ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Anlamlı bir Sözle Hayatın Yorumu / Elif Yavaş

Anlamlı bir Sözle Hayatın Yorumu / Elif Yavaş

Umudun kalmadığı yerde, bizlere umudu yeşermek düşer.

 

Leb dememeden leblebi kelimesini anlayan kıvrak zekâlı insanlardan örnek vererek girelim konuya. Böyle insanlarla iş yapmak, bir görevi birlikte üstlenmek zevk verir. Motivasyon artırıcı insanlarla işbirliği çerçevesinde yol almak, bu yola baş koyunca işin ehli ve liyakat çerçevesinde hareket eden prensipli insanlarla aynı ortamda nefes almak ve daha birçok müspet örneklerle donanımlı olmak başarı anahtarının mühürlü kapılarını açmamıza vesile olur.

“Onunla mutluluğumuzu soranlara şöyle diyorum. Biz birbirimize hapşırmadan ‘Çok yaşa’ diyoruz.” (Sunay Akın) Leb demeden leblebiyi anlayanlar gibi hapşırmadan evvel: “Çok yaşa!” diyebiliyorsa karşınızdaki insan, sizi zaten iyi tanıyan ve gözlemleyebilen biridir. İnsanı mutluluğa uçurur böyle kişiler. Kelimelerime Albert Camus’nun bir sözü konuk oluversin:

“Umudun kalmadığı yerde, bizlere umudu yeşermek düşer.”

Umudu umutla yeşertmek ve ümitlerle filizlenmek gerek. Umudu yeşerip sevinci beyazlamak arasında gezinir düşler. Hayal uçurtmasıyla bir ip salınca gökyüzüne, tozpembe hayaller maviyle buluşur usulünce. Mutluğunuzu paylaştığınız, hüznünüzü ortaya serpiştirip pay edindiğiniz sevdiklerinizle buluşur yüreğiniz.

Yağmur sesi ve toprak kokusu ile bütünleşen bir havada; pencere kenarındaki okuma koltuğumuzda sütlü Türk kahvesi yudumlamanın keyfini yaşamalı ve elimizdeki kitapla tadına varmalı hayallerin.

Paul Auster’in: “Hayatı gözyaşlarınla ödüllendireceğine, gülüşünle cezalandır.” sözü oldukça anlamlı ve hoşuma gitti.

Bize kötü niyet besleyip de mutluluğumuzu kıskananlar içindir aslında bu cümle. Kıskanç insanların karşısında üzgün durup gözyaşı dökerek onları ödüllendirmektense inadına gülümsemeli ve gülüşlerimizle ceza vermeli kin tutan bakışlara. Aslında her derdimizi lüzumsuz insanlara anlatmamak gerek, böyle karakterler aslında sizi dinliyor gibi görünüp üzüntünüzle mutlu olabilirler.

İnadına tebessüm etmeli hayata ve yaşadığımız günün her saniyesini verimli değerlendirebilmeli. Gözyaşlarımız ödül olur kimi zaman ve silâh gibi etkilidir.

Gülüşümüzle, mutluluğumuzla, başarımızla ve pratik zekâmızla cezalandırmalı kötüleri. Ödül ve cezanın ne olduğunu çok iyi ayırt ederek sağlam adımlar atabilmeli.

 

ELİF YAVAŞ

 ETİKETLER: , ,
Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.