ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Dünya tarihine yön yeren kitaplar

22.09.2017
1.116
A+
A-
Dünya tarihine yön yeren kitaplar

New York Halk Kutuphanesi’nden Miriam Tuliao, ‘’Dünyanın Akışını Değiştiren Kitaplar’’ adı altında 30 kitabı bir listede topladı.

Gerek kurgusal gerekse bilimsel nitelikli kitaplar insanların hayatlarını, bakış açışarını değiştirebileceği gibi karar verme mekanizmalarının işleyişini de ele geçirebilir. İşte, kitaplığınızda yer açmanız gerken o kitaplar;

 

Ezop Masalları – Ezop

Ezop Masalları, okuyanlara yaşam hakkında öğütler veren bir hikayeler bütünü. Hikayeler asırlar sonra bile insan hayatına ilişkin verdiği önemli öğütlerle değerini koruyor.

Analektler – Konfüçyus

Konfüçyus’un öğretilerine dayanan Analektler, erdemli bir hayat yaşamaya ve insanlara karşı nazik olmaya dair ipuçları veriyor.

Bir Genç Kızın Günlüğü – Anne Frank

İlk basımından bu güne kadar 60’dan fazla dile tercüme edilen Bir Genç Kızın Günlüğü, 2. Dünya Savaşı’nın izlerini anlatan en başarılı kitaplar arasında.

Savaş Sanatı – Sun Tzu

M.Ö. 600 ila 500 yılları arasında bir zaman yazıldığı düşünülen kitap 13 bölümden oluşuyor ve her bölümde savaş taktikleri hakkında bilgi veriyor.

Komünist Manifesto – Karl Marx & Friedrich Engels

Sınıf çatışması ve kapitalizm problemine dair cevaplar arayan Komünist Manifesto, “Emekçiler, birleşin!” sloganıyla Avrupa’da, Amerika’da ve Rusya’da birçok işçiyi etkiledi ve manifesto hala birçok siyasi partinin dayanak noktası.

Denemeler – Michel de Montaigne

Fransız Rönesansı’nı başlatan kitap olarak anılan Denemeler, Montaigne’in çeşitli ahlaki konulardaki düşüncelerini anlattığı bir kitap.

Hiroşima – John Hersey

Pulitzer ödüllü yazar John Hersey tarafından kaleme alınan kitapta atom bombasından canlı olarak kurtulan 6 kişinin öyküsü anlatılıyor.

Özgürlük Üzerine – John Stuart Mill

Günümüzde politik bilimler üzerinde etkisini gösteren Özgürlük Üzerine, 1859 yılında İngiliz düşünür John Stuart Mil tarafından kaleme alındı.

Bonus:

Türlerin Kökeni – Charles Darwin

Darwin’in 19. yüzyılın en önemli keşiflerinden biri olan evrim teorisini sunduğu kitap yayınlandığı yıllarda pek dikkat çekmese de bir süre sonra bilim dünyasını derinden sarstı ve bugünkü modern evrimin kuramının oluşmasına olanak sağladı.

Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri – Isaac Newton

3 serilik kitap, Newton’ın hareket yasalarını içeriyor ve bilim tarihinin en önemli eserleri arasında gösteriliyor.

Ulusların Zenginliği – Adam Smith

Serbest piyasanın yararlarını savunan ekonomik bir teoriye dayanan kitap, günümüz ekonomisinin temellerini oluşturmuştur.

 

Kaynak: http://okumagrubu.net/

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.