ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Bugün 19 Mayıs | Aydın Ayhan

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine yer alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde edebiyat, sanat, Kitap, Sinema, resim, müzik, Edebi yazım tarihi vb. pek çok farklı alandan Yazı Atölyesi Edebiyat platformu bünyesinde sizlerin de yer alacağını düşünüyoruz. Bu amaçla sizlerden gelen edebi değeri olan öykü, hikâye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, film tanıtım vb. yazıları, yazar biyografisi, Türkiye ve dünya klasik edebiyatına ilişkin anı, eleştiri yazılarla eserlerinize yer veriyoruz. 2009’dan bu yana yayın hayatını kararlılıkla sürdüren Yazı Atölyesi, bir antoloji niteliği taşımaktadır. Yazı Atölyesi bünyesinde, edebiyat ve sanata gönül vermiş çok değerli yazım emekçilerinin kitap tanıtımları ve eserlerinin yer almaktadır. Kısaca sizlerin katılımıyla dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------

Karantina günlerinde de olsak Balıkesir iki bayram var.

Birincisi tabi Atatürk’ün samsuna çıkıp Milli mücadele’ye başlamasıdır.

Diğeri de Balıkesirlinin Alacamescit’te emperyalistlerin taşeronu Yunanlılara karşı silahlı mücadele kararı almasıdır.

Milli Mücadele’de Balıkesir’in yeri hep “İlklerle” doludur.

1.Dünya Savaşı sonunda emperyalist güçler İzmir’imizi, 15 Mayıs 1919 da kendileriyle o savaşta hasım olmadığımız Yunanlılara işgal ettirdiler.

Ertesi gün, 16 Mayıs günü Balıkesir belediyesine işgal haberi bir telgrafla geldi:

“Belediye Riyasetine

Türk İzmir 15 Mayıs sabahından itibaren Düvel-i İtilâfiye müsaadesiyle Yunanlılar tarafından işgal olunacaktır. Bu işgal ve ilhakı reddediniz. Mitingler tertip ederek keyfiyeti Düvel-i Muazzama nezdinde protesto ediniz. Silahla müdafaanın esaslarını hazırlayarak vatan ordusuna ilhak ediniz.

Redd-i İlhak”

Aynı günün gecesi balıkesir’in bütün ileri gelenleri“Okuma Yurdu’nda toplanarak silahla müdafaa kararı aldılar. Bu toplantıya sadece ittihat ve terakki partililer değil, Hürriyet ve İtilaf Partisi yandaşları ile Rum ve Ermeni ileri gelenleri de katıldılar.

AynI gece yapılan ayrı bir toplantıyla ertesi gün durumu anlaması için zarbalı hulusi bey’i Manisa’ya yolladılar.

Manisa’nın da işgal edileceği haberi üzerine hulusi bey hemen geri geldi ve 19 Mayıs gecesi bu sefer alaca mescid’te toplanarak şehrin ileri gelenlerinden düşmana karşı silahla müdafaada bulunamak üzere parti farkı gözetilmeden halk adına karar almaya yetkili 41 kişi seçildi.

Ama Damat Ferit yanlısı Hürriyet ve İtilaf Partisi yandaşları bir daha hiç bir toplantıya gelmedi, Millî kuvvetlere katılmadı.

Alacamescid toplantısı ardından 29 Mayıs 1919 gecesi Ayvalık’a asker çıkaran Yunanlılar karşılarında 172.Alay ve Kumandanı Afyonlu Ali Bey(Çetinkaya’)i buldu. Yunan ordusuna karşı ilk askeri kurşun burada atıldı.

Çok geçmeden balıkesirliler kurdukları

Akhisar Cephesi,

Soma Cephesi,

Bergama Cephesi,

İvrindi cephesi ile Yunan ordusu karşısında etten, kemikten siper oldular. Gelibolu Akbaş cephaneliğini kaçırdı, Aznavur Ahmet’in iki ayaklanmasını bastırdı.

Ankara’da gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurulmakta olduğu altın ordusuna saniyesi altın değerinde zaman kazandırdılar.

9 Eylül 1922 de şanlı ordumuz izmir’imizi kurtardı. Ama Yunan artıklarına son kurşun 18 Eylül 1922 de erdek’te yüzbaşı mustafa asım bey komutasındaki birliklerimiz tarafından atılarak Yunanlıların Anadolu hevesleri sonsuza kadar sona erdi.

Kurtuluş Savaşında, Millî Mücadelenin başlarından sonuna kadar tarihi vatan görevini yapan Millî Ordumuza ve başkumandan Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya, silah arkadaşlarına ve muhterem balıkesirlileri saygıyla, minnetle anıyorum.

