ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Edebiyat Dünyasından Kısa Duyurular | Kerim Özbekler

27.06.2020
1.061
A+
A-
Edebiyat Dünyasından Kısa Duyurular | Kerim Özbekler

/ Gazeteci,Yazar Şair.

HACI BEKTAŞ VELİ KISA ÖYKÜ VE ŞİİR YARIŞMASI DÜZENLENDİ, BİRİNCİLERE 1.000. İKİNCİLERE 750, ÜÇÜNCÜLERE 500 LİRALIK PARA ÖDÜLÜ VERİLECEK.(SON KATILIM TARİHİ.26 HAZİRAN 2020 CUMA)..

16-18 Ağustos 2020 tarihlerinde düzenlenecek Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Kısa Öykü yarışması ve Şiir yarışması tertiplenmiştir. Yarışmanın konusu:Anadolu Aydınlanmasında Kadıncık Ananın Önderliği’dir.

ŞİİR YARIŞMASI ŞARTLARI;
Yarışma 2 ayrı dalda katılabilirsiniz: Hece Vezni ve Serbest Vezin
Yarışmaya katılan şiirlerin hiçbiri yayınlanmamış olması ve bir yarışmaya katılmamış olması gerekir
Yarışmalara en çok üç şiir ile katılına bilir. (ayrı, ayrı), Her şiir iki nüsha olacaktır.
Yarışmacılar şiirlerinde açık isim ve mahlaslarını kullanmayıp rumuz kullanacaklardır
Yarışmacılar şiirlerini daktilo, bilgisayar veya okunaklı olarak el yazısı ile yazabilirler.
Şiirler ayrıca Cd ile gönderilecektir.
Yarışmaya hangi dalda katıldıklarını şiir zarfını üzerine yazılacak.
Yarışmaya herkes katılabilir.

ŞİİR YARIŞMASI TESLİM ŞEKLİ;
Yarışmacılar ad, soyadı, mahlası, özgeçmişi ve tebligat için açık adresi ve telefonu yazarak bir zarfa koyup zarfı kapatacaklar ve üzerine ’’Rumuzu, şiirin adını yazacaklar, üzerine yine sadece ‘’Rumuz’’ yazılı ikinci bir zarfa şiirini koyarak kapatacaklar. Her iki zarfı üçüncü bir zarfın içine koyarak 26 Haziran 2020 tarihine kadar Hacıbektaş Belediyesi’ne teslim edecekler. Şiirlerini posta yolu ile gönderecek yarışmacıların bu tarihi dikkate alarak birkaç gün önceden göndermeleri önerilir.

ŞİİR YARIŞMASI DEĞERLENDİRMESİ;
Madde 3’e göre teslim edilmiş şiir zarfları ile rumuz zarfları ayrılarak şiir zarfları 03 Temmuz 2020 tarihine kadar Jüri Üyelerine bir tutanakla teslim edilecektir. Jüri değerlendirmesini yaparak şiirlerle rumuzları yazılı tutanağı 04 Ağustos 2020 tarihine kadar Hacıbektaş Belediyesine teslim edeceklerdir. Yarışmanın sonucu www.hacibektas.bel.tr internet adresinden duyurulacaktır. Hacı Bektaş Veli Anma Kurulu kendisinde bulunan rumuz zarflarını açarak dereceye girenlere ödüllerin verilmesi konusunda tebligatta bulunacaktır.

ŞİİR YARIŞMASI ÖDÜLLERİ;
1.ye 1.000 Tl.,
2.ye 750 Tl.,
3.ye 500 Tl.

KISA ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ;

Yarışmaya katılacak öykülerin yayınlanmamış ve daha önce başka bir yarışmaya katılmamış olması
Öykülerin ‘’kısa öykü’’ kapsamında olması
Öykülerin daktilo veya bilgisayarla yazılmış olması gerekmektedir
Her yarışmacı ancak bir öykü ile katılabilir
Yarışmacılar öykülerinde açık isimlerini değil rumuz kullanacaklardır
Her öykü dört nüsha olarak düzenlenecektir
Öyküler Ayrıca Cd de gönderilecektir.
Herkes yarışmaya katılabilir.

