ALTIN 494,09
DOLAR 8,0776
EURO 9,5536
BIST 1,1824
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Sisli

Haftanın Hikayesi | Film Gibi Bir Daktilo Hikayesi | Bekir Yıldız

23.06.2019
430
A+
A-
Haftanın Hikayesi | Film Gibi Bir Daktilo Hikayesi | Bekir Yıldız

1900’lü yılların başı…

Tütüncüzade Fazıl Bey Girit’te yaşayan, hali vakti yerinde, çokça ülke gezmiş, birkaç dil bilen, sözü dinlenen bir Türk’tür.

Bir gün gazetesini okurken gözüne bir haber çarpar. Amerika’da ‘’Hammond Typewriter’’ isminde bir firma ‘’daktilo’’ adı verilen bir makine ürettiklerini ve bu makinenin ne işe yaradığını yazmıştır.

Fazıl Bey firmaya ‘’böyle bir makineye ihtiyacımız var, elinizde Osmanlıca klavyeli olanı var mı acaba?’’ diye mektup yazar.

Firma ‘’şimdilik Osmanlıca klavyeli makine yok fakat gerekli çalışmaları yapıp üretiriz, sizin adresinizi not ediyoruz, ürettiğimizde size haber veririz’’ diye karşılık verir.

Aradan seneler geçer, Fazıl Bey daktilo mektuplaşmasını unuttuğu sırada 5 Aralık 1913’te kendisine firmadan bir mektup gelir.

Mektupta, Osmanlıca klavyeli daktiloyu ürettikleri, bedelinin 125 dolar olduğu, isterlerse daktiloyu gönderebilecekleri yazar.

Fazıl Bey parasını göndererek daktiloyu satın alır. Firma daktiloyu bir gemi ile Girit’e gönderir. Fakat gemi batar ve daktilo Fazıl Bey’e ulaşmaz.

10 yıl sonra zorunlu nüfus göçü gerçekleşir, Fazıl Bey ailesini alarak Mersin’e yerleşir.

Firma Fazıl Bey’in izini sürüp Mersin’deki adresini bulur ve ona bir mektup daha gönderir. Mektupta ‘’biz daktiloyu size gönderdik ama Girit’e ulaşmadı, çünkü gemi battı, fakat siz ücretini ödediğiniz için biz size borçluyuz, daktiloyu yeni adresinize gönderiyoruz’’ yazmaktadır.

İlk mektuptan 10 yıldan fazla süre geçmiş olmasına rağmen 1924’ten sonra daktilo Fazıl Bey’e ulaşır.

Fazıl bey 1952 yılında vefat edince daktiloyu ailesi muhafaza etmeye başlar. 1990’lı yıllarda daktilo konaktan çalınır. Aile antika meraklısı Ali Merzeci’den yardım ister.

Bir süre sonra daktilo kâğıt toplama deposunda hurdalar arasında bulunur ve aileye teslim edilir.

Şu an ise daktilo ve firmanın gönderdiği ilk mektup, Fazıl Bey’in Mersin’de yaşayan torunu, Sayın Fazıl Tütüner tarafından gururla muhafaza edilmektedir.

15.03.2019  Bekir Yıldız

Fotoğraf: İHA

Yazar
Yazar
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.