ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 19°C
Sağanak Yağışlı

Sanat Dünyasından Kısa Duyurular

Sanat Dünyasından Kısa Duyurular

Kerim Özbekler / Gazeteci Yazar Şair

15 Şubat 2020 Cumartesi günü, saat.16.00’da; Mülkiye Kültür Merkezi Prof.Dr.Oral Sander Konferans Salonu-Yüksel Caddesi, No.12 Kızılay-Ankara adresinde, “Yazar Hakan Günday ile Söyleşi ve İmza Günü” tertip edilmiştir. İsteyen herkes bu etkinliği ücretsiz olarak izleyebilir, ilgilenenlere önemle duyurulur.

*****

16 Şubat 2020 Pazar günü, saat.10.00-12.00 arasında;Hoca Ahmet Yesevi Vakfı-Küçük Ayasofya Caddesi, Küçük Ayasofya Caddesi, Hüseyinağa Medresesi Sultanahmet-İstanbul adresinde, Halil Köse’nin ikram edeceği ”Sabah Kahvaltısı” eşliğinde. Orhan Sakin, ”Osmanlı’nın Çöküşü.” konusunda bir konuşma yapacaktır. İsteyen herkes bu etkinliği ücretsiz olarak izleyebilir, ilgilenenlere önemle duyurulur.(Erdoğan Aslıyüce-Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı ve Yesevi Dergisi Sahibi-Tel.0-532-2654708)

******

MERSİN TOROSLAR ARSLANKÖY’ÜN KURTULUŞ
MÜCADELESİNİ ANLATAN ŞİİR YARIŞMASI DÜZENLENDİ, BİRİNCİYE 750.00. İKİNCİYE 500.00, ÜÇÜNCÜYE 250.00 TL. PARA ÖDÜLÜ VERİLECEK.(SON KATILIM TARİHİ.26 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA)…
Toroslar Belediyesi, Arslanköy’ün Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. yılı kutlama hazırlıklarına başladı.
Kurtuluş Savaşı’nda kahramanlık destanı yazarak adını tarihe altın harflerle yazdıran Arslanköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü büyük bir coşkuyla kutlanacak. Birbirinden farklı birçok etkinliğin yer alacağı kutlama programında Arslanköy’ün Kurtuluşu Konulu Şiir Yarışması da düzenlenecek.
SON BAŞVURU TARİHİ “26 ŞUBAT 2020”
Milli mücadele ruhunu yaşatmak ve yeni nesillere tarih şuuru kazandırmak amacıyla düzenlenecek şiir yarışmasının başvuruları ise başlamış olup 26 Şubat 2020 Çarşamba günü mesai bitiminde son bulacak. Yarışmaya yaş sınırı olmadan herkes katılabilecek. 1 Mart 1920 tarihinde Arslanköy’ün kurtuluş mücadelesinde kadınıyla, erkeğiyle, genciyle herkesin vatanı ve bayrağı için gözünü kırpmadan nasıl azim ve kararlılıkla savaştığı da şiirlerle gözler önüne serilecek.
BAŞKAN YILMAZ: ARSLANKÖY, ADINA YAKIŞIR BİR MÜCADELE VERMİŞTİR
“Arslanköy Kurtuluş Savaşı’nda adına yakışır bir mücadele vermiştir” diyen Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, “Çukurova Bölgesinde ilk Kuvayi Milliye hareketi 1 Mart 1920 tarihinde Arslanköyümüzde başlayarak azim ve kararlılıkla bastırılmış ve bize bugünün gururunu yaşatmıştır” dedi.
“ŞİİR YARIŞMAMIZA BÜTÜN HALKIMIZIN KATILIMINI BEKLİYORUZ”
Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Arkadaşlar, gidip Toros dağlarına bakın. Eğer orada bir tek yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki, bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez’ sözüne hatırlatma yapan Başkan Yılmaz, “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün onayı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararıyla o zaman ki adı Efrenk olan kasabamız, düşman işgalinden tamamen temizlenmesinin ardından Arslanköy adını aldı. Arslanköylü halkımız adına yakışır bir şekilde savaşarak bağımsızlık mücadelesi vermiştir. Biz de verilen bu destansı mücadeleyi düzenleyeceğimiz şiir yarışmasıyla anmak istiyoruz. Arslanköy’ün Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılında düzenleyeceğimiz şiir yarışmamıza bütün halkımızın katılımını bekliyoruz. Zorlu şartlarda zafere ulaşan bu mücadelenin her zaman hatırımızda kalmasını ve tarih şuuru kazandırmak istiyoruz. Bu düşüncelerle Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatanı için canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.
ÖDÜLLER;
Birinciye 750 TL, ikinciye 500 TL ve üçüncüye 250 TL.
KATILIM ŞARTLARI;
•Yarışmaya isteyen herkes katılabilir.
•Elden teslim edilecek olan şiirler A4 kâğıdına yazılmış olacak.
•Şiirlerini elden teslim etmek isteyenler Toroslar Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne ya da Yunus Emre Kültür Merkezi’nde bulunan Kültür İşleri Müdürlüğü’ne ulaştırabilirler.
•Elektronik ortamda teslim etmek isteyenler bilgi@toroslar-bld.gov.tr adresine e-mail yoluyla şiirlerini ulaştırabilirler.Aynı zamanda bilgi edinmek için; 0-532-6938803 numarasını arayabilirler.(YAKUP BONCUK)

