ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 19°C
Rüzgarlı

Bir Harf İlesam Üyelerinden Dürsaliye Şahan’ı Destekliyoruz

Bir Harf İlesam Üyelerinden Dürsaliye Şahan’ı Destekliyoruz

BASIN TOPLANTISINA DAVET

Yazarlar, şairler, gazeteciler, sanatçılar ve sanat severler
basın toplantısına katılalım. Eser hırsızlığına karşı sesimiz çıksın:

Tarih: 17 Eylül 2011 Cumartesi
Saat: 13-15

Yer: Gazeteciler Cemiyeti Lokali (Türkocağı Cad. No: 1/A Cağaloğlu – İstanbul)

Sevgili yazın emekçisi arkadaşım;

Aşağıda okuyacağınız basın metninde gördüğünüz gibi, üç yıldır süren telif davam sonuçlandı.

Dava sürecinde anladım ki; sanatçıları korumak üzere oluşturulan fikri mülkiyet hakları yasasının bazı maddeleri eksik ve işlerliği henüz oturmamış.

Yazarlar olarak bizlerin, haklarımızı ve eserlerimizi koruyabilmek için yasanın geliştirilmesine katkı sağlamamız gerektiğini düşünüyorum.
Gelin, yazın emekçileri olarak küçük ama önemli bir konudan başlayalım:

“Özgün eser taahhüdü” nün hayata geçmesi için ilk adımı atalım.

Zaten Kültür Bakanlığı sunulan bütün projelerde yazarlardan “özgün eser taahhüdü” istiyor.

Biz de yapımcı firmaların çalıştıkları kanallara ve diğer kurumlara sundukları projelerde “özgün eser taahhüdü” vermeleri yönünde bakanlığa ve gerekli mercilere öneri götürelim.

Aşağıdaki basın bildirisinin altına adınızı yazmanız, ilk adımın atılmasını sağlayacak, yasanın bir maddesinin lehimize değişmesine yol açacaktır.

Dostlukla

Dürsaliye Şahan

“www.yaziatolyesi.org”
“dursaliye@gmail.com”

0 534 527 84 87

 

SILA DİZİSİ İLE İLGİLİ TELİF DAVASI SONUÇLANDI

Mustafa Oğuz ve Faruk Bayhan’ın yapımcılığını üstlendiği, 2006–2008 yıllarında ATV’ de 79 bölüm oynayan Sıla dizisi ile ilgili, Dursaliye Şahan’ın yapımcı firma aleyhine açtığı telif davası, İstanbul 1.Fikri Sınai Haklar Mahkemesinde sonuçlandı.

Cansu Dere’nin ve Mehmet Akif Alakurt’un başrollerini paylaştığı Sıla dizisi oynadığı yıllarda reyting rekorları kırmış; yönetmeni Gül Oğuz’a kadın hakları savunucusu olarak da ün getirmişti.

Mahkemenin tayin ettiği, Senarist Levent Kazak, Profesör Dr Mustafa Özkan ve Hukuk Doçenti İlhan Yiğit’ten oluşan üç kişilik bilirkişi heyeti; hazırladıkları rapor ile davaya neden olan dizi projesinin, yapımcı firmanın kaydettiği gibi ünlü yönetmen Gül Oğuz’a ait olmadığını; Yazar Dürsaliye Şahan’ın Hikâye Hırsızı kitabındaki ‘Güvercin’ adlı öyküsünden yola çıkarak hazırladığı ve Most Yapım’a gönderdiği dizi projesinden, intihal yoluyla gerçekleştirildiğini saptamıştır.

Avukat Kamil Tekin Sürek ve Avukat Sera Kadıgil’in savunduğu davanın son duruşmasında Mahkeme sunulan kanıtları da göz önüne alarak bilirkişi raporu doğrultusunda Most Yapım’ı ve Gül Oğuz’u; eser sahibi Dürsaliye Şahan’a maddi-manevi tazminat ödemeye mahkûm etmiştir.

Biz aşağıda ismi bulunan sivil toplum örgütleri, meslek birlikleri, yazarlar, sanatçılar ve sanat severler olarak ülkemizdeki yazın ve fikir emekçileri ile birlikte tüm sanatçıların haklarının korunması yönünde, RTÜK, resmi kurumlar ve Kültür Bakanlığı başta olmak üzere, özellikle yazılı ve görsel medyanın gerekli hassasiyeti göstererek fikir sömürüsüne müsamaha göstermemelerini talep ediyoruz.

TRT’nin ve özel kanalların yapım şirketleri ile gerçekleştirdikleri dizi projelerinde veya benzer iş anlaşmalarında; “özgün eser taahhüdü” koşulunu uygulayarak bu konudaki ihtilafların önlenmesine katkı sağlamalarını ve eser hırsızlığına karşı alınan önlemlerin desteklenmesini bekliyoruz.

