ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü

Güzel bir pazardı | Esma Şeref

Güzel bir pazardı | Esma Şeref

Nehir saçlımdan dönüyordum..
Bu gün, bu pazar günü saat öğlen vaktiydi.. 
Otobüsten inerken şoföre “iyi günler” selamımı atlamadım.. Her zamanki gibi şaşkın, mutlu teşekkür etti..
Otobüsten indim.. 
Yolum, Atatürk Parkı’nın göbeğinden geçmekti… 
Hava mis.. Gökyüzü masmavi cıncık!.. Evvel emirde güvercinler karşıladı beni.. Tanıyorlar artık aaa!.. 
Buğday parasını cüzdanımdan çıkarırken sabırsızlar.. Omzuma konmak için yarışıyorlar, okşanmak için itişip kalkışan çocuklar gibi… Kanatları yüzümü yalıyor.. Kıkırdayarak ellerimle yüzümü, gözlerimi korumaya çalışıyorum… Bardakları buğdaylara daldırıyorum..
Bardak bardak serptim, gri kanatlarına çarpa çarpa yayılan buğdaylar yerlerde sergen.. Ayaklarımın dibinde telaşlı gagalarıyla yeme yarışındalar.. Ne sevimli güzellik bunlar aaa!..
Çıkardıkları sesler gamzelerime doluştu..
Adana’nın yolları taştan sen çıkardın beni beni baştan ya!.. 
Atatürk Parkı’nın da asırlık ağaçları, asırlık tarihi dokusundaki patikaları da kesme taştan.. Ağır ağır yürüyorum.. 
Ne çok yürüdüğüm bu taş patikalarda gözlerime saklanıyor anılarım ve ben.. Gözlerim uçurum uçurum bakıyor kenardaki sıralı urum dudu ağaçlarına.. Sarmaşıkların bedenine sarıldığı yüz yıllık palmiyelere..
Ağır ağır yürüyorum, derin derin nefesleniyorum… İçime içime çekiyorum parkın anılarını… Yüreğim kabarıyor.. İç sesim avaz avaz..
Aaa!. O ne?. 
Tatlı bir gitar sesi!.. 
Yöneliyorum o yana.. Çimenlere yayılmış pırıl pırıl gençler.. Halka halinde yerlerde bağdaş kurmuş oturan gençler.. Gitar çalıyor.. Sevimli, şarkılarla bütünleşmiş, saygılı, içten sevgi dolu gençler… Atatürkçü, aydın geleceğin gençliği.. Ülkemin hele de bugünlerin sevincini taşıyan, taşıran gençleri.. 
Yanlarına oturdum..
Parkın sahipleri köpekler de geldiler yanıma.. Kocamanlardı.. Sokuluverdiler kucağıma.. Birlikte dinledik harika şarkıları.. 
Duyan toplanıyordu.. 
“Haydi sigaramın dumanını söyliyelim” dedim.. 
“Emrin olur” dediler.. 
Ne tatlı şeylerdi bu gençler.. Müziğin arı, duru güzelliğindeydi yürekleri… Pandora’nın Kutusu’ndan yayılan umut kelebekleriydi onlar.. Maddiyata değil, maneviyata gönül veren; müziğin evrensel dokunuşlarıyla, dokusuyla yücelen gençlerdi onlar.. 
“Birlikte söyliyelim” dediler.. 
“Olur dedim seve seve”…
Gitarın yanına gittim.. Coşkulu, dolu dolu söyledik.. Ebcet’miş adı.. O SesTürkiye yarışmasına katılacaklarmış..
“Sigaramın dumanına sarsam, saklasam seni.. 
Gitme gitme el olursun sevdiğim, incitir beni.. 
Akşam vakti sardı yine hüzünler.. 
Kalbim yangın yeri, gel kurtar beni senden…”
Ne güzeldi şarkılarla güzelliği, dostluğu, sevgiyi, içtenliği yakalamak, paylaşmak.. 
Ne güzeldi masum anıların gölgesinde mor duyguları yaşamak..
Özgürlüğü, kendini, kendin olmayı olabilmeyi yaşamak.. Kuralsız, hesapsız, baskısız doğayı, doğallığı yaşamak… Dar kalıplardan, basit düşüncelerden, sığ bakışlardan uzak saflığı duruluğu yaşamak.. İctenliğin resmini çizmek gibi bir şeydi işte..
Ağır ağır yürüdüm dönüşte.. Parktan çıktım, evim karşıdaydı zaten.. Yolu geçtim, Nazar Market’e uğradım.. Bir bira aldım.. Günün şerefine içmek için..
Asansördeki aynalar gülümsüyordu bana.. 
Dudaklarımda “sigaramın dumanı” şarkısı.. Kapıyı açtım.. Salona geçtim..
Mor koltukta biramı yudumluyordum, 
karşımda piyanom, üzerinde porselen biblolarım.. Gözlerim, yüreğim piyano tuşlarında dans ediyor.. 
Ülkemin ümit vadeden günlerine takılan gönlüm sevinçlerde.. El sallıyorum hasretle umut dolu bekleyişlerime.. El sallıyorum masum tüm sevgilere..
Piyanomun tuşları gizli bir elin dokunuşlarıyla kendi kendine çalıyor sanki şimdi…
” Küçük bir çocuğun sevinci gibi avuç içi kadar mutluluk yeter!..” 
şarkı sesimle bütünleşip salonu dolduruverdi.. 
Spontane gelişen bugün, bana sürpriz bir armağandı..
Avuç içi kadar mutluluk yetmişti bugün bana..
Güzel bir pazardı bugün bana..

Esma Şeref

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.