******

DUYGU ASENA ROMAN ÖDÜLÜNÜ KAZANAN YAZARA 10.000 TL. ÖDENECEK.(SON KATILIM TARİHİ.28 ŞUBAT 2020 CUMA)…

ÖDÜL YÖNETMELİĞİ

ÖDÜL DALI;
Doğan Kitap Duygu Asena Roman Ödülü.

AMAÇ;
Bu ödül, yazdıklarıyla Türkiye’de kadın kimliğine büyük katkıda bulunan, kadın sorunlarına karşı duyarlılığın artmasını sağlayan Duygu Asena’nın anısına bir saygı duruşudur. Onun Türkiye’ye mal olmuş eseri Kadının Adı Yok’tan yola çıkmakta, ülkemizde kadınların hâlâ benzer zorluklar yaşadığına vurgu yaparak, bu konuda farkındalığı artırmayı da amaçlamaktadır.

Duygu Asena Roman Ödülü, yıl içinde yayımlanmış tüm romanların başarılarını ödüllendirmek amacıyla düzenlenen bir roman ödülüdür. Bu ödül, Türkiye’yi kadın hakları özgürlük ve eşitlik konularında “ilk”lerle tanıştıran değerli yazarımız Duygu Asena’nın anısına, edebiyat dünyasında başarıları ödüllendirmek amacıyla 2007 yılından başlayarak yılda bir kere verilmektedir.

ADAYLIK;
Doğan Kitap Yönetim Kurulu, başvurmaları için adaylara açık çağrıda bulunur.
Ödül için adaylar bizzat başvurabilirler. Yayınevleri adaylar adına başvuru yapabilirler. Ödül jürisindeki, her biri kendi alanındaki yetkin isimler yıl içinde yayımlanmış kitaplardan aday sunabilir. Tüm bu ilgili kişiler, adaylık için gerekli genel koşulları yerine getirmek zorundadırlar.
Adaylar Duygu Asena Ödülü’ne roman türündeki eserleriyle başvurabilirler.

ADAY OLABİLMENİN GENEL KOŞULLARI-YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI;
-Ödüle aday olmak ya da başvurmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
-Duygu Asena Roman Ödülü’nü kazanan bir kimse daha sonraki yıllarda ödül için başka eseri ile yeniden başvurabilir ya da aday gösterilebilir.
-Roman türündeki eser Türkçe yazılmış ve yayımlanmış olmalıdır.
-Eser 2019 yılı içerisinde Türkiye’de faaliyet gösteren bir yayınevi tarafından basılmış olmalıdır.
-Başvuran eserlerin Türkiye’de kadının yerini sorgulayan, hayata kadınların penceresinden bakan, yaşanan zorlukları edebiyata taşıyan eserler olması beklenir.
-Başvurular için eser sahibi yazarın kısa özgeçmişi, iletişim bilgileri 10 adet kitap kopyası açıklanan tarihlerde Doğan Kitap Duygu Asena Roman Ödülü Sekreterliği’ne teslim edilmelidir.
-Adaylık için başvuru süresi, 28 Şubat 2020 Cuma akşamı saat 17.00’de sona erer. Postadaki gecikmelerden ve kaybolmalardan yarışmayı düzenleyen kurum sorumlu değildir.
-Kolektif çalışmalar ödüle aday olabilir. Çalışmayı gerçekleştirenler ortak aday sayılır. Eseri meydana getirenlerin aralarından bir kişiyi aday göstermeleri halinde, ödül sadece bu adaya verilir.
-Seçici Kurul üyelerinden birinin kolektif çalışmayı gerçekleştirenler arasında bulunduğu çalışmalar aday gösterilemez.  Seçici Kurul yayımlanmış eserlerin yayınevlerine, yazarların kendilerine ödüle aday olmaları konusunda çağrıda bulunabilir.
-Başvuru tarihi itibariyle sağ olmayan kişiler aday gösterilemez. Adaylık için başvurmuş bir kişinin aday olduktan sonra hayatını kaybetmesi durumunda, başvurusu değerlendirmeye alınır, kazanırsa ödül tutarı yasal mirasçılarına ödenir.
-Ödül için Duygu Asena Roman Ödülü Sekreterliği’ne takma isimle başvurulamaz.
-Yarışmaya gönderilen kitaplar iade edilmez.

