ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Haftanın Kitabı | Savaş Ve Barış | Lev Nıkolayeviç Tolstoy

Haftanın Kitabı | Savaş Ve Barış | Lev Nıkolayeviç Tolstoy

Tolstoy, 1828’de Moskova’nın Yasnaya Polyana Malikânesinde zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Eğitimini özel hocalarla yapmış, Kazan Üniversitesi’ni bitirmiştir. Kırım harbinde yer almıştır. Bir süre Avrupa seyahatinden sonra malikânesinin olduğu köyde hâkim olmuştur. Rousseau’nun fikirlerini benimsemiş, köylüler için bir okul yaptırmıştır.

Tolstoy, yazarlık hayatına 1852’de başlamıştır. 1877 yılından sonra hayatını tamamen dine vermiştir. Yeni bir hayat tarzını benimsemiş, bir köylü gibi giyinmiş, elleriyle çalışmış, et yememiştir. Bu inançları ile kitleleri peşinden sürüklemiştir. 1910 yılında vefat etmiştir.

SAVAŞ VE BARIŞ

Bazı yazarlar bu romanı “Dünyanın en büyük romanı” olarak değerlendirmiş ve böyle bir romanın tekrar yazılamayacağını savunmuştur. 1805’ten 1812’ye kadar süren Rus-Fransız savaşını konu eden bu romanda beş yüze yakın kahraman bulunmaktadır. Eser, Rusya’daki pek çok kesimden insanın yaşayış ve geleneklerini yansıtmaktadır.

Başlıca Kahramanlar:

Prens Nikolai Andreiviç Bolkonski: Silahlı kuvvetler başkumandanlığı yapmış ve emekli olmuştur. Haşin, kavgacı, otoriter bir kişidir.

Andrey Nikolayeviç Bolkonski: Prensin oğludur. Melankolik, şerefine düşkün, kabiliyetli bir insandır.

Marya Bolkonski: Prensin kızıdır. Evine düşkün, sadık bir kadındır. Yalnız yaşar. Nikolai Rostov ile evlenir.

Kont Krill Vladimiroviç Bezuhov: Pierre’in babasıdır. Züppe, çapkın bir kişidir.

Pierre Bezuhov: Kont Bezuhov’un gayrimeşru oğludur. Nazik, iyi niyetli, idealist bir insandır. Nataşa ile evlenir.

Prens Vasili Sefgyeviç Kuragin: Bezuhov ailesinin önceki vârisidir.

Anatol Kuragin: Vasili’nin müsrif, çapkın oğludur.

Kont Ilya Andreiç Rostov: Moskova sosyetesinin önde gelenlerindendir. Tutumsuz biridir.

Nikolai Rostov: İstikrarsız bir gençlik yaşayan sonra ailenin sorumluluğunu alan Kont Rostov’un oğludur.

Nataşa Rostov: Uçarı, neşeli Rostovların küçük kızıdır. Pierre ile evlenir.

ÖZET

Olaylar, RusFransız savaşı sırasında özellikle üç ailenin başından geçmektedir: Balkonski, Bezuhov, Rostov.

Andrey Bolkonski ve olaylar:

Prens Nikolai Bolkonski, kızı Marya ile Smolensk civarında bir malikânede yaşamaktadır. Oğlu Andrey ise evlidir ve Saint Petersburg’da oturmaktadır. Mutsuz bir evliliği vardır ve hayatının toplumda yükseleceği zaman anlam kazanacağını düşünmektedir. 1805 seferberliği sırasında, hamile eşini babasının yanına bırakarak Rus ordusuna katılır. Bir süre sonra, kendini göstermeye başlar. Fakat savaşta yaralanır ve yaralı bir hâlde savaş meydanında terk edilir. Andrey bir süre sonra kurtulur ve ailesinin yanma döner. Eşi doğum yaparken ölmüş, doğan oğlu Nikolai ise sağ kalmıştır. Andrey, 1806-1809 yılları arasında ordudan ayrılır ve malikânede hayatının anlamını sorgular. Sürekli yeni akımların peşinde koşar. Bir gün, Kont Ilya Andreiç’in kızı Nataşa ile arkadaşlık etmeye başlar ve ona âşık olur. Fakat babası bir süre için evlenmelerine izin vermez. Nataşa ile nişanlılığını duyurmaz. Nataşa’yı bir süre şehirden ayrılmak zorunda olduğu için Pierre Bezuhov’a emanet eder.

Nataşa, Pierre’in kötü yürekli karısı Elena’nın ahlaksız emellerine alet olur. Elena, Nataşa’yı kardeşi Anatol Kuragin’le tanıştırır. Aralarında bir ilişki başlar. Oysa Anatol evlidir. Nataşa onun evli olduğunu anlayınca hata yaptığını kabullenir. Bu ilişkiyi duyan Andrey hüsrana uğrar.