KISA ÖYKÜ YARIŞMASI TESLİM ŞEKLİ;
Yarışmacılar ad, soyadı, özgeçmişi ve tebligat için açık adresi ve telefonu yazarak bir zarfa koyup zarfı kapatacaklar ve üzerine rumuzunu ve öykünün adını yazacaklar, üzerine yine sadece ‘’Rumuzu’’ yazılı ikinci bir zarfa öyküyü koyarak kapatacaklar. Her iki zarfı üçüncü bir zarfın içine koyarak 26 Haziran 2020 tarihine kadar Hacıbektaş Belediyesine teslim edeceklerdir. Posta yolu ile gönderecek yarışmacıların bu tarihi dikkate alarak birkaç gün önceden göndermeleri önerilir.

KISA ÖYKÜ YARIŞMASI DEĞERLENDİRMESİ;
Madde 3’te belirtilen usule göre teslim edilmiş öykü zarfları ile rumuz zarfları ayrılarak öykü zarfları 03 Temmuz 2020 tarihine kadar seçici kurul üyelerine ayrı ayrı teslim edilecektir. Seçici kurul üyesi kendisine gönderilen öyküleri değerlendirerek sonuç raporunu en geç 04 Ağustos 2020 tarihine kadar Hacıbektaş Belediye Başkanlığı’na göndereceklerdir. Gelen bu değerlendirmeleri Hacı Bektaş Veli Anma Kurulu açarak dereceye girenleri belirleyecek, www.hacibektas.bel.tr internet adresinden duyurulacaktır.

KISA ÖYKÜ YARIŞMASI ÖDÜLLERİ;
1.ye 1.000 Tl.,
2.ye 750 Tl.,
3.ye 500 Tl. olarak tespit edilmiştir.

KISA ÖYKÜ VE ŞİİR YARIŞMASI BAŞVURU ADRESİ;
Hacıbektaş Belediye Başkanlığı (Şiir-Öykü Yarışması)
Cemalettin Çelebi Caddesi, No.1
50800 Hacıbektaş-Nevşehir

******

TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ YÖNETİCİLERİ ”BİLİMKURGU ÖYKÜ YARIŞMASI” DÜZENLEDİ, BİRİNCİYE 3.000. İKİNCİYE 2.000, ÜÇÜNCÜYE 1.000 LİRALIK HEDİYE ÇEKİ VERİLECEK.(SON KATILIM TARİHİ.31 AĞUSTOS 2020 PAZARTESİ)…

Sadece hayatta kalmakla, hayatta tutmakla, akıl sağlığımızı ve iyimserliğimizi korumakla ilgili de bir sınav değil bu. Corona virüsü ile koşut biçimde yayılan bilgi kirliliğinin, hurafelerin ve kör inanışların düşünce dünyamızı işgal etmesi sonucu aklın yolunda birleşememenin toplumsal sonuçlarını da yaşıyoruz. Kendimizi ve sevdiklerimizi güvende tutmanın yollarını ararken bilimin, doğrulanmış verinin ve mantığın ışığıyla cehaletin kör karanlığı arasındaki mücadeleyi izliyoruz. Dolayısıyla bir bakıma bu zorlu süreci aklıselimle, sağlıklı iletişimle ve doğru bir dayanışmayla aşabilmenin de sınavını veriyoruz.

Her ne kadar rehber edinsek de bilim, çoğumuzun gündelik hayatının içinde değil. Dahası, olması gerektiği mecralarda dahi sesi her geçen gün biraz daha kısılıyor ve topluma kendini yeterince duyuramıyor. Bilimkurgu, tam da bu noktada bilimin etkili bir iletişim aracı olarak hayatımızda var oluyor. Bilimkurgu, edebiyatı bilime aracı kılıyor ve geleceğin boş inanışlarla değil müspet bilim ve teknolojiyle kurulacağını bizlere tekrar hatırlatıyor.

SONUÇ VE ÖDÜLLER;

TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın sonuçları 2020 yılı Kasım ayı içinde açıklanacaktır. Ödül olarak birinci gelen yarışmacıya 3000 TL, ikinci gelen yarışmacıya 2000 TL ve üçüncü gelen yarışmacıya da 1000 TL tutarında hediye çeki verilecektir.

