ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Gök Gürültülü

Edebiyat Dünyasından Kısa Duyurular / Kerim Özbekler – Gazeteci Yazar Şair

13.11.2018
666
A+
A-
Edebiyat Dünyasından Kısa Duyurular / Kerim Özbekler – Gazeteci Yazar Şair

 

Kerim Özbekler / Gazeteci, Yazar Şair

 

Merhaba hocam, ben Şırnak, Cizre Çok Programlı Anadolu Lisesinde edebiyat öğretmeniyim. Kütüphânemiz için kitaplara ihtiyacımız var ve sizin bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm. Kitap temin edebilmemiz konusunda, belki de bulunduğunuz şehirde bize, okulumuza yardım edebilecek kimseler vardır.

Yardım edebilir misiniz?

Erkan Günden
Cizre Çok Proğramlı Anadolu Lisesi
Edebiyat Öğretmeni
Cizre,Şırnak


Değerli Kerim Bey,
Ben, 2012 yılında Nazilli konulu şiir yarışmasına katıldım. Yarışma neticesinde şiirim kitaba alındı, fakat Belediye’ye defalarca yazmama rağmen basılan kitaptan bir tane göndermediler. Sizden rica etsem, bana gönderebilir misiniz?
(07 Kasım 2018 Çarşamba,16.45)

Hakan Yıldırım
Pınarbaşı Ortaokulu Türkçe Öğretmeni
İslâhiye,Gaziantep

BEN NAZİLLİ’YİM…

Ben pamuk ve zeytin, incir diyarı
Koynumda bal yapar binlerce arı
Bin yıllık yoldaşım Madran Dağları

Ben şehirler içinde en güzeliyim
Ben efeler şehri, ben Nazilli’yim

Ben bir top basmayım Uzun Çarşı’da
Helvaya hastayım Uzun Çarşı’da
Esnafım, ustayım Uzun Çarşı’da

Arslanlı, Pirlibey, İsabeyli’yim
Ben efeler şehri, ben Nazilli’yim

Bir başka ufkumda ayım, güneşim
Mastavra Kenti’yim, yoktur bir eşim
Dünyaya nam salmış deve güreşim

Karıncalı Dağ’ın esen yeliyim
Ben efeler şehri, ben Nazilli’yim

Tarih kokar her an Arpaz Kalesi
Dokuzun Hamamı, Arpaz Kulesi
Yiğitler kuşatmış bak Menderes’i

Ben Demirci Mehmet, Yörük Ali’yim
Ben efeler şehri, ben Nazilli’yim

Koskoca tarihe şahittir bağrım
Her nereye baksan orda ben varım
Ben tarihsiz hiçim, o bensiz yarım

Ben Türkiye, Ege, Aydın iliyim
Ben efeler şehri, ben Nazilli’yim.

Hakan Yıldırım


Enfeksiyon Hastalıkları ve Kl.Mikrobiyoloji Uzmanı Dr.Mürşide Tuncel Başoğlu tarafından, ”Nazilli Devlet Hastahanesi Girişi,Nazilli” adresinde bir ”Fotoğraf Sergisi” açılmıştır. 09,25 Kasım 2018 tarihleri arasında, 24 saat açık kalacak olan bu fotoğraf sergisini isteyen herkes ücretsiz olarak izleyebilir. İlgilenenlere, önemle duyurulur.


10 Kasım 2018 Cumartesi günü, saat. 14.00’de;Türkiye Yazarlar Birliği İzmir Şubesi, 846 Sokak, Katipzade Vakıf İş Hanı, Kat.3, No.51/313,314 (Milli Kütüphane Arkası) Konak,İzmir adresinde, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer “Türkiye’nin Sakin Şehir Başkenti” başlıklı sohbetini yapacak. İsteyen herkes bu etkinliği ücretsiz olarak izleyebilir, ilgilenenlere önemle duyurulur.


16 Kasım 2018 Cuma günü, saat.19.30’da; Niğde Kültür Merkezi, Niğde adresinde, şair Basri Akdemir, Harun Kaya, İsmail Özmel, Fahrettin Dolgun (Aşık Fahrani), Muharrem Çiftçibaşı, Mehmet Bahsi, Sabri Özdağ, Fikret Dikmen, Niğmet Şentürk, Halil Alpat, Murat Soyak, Ömer Varol’un sahne alacağı ”Şiirler ve Türkülerle Sonbahar” isimli bir etkinlik yapılacaktır.

