ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Aynı hikâye iki kez çalındı!

Aynı hikâye iki kez çalındı!

2008 yılında İstanbul Adliyesi 1.Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde Sıla dizisi için Most Yapım’a dava açan Yazar Dursaliye Şahan, 2014 yılında da FETÖ kanalı Samanyolu’na, Küçük Gelin dizisi için dava açmak zorunda kaldı.

 ATV ’Sıla’yı, Samanyolu Küçük Gelin’i dizi yaptı.
Anadolu Adliyesi 2.nci Fikri Sınai Hukuk Mahkemesinde açılan davada, Hâkim bilirkişi raporu ve FSEK 68.nci maddesi doğrultusunda 100 bölümlük dizinin, Yazar Şahan’ın Güvercin projesinden intihal edilerek yapıldığına hükmetti.

Karar gereği, yapımcı firma ve senarist Erkan Çıplak, yazara maddi manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Böylece Dursaliye Şahan aynı hikâye (Güvercin) için iki kez mahkeme yoluyla tazminat kazanmış oldu.

 

İNTİHALİN ÖYKÜSÜ

Samanyolu Tv’nin kadrolu senaristlerinden Erkan Çıplak, 2005 yılında Yazar Dursaliye Şahan’dan sadece bakmak için aldığı dizi projesini daha sonra kanala kendi eseri gibi sunarak, Murat Keskin yönetiminde Küçük Gelin dizisini hayata geçirdiler.

Hikâyesinin dizi yapıldığını fark ettiğinde, kanala ihtarname gönderen yazara karşı yöneticiler kayıtsız kaldılar.

Mahkemenin bilirkişi olarak tayin ettiği, Yönetmen ve Senarist Semra Dündar Öğün ve İ.Ü.H.F. Öğretim Üyesi Doç.Dr. Azra Arkan Serim hazırladıkları raporla intihalin boyutlarını ve detaylarını göz önüne serdiler.

Senarist Erkan Çıplak mahkemeye verdiği yazılı savunmasında, yazardan proje aldığını hatırlamadığını, diziyi sosyal sorumluluk projesi olarak ele aldıklarını, hikayesini de akil insanlardan duyduğunu iddia etti.

Mahkeme devam ederken, reyting rekortmeni dizi teması ile de kanala ve senariste “Medya Etik Ödülü”nü kazandırdı.

Samanyolu Tv’nin avukatı Nazif Aktaş, 100.ncü bölümü yayınlanmak üzere iken kanalın kapanması ile yarım kalan dizinin dava edilmesini anlamsız bularak yazara, “Bu kadar reyting yapan bir dizinin öyküsü sizden alınmışsa buna sevinmeniz gerekir.” diyerek hukukla bağdaşmayan bir tutum sergiledi.

Yazarın lehine sonuçlanan mahkeme kararından sonra Avukat Ebru Özge Beşlioğlu ve Ada Jale Orhan ise sıkça yaşanan intihal olaylarına rağmen özellikle yazın dünyasında telif davalarının aynı sıklıkta açılmadığını, bunun da henüz fikir emeğinin önemini milletçe kavrayamadığımızın göstergesi olduğunu belirterek, “Müvekkilimiz Dursaliye Şahan ikinci telif davasını kazanmış bir yazar. Daha önce de Sıla dizisinin yapımcısına karşı açtığı davayı kazanmıştı. Sanatçıların eserlerine sahip çıkmasından daha doğal ne olabilir? Ayrıca sektörün gelişmesinde sanatçının ve eserin korunması ile hukuki koruma ve mücadelenin sağlanması çok önemli. Eser sahibi müvekkilimizin gösterdiği hassasiyetin, telif hakları konusundaki bilinçlenmeye katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” dediler.

Mahkeme kararından sonra yazılı açıklama yapan Senarist Erkan Çıplak ise, “Karar adil değil, konjonktüreldir. Ayrıca böylesine başarılı bir hikayeyi tek başıma yazmadım. Projeyi en başından itibaren Erkan Birgören, Betül Yağsağan, Hale Çalap, Ayça Mutlugil,Tuba Altınışık gibi senaristlerle birlikte yazdık ve devam ettik.” dedi.

Milliyet yazarlarından Oya Tekin ise, dizinin ilk bölümlerinde Küçük Gelin’in Sıla dizisini kopyaladığını kaleme aldığını hatırlatarak, “Anlaşılan, detaylı bilirkişi raporu, davacı Yazar ve Erkan Çıplak arasındaki mail trafiği sağlam delil teşkil etmiş. Ancak sadece senarist değil kanal yönetimi de suçlu. Senarist Erkan Çıplak cemaat kanalı olduğu için kararın taraflı olduğunu iddia etmektedir. Dava 2014 yılında açılmış. Yani cemaatin cemaat olduğu yıllar.” dedi.
Dursaliye Şahan kimdir?
Sivas’ın Geyikpınar Köyü’nde doğan Dursaliye Şahan; dört yaşında ailesi ile birlikte İstanbul’a göç etti.  İstanbul’daki 13 yıllık banka memurluğunu, Londra’da temizlik işçiliği, öğretmenlik ve gazetecilik takip etti. Aynı yıllarda kadın, göçmenlik ve ırkçılık temalarının ağır bastığı öyküler ve tiyatro oyunu yazan Şahan; uzunca bir süre Birgün Gazetesi’ne ve Avrupa Gazetesine röportajlar yaptı. Ayrıca Karikatürist Semih Bulgur ile birlikte, ‘Zabit Londra’da’ isimli haftalık bant karikatürünü hazırladı. Birçok öyküsü İngilizceye çevrilerek çeşitli dergilerde ve anonim kitaplarda yayımlandı. Yurt içinden ve yurt dışından çeşitli öykü ve edebiyat ödülleri alan Şahan’ın son romanı PKK’yı ve Londra’daki Türkiyeli gençler arasındaki intiharları konu alan Tottenham Çocukları.

Kaynak: http://www.enpolitik.com/haber/142655/ayni-hikye-iki-kez-calindi-atv-silayi-samanyolu-kucuk-gelini-yapti.html

 

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine yer alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde edebiyat, sanat, Kitap, Sinema, resim, müzik, Edebi yazım tarihi vb. pek çok farklı alandan Yazı Atölyesi Edebiyat platformu bünyesinde sizlerin de yer alacağını düşünüyoruz. Bu amaçla sizlerden gelen edebi değeri olan öykü, hikâye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, film tanıtım vb. yazıları, yazar biyografisi, Türkiye ve dünya klasik edebiyatına ilişkin anı, eleştiri yazılarla eserlerinize yer veriyoruz. 2009’dan bu yana yayın hayatını kararlılıkla sürdüren Yazı Atölyesi, bir antoloji niteliği taşımaktadır. Yazı Atölyesi bünyesinde, edebiyat ve sanata gönül vermiş çok değerli yazım emekçilerinin kitap tanıtımları ve eserlerinin yer almaktadır. Kısaca sizlerin katılımıyla dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.