ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 16°C
Çok Bulutlu

60’ların Çocuğu | Anrdey Anreyeviç Voznesenski

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  

Bazı şeylerin işaret olduğuna inanıyorum. “Bu bina, benim mimar olmam için değil de şair olmam için yandı, dediğinde yayan Moskova mimarlık Enstitülerinden mühendislik derecesiyle mezun olmak üzereydi.

1933 yılında Moskova’da doğan şair; mühendislik alanında profesör olan babasının kuşatma altındaki Leningart’da fabrikaların sökülmesinde görev alması nedeniyle annesi ve kız kardeşiyle birlikte Ural Dağlarındaki Kurgan’a gitti ve burada, henüz çocukken annesinin okuduğu şiirden çok etkilendi. Annesinin okuduğu şiirlerle büyüdü. Gençliğinde, resim ve mimariye de ilgi duydu. 1957 yılında Moskova Mimarlı Enstitüsünden mezun olduğunda dahi içindeki şiir sevgisi ve şair olma isteği daha ağır basıyordu.

Gençliğinde şiirlerini Boris Pastemak’a göndermeye başladı ve Boris Pastemak ile aralarında bir dostluk başladı.

Voznesenski bu dostluğu; “Onunla tanıştıktan sonra hayatım büyülü bir anlam kazandı. Pastemak’ın yeni şiirlerini telefon konuşmaları evinde, 2-3 arası yaptığımız Pazar sohbetleri, yürüyüşler, gençliğimin mutluluk dolu yıllarıydı diye anlatır.

Gerçekten de ilk ve en önemli amacı, Rus dilini katılıktan kurtarmaya çalışmak olan Pastemak’a genç Voznesenski’in de denetleyiciliği sevmesinin bir etkisi vardı kuşkusuz. Belik de dildeki bu katışığın şiirlerinde yarattığı ortamdan hoşlanmaması nedeniyle, Voznesenski bir nevi başkaldırış göstererek 50’lerin sonları, 60’ların başlarında Özellikle Amerika’da gelişen Beat Generation etkisine girmişti.

****
Andrey Voznesenski kimdir, Andrey Voznesenski biyografi, Andrey Voznesenski hayatı

Andrey Andreyeviç Voznesenski, 12 Mayıs 1933’te Moskova’da doğdu. Stalin döneminden sonraki edebiyatçılar kuşağının en seçkin üyeleri arasında yer alır. Çocukluğu Vladimir kentinde geçti. 1941’de, babasının kuşatma altındaki Leningrad’da fabrikaların sökülmesinde görev yaptığı sırada, annesi ve kız kardeşiyle birlikte Ural Dağlarındaki Kurgan’a gitti. Savaşın, Voznesenski’nin ruhsal olgunlaşması üzerindeki etkisi daha sonraki şiirlerinde canlı bir biçimde dile gelecekti. Savaştan sonra ailesiyle birlikte Moskova’ya dönerek önce Güzel Sanatlar, ardından Mimarlık öğrenimi gördü; boş zamanlarında şiir yazmaya başladı. Bazı şiirlerini ünlü Sovyet yazarı Boris Pasternak’a gönderdikten sonra, onun övgülerinden aldığı cesaretle bütünüyle şiire yöneldi. Rus dilini, Stalin döneminde edindiği bürokratik katılıktan kurtarmaya çalışan Pasternak, üç yıl boyunca genç Voznesenski için hem bir örnek hem de öğretmen oldu.

Voznesenski’nin 1958’de yayımlanan ilk şiirleri, değişken ölçü ve vezin kullanımı ile özgün yarım uyakları ve ses çağrışımlarının yanı sıra tutkulu ama düşünsel bakımdan derin bir ahlaki coşkuyla belirlenen cüretli deneylerdi. Voznesenski bu yapıtlarında savaş, aşk, insan yaratıcılığı ve uygarlık konusundaki düşüncelerini cesur ve canlı imgelerle iletiyordu. İlk şiir kitapları Mastera (Ustalar, 1959) , Mozaika (Mozaik, 1960) ve Parabola’ dır (Paraboller, 1960) . 1950’lerin sonlarıyla 1960’ların ilk yılları, Sovyet edebiyatında yeni deneyler dönemiydi. Stalin’in retorik üslubunu taklit zorunluluğundan kurtulan Sovyet şairleri, yaratıcı bir yeniden doğuş akımını başlatmışlardı. Binlerce kişilik spor salonlarında, halkın büyük ilgi gösterdiği Şiir Okuma Günleri düzenleniyordu. Etkileyici bir kişiliği olan Voznesenski, çağdaşı Yevgeni Yevtuşenko’yla birlikte şiir günlerinin yıldızıydı. 1963’te “aşırı deneyci” Sovyet yazar ve sanatçılarına karşı resmî bir kötüleme kampanyası başlatıldı ve şiir günlerine son verildi.

Devlet destekli Toplumcu Gerçekçilik okuluna bağlı olmayan öteki şairler gibi Voznesenski de yedi ay boyunca ağır eleştirilere uğradı. Partinin yayın organı Pravda’da eski tutumundan vazgeçtiğini açıklayan ‘ironik’ bir yazısı yayımlanınca bir ölçüde yeniden saygınlık buldu. Ama Voznesenski ve arkadaşları 1960’larda ve 1970’lerde dönem dönem bulanık,deneycilik ve “ideolojik hamlık” gibi suçlamalarla karşılaştılar.

1 Haziran 2010 yılında Moskova’da yaşamını yitirdi.

Kaynak: Büyük Larousse

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.