Andrey, hayatına neşe katan Nataşa’nın ihanetini kabullenemez. Tekrar orduya katılır. Bu arada babası kalp sektesinden ölür. Marya malikânede yapayalnız ve savunmasız kalır. Nataşa’nın kardeşi ve Andrey’in arkadaşı Nikolai Rostov ona yardım eder. Bu arada savaşta yaralanan Andrey Moskova’ya getirilir. Nataşa ve ailesi onu bulur. Nataşa ile Andrey barışırlar. Fakat Andrey kısa bir süre sonra ölür ve oğlu Nikolai’ ı Rostov’la evlenen Marya büyütür.

Pierre Bezuhov ve Olaylar

Pierre, Kont Bezuhov’un gayrimeşru çocuğudur. Romanın başında ölmek üzere olan babasının başı ucundadır. Babası kendisini nüfus kütüğüne geçirmiş ve yüklü bir mirasın vârisi olmuştur. Fakat Kont’un ilk vârisi olan Vasili Kuragin bu vasiyetnameyi yok etmeye çalışır, başaramaz. Bunu beceremeyince Pierre’i kandırır ve kızı Elena ile evlendirir. Elena, tutkularının esiri olan, ahlaksız fakat sosyetenin önde gelen kadınlarından biridir. Pierre, onun başkaları ile olan ilişkilerine anlayınca ayrılırlar.

Pierre, mason teşkilatına katılır. Bu akımın etkisiyle malikânesinin bulunduğu yerde okul ve hastane yapmaya kalkar. Fakat masonlarla ilgili olarak hayal kırıklığına uğrar bir süre sonra.

Pierre, aynı zamanda Andrey’in en yakın arkadaşıdır. Onun Nataşa ile birleşmesi için elinden geleni yapar; fakat başarılı olamaz. Ayrıca o da Nataşa’ya ilgi duymaya başladığı için ondan uzaklaşır.

İki yıl sonra, Pierre’in karısı ölür. Pierre, Fransız kuvvetlerinin Rusya’yı istila etmesi sebebiyle Borodino savaşına katılır. Savaştan sonra Pierre şekil ve kıyafetini değiştirir ve Napolyon’u öldürmeye karar verir. Fakat esir düşer. Pierre esir düştüğü sırada dine sarılır ve mason anlayışından tamamen uzaklaşır.

Pierre, esaret sonrası malikânesine döner ve Nataşa ile evlenir. Yedi sene geçmiştir. Sosyal idealizmini devam ettiren, mutlu bir aile sahibi biridir.

Nikolai Rostov

Rostov ailesi, daha sıradan ve iyi niyetli İnsanlardan oluşur. Ailenin yeğeni Sonya çocukluğundan beri Nikolai’ı sevmektedir. Nikolai, 1805 yılında bir subay olarak Avusturya’ya gider. Bir çarpışma sırasında yaralanır ve savaştan aşırı derecede korkar. Fakat malikânesine döndüğünde ailesi onu bir kahraman gibi karşılar. O da savaşı olduğundan daha büyük, kendisini daha cesur gösterir. Bundan sonra birkaç savaşa daha katılır ve iyi bir harp subayı olur.

Aile maddi sıkıntı içindedir. Çocukların zengin binleriyle evlenmelerini arzu etmektedirler. Bu yüzden, Nikolai’ın Sonya ile evlenmesine karşıdırlar. Nikolai bir süre sonra kahramanlık madalyasına layık görülür. Bu arada Nikolai, Marya ile ilgilenmeye başlar, bir süre sonra da ona âşık olur. Fakat hâlâ Sonya ile nişanlıdır.

Moskova yanmıştır. Rostov ailesi tüm mallarını, mülklerini kaybeder. 1813’te ailenin reisi kont ölür. Malikâne satılır ve bir başka ev kiralanır. Sonya, bu şartlar altında Nikolai’a bir mektup göndererek aralarındaki ilişkiyi sonlandırır. Marya Bolkonski ile evlenebilecektir. Nikolai, hayatını muhafazakâr bir kır centilmeni olarak sürdürmeye başlar. Aileler arası evlilikle birleşen bir mutlulukla, ülke içindeki barışla roman son bulur.

SAVAŞ ve BARIŞ (TOLSTOY)-2

Savaş ve Barış, Rusya’nın 1805-1813 yıllarında Fransızlarla yapılan savaşlar sırasındaki durumunu anlatan dev bir romandır.

Tolstoy, Napolyon komutasındaki Fransız ordusu ile Rus ordusu arasındaki bu büyük savaşı fon olarak kullanırken Rus toplumunun üç seçkin ailesini ve bu üç aileden birer gencin ha-yatını çok ayrıntılı bir şekilde ele alır. Romanın kalabalık kadrosu içinde Çar’dan serflere kadar yüz civarında kişinin adı geçer. Tolstoy, imparatorluk konseylerinden erler arasındaki sohbetlere kadar toplumsa/ hayatı neredeyse bir bütün halinde vermeye çalışır. Ancak romanda üç odak noktası vardır içinde Çar’dan serflere kadar yüz civarında kişinin adı geçer. Tolstoy, imparatorluk konseylerinden erler arasındaki sohbetlere kadar toplumsa/ hayatı neredeyse bir bütün halinde vermeye çalışır. Ancak romanda üç odak noktası vardır. Prens Andrey Bolkonskyi, Kont Piere Bezuhov ve Kont Nikolai Rostov

