ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 16°C
Çok Bulutlu

Haftanın Filmi | The Spy Mini Serial | Israil’li Casus

Haftanın Filmi | The Spy Mini Serial | Israil’li Casus

The Spy (Türkçe: Casus), ilk bölümü 6 Eylül 2019 tarihinde yayınlanan ve Gideon Raff tarafından yaratılan, İsrail’in Mossad casusu Eli Cohen’in gerçek hayatına dayanan, casusluk türündeki ortak yapımı internet dizisi. Dizi, Uri Dan tarafından yazılan İsrail’den gelen casus (Eli Cohen vakası) kitabından ilham alıyor.

Eli Cohen, en bilinen adıyla Kamel Emin Taybet. İsrail adına Suriye de 1961 – 1965 yılları arasında casusluk yapan, gizli servisler tarihinin en başarılı isimlerinden biri. Mısır doğumlu bir Yahudi olan Eli hırslı kişiliği ve milliyetçiliğiyle bilinen biriydi.

İsrail ve Suriye arasında uzun yıllardır süren Golan Tepeleri sorunu özellikle İsrail aleyhine işleyen bir sürece dönüşmüştü. Sınırı oluşturan ve İsrail’in su ihtiyacını karşılayan Taberiye gölü çevresinde çatışmalar iyice şiddetini arttırmıştı.

İsrail, özellikle Suriye ordusunun Golan Tepelerinden yaptığı sürpriz saldırılardan bunalmıştı. Buna çare arayan Gizli Servis Mossad, Suriye’nin başkenti Şam’a bir casus sokmanın yollarını aramaya başlamıştı. Yapılan araştırmalar sonucu Eli Cohen bu göreve uygun bulunmuştu.

Eşi Nadia Cohen ile mutlu bir birlikteliği olan Eli, devlet tarafından kendisine yapılan teklifi büyük bir fırsat olarak görmüş ve hemen kabul etmişti. Paravan bir kişiliğe bürünen ve Kamel Emin Taybet adını alan Eli için artık yeni bir hayat başlayacaktı.

Suriye göçmeni varlıklı bir ailenin oğlu olarak ilk önce Arjantin’e gönderilir. Arap dünyasının özellikle tercih ettiği ülkelerden biridir burası. Suriye Ordusunun en önemli isimlerinden Emin El-Hafız ile kurduğu dostluk ona Suriye’nin kapılarını açacaktır.

Suriye’nin ileri gelen zengin iş adamlarıyla kurduğu bağlantılar kısa zaman içinde ordunun üst düzey yetkililerine ulaşmasını kolaylaştırdı. 1963 yılında Cumhurbaşkanı Nazım El Kutsi’nin Baas yanlıları tarafından darbeyle indirilmesinde, Eli’nin katkısı olduğu söylenmiştir.

Arjantin de tanışıp yakın dostluk kurduğu Emin El-Hafız darbeyi yöneten kişidir ve artık Suriye’nin yeni Devlet Başkanı olacaktır. Bu değişim sonrası devlet içinde yükselişini sürdüren Eli, hayati bilgileri İsrail’e göndermeye devam etmektedir.

Eli’nin, Kamel olarak devam eden hayatının bu kadar uzun sürmesi zaman içinde eşine ve çocuklarına duyduğu özlemle birlikte psikolojik olarak da etkilenmesine sebep olmuştur. Kısa süreli İsrail molaları ve ailesiyle geçen birkaç gün ona yetmemeye başlamıştır.

Bu sırada Suriye’nin başkentinde bir casus olduğu şüphesi artık iyice gerçeklik kazanmıştır. İsrail ordusu yapılan bütün Suriye operasyonlarını önceden önlemeye başlayınca başkentte cadı avı başlamıştır. Tam bu sırada Suriye büyük gizlilik içinde, Shallal (Şelale) Operasyonunu yürütmektedir. Taberiye gölüne su sağlayan iki önemli nehrin üstüne kurulacak büyük tesisler aracılığıyla suyun çekilerek gölün kurutulması operasyonun ana amacıdır. Bu gerçekleştiği taktirde su sorunu İsrail için bir felaket olacaktır.

Eli’ye çok güvenen başkan El-Hafız, kendisine Savunma Bakan Yardımcılığı teklifinde bulunur. Eli’nin inanılmaz yükselişi İsrail makamlarını bile şok edecektir. Bu arada Shallal Operasyonu Suudi Milyarder Aile Bin Ladin’ler tarafından yürütülmektedir.

İkiz Kuleler saldırısıyla Dünyanın tanıdığı en azılı teröristlerden biri olan Usame Bin Ladin’in babası Muhammed Bin Ladin’in inşaat firması tarafından yürütülen operasyon Eli tarafından Mossad’a bildirilir ve İsrail uçaklarının saldırısıyla tesis tamamen yok edilir.

El-Hafız çılgına dönmüştür ve ne pahasına olursa olsun casusun yakalanmasını emreder. Eli, istihbarat bilgilerini evinden kullandığı bir radyo vericisi aracılığıyla Mors kodlarını kullanarak İsrail’e bildiriyordu. Sovyet Hükümeti radyo sinyalini yakalayan ve Yerini tespit eden bir ekipmanı Şam’a gönderir. Kapalı kamyonetler şehrin çeşitli mahallerinde dolaşırken geçtikleri güzergahların elektrikleri kesilir ve bu sayede yabancı radyo sinyali araştırılmaya başlanır. Nihayet Eli önemli bir açık verir ve radyo sinyali yakalanır.

Evine yapılan baskınla Eli Cohen yıllardır süren casusluk serüveninin sonuna gelir. Olay bütün Dünyada büyük yankı uyandırır. Özellikle Arap camiası Suriye Devlet Başkanıyla dalga geçmektedir. Pek çok ülke Cohen’in affedilmesi için araya girer.

Ancak yapılan mahkeme neticesinde suçlu bulunan Eli, idama mahkum edilir. 18 Mayıs 1965 tarihinde Şam’ın Merce Meydanında asılarak idam edilir. Cesedi 6 saat boyunca meydanda teşhir edilir. Eşi Nadia ve ailesinin cenazeyi alma girişimleri sonuçsuz kalır.

Eli Cohen, istihbarat adına İsrail’e muaazzam bilgiler sağlamıştır. Golan Tepelerine yaptığı ziyaret sonrası elde ettiği bilgiler sayesinde ölümünden iki yıl sonra yaşanan 6 Gün Savaşları sonucunda İsrail Ordusu çok kolay bir şekilde Golan Tepelerini alır.

Emin El-Hafız, Eli’nin idamından bir yıl sonra askeri bir darbeyle indirilir ve 2009 yılında 88 yaşında Suriye’nin Halep şehrinde ölür. Nadia Cohen çok uzun yıllar Eli’nin cenazesini almaya uğraşır. Uluslararası kuruluşlar aracılığıyla yaptığı her girişim sonuçsuz kalır.

 

 

—–

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.