Niğde Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Niğde Yazarlar ve Sanatçılar Birliği yöneticileri tarafından tertip edilen bu programı isteyen herkes ücretsiz olarak izleyebilir, ilgilenenlere önemle duyurulur.


17 Kasım 2018 Cumartesi günü, saat.18.30’da; Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi, Kırşehir adresinde, 7. Aşıkpaşa Şairler Şöleni yapılacaktır. Sait Sargın’ın sunacağı program sırasında sahneye şu şairler çıkacaktır, Abdülkadir Güler (Söke,Aydın),Yaşar Akbaş (Aksaray), Nermin Akkan (Tokat), Barış Cavit (Azerbaycan), Ümit Yaşar Apaydın (Kırşehir), Şerif Kutludağ (Denizli), Nurala Göktürk (İstanbul),Yahya Azeroğlu (Iğdır), Meryem Başkurt (Başkurdistan), Hüseyin Özkan (Bursa), Filiz Bedük (Malatya), Vaad Havdi (Telafer, Irak), İbrahim Düğer (Kırşehir), Erol Kılıç (Kırşehir), Erdoğan Çalışkan (Kırşehir), Mehmet Şimşek (Kırşehir), Veysel Turgut (Kırşehir), Zübeyde Gökbulut (Kırşehir). Etkinliği isteyen herkes ücretsiz olarak izleyebilir, ilgilenenlere önemle duyurulur.


MERSİN’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU İLE İLGİLİ ŞİİR YARIŞMASI DÜZENLENDİ, BİRİNCİ GELEN ŞİİR SAHİBİNE TAM ALTIN. İKİNCİ GELEN ŞİİR SAHİBİNE YARIM ALTIN, ÜÇÜNCÜ GELEN ŞİİR SAHİBİNE ÇEYREK ALTIN HEDİYE EDİLECEK.(SON KATILIM TARİHİ.14 ARALIK 2018 CUMA)…

YARIŞMANIN AMACI; Mersin’in düşman işgalinden kurtuluş gününü anlatan, o günkü duygu ve düşünceleri yansıtan, mücadele ruhunu çağrıştıran şiirler ile Mersin’imizin ve ilçemizin düşman işgalinden kurtuluş anını yeni nesillere, manevi bir hazla şiirsel bir anlatımla aktarmak.

ŞİİR KONUSU;3 Ocak Mersin’in Kurtuluşu konulu şiir.

ŞİİR YARIŞMASINA İŞTİRAK ŞARTLARI;

01,Yarışmaya; Juri üyeleri ve bunların yakınları dışındaki 18 yaşın üzerindeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes katılabilir.

02,Yarışmaya gönderilecek olan eserler; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın dayandığı temel görüş ve ilkelerle, Cumhuriyetin niteliklerini benimsetici ve bu görüş ve ilkelere uygun düşünce tarzına, dünya görüşüne, yaşam tarzına aykırı olamaz. Seçilen şiir içerikleri; her hangi bir siyasi görüşü övücü veya eleştirici olmamalı, müstehcen, manasız ve ticari bir gaye taşımamalıdır. Eserler Türkçe olarak yazılmalı, imla kurallarına uygun olmalı ve daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, herhangi bir yerde yayınlanmamış olmalıdır.

03,Yarışmaya gönderilecek Şiirler A,4 sayfa büyüklüğünde 12 Punto, 1,5 satır aralığında, en az 1 en fazla 2 sayfa olacak şekilde yazılmalıdır.

04, Her yarışmacı bir tek şiirle yarışmaya katılabilir.

05,Yarışmacı, kimliğini, açık adresini, telefonunu ve kısa özgeçmişini belirten yazıyı bir zarfa koyarak eserini de ayrı bir zarfa koyup üzerine rumuz yazacaktır. Her iki zarfı alacak üçüncü bir zarfa koyacaktır.

06,Eserler elden, posta ve kargo ile teslim edilebilir.

