ALTIN 458,18
DOLAR 7,6859
EURO 8,9556
BIST 1,1646
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Parçalı Bulutlu

Arif Öğretmenin Ardındaki Eserleri | Hatice Altunay

06.03.2020
533
A+
A-
Arif Öğretmenin Ardındaki Eserleri | Hatice Altunay

Öğrencilerini baş tacı eden eğitim aşığı Arif Hekimoğlu’nu yüz yüze tanımam kısmet olmadı çünkü ben emekliliğime ramak kala meslek lisesine gelmiştim. İngilizce öğretmeni çalışkan ve idealist öğrencim Aysun Hekimoğlu ile birlikte idealist öğretmenliğimizi perçinliyorduk. Dedesininöğretmenliğini hep dillendirmişti örnek bir öğretmendi, birrehberdi Marmaris’e. Köy Enstitülü öğretmen oluşu yüce bir değerdi.

          Aysun Hekimoğlu ile Cumhuriyet Bayramı ve On Kasım, On sekiz Mart programlarını birlikte yapardık.29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde Arif Hekimoğlu’nun Cumhuriyet şiirini okurduk.

Benim meslek lisesine geldiğim dönemde onun rahatsızlıkları artmıştı yaşlılığa bağlı olarak.

Öğretmenlik her yerde sürerdi. Arif Hekimoğlu’nun öğrencileri yalnızca Marmaris’te değildi yurdun dört bir tarafına dağılmıştı.

Arif Hekimoğlu yaşlılıkla birlikte hastalığı artmıştı. Kabına sığmayan bir öğretmen kabuğuna çekilerek yaşıyordu. Çağımızın en belirgin rahatsızlıklarından birine yakalanmıştı. Can Yücel’in bir şiirindeki gibi ilerleyen zamanda çekirdeğe dönüyordu insan. Çocuk saflığında kalıveriyordu. Ne çok yüreklere dokunmuştu. Yüzlerce yüreklere merhem olmuştu da kendi rahatsızlığına derman bulunamıyordu. Ruhsal rahatsızlıklar ve unutkanlıklar ve sonrası ilerleyen süreç…

 Aysun Hekimoğlu dedesini mutlu etmek için onun eserlerini gün ışığına çıkardı. Marmaris Şarkı sözlerini yazmıştı. Yıllarca uğraşmıştı müzik öğretmenleriyle, ilgili yerel makamlarla görüşmüştü Arif öğretmen nedense onu anlayan. Dinleyen olmamıştı. Arif öğretmen inceden inceden kırılmıştı bunca emeklerini görmezden gelenlere.

    Emekli öğretmen Osman Hekimoğlu “ İnsanlar babamın müziğe düşkünlüğünü biliyordu. Kendi yazıp söylediği Marmaris Şarkısını da yakın çevresi biliyordu çünkü uduyla çalıp söylediğini biliyorum.

 Emektar öğretmen Arif Hekimoğlu ‘nun yazıp söylediği Marmaris Şarkısı için” Marmaris’e bir armağan olsun. ”diye büyük bir heyecan içinde bestelemişti. Destek beklediği makamlar dilsiz duvar olmuştu.

      Torunu Aysun son zamanlarında sözlerini yazdığı Marmaris Şarkısını dinletmişti ona. Gözleri dolmuştu dedesinin. Yetmiş beşinci yıl meslek lisesi müzik öğretmenimiz Barış Fırındüzü’nün emekleri ile muhteşem bir şarkı olarak dillerimize yerleşmişti. Sessiz dünyasına, kabuğuna süzülen Arif Hekimoğlu’nun bıraktığı eserler sonsuza kadar yaşayacaktı. Bir şarkı, bir şiir ve en değerli öğrencileri.

İnternette okuduğumuz gurur verici bilgiler döküldü  ekrana.Öğretmenin eserleri ölümsüz diye not düştü önüme.

Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden Marmaris için şarkı yazmıştı. O şarkı şimdi ölümsüzleşti. Eski ilköğretim müfettişlerinden Köy Enstitülü emekli öğretmen Arif Hekimoğlu’nun, 61 yıl önce yazdığı bestesine meslektaşları can verdi.

Doğasına, denizine, çamına, mehtabına aşık olduğu kentin şarkısını yazdı. Şimdi o şarkı meslektaşları tarafından ölümsüzleştirildi.

Eski ilköğretim müfettişlerinden Köy Enstitülü emekli öğretmen Arif Hekimoğlu, 61 yıl önce “Marmaris”i besteledi.

90 yaşında alizayımır hastası olan Hekimoğlu’nun, ender hatırladığı konuların başında da bu şarkı geliyor. Torunu İngilizce öğretmeni Aysun Hekimoğlu vefa örneğiyle kolları sıvadı. Müzik öğretmenlerinin ortaklaşa çabaları neticesinde de şarkı kayıt altına alındı.

Şarkıyı müzik öğretmeni Barış Fırındüzünotalandırdı. 9/8’lik şarkının turistik ilçenin tarihi serüvenini de aktardığını belirtti.

Hekimoğlu’nun emekli öğretmen oğlu Osman Hekimoğlu da babasının yıllar önce şarkıyı son haline getirmek istediğini ancak bir türlü hayata geçiremediğini söyledi.

