ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Haftanın Yazarı | Mehmet Zeki Gezici kimdir?| Önder Birol Bıyık

Haftanın Yazarı | Mehmet Zeki Gezici kimdir?| Önder Birol Bıyık

Mehmet Zeki Gezici, bu ülkede, Ortaokul Türkçe öğretmenliğine Cumhurbaşkanlığı onayıyla atanan tek kişi…

Yüksek Okul diplomasını Okul Müdürü Yüksel Turhal’ın imzalamadığı, ama dönemin Milli Eğitim Bakanı Sayın Nail Erdem tarafından imzalandığı..

Bitirdiğim yüksek okulu “ sen bitirmedin, gel yeniden bitir “dendiği…
Yeniden okulu bitirince de “ya sen okulu daha önce bitirmişsin “ denip çıkma belgesini önceki bitirişe, bir tarafı sorun çıkması için okul müdürü tarafından imzalanmamış diplomayı da ikinci bitirişe göre düzenlendiği.

1969-1970 yılında Samsun’un merkez İlköğretim Müdürlüğüne bağlı Sarıbıyık Köyü İlkokulunda bir bütün yıl öğretmenlik yaptığım halde, Bağ-kur emeklisi olmaya çalışırken de “hayır sizin orada çalıştığınız hiçbir kaydı yok “ diyerek emekliliğime sayılmadığı, oysa müfettişten ” üstün başarılı “ rapor aldığım yıl…

Öğretmenlik yaptığım yıllarda bütün cumartesini ve Pazar günlerini hiçbir ücret almadan sınavlara hazırlıkla ve de tiyatro çalışmalarıyla geçirdiğimi..

İstanbul’da Çapa’da Kan Merkezi karşısında ana caddede KİTAPÇI dükkanımın önüne koyduğumküçük masanın üstüne fesleğenler vardı.

BUGÜN İMZA GÜNÜDÜR küçük bir yazının yanında imzalamak üç kitap koymuştum.
Belediye işlediğim KABAHAT yüzünden ceza kestiği…

Otuz yıldır cumartesi ve Pazar dâhil… hiçbir sabah sakal tıraşı olmadan ve kravat takmadan eşine duyduğu saygı nedeniyle oturmayan…

Doğduğu köyde, düğünlerin darbuka, teneke ve bakır tepsilerin çıkardığı seslerle yapıldığını hatırlarken, bugün bu yazı yazılırken “ ANTONİO VİVALDİ’NİN Vivaldi: Conçertoson Authentic İnsttr…. dan Double Violin Conçerto, For 2 violins… Çalan cd de kulağıma ne hoş geliyor ve bana “insan” olduğumu hatırlatıyor.

Yıllardır klasik müzik, yaşantıma anlam katan en büyük güç kaynağı…

Ben mi orta öğrenimimi altı yıllık Kepirtepe Öğretmen Okulunda yatılı okumuştum.
Beş yılında müzik dersinden bütünlemeye kalmıştım.

Hatta orta üçüncü sınıfında tek müzik dersinden sınıfta kalmış, sonradan çıkarılan tek ders sınavıyla zor da olsa bir üst sınıfa geçebilmiştim..

Klasik müzik ya da çok sesli müzik yaşamınızın vazgeçilmez bir parçası değilse…
İnsanlık ortaçağın başlarından beri çok sesli müzikle yaşıyor, her şey zamanla değişerek gelişiyor.

Üç Mehmet Efendi’den çıktık yola.

Çocukluğumda Öğretmen okulunun ilk yılında, doğduğum köy olan Çobanhamidiye’de
Gönen’e bağlı- komşu Yusuf amca saygıdan bana “ memed efendi” diye seslenirdi. Aklıma geldi.

Dünya değişiyor, insanlar onu daha da sevimli hale getirip İNSANCA YAŞANACAK HALE getiriyorlar.

Kısa vade de baktığınızda her şey olumsuz gelebilir…

Uzun süreçte hayal edilemeyecek kadar güzel olacak….

Mehmet Zeki Gezici, 7 Temmuz 1950 Gönen Doğumlu. Kepirtepe Öğretmen Okulu’nu (1968-1969) İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü (1976) bitirdi. Öğretmenlik yaptığı yılları 1987 ‘de noktaladı. Daha geniş çevrelerin Türkçe Öğretmeni olabilmek için kitap satımına başladı.
Mustafa Şerif Onaran’ın Cumhuriyet Gazetesi ‘in kitap ekinde (17 / Haziran / 2004 – Sayı 748) anlatımında:
“Bir zamanlar Cumhuriyet Kitap’ın arka sayfası Şafak pazarlama adına ona ayrılmıştı. Tüyap Kitap Fuarlarında bir köşeye çekilip onu izlemelisiniz.
Bir kitabın her türlü tanıtımını yapabilir. En gereksiz bir kitabı, en ilgisiz bir okura satmanın ustasıdır. Özellikle onun coşkulu konuşmasına, ozansı bakışlarına dayanamayan hanım okurlar kitap almadan Şafak Pazarlamanın önünden geçmezler.

”Alınlığında“ Erkekleri şiir okumayan toplumun kadınları sevmeyi öğrenemezler”, yanda yukarıdan aşağıya “ İnsanın zeka seviyesi yalnız eşini seçerken belli olur” yazılı KİTAPÇI dükkanını yaşatmaya çalışıyordu. Kitapçı da kapandı…
Bir eş, iki oğul, iki gelin bir de torun var dünyasını güzelleştiren…
Yaz aylarında fesleğen kokusu burnunuza uçup gelirse onu size bahçesinden göndermiştir.
Bulutlu ve can sıkıcı bir havada, birden içinize sevinç gelirse bilin ki onun aydınlığıdır.

Evrensel değerler üretin ve mutlu olun…


ŞİİR KİTAPLARI

Kan Çiçekleri / 1974 Halk Şarkısı / 1982
Şafak Yüzlü Çocuklar / 1985 Gençlik Şarkıları / 1987
Sana Aşk Dedim Ey Ölümsüz / 1999, 2003, 2008 (Dört kitabın toplu asımı)
Sevişmediğim Gün Ölürüm / 2003, 2005, 2008-
Sen Geleceksin Diye Bebek / 2006
Sevişmediğim Gün Ölürüm / 2007 Irak’ta Türkmence ve Kürtçe basımı.
Mehmet Zeki Gezici

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.