KURULU;
01,Sebahattin ERBIYIK
02,Metin Cansız Aşık Hekimi—0,505,2740480
03,Bilal Karaman
04,Zekeriya DUMAN
05,Bahri KARA

Bekir Alim
Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği (SİYŞAD)
Yönetim Kurulu Başkanı

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.