ANDREY

Prens Andrey 1805 seferberliğini kendini göstermek için fırsat bilir ve hamile karısını kız kardeşiyle babasının yanına bırakıp Rus ordusuna katılın Savaşta öldüğü sanılır; fakat haber karısından gizlenir. Andrey kurtulup babasının malikânesine döndüğünde karısı doğum yaparken ölür, oğlu Nikolai ise yaşar. Andrey ordudan ayrılıp babasının malikânesinde yaşamaya başlar. Bir süre kabuğuna çekilir. Sonra Kont Rostov’un kızı Nataşa’ya âşık olur. Fakat babası oğlunun ikinci evliliğine karşı çıkınca Andrey, onunla nişanlandığını kimseye duyurmaz. Nataşa’ya da kendisine bağlı kalmak zorunda olmadığını hissettirir. Şehirden ayrılması gerektiği bir gün Nataşa’yı arkadaşı Pierre Bezuhov’a emanet eder.

Ancak Pierre’nin kötü ruhlu karısı, Andrey’in yokluğundan yararlanarak Nataşa’yı erkek kardeşi Kuragin ile evlenmeye ikna eder. Nataşa Andrey ile nişanını bozar, ancak Kuragin’in de aslında evli olduğunu anlayınca onunla da evlenmez. Napolyon 1812’de Rusya’yı istilaya başlayınca Andrey tekrar orduya katılır. Fransız orduları Andrey’in babasının malikânesinin olduğu bölgeyi istila edince yaşlı prens ve kızı Marya, malikâneyi terk eder. Yaşlı prens ölür. Marya isyankâr köylüler arasında yalnız kalır. Nataşa’nın kardeşi NikolaiR ostov, Maryayı kurtarır. Andrey savaşta ağır yaralanır. Nataşa Andrey’i bulur ve onunla barışır; ancak Andrey ölür. Andrey’in oğlu ise Rostov ile evlenen Marya tarafından büyütülür.

PİERRE

Andrey’in en yakın arkadaşı olan Pierre, Kont Bazu-hov’un gayrimeşru çocuğudur. Avrupa’da yetişmiş ölmek üzere olan babasının yanında olmak için Rusya’ya gelir ve babası ölünce de mirası kendisine kalır. Babasının ilk varisi olan VasiliK uragin, mirasın Pierre’e kalmasını hukuki yollardan engelleyemeyince Pierre ile dost olmaya çalışır. Pierre’i kendi kızı Elena ile evlendirir. Elena güzel bir kadındır; ancak bencil, eğlence düşkünü, ahlakı zayıf biridir. Pierre, karısının, kayınbiraderi Kuragin’in sefih arkadaşı Dolohov ile ilişki kurduğundan şüphelenir. Düelloda onu yaralar. Bu olaydan sonra Pierre ile Elena ayrı yaşamaya karar verirler. Arayış içinde olan Pierre bir ara Mason teşkilatına katılıp bazı hayır işleriyle oylansa da masonluk Ana Temasında hayal kırıklığına uğrar. Bu arada en yakın arkadaşı Andrey’in Nataşa ile birleşmesi için çok uğraşır. Ancak Nataşa’ya ilgi duymaya başlayınca ondan uzaklaşır. Bir süre sonra karısı Elena ölün Artık serbesttir. Ülke ise Fransız işgali altındadır. Pierre, Napolyon’u öldürmek için planlar yapar. Birçok olaydan sonra kundakçılıkla suçlanarak tutuklanır. Bir yolunu bulup kaçarak İdam edilmekten kurtulur. Tutukluyken tanıştığı bir adamın etkisiyle dine sarılır, dinin insanları birleştirici gücünü keşfeder. Savaştan sonra Moskova’ya döner ve Nataşa ile evlenin Sosyal idealizm inancıyla huzur içinde yaşamını sürdürün

NİKOLA

Nikolai, Rostov ailesinin en büyük oğludur. Babasının yeğeni Sonya ise Nikolai ile beraber büyümüştür ve Nikolai’ye âşıktır. Nikolai 1805’te subay olarak Avusturya’ya gider der. Bir çatışmada yaralanır, korktuğu için savaş alanından kaçar. Ancak ailesi onu büyük bir kahraman olarak görün Daha sonra katıldığı savaşlarda ise iyi bir asker olur. Bu sıralarda ailesi maddi açıdan çöküntü yaşadığı için Nikolainin zengin bir kızla evlenmesi ister. Bu yüzden de Nikolai işe Sonya’nın evlenmesine izin verilmez. Bu arada Nikolai savaş madalyasına layık görülür; ancak Moskova savaş sırasında yanar, Rostov ailesi bütün servetini kaybeden Sonya, Nikolai ile ilişkisine son vererek onu kendisiyle evlenme vaadinden kurtarır. Nikolai de Marya Bolkonski ile evlenir. Karısının servetini sorumlulukla yönetir, ailesini yeniden varlıklı hale getirir.

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.