SEÇİCİ KURUL’UN OLUŞTURULMASI;
-Doğan Kitap Yönetimi, ödül için en az 5 üyeli bir Seçici Kurul oluşturur.
-Seçici Kurul, üniversite, akademi ve yükseköğretim kurumları üyeleri, meslek ve sivil toplum kuruluşu üyeleri yazarlar ve gazetecilerden oluşabilir.
-Seçici Kurul’a kimlerin davet edileceği ve Seçici Kurul üyelerinin sayısı, Doğan Kitap Yönetimi tarafından saptanır, değiştirilebilir. Seçici Kurul adaylarına çağrı, Ödül Sekreterliği tarafından yapılır.

BAŞVURULARIN KOŞULLARA UYGUNLUĞUNUN İNCELENMESİ;
-Ödül Sekreterliği başvuruları, bu yönetmelikte belirtilen koşullara uygunluğu bakımından inceler; koşullara uygun olmayan başvuruları eler.
-Şekil açısından yönetmeliğe uygun olan tüm eserler, yine Seçici Kurul tarafından bir ön elemeden geçirilerek 8-10 ya da 15 adede indirilir.

SEÇİCİ KURUL’UN ÇALIŞMASI;
-Seçici Kurul Doğan Kitap Yönetimi’nin belirlediği tarihte çalışmalarına başlar; kendilerine sunulan eserlerle ilgili karara varmak üzere Doğan Kitap’ın önerdiği mekân ve zamanda tamamen bağımsız olarak çalışma düzenlerini saptar.
-Seçici Kurul’un üyeleri kurulda yer aldıkları yıl düzenlenen ödüle aday olarak gösterilemez.
-Kararlar, üye tam sayısının yarıdan bir fazlasının oyuyla alınır. Örnek olarak: 7 üyeden oluşan Seçici Kurul’da kararlar en az 4 üyenin oyu ile alınır.
-Seçici Kurul başkanının da tek ve eşit oy hakkı vardır. Oylamalarda Seçici Kurul’un kendi belirlediği karara göre gizli ya da açık oy yöntemi uygulanır.
-Seçici Kurul, ödülün bir kişiye verilmesini kararlaştırabileceği gibi, ödüle değer aday görmemesi durumunda o yıl birincilik ödülü verilmemesi kararını alabilir.
-Seçici Kurul tarafından kabul edilecek mazereti sebebiyle oylama günü toplantıya katılamayan Seçici Kurul üyesi, oyunu kapalı bir zarf içinde Seçici Kurul başkanına verebilir veya gönderebilir. Bu şekilde verilen oy geçerlidir.
-Duygu Asena Roman Ödülü için başvuranlarla Seçici Kurul görüşmeleri, Doğan Kitap Duygu Asena Roman Ödülleri Yönetimi tarafından kamuya açıklanmaz.
-Seçici Kurul’un kararları kesindir, itiraz üzerine yeniden değerlendirme yapılmaz.

ÖDÜL TUTARI;
Her yıl verilecek ödül miktarı Doğan Kitap Yönetim Kurulu tarafından belirlenir.
2019 yılı içinde yayımlanan romanların değerlendirileceği ödülün tutarı toplam 10.000 TL’dir. Birincilik ödülüdür.

ÖDÜLÜN DAĞITIMI;
-Ödül tek bir esere verilir, bölüştürülemez.
-Birincilik ödülü dışında başka ödül istenirse Doğan Kitap Yönetimi tarafından verilebilir.

YARIŞMA SONUÇLARININ AÇIKLANMASI VE ÖDÜL TÖRENİ;
Yarışma sonuçları basın ve sosyal medya ile kamuoyuna duyurulacak ve ödüller sahiplerine en fazla bir ay içinde bir törenle verilecektir.

