ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

500 Yıllık Türk Resim Sanatına Türk Markası | Colortone

20.10.2020
2.043
A+
A-
500 Yıllık Türk Resim Sanatına Türk Markası | Colortone

Basın Bildirisi 

 Türkiye’nin ilk ve tek sanat boya markası olma özelliği taşıyan Colortone, ülkemizde ilk örneklerinin günümüzden yaklaşık 500 yıl kadar önce İstanbul’un Fethi ve Fatih Sultan Mehmet dönemine dayanan resim sanatının ulusal ve uluslararası pazarda tek yerli temsilcisi olması açısından dikkat çekiyor.

Resim sαnαtı, soyut düşünme yeteneğinin çeşitli estetik kurαllαr çerçevesinde çeşitli renk ve tonlαrlα farklı zeminler üzerine işlenme sanatı olarak Avrupa’da 16.yüzyıl başlarına kadar sanatçıların kendi boyalarını kendi olanaklarıyla yapmasıyla ortaya çıkıyor. 16.yüzyıldan itibaren ressamların oluşturmuş olduğu loncalar kanallarıyla sanat cemiyetleri organize edilmeye başlanıyor. 18.yüzyıl sonlarından itibaren ise şirketleşmenin gelişim göstermesiyle resim yapmakta kullanılan malzemelerde gelişmiş, bitki yağları ile doğal yollardan elde edilen renklendiriciler ile üretilen ve öylece kullanılan boyaların yerini süreç içinde gelişmiş kimyasallar ile üretilen, daha kalıcı ve kullanımı daha kolay boyalar alıyor. Sonraki yıllarda kimyasal gelişmelere bağlı olarak geliştirilen su ile inceltilebilen boyalarında resim sanatında kullanımı artmıştır. 

Ülkemizde de gelişimini sürdüren resim sanatının tarihi günümüzden yaklaşık 500 yıl öncelerine Fatih Sultan Mehmet’in ünlü nakkaşları toplayıp sarayın duvarlarına resim yaptırmasıyla başlıyor. Bunun yanı sıra Fatih Sultan Mehmet portrelerini Gentile Belliniye yaptırıyor. Bu dönemde renklerin oldukça canlı ve parlak kullanıldığı günümüze kadar ulaşan bir diğer detay olarak görülüyor.

Türkiye’de sanat ve estetik yapıtlarında kullanılan boyalar günümüze kadar ithal ediliyordu  

Türkiye’de geçmişten bu yana sanat ve estetik yapıtlarında kullanılan boyaların tüketimi yüzde yüz oranında ithal yapılmaktaydı. Bu oranı ağırlıklı olarak başta Avrupa ülkeleri, kısmen Amerika Birleşik Devletleri ve Çin oluşturmaktaydı.

Bu sebeple yerli bir boya markasının hem ülke ölçek ekonomisine hem de sektöre yeni bir soluk getirmesi hedefleriyle Türkiye’nin ilk ve tek yerli sanat boya firması Fidan Kimya, Colortone markası adı altında 2007 yılında başlatılan Ar-ge çalışmalarıyla beraber 2015 yılında Ar-ge ve üretim merkezini İstanbul Tuzla’da faaliyete geçirdi. Ayrıca Kırklareli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrika binasında da üretim ve dolum yapılarak gerek ulusal gerekse uluslararası pazarlarda ülkemizi temsil etmeyi üstlendi.

Colortone, uluslararası kalite standartlarında ve uygun maliyetli ürünler sunuyor

Colortone, Türkiye’nin ilk yerli sanat boyasını üretme bilinciyle ortaya koymuş olduğu geniş ürün paleti hem profesyonel resim sanatçıları hem de resme gönül vermiş amatör kullanıcılar tarafından büyük bir beğeni ile karşılanıyor.

Colortone sanat boyaları geniş bir renk yelpazesine sahip olup, yüksek örtme gücü, kolay uygulama, birçok renkte yüksek ışık ve UV direnci ile çok kuvvetli renk şiddeti özelliklerine sahip olması açısından kullanıcılarına nesilden nesle aktarabilecekleri sanat ve estetik eserleri yapabilme imkânı sunuyor.

Colortone sanat boyaları uluslararası kalite standartları kapsamında ‘‘kaliteli üretim yapan, öncü ve yenilikçi marka’’ kimliğiyle aldığı ISO 9001 Kalite Yönetim Sertifikası ile üretim süreçlerinde uyguladığı yüksek standartlar da gerek ulusal gerekse küresel alanda onaylanmış oldu. ISO 9001 kalite belgesi ile Colortone İstanbul ve Kırklareli’nde üretilen ürünlerin uluslararası kabul görmüş yönetim sistemine uygun olarak sevk ve idare edildiği ve ürün kalitesinin sürekliliğinin sağlanacağının güvencesinin verildiği de tescil edilmiş oldu. Ayrıca satılan ürünlerin asgari güvenlik, sağlık ve çevre koruma gereklerine göre denetlendiğini ve değerlendirildiğini gösteren CE sertifikasını da bünyesinde bulunduruyor.

Colortone boyaları insan sağlığına zararlı kadmiyum içeren boyalar yerine onların organik alternatiflerini üretiyor

Colortone hem yağlı boyalar hem de akrilik boyalarda seçilen renkler profesyonel sanat boyaları renk skalasında olan renklerdir. Bu renkler üretilirken insan sağlığı açısından riskli olan hammaddelerin kullanımından özellikle kaçınılmıştır. Bazı profesyonel sanat boyalarında insan sağlığına zararlı olsa da sadece sanat boyalarında yasaklanmamış kadmiyum içeren boyalar bulunmaktadır.

Bu durumu göz önünde bulunduran Colortone boyaları kadmiyum içeren boyalar yerine onların organik alternatiflerini üretmiş ve bunları ‘‘imi’’ veya ‘‘hue’’ olarak kodlanmıştır. Dolayısı ile kullanıcılar açısından risk oluşturabilecek malzemelerden var olan bilgiler dahilinde kaçınılmıştır.

İletişim:

İstanbul – Merkez Ofis

İstanbul Boya ve Vernikçiler San. Sit

NO: 8/50 Tuzla – İstanbul

+90216 304 29 29

Kırklareli – Fabrika

Kırklareli OSB 5. Cadde No: 8 Kızılcıkdere

Mevkii Merkez – Kırklareli

+0288 263 43 39

http://www.colortone.com.tr

colortone@colortone.com.tr

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.