07,Gönderilen eserlerin kitap,dergi, gazete Internet, tv ve dijital ortamlarda yayınlanma hakkı; Telif hakkı istenmeksizin, Mersin Yazarlar Derneği (MYD) ve Toroslar Belediyesi’ne aittir. Her iki kurumda ayrı ayrı bağımsız olarak yayın yapabilir. Eser sahibi yayınla ilgili her hangi bir hak iddia edemez. Gönderilen eserler iade edilmez.

08,Şiir yarışmasına son katılım tarihi 14 Aralık 2018 mesai bitimidir. Bu tarihten sonra gelen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

09, Şartlarına uymayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

10,Yarışma sonucu 3 Ocak 2018 tarihinden önce yapılacak etkinlik ile yarışmacılara duyurulacaktır.

11,Yarışmayı düzenleyen kurumlar, her hangi bir neden göstermeksizin yarışmayı iptal edebilir.

12,Tüm yarışmacılar yukarıdaki şartları kabul etmiş olarak yarışmaya katılılar.

YARIŞMA ÖDÜLLERİ;
Birinciye, Tam Altın,
İkinciye, Yarım Altın,
Üçüncüye, Çeyrek Altın,
Ve Mansiyon Ödülleri.

ESERLERİN TESLİM EDİLECEĞİ ADRES;Mersin Yazarlar Derneği,İhsaniye Mahallesi, 4914 Sk. Sualp Apt. Kat.2 D.3 Akdeniz,Mersin Tel.0,324,3367689 veya 0,532,7711191


M.SUNULLAH ARISOY 2019 ŞİİR ÖDÜLÜ’NÜ KAZANAN ŞAİRE 3.000 LİRALIK PARA ÖDÜLÜ VERİLECEK. (son katılım tarihi.31 aralık 2018 pazartesi).
Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı (KEGEV) yöneticilerinin düzenlediği ve ilki 1996‘da verilen M.Sunullah Arısoy ödülü, bu yıl da şiir dalında verilecek.
M. Sunullah Arısoy’un Türkçeye gösterdiği özen ve emek göz önüne alınarak, ödüle katılacak yapıtların değerlendirilmesinde Türkçeye özen, belirleyici ölçüt olacaktır.

KATILMA KOŞULLARI;
01 Ocak,31 Aralık 2018 tarihleri arasında yayımlanan ve daha önce ödül almamış şiir kitapları ya da kitap oylumundaki (en az 15 şiirden oluşan) şiir dosyaları ile ödüle aday olunabilir. Ödüle katılan yapıtlar arasında, seçici kurul değerlendirmelerinin bitimi olan 15 Nisan 2019’a kadar herhangi bir ödül kazanan yapıt değerlendirme dışı kalacaktır.

,SON BAŞVURU TARİHİ.31 Aralık 2018’dir.
,Ödüle katılacak kitap ya da dosyanın 6 örneğinin katılımcı ya da onun yetkili kıldığı yayınevi tarafından bir başvuru dilekçesi eşliğinde, özgeçmiş ve iletişim bilgileriyle birlikte, elden ya da posta ile aşağıdaki adrese ulaştırılması gerekmektedir.

M.Sunullah Arısoy Şiir Ödülü
Camiatik Mahallesi, Yıldırım Caddesi, No.67
Kuakmer Binası
09400 Kuşadası, Aydın, SEÇİCİ KURUL; Hidayet Karakuş, Ayten Mutlu, Ahmet Özer, Çiğdem Sezer, Halim Yazıcı.
ÖDÜL; 3.000 (Üç bin) TL.’dir ve kazanan yapıtın sahibine, 17 Mayıs 2019 tarihinde, Kuşadası’nda düzenlenecek tören sırasında bir plaket ile birlikte verilecektir. Ödül bölüştürülmeyecektir.
Ödüle Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu ve Seçici Kurul üyeleri aday olamazlar.

 1. SUNULLAH ARISOY ŞİİR ÖDÜLÜ SEKRETERLİĞİ;Şadiye Evgin
  Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı (KEGEV) Müdürü
  Tel.0,506,5450188
  E Postalar.kegev.net@hotmail.com veya sadiyeevgin@hotmail.com
  www.kegev.org.tr

  Zerrin Boratav Bağçivan
  Eşgüdüm Sorumlusu
  Tel.0,542,6754003
  E Posta.zerrinbagcivan@hotmail.com

  ******

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.