ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Ünlü Bilim İnsanı Vera Rubin | Bekir Yıldız

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------

’Her biriniz dünyayı değiştirebilirsiniz, çünkü yıldız tozundan yapıldınız.”

Vera Rubin 1928 yılında Amerika’da dünyaya geldi.

Çocukluğunda en çok yaptığı şey gökyüzünü seyretmekti. Keşif meraklısıydı, yıldızlara hayrandı. Elektronik mühendisi olan babasına eve bir teleskop kurdurttu. Artık gökyüzüne daha yakındı.

Lisedeki fizik öğretmeni Rubin’e, ‘’Sen bir kadınsın eğer bilimden uzak durursan daha başarılı olursun’’ diyordu.

Rubin dinlemedi, Princeton Üniversitesi Astronomi bölümüne başvurdu ama kadın olduğu için üniversiteye kabul edilmedi. Cornell Üniversitesi’ne başvurdu, kabul edildi fakat üniversitedeki tek kadın olduğu için baskılara maruz kaldı. Yılmadı, mücadele etmeyi seçti.

İlk çocuğunu doğurduğu yıl, yüksek lisans tezini dünyanın en ünlü fizikçisi Richard Fenyman’ın bulunduğu komiteye başarıyla sundu. Tez konusu; evrendeki büyük ölçekli nesnelerin hareketleriydi. Devrim niteliğinde bir düşünceydi.

Daha sonra doktora yapmaya başladı, fakat Uygulamalı… Fizik Laboratuvarına kadınlar alınmadığı için danışmanı George Gamow derslerine girmesini reddetti.

Rubin pes etmedi, azmi ve hırsıyla doktorsunu tamamlamayı başardı. Palamor Gözlemevinde gözlem yapan tek kadın olarak çalışmaya başladı. Burada da baskılar devam etti.

Gözlemevinin Erkekler Kulübü üyeleri, ‘’Burada erkekler tuvaleti yok, senin için uygun değildir’’ dediler.

Rubin hiç aldıramadı, bulduğu bir kağıt parçasını etek şeklinde keserek erkekler tuvaletinin tabelasındaki erkek figürüne yapıştırdı.

‘’Bakın, artık kadınlar tuvaletiniz var’’ diyerek oradan uzaklaştı.

Rubin gökyüzündeki karanlık maddenin varlığını kanıtladı. Karanlık maddenin ışık yayan galaksiden 5 ila 10 kat daha fazla kütle içerdiğini keşfetti. Rubin’in çığır açan bu keşfinden sonra, evrenin %90’ının bu karanlık maddeden oluştuğu ortaya çıkarıldı.

Rubin, hayatı boyunca Wiezmann Kadın ve Bilim Ödülü, Gruber Uluslararası Kozmoloji Ödülü, Bruce Madalyası, James Craig Watson Madalyası, Richtmyer Memorial Ödülü, Dickson Bilim Ödülü, Ulusal Bilim Madalyası ve Adler Planetarium Hayat Boyu Başarı Ödülü’nü kazandı. Kraliyet Astronomi Cemiyeti tarafından altın madalya verilen ilk kadın oldu. Hayatı boyunca kadınların bilim ile iç içe olması için mücadele etti.

‘’Her biriniz dünyayı değiştirebilirsiniz, çünkü yıldız tozundan yapıldınız,’’ diyen Rubin 88 yaşında bu dünyayı terk etti. 

Dünya kadınlarının gökyüzündeki karanlık madde ile olan mücadelesi yeryüzünde de devam ediyor.

Cehalet, gericilik ve erkek egemen toplum baskısı olarak yeryüzüne inmiş olan karanlık…

21.02.2019 Bekir Yıldız

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.