ÖYKÜ YARIŞMASI KATILIM KOŞULLARI;
Yarışmaya TBD Yönetim Kurulu üyeleri ile TBD Bilişim Dergisi Yayın Kurulu Üyeleri dışında herkes katılabilir.
Öykü Türkçe yazılmalıdır.
Konu kısıtlaması olmamakla birlikte öykülerde bilimkurgusal ögeler aranacaktır.
Öykü daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.
Yarışmaya gönderilmeden önce basılı ya da dijital ortamda yayımlanmış öyküler yarışmaya kabul edilmeyecektir.
Her yazar yalnızca bir öyküyle yarışmaya katılabilir.
Önceki yıllarda birincilik ödülü alan yazarlar yarışmaya katılamaz.
Dereceye girecek öyküler içinde seçici kurul tarafından yayımlanmaya değer bulunanlar kitap olarak yayımlanacaktır.
Öykülerin internet sitesinde, Bilişim Dergisi’nde ya da kitaplaştırılarak yayımlanması için https://www.tbd.org.tr/onayliyorum adresinde bulunan “Onaylıyorum” adlı belgenin yazar tarafından doldurulması ve sistemden ya da taranarak e-posta yoluyla TBD’ye gönderilmesi gerekmektedir. Onaylıyorum adlı belgeyi TBD’ye göndermeyen yarışmacılar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

ÖYKÜDE BİÇİM;
Öykü, yaygın olarak kullanılan bir kelime işlemciyle, “12” font büyüklüğünde, “Arial” karakter” seçilerek yazılmalı ve e-postaya ekli bir dosya olarak gönderilmelidir. Düzenlenebilir bir formatta gönderilmeyen (örnek: .pdf) öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.
Öykünün yer aldığı dosyaya öykünün adı verilmelidir.
Öykü dosyasının içinde yazarla ilgili hiçbir bilgi olmamalıdır.
e-postaya ekli diğer bir dosyanın içinde yazarın açık adı, kısa özgeçmişi, açık adresi ve telefon numarası, ayrıca varsa kişisel web sitesi/blog adresi bulunmalıdır.
Yazarların yarışmaya gerçek ad ve soyadlarıyla katılmaları gerekmektedir. Yarışmada rumuz kullanılmamaktadır.
Yazarın kimlik bilgilerinin bulunduğu dosyanın adına yazarın adı verilmelidir.
Öykü en fazla iki bin sözcükten oluşmalıdır.
Bu biçimsel özellikleri taşımayan öyküler yarışma dışı bırakılacaktır.

SEÇİCİ KURUL;
Asiye Bendon-Cem Kılıçarslan-Ekin Açıkgöz-Kadir Yiğit Us-
Murat Uyurkulak-Özgür Tacer-Sedef Özkan-Seda Uyanık-
Tevfik Uyar.

ÖYKÜ TESLİMİ;
Yapıt, 31 Ağustos 2020 tarihine dek bilimkurgu@tbd.org.tr adresine gönderilmelidir. Yarışma dokümanları e-posta ekinde gönderilmelidir. Dosya transferi ile gönderilen öykülerin süresiz biçimde alıcının erişimine açık olması gerekmektedir.

İLETİŞİM;
Türkiye Bilişim Derneği
Ceyhun Atuf Kansu Cad., 1246 Sk, No.4/17 Balgat-Ankara Tel.+90 (312) 473 8215 E Posta.tbd-merkez@tbd.org.tr
Web Sitesi.www.tbd.org.tr

*****

FAKİR BAYKURT ÖYKÜ ÖDÜLÜNÜ KAZANAN YAZARA 3.000 LİRA ÖDENECEK, 5 KİŞİYE İSE 1.000’ER LİRALIK MANSİYON ÖDÜLÜ TAKDİM EDİLECEK.(SON BAŞVURU TARİHİ.04 EYLÜL 2020 CUMA)…


AMAÇ;
Ödül, Fakir Baykurt’ un edebiyatımıza getirdiği birikimin etkilerinde, insana dair yeni bir bakış ve yorumla yazmaya yönelen, yazmayı kendine uğraş edinenlerin çalışmalarının değerlendirilmesini amaç edinir.

