ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 34°C
Az Bulutlu

Yılmaz Odabaşı Kimdir?

Yılmaz Odabaşı Kimdir?

D1962 Diyarbakır doğumlu ve öğretmen bir ailenin ilk çocuğu.

İlköğrenimini Diyarbakır, Ankara ve Gaziantep’te, Orta öğrenimini Diyarbakır Lisesi’nde tamamladı.

İzmir Hukuk Fakültesi’ndeki öğrenimini, 1980 12 Eylül’ü tutuklanınca sürdüremedi.

Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde bir yıl hapis yattı. Hapisten çıkınca bir süre bir ilaç firmasında Güneydoğu temsilciliği ve Diyarbakır’da bir yıl kitapçılık yaptı.

1986’da gazeteciliğe başladı.

1986-94 yılları arası Diyarbakır’da Akajans Muhabirliği, UBA (Ulusal Basın Ajansı) Diyarbakır temsilciliği, Ortadoğu Haber Ajansı Haber Müdürlüğü, 2000’e Doğru Dergisi Diyarbakır büro şefliği ve Türkish Daily News Gazetesi Güneydoğu temsilciliği yaptı.


Ayrıca ‘Sokak, Gerçek, Söz, Aktüel, 2000’e Doğru, Exspress, Birikim gibi pek çok süreli yayında telif haberler, yazılar yazdı.1994 yılında gazeteciliği bırakarak Ankara’ya yerleşti; aynı yıl ‘yılın gazetecisi ödülü’ aldı.

1981’den 2002 yılına dek Türkiye ve yurtdışında çok sayıda dergide iki yüz kadar şiiri yayınlandı ve edebiyatın hemen her türünde yazdı.

Bir dönem Özgür Gündem (1992) , günlük Aydınlık (1993-94) , Siyah Beyaz (1995-96) ve Birgün Gazeteleri’nde de (2004) köşe yazıları yazdı.

1996-98 yılları Cumhuriyet Gazetesi ve Kitap Eki’nde, 1998’de Radikal Kültür-sanat sayfasında, 2004’te bir süre Radikal İki’de, 2006’da Evrensel Gazetesi’nde yazdı. Daha sonra güncel yazmayı bıraktı.

İlk şiir kitabı Siste Kalabalıklar 1985’te, ilk hikaye kitabı Kül Aşklar 1991’de yayınlandı.

Şiirleri çeşitli dillere çevrildi; 1992’de Irak’ın Duhok ve Almanya’nın Köln kentlerinde iki kitabı, 2005’te AB sponsorluğunda Munster Literature Centre adlı yayın merkezi tarafından bütün şiirlerinden oluşan bir derleme Everything But You adıyla İngilizce, Feride adlı şiir kitabı Çetin Toprak’ın çevirisiyle Kürtçe, Alpay Kısabacak çevirisiyle Almanca olarak yayınlandı.

Ödüller:
1987 TEMMUZ Dergisi -halk ödülleri-Şiir Yarışması Birincilik Ödülü,
1988 TAYAD Hikaye Yarışması Üçüncülük Ödülü,
1989 TAYAD Şiir Yarışması İkincilik Ödülü,
1990 CAHİT SITKI TARANCI Şiir Ödülü,
1992 Adana ALTIN KOZA Film Festivali Film Öyküsü Ödülü,
1992 ÇANKAYA BELEDİYESİ Çocuk Yazını Yarışması Ödülü,
1994 PETROL- İŞ SENDİKASI Şiir Yarışması İkincilik Ödülü,
1994 ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ “Yılın Gazetecisi” Ödülü,
1996 PEN/ ONAT KUTLAR Film Öyküsü Yarışması Ödülü,
1996 ADANA ALTIN KOZA Film Festivali Film Öyküsü Ödülü,
1998 SABRİ ALTINEL Şiir Yarışması Birincilik Ödülü,
1992 ve 1998 HUMAN RIGHT WATCH’ (İnsan Hakları İzleme)
Hellman-Hammet “Baskıya Karşı esaret” Ödülü,(Nev York ABD) ,
1999 ORHON MURAT ARIBURNU Şiir Yarışması 10.yıl Ödülü,
1999 İsveç P.E.N. Onur Üyeliği Ödülü.

2000 yılından itibaren ödüllere katılmadı, şiir ödülü seçici kurullarında yer almadı.1994-2000 yılları arasında yazdıkları ve söyledikleri için “Düşünce suçu” mahkumiyetleri nedeniyle Ankara Ulucanlar ve Haymana Cezaevleri ile, Bursa E Tipi ve Tekirdağ Saray Kapalı Cezaevleri’nde yattı.

Yılmaz Odabaşı’nın şiirleri hakkında değişik üniversitelerde hazırlanıp onaylanan lisans tezlerinin yanı sıra, yaşam öyküsünü ve bibliyografyasını konu edinen ve Dr. Ömer Uluçay’ın kaleme aldığı Asi ve Yalnız Yılmaz Odabaşı adlı bir inceleme kitabı yayınlandı.

Başta Avrupa Yazarlar Parlamentosu ve Internatıonal P.E.N. olmak üzere Uluslararası birçok yazar ve gazeteci örgütünün üyesi olan Yılmaz Odabaşı, Türkiye’ de ise 2000 yılından beri hiçbir yazar örgütüne üye olmayıp, sadece Mesam üyesi ve Nazım Hikmet Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyesidir.1991’den beri yazmaktan başka bir iş tutmayan Odabaşı, çocuk kitapları, film öyküleri ve sinopsisler, hikaye, araştırma-inceleme dahil edebiyatın hemen her türünde yazıyor, ayrıca yağlıboya ve yakma resim çiziyor, fotoğraf çekiyor ve halen İstanbul’da yaşıyor.

ESERLERİ
Konuşsam Sessizlik Gitsem Ayrılık (Bütün Şiirleri:I) ,
Feride (2. kitap)
Aşk Tek Kişiliktir (3. kitap)
Aşk Bize Küstü (4.kitap)
Ey Hayat (5.Kitap.

Bu şiir kitaplarının dışında, bütün şiirlerinden oluşan bir seçki, Alkım Yayınları’nın ucuz kitap projesi kapsamında -100 bin adet, tek basım-2006’da Sakla Yamalarını Kalbim adıyla yayınlandı.

Şiir kitaplarının dışında, düzyazılarından oluşan yayınlanmış başlıca kitapları şunlardır:
Kül Aşklar (Hikayeler, 1.Basım 1991)
Eylül Defterleri (anı,1.Basım 1991)
Çocuklar Ve Adresler(Hikaye, 1992)
Güneydoğu’da Gazeteci Olmak (Araştırma-inceleme,1994)
Bütün Kanamalar Umuttan (Günlükler,1995)
Sevginin Herkesten Şikayeti Var (Denemeler, 1996)
Düş Ve Yaşam (Gazete Yazıları, 1996/ Toplatıldı.)
Asef’in Dağları (Şafak Keya’da Çıplaktı/ Film öyküleri,1998)
Kuşlar Uzaktı Sonra (Hikayeler,2002)
Şarkısı Beyaz (Roman, 2004)

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.