BAŞVURULAR İÇİN TESLİM ADRESİ;
Duygu Asena Roman Ödülü Sekreterliği
19 Mayıs Caddesi, Golden Plaza, No.3, K.10
34360 Şişli-İstanbul

TAAHHÜTNAME VE BAŞVURU FORMU;
-Adaylar Duygu Asena Roman Ödülü’ne roman, türündeki eserleri ile başvururlar.
-Ödüle aday olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorunludur.
-Duygu Asena Roman Ödülü’nü kazanan bir kimse daha sonraki yıllarda ödül için başka bir eseri ile yeniden başvurabilir.
-Eser Türkçe yazılmış olmalıdır. Eser Türkçe yayımlanmış olmalıdır.
-Başvuru sahibinin, eserin basılmış 10 kopyasını Duygu Asena Roman Ödülü Sekreterliği’ne teslim etmesi veya göndermesi gerekir.
-O yıl içinde yayımlanmış bir roman ile başvuru yapılmışsa 10 adet kitap kopyası, kısa özgeçmiş yazısı, posta bilgileri ve telefonların yanı sıra taahhütnamenin onay imzası ile birlikte Duygu Asena Roman Ödülü Sekreterliği’ne teslim edilmesi veya gönderilmesi gerekir. -Başvurular yazar adına yayınevleri tarafından yapılıyorsa; 10 adet kitap, kısa özgeçmiş yazısı, posta bilgileri, telefonların yanı sıra taahhütnamenin onay imzası ile birlikte Duygu Asena Roman Ödülü Sekreterliği’ne teslim edilmesi veya gönderilmesi gerekir.
-Postadaki gecikmelerden ve kaybolmalardan yarışmayı düzenleyen kurum sorumlu değildir.
-Seçici Kurul’un kararları kesindir, itiraz üzerine yeniden değerlendirme yapılmaz.

TAAHHÜTNAME;
Yukarıdaki her maddeyi okuyarak kabul ettiğimi beyan ederim.

Aday / İsim      ………………………………
İmza:                ………………………………
Eser adı:          ……………………………….
Tarih:               ……………………………….

******

08–27 Mart 2020 tarihleri arasında düzenlenecek 15. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali bünyesinde, 2. Uluslararası Marmaris Şiir Festivali etkinliklerini de gerçekleştirilecek.

Mart Ayı içerisinde sırası ile;

-08 Mart 2020 Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri (Fark Yaratan, Farklı Kadınlar Sanat Sofrasında).etkinliği Kalimerhaba Derneği Marmaris Kültür Merkezi;Çıldır Mahallesi, 164 Sokak, No.13, Kocaağa Sitesi, A Blok, No.1 Siteler-Marmaris Tel.0-252-4134500 veya 0-532-3148838 adresinde,

-Kadın İçinde Kadın Karma Güzel Sanatlar Sergisi ve Yazarlar İmza Günü, 13–22 Mart 2019 tarihleri arasında. Marmaris Belediyesi Kültür Sanat Evi-Kemeraltı, 95. Sokak, No.8, 48700 Marmaris-Muğla adresinde,

-21 Mart Dünya Şiir Günü Etkinlikleri – Marmaris Belediyesi Armutalan Kültür Merkezi-Armutalan, 48706 Marmaris-Muğla
adresinde,

-27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Etkinlikleri AKM ve Tiyatrocular Sanat Sofrasında-Kalimerhaba Marmaris Kültür Merkezi;Çıldır Mahallesi, 164 Sokak, No.13, Kocaağa Sitesi, A Blok, No.1 Siteler-Marmaris Tel.0-252-4134500 veya 0-532-3148838 adresinde gerçekleştirilecektir.

Bu etkinliklere katılmak isteyen gazeteci-yazar-şair-ressam-tiyatrocu vb.gibi sanatçılar aşağıdaki telefon numarası ile irtibata geçebilirler.

Umut Özlüer-Tel: 0-532-3148838 Marmaris-Muğla

*****

İDA körfez fanzin, bir anı sayısı olarak şimdilik bir sayı olarak çıkacaktır. Bilenlere, duymak isteyenlere. Gerçek anlamda gönül veren dostlara, duyurulur. Katılımlarınızı, bekliyorum. Ahmet Yılmaz Tuncer E Posta.aytuncer@gmail.com NOT.Yazı ve şiirlerinizi, e posta adresine iletebilirsiniz.

*****

Mustafa Doğan
Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği (MEŞYAD) Başkanı ve Maki Yazı Şiir Dergisi Sahibi
Cumhuriyet Mh. 1636 Sk. Tamamlar Apt. Zemin Kat, No.3-B YENİŞEHİR-MERSİN
Tel.0-533-6006246 veya 0-505-2652387
E Posta.mesyadmaki@outlook.com

NOT.Yayınlanması için, dergi adresine yazı ve şiir iletebilirsiniz.

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.