ÖYKÜ ÖDÜLÜ YARIŞMASI KATILIM ŞARTLARI;
Ödüle rumuz ile katılınır.
Ödül herkese açıktır ancak Seçici Kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları katılamaz.
Ödül yönetmeliğine uygun olmayan ve belirtilen tarihten sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmaz.
Ödüle, dosya hâlinde 2 öykü ile başvurulur (2 öykü dışındaki başvurular kabul edilmez); bu öyküler daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, basılmamış ve ödül almamış olmalıdır.
Başvuru sahipleri, dereceye giren öyküler üzerindeki basılı ve dijital tüm kullanım haklarını bedelsiz olarak Nilüfer Belediyesi’ne devrettiğini kabul eder. Yapıtlar hiçbir şekilde iade edilmez.
Ödüle gönderilen öykülerin hukuki ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin öykünün telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda öykü sahibi, uğrayacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.
Başvuru sahipleri yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.
Seçici Kurul’un yayımlamaya değer bulduğu öyküler kitap hâline getirilir.
Ödüle katılım sayısına bağlı olarak ön seçici kurul oluşturma yetkisi Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’ne aittir.
Aranacak Şartlar
Ödüle katılacak öyküler, normal sayfa (A4) boyutunda, 12 punto, 1,5 aralık bilgisayar oylumunda hazırlanarak 5 kopyayla, ayrıca CD’ye kaydedilip bir zarfa konularak teslim edilmelidir.
Ayrıca özyaşam bilgisi de (bir sayfayı geçmemelidir) aynı CD’ye kaydedilmelidir.
Katılımcılar, ödül ile ilgili Başvuru Formu’nu doldurup imzalayacaktır. Başvuru Formu, Nilüfer Belediyesi’nin tüm kütüphanelerinden, nilufer.bel.tr veya Nilüfer Kütüphane sosyal medya adreslerinden bilgisayar çıktısı olarak temin edilebilir.
Dosyanın sol üst köşesinde katılımcının sadece rumuzu yer almalıdır.
Öykü konusu serbesttir, Türkçe yazılmalıdır, çeviri öyküler ödül dışında tutulacaktır. Türk dilinin özgünlüğü korunarak, 5.000 ile 15.000 karakter (600-2.000 sözcük) arasında yazılmış öyküler değerlendirmeye alınır.
Öykü Türkçe olmak koşulu ile yurt dışından katılım sağlanabilir.
Başvurular kargoyla ya da elden teslim edilebilir.
Başvurular aşağıda belirtilen kurum adreslerine yapılmalıdır.
Takvim
Başvuru kabul tarihleri: 22 Haziran 2020–04 Eylül 2020
Sonuçların ilân tarihi: 30 Ekim 2020
Ödüle değer bulunan öyküler http://kutuphane.nilufer.bel.tr adresinden duyurulur.
04 Eylül 2020 tarihinden sonra yapılan başvurular değerlendirilmeye alınmaz.

ÖDÜLLER;
Yukarıda belirtilen koşullarda “Fakir Baykurt Öykü Ödülü” verilir. Ödülü kazanan yapıtlar ve yayımlanmaya değer görülenler (yazarın olurunu almak koşuluyla) basılacak Öykü Seçkisi’nde yer alır. Yarışmada dereceye girenlere verilecek ödüller aşağıdaki gibidir. Büyük Ödül.3000 TL.
Mansiyon.1000 TL. (5 Adet)

SEÇİCİ KURUL;
Ayşe Sarısayın-Feyza Hepçilingirler-Kemal Varol-Nahit Kayabaşı-Şafak Baba Pala.

BAŞVURU NOKTALARI;
Demirci Kütüphanesi:Demirci Mahallesi, Dere Sokak, No:2, Nilüfer-Bursa Tel:0-224-4941954.

Şiir Kütüphanesi:Nâzım Hikmet Kültürevi, Yüzüncü Yıl Mahallesi, Uğur Mumcu Bulvarı, No:7, Nilüfer-Bursa
Tel:0-224-4132737.

Akkılıç Kütüphanesi:Ataevler Mahallesi, Yılmaz Akkılıç Caddesi, Basın Kültür Sarayı, Kat:2, Nilüfer-Bursa
Tel:0-224-4410142.

Üçevler Kütüphanesi:Üçevler Mahallesi, Ülman Sokak, No:6, Nilüfer-Bursa Tel:0-224-4418189.

Çocuk Kütüphanesi:Gümüştepe Mahallesi, Pınar Caddesi, No:1, Nilüfer-Bursa Tel:0-224-4866246.

BAŞVURU FORMU;
Rumuz
Adı Soyadı
Doğum Yeri ve Yılı
Ev Adresi
İş Adresi
İş Telefonu
Cep Telefonu
E-Posta
Yönetmelik koşullarını kabul ediyorum.
İmza
: ……………………………………………………… ……………………..

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.