    Marmaris Şarkısı dokuz sekizlik kıvrak bir müzikle dökülüverdi. Marmaris güzelliklerini yansıtan kliple…

  Güzel Marmaris

  Yeşil Marmaris

   Sevgili gönüllerde….diyerek sürüyordu.

 Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak, Güncel Sanat Dergilerine öğrencilerimizin şiirlerini ve öykülerini göndermiştim. Güncel Sanat Dergisinin açtığı yarışmalarda ödül almışlıklarımız da vardı Benim meslek lisesine gelişimle birlikte onun Cumhuriyet şiiri Güncel Sanat Dergisinde yayınlanmıştı belki kırılgan yüreğine bir ışık dolmuştu şiiri.

   Arif öğretmenin bedeninin aramızdan ayrılışında gözlerim son görevlerini yapan öğrencilerindeydi. Cenaze namazından sonra ağır toplar alandan ayrılmışlardı. Kimseye bırakmadılar öğretmenlerine vefa borcunu ödediler. Son vedalaşmalarını yaptılar.

Öğrencim Aysun Hekimoğlu’nun en haylaz öğrencileri de oradaydı. Arif Hekimoğlu’nun üzerine son kürek toprakları attılar Mersin kokulu kaldı mezar.

Ölüm bir sınavdı aslında.

Öğretmen ve öğrencileri bir ölüm temasında hüzün temasında bütünleşmişlerdi.

 Arif öğretmenimizin ardından bir Cumhuriyet şiiri kaldı elimizde.

         CUMHURİYET BAYRAMI

Saldırgan uluslara etten bir kale olduk

Vatanın toprağını etle kanla yoğurduk

Başta büyük Atatürk kurdukCumhuriyet’i

Türk’ün büyük adını duymayana duyurduk

Bu bayram bu milletin alın teri demektir

Atatürk’ten gençliğe en büyük emanettir

Yer oynasa yerinden yıkılsa bütün cihan

Türkiye yönetimi yine Cumhuriyettir.

O gün bu gün cihanla biz barış içindeyiz

Köylü kentli elele biz yarış içindeyiz.

Durmak duraksamak yok hep ileri ileri

Uygarlık düzeyine biz varış içindeyiz.

Bu bayram bu milletin alın teri demektir

Atatürk’ten gençliğe en büyük emanettir.

Yer oynasa yerinden yıkılsa bütün cihan

Türkiye yönetimi yine Cumhuriyettir.

                                ARİF HEKİMOĞLU

Emekli İlköğretim müfettişi.

Ruhu huzurla uyusun. Arkasında bıraktığı eserleri sonsuza kadar yaşayacak.

Durağın hep ışık ve huzur olsun. Saygılarımızla.

 Hatice Altunay

Hatice Altunay
Hatice Altunay
Hatice Altunay Biyogragi 1962 yılında Muğla’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Evli ve bir çocuk annesidir. Mesleğinin 31 yılını Marmaris’te sürdürmektedir. Meslek yaşamı boyunca Kültür ve sanatla iç içe olmuş, öğrencilerinin sanat çalışmalarını yerel basında ve dergilerde yayınlanmasını sağlamıştır;birlikte sosyal sorumluluk proje çalışmaları yürütmüştür.Gülümseyen Turkuaz, Gün Aşığı/Buğulu Şiirler imece kitaplarıdır. Yurtiçinde yapılan öğretmenler arası şiir ve öykü yarışmalarında birincilik, ikincilik ödülleri vardır. Güncel Sanat Dergisinin düzenlediği Kaygusuz Abdal şiir yarışmasında üçüncülük, 2015 yılında yapılan Hacı Bektaş Veli Şiir yarışmasında üçüncülük, Kusader’in düzenlediği 100 Yıl Çanakkale Öykü yarışmasında mansiyon ödülü almıştır.2016 Çukurova Edebiyatçılar Derneğinin düzenlediği “Anne “ temalı yarışmada üçüncülük ödülü, Osmaniye’de Yaşar Kemal öykü yarışması ikinciliği, Hatay Dörtyol kültür sanat etkinliği şiir yarışmasında birincilik ödülleri almıştır. Yazarın Geç Kalan Sezgi adlı şiir kitabı, Fısıldayan Kadın, Ellerin Sevgi Dokuması İçimde Bir Serçe , Dersimiz Sevgi, İnsanlığın Ortasında Kayıp Kadınlar, adlı kitapları vardır. Çocuk yazını üzerine Güneşin Kelebekleri, Atatürk Çiçeği, Meral Kutlug İlsever ile altı yaş ve üzeri için Gülcan’ın Renkli Dünyası adlı kitapları, Güz Fısıltıları adlı minik şiir kitabı bulunmaktadır. Yazar şiir, öykü, deneme, gezi seçkilerinde yer almaktadır. Dergileri Edebiyatın mutfağı gören yazar Yaşam Sanat, Tmolos Edebiyat, Berfin Bahar, Güncel Sanat, Kasaba Esintisi, Nif Edebiyat vb dergilerde ve yerel basında yazılarını sürdürmektedir. Kitap yayınlamak isteyen öğrencilerine önder olmakta, onlarla birlikte Genç Kalemler projesinde yer almaktadır. Yayınlanmaya hazır şiir, deneme, öykü ve roman dosyaları bulunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.