18 MAYIS 1944
KIRIM’DAN TÜRKLERİN SÜRÜLDÜĞÜNÜ UNUTMAYIN,
193.865 KIRIM TÜRKÜ SOVYETLER BİRLİĞİNİN ÇEŞİTLİ YERLERİNE SÜRÜLDÜLER.
SOVYET RAPORLARINA GÖRE MAYISTAN 10 KASIMA KADAR GEÇEN SÜREDE SADECE ÖZBEKİSTAN’DA 10.115 KIRIM TÜRKÜ AÇLIKTAN ÖLDÜ..
YANLIŞ OKUMADINIZ… AÇLIKTAN ÖLDÜLER.
ÇÜNKÜ ONLARA YİYECEK HİÇ BİR ŞEY VERMEDİLER.
KAZAKİSTAN’A SÜRÜLENLER TRENDEN BİZ BUZ ÇÖLÜNDE İNDİRİLDİLER. RUSLARIN “DÜŞMANLA İŞBİRLİĞİ YAPIP ÇOCUKLARINIZIN ÖLMESİNE BUNLAR SEBEP OLDU.” PROPAGANDASINA KANAN YERLİ HALK TATARLARI DÜŞMANCA KARŞILADI VE ORADA KAYALIK BİR TEPEYE SIĞINAN TATARLARI ÖLDÜRDÜLER.
SÜRÜLDÜKLERİ DİĞER YERLERDE DE HEP BUNA BENZER PEK ÇOK OLAYLA KARŞILANAN TATARLAR GENE DE AYAKTA KALMAYI BİLDİLER.ON YIL BULUNDUKLARI KOLHOZLARDAN BİR ADIM DIŞARI ARAMADILAR. ANCAK STALİN ÖLDÜKTEN SONRA KASABALARA İNMEYE İZİN VERDİLER. O ZAMAN YAKINLARININ NERELERDE OLDUKLARINI ARAŞTIRMAYA BAŞLADILAR. SAĞ KALABİLEN ANALAR, BABALAR, OĞULLAR, KIZLAR, KARDEŞLER HEP FARKLI YERLERE DAĞITILMIŞLARDI.
HAYATTA KALANLARIN BİR KISMI GERİ DÖNDÜ. BİR KISMI DA HALA KIRIM’A DÖNMEYE ÇALIŞIYORLAR.
18 MAYIS 1944 DE YAPILAN KIRIM SÜRGÜNÜNÜ UNUTMAYIN..

1.DÜNYA SAVAŞI SONUNDA BASİRETSİZ DEVLET ADAMLARININ YAPTIKLARI BİR MÜTAREKE İLE OSMANLI DEVLETİ EMPERYALİST İNGİLİZLERİN İNSAFINA BIRAKILDI.

BU HARBİ ALMANLAR BAŞLATTI. AMA ALMANYA İŞGAL EDİLMEDİ.

AVUSTURYA İŞGAL EDİLMEDİ.

BULGARİSTAN İŞGAL EDİLMEDİ.

BU MÜTAREKE İLE DEVLET HER ŞEYİNİ EMPERYALİST DÜŞMANLARININ İNSAFINA TERK ETTİ.

ORDUSUNU KAYBETTİ.

DONANMASINI KAYBETTİ.

ASKERİNİ KAYBETTİ.

GELİRİNİ, SERVETİNİ KAYBETTİ.

CESARETİNİ KAYBETTİ.

TOPRAKLARINI, VATANINI KAYBETTİ.

ÜSTELİK BİRDE BU SAVAŞTA HARP ETMEDİĞİ YUNANLILARA İŞGAL ETTİRİLDİ.

AMA 1919 DA TÜRK HALKININ “ANAFARTALAR KAHRAMANI MUSTAFA KEMAL PAŞA” OLARAK TANIDIĞI GENÇ BİR GENERAL HER ŞEYİ GÖZE ALIP İŞGAL ALTINDAKİ BAŞKENT İSTANBUL’DAN YOLA ÇIKARAK 19 MAYISTA SAMSUN’DA KARAYA ÇIKTI.

HEMEN İŞE BAŞLAYARAK HER TÜRLÜ RİSKİ GÖZE ALIP KONGRELER YAPTI,

HALKI İNANDIRDI,

ASKER DE BULDU,

ORDU DA KURDU,

SİLAH DA BULDU,

PARA DA BULDU,

DÜŞMANI DA BU TOPRAKLARDAN KOVDU.

19 MAYIS 1919 EMPERYALİZMİN TARİHTE İLK DEFA KIRILMA NOKTASI OLDU.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK EMPERYALİZMİ DÜNYADA HİÇ KİMSENİN UMMADIĞI ŞEKİLDE YENDİ. BU YENİLGİNİN SONUNDA “GELDİKLERİ GİBİ GİTTİLER”

MİLLETİMİZE KUTLU OLSUN.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.