ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 16°C
Çok Bulutlu

Mona Roza Şiirine hayat veren Sezai Karakoç yaşama veda etti!

Mona Roza Şiirine hayat veren Sezai Karakoç yaşama veda etti!

Şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayata veda etti.

Muhafazakâr camianın önde gelen isimlerinden şair, yazar ve siyasetçi Sezai Karakoç, 2011 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne değer görülen Karakoç, 88 yaşındaydı.


Sezai Karakoç kimdir?

– Sezai Karakoç, 1933 Diyarbakır Ergani doğumlu şair, yazar ve siyasetçiydi. Karakoç 22 Ocak 1933’te Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğdu. Çocukluğu doğduğu ilçe olan Ergani’de geçti. Eğitimine de Ergani ilçesinde başlayan Sezai Karakoç 1944 yılında ilkokul eğitimini tamamladı. Ortaokula Maraş ortaokulunda başlayan Sezai Karakoç burada parasız ve yatılı okudu. Lise eğitimi için Gaziantep’e giden Sezai Karakoç, Gaziantep Lisesi’nden 1950 yılında mezun oldu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine başladı. 1955 yılında üniversite eğitimini tamamlayarak mezun oldu. Daha sonra zorunlu hizmet neticesinde Maliye Bakanlığı bünyesinde dış tediyeler muvazenesi bölümünde çalışmaya başladı. Ardından maliye müfettişi olmaya karar veren Sezai Karakoç, müfettişlik sınavına girdi. Sınavı kazanarak müfettiş yardımcısı olarak görevine başladı.

Ortaokul yıllarında Büyük Doğu okuyucusu olan Karakoç, 1950’li yıllarda Necip Fazıl ile tanıştı. O yıllarda derginin sanat edebiyat sayfalarını yönetti. Mezuniyetinin ardından Maliye Bakanlığı’nda Hazine Genel Müdürlüğü Dış Tediyeler Muvazenesi’nde çalışmaya başladı. Maliye müfettiş yardımcılığı sınavını kazanarak 11 Ocak 1956’da maliye müfettiş yardımcısı oldu.

1960-1961 tarihleri arasında askerlik görevini Ankara ve Ağrı’da tamamladı. Askerlik dönüşünde memuriyete devam etti ancak edebiyat çalışmalarını yürütmek için 1965’te istifa etti. 1971’de bakanlıktaki görevine tekrar dönen Karakoç, gelirler kontrolörü oldu. Sonrasında Gelirler Genel Müdürlüğü İdari Davalar Müşavirliği görevini yürüten şair, 1973 yılında yine aynı nedenden ötürü istifa etti. Bu tarihten itibaren ise hiçbir resmi görev almadı.

Görevi icabı pek çok kez Anadolu’yu gezdi ve yöre halkını yakından tanıdı. İstanbul’da Diriliş dergisini kurdu. Ardından siyasete atılmaya karar verdi. 26 Mart 1990’da Diriliş Partisi’ni kuran Karakoç, 7 yıl partinin genel başkanlık görevini yürüttü. Böylelikle siyaset hayatı başlamış oldu. 2007 yılında kapanan eski partisi üzerine yeni partisi olan Yüce Diriliş Partisini kurdu. Yüce Diriliş Partisi başkanlığını vefatına kadar sürdürdü.

Muhafazakar camianın önde gelen isimlerinden şair, yazar ve siyasetçi Sezai Karakoç vefat etti. 2011 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne değer görülen Karakoç, 88 yaşındaydı.

SEZAİ KARAKOÇ ESERLERİ

Şiirleri

1959 – Körfez

1962 – Şahdamar

1967 – Hızırla Kırk Saat

1968 – Sesler

1968 – Taha’nın Kitabı

1968 – Kıyamet Aşısı

1969 – Gül Muştusu

1970 – Zamana Adanmış Sözler

1975 – Şiirler

1977 – Ayinler

1981 – Leyla ile Mecnun

1987 – Ateş Dansı

1989 – Alınyazısı Saati 

Deneme-İnceleme Yazıları

1965 – Yunus Emre

1967 – Yazılar

1967 – İslam’ın Dirilişi

1967 – İslam Toplumunun Ekonomik Strüktürü

1968 – Mehmet Akif

1969 – Mağara ve Işık

1982 – Edebiyat Yazıları 1

1986 – Edebiyat Yazıları 2

Ödülleri

1968 Milli Türk Talebe Birliği Milli Hizmet Madalyası

1970 Sürgündeki Macar Yazarları Gümüş Madalya Ödülü

1982 Türkiye Yazarlar Birliği Hikâye Ödülü

1988 Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü

1991 Dünya Sanat ve Kültür Akademisi Ödülü

….

KAYNAK: GAZETE DUVAR


Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.