Her çağdaş toplumda olduğu gibi ülkemizde de bilginin, sanatın ve yaratıcılığın hak ettiği değeri bulacağı inancı ile Kültür Bakanlığımızın duyurumuzu dikkate alacağını umuyoruz.
Saygılarımızla;

KYD (Kadın Yazarlar Derneği)
SİNEBİR (Sinema Eserleri Sahibi Meslek Birliği)
SinemaTek
SENDER (Senaristler Derneği)
İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)
Canlandırmacılar Meslek Birliği Girişimi
Aalen Antakya Kültür Derneği
Avrasya Kentsel Kalkınma Derneği
FATAL ( For the Advancement of Turkish-speaking Arts and Literature / Aydın Mehmet Ali.)
CADENCES (European University of Cyprus / Aydın Mehmet Ali)
SGAK (Sürgünde Güney Azerbeycan Kalem)
BİRHARF ( http://www.birharf.net Kültür Sanat Edebiyat Dergisi)

Ayla Kutlu (Yazar),Ahmet Ümit (Yazar),Gülseren Engin (yazar), Yusuf Recepoğlu (Tiyatro Yönetmeni), Selçuk Akman (Senarist), Nalan Büker (Yönetmen), Ahmet İnam (Yazar), Setenay Özbek (Yazar), Oya Uslu (yazar) , Fergun Özelli (Yazar çevirmen), Mehmet Ali Solak (Gazeteci), Oya Tekin (Gazeteci-Yazar), Nur Ersen (İLESAM üyesi, Yazar, birharf.net e-dergisi editörü), Şebnem Pişkin (Yazar), Zübeyde Seven Turan (Şair Yazar), Edip Polat (Yazar), Setanay Özbek (Yazar), Orhan Miroğlu (Yazar), Abir Zaki (Yazar), Nalan Yılmaz (Yazar), Buket Akkaya (Yazar), Mine Ömer (Yazar), Sedef Erken (Avukat), Meltem U. Ruscuklu (Yazar), Vicdan Doğan (Aktivist), Neşe Şaha (İş kadını), İrfan O.Hatipoğlu (Akademisyen-Yazar), M. Çetin Kalkan (Şair), Av Ayşe Miçoğulları,

Mehmet Atilay Turabi (Şair-Yazar), Nurhan Sağlar (Yazar), Seval Karataş , Ayşe Delioğulları (Şair) Aydın Mehmet Ali (Editör – Sosyolog), Kerim Dönmez (Eleştirmen-Edebiyatçı)Duran Yaşar (Edebiyatçı), Hülya Tozlu (Yazar), Fatma Çetin Kabadayı (Eğitmen-Yazar), Suha Kıyak (Çevirmen-Yazar), Zeynep Alanç (Araştırmacı Yazar – Senarist), Esra Odman İyier (Yazar), Atay Sözer (Yazar-Senarist, Karikatürist)Dr Muhsin Boz (Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı-Yazar), Fevzi Yavuz (Edebiyat Öğretmeni), Filiz Demir (Yazar), Semih Bulgur (Karikatürist-Yazar), Ahmet Kanbolat (Genel Müdür), İsmihan İpek (Stilist), Nazım Mert (Ressam), Şivan Balcı (Ressam), Umut Kart (Edebiyat Öğretmeni), Nevra Çağlayan (Sunucu-Yazar), Nevin Konuk (Yazar), Aysen Kaypak (Yazar),

Yücel Ünlü (Yönetmen)Kamile Yılmaz (Yazar), Nihat Ziyalan (Yazar), Tuncer Cücenoğlu (Oyun Yazarı)Mehmet Sadık KIRIMLI (Şair- Yazar), Serap Gökalp (Senarist-Yazar), Aysel Korkut (Eğitimci-yazar) , Esra Ünal (Edebiyat öğretmeni – Yazar), Selamet Bağcı (Edebiyat öğretmeni – Yazar), Seçkin Yaşar (Senarist, Sinebir Üyesi), Gönül Uğurlu (Proje Danışmanı), Mehmet Ali Çolak, Sevim Habib, Süleyman Sayman Kaynarca, Ali Ekber Erdoğan (Edebiyat öğretmeni-Yazar), Yılmaz Onay (Yazar-Yönetmen), Arzu(Alır)Demir (Yazar), Reyhan Yıldız (Yazar), Hüseyin Yurttaş (Yazar), Asuman Susam (Şair), ALİ EKBER ATAŞ (Şair, ressam), Turan Parlak (Yazar-Çevirmen), Gülser Han Akkaş (Yazar), Namık Kuyumcu (Şair-Yazar)Hakan Sürsel (Yazar), Derya Derin (Sender – Senarist), İbrahim Tığ (Gazeteci-Şair-Yazar), Pakize Küçük (Yazar), Arjen Ari (Yazar), Ergün Veren (Yazar)Recai Şeyoğlu (Yazar-Kütüphaneci),

T.Ayhan Çıkın, Haluk Işık (Yazar-Yönetmen)Handan Göksel , Eşref Karadağ (Yazar), Aslı Durak (Yazar-Şair), Haşim, Hüsrevşahi (Yazar-Şair-Çevirmen), Selah Özakın(Tiyatrocu – Şair – Yazar), Uğur Pişmanlık (Gazeteci-Yazar Yayın Yönetmeni), Emre Caner (Yazar), Derya Derin (Şair), Ozan Telli (Şair), Sedef Kandemir (Yazar), Sergül Vural (Şair), Sabahattin Çetin (Senarist – Yapımcı), Faik Akçay (Yazar), Ayfer Tuzcu Ünsal (Gazeteci-Yazar), Bülent Tekin, Rıfat Kaya (Şair Yazar), Döndü Türker (Yüksek İnşaat Mühendisi)

 

HABER: DÜRSALİYE ŞAHAN

 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.