ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Günün Hikayesi | Sen Gideli | Fikret Ürgüp

Günün Hikayesi | Sen Gideli | Fikret Ürgüp

Bütün Hikâyeleri: Okuyan Us, s.58-60

Gidecektin!

Gökyüzünün bir tanesi, gözyaşlarımın gölünde ne arıyorsun? Avucumun derisinden yarattığın al çiçek, elveda!

Senle benim yandığımız senfonide çardaklar, kuzgun turnalar, tekerlekler, ölü kuşlar, idare lambaları, donmuş göz bebekleri, fırlayıp gökyüzüne tuzla buz oluyordu. Tayfunun sarı güneşi kanımızı dondurdu. Çilemizin şarkıları gırtlağa düğümlenen haykırışlardı.

Hatırla ama! Kıvranışlar, yalvarmalar, kan lekeleri, çocukların gözyaşları, cerahatler, destelerle gönül yarası. Düğünlerde, bayramlarda çalınan bandoların yalnızlığı… Göz dibine yerleşen yabancı renkleri, bilinmeyen ülkelerin… Göz dibinde anlatılmaz haritalar.

Duyguları söndüren sonbahar güneşinde, gidip gelmeyenleri yeniden yaşatmaya çalışıyorduk, boşuna! Parça parça anıları birbirine ekleyip kesintisiz bir hayat yaratmak istiyorduk. Görüntülerin gerçek ve eklentisiz özelliklerine dönmeleri için çırpınıyorduk, senle ben, sarı tüylü balıkçıl, bizi bulan karga, senin Kornval kıyılarında yıkanmış lacivert gözlerin.

Şimdi ben mutluluğa ermişten sonra kader yangınlarında onu kaybetmiş gibi anılar içindeyim. Her sabah dünyaya yeniden doğup gözlerimin kamaşması geçinceye kadarki ölçüsüz zamanda, bütün duyguların özlemini yaşıyorum. Yaşanmamış hayatları yaratmak çabasında yalnız mıyım, değil miyim, bilmiyorum.

Kimdi bizle alay eden, olmayanı olmuş gibi hissettiren; kayıpların acısında yanmamız için?

Başka yerde doğan güneşlerin soğuk ışıkları kumsala yayılırken, arka üstü, uyuyorsun. Ağzın açık. Dudağının arasından nefesini içiyorum. Havadan başka bir şey dalga dalga aramızda… Kalçalarının yuvarlak yamaçlarında, dizlerinde ellerimle emekliyor, en güzel yolculuğa çıkıyorum. Gözlerin açılınca o gün orada, kuşu ilk olarak görmüştük, kızıl gözlü kargayı. Bizden daha da yalnız… Sonra, o kadar şeyler oldu ki, bizi ayıran şeyler. Yalnızlığımızdandı hepsi; senle benim ayrı ayrı yalnızlığımız.

Sen gideli, unutulmuş dillerin anlamsız kelimelerinde boğulup kaldık. Sensizliği yaşıyoruz, ihtiyar kargayla ben. Düşünür gibi, duygusuz. Göğsümün içinde senin gözlerin yanıyor da ağlamıyorum kaybolanlara. Nasıl bıraktıysan öyleyiz ikimiz. Sensiz.

Karganın yemini unutmuyorum. Tüyleri pırıl pırıl… Ne isterse anlıyorum. İhtiyarlıyorum.

Sen gideli suçumuz incelendi kelimelerde. Boş çıktı.

Harcanmıştık. Gel artık!

Masal taşları topladım rüyalarımda, en güzel yakuttan bir yıldız göğsünün ortasını süsleyecek.

Dudağın aralanmış, dişlerin gülüyor. Rahat nefes alıyorsun. Yeraltından toplanmış yabancı bakışı gözlerinin Kornval’ın denizinde yıkanıp lacivert olmuş. Hangi güneşlerin yaktığı teninde çürümüş yaprak kokusu.

Yüzlerimiz aynada birleşince kendimi mutlu hissediyorum. Gülüyorsun; yabani kestane kokuları yayılıyor.

Ağır ama yüklü bir müziğe ayak uyduran, gözlerden yapılmış demetlerle geliyorlar sonuncu birleşmemizi kutlamak için. Akıllılar, akılsızlar, muhterem çılgınlar, öteye gidip gelmiş seyyahlar, kızgınlar, bağışlayanlar, susanlar, konuşanlar, saz şairleri, yutturma insanlar, her cinsten, hepsi; şaklabanlarla papazlarla süslenmiş; gözlerden yapılmış demetlerle geliyor düğünümüze.

Hangi topraklardan yoğrulmuş mağara bekçileri, soyları kaybolmuş sihirbazlar, kayalıklarda uykusu kaçan kertenkeleler, hortlayanlar, ölüp dirilmiş harp esirleri, yeni doğmuşlar, dudakları kımıldayıp sesi çıkmayanlar, kollarını bacaklarını unutup da gelen rüya bekçileri. İşkencelerin bayram yerinden dönen kafileler; senin lacivert kirpiklerinin çelik dikenlerinde delik deşik ilerliyorlar.

Omzunun sarı aydınlığında aynaya bakınca kendimi mutlu görüyorum.

Islak renkli, boncuk boncuk toprak kurtları kımıldanıyor içimde seni andıkça.

Oysaki! Diz altı dargınlığında akrabalar sebepsiz bekleşiyor. Susamışların dönek alınlarında kanat lekeleri. Mezatlarda kucağında uyuyan çocuğu sallayan anaların bekledikleri… Çiçek bozuğu aylarda görülen kaderlere boyun eğmiş çocukların hıçkırıkları.

Geçmişteki hayatı insanı bırakmıyor.

Uzaklara gidip geldim. Bakınıyorum: Dar sokağa giremeyen yarım ay. Sakat evlerin destekleri… Küflü duvarlara sürtünen sevgisiz kediler. İpince, kül rengi sokakların kahır testileri…

Acıkanlar. Çöp tenekelerinde kısmet arayanlar. Kahvelerde ömür yiyenler. Eskisinin aynısı. Uzaklardan geldim unutmak istiyordum. Ama işte, senle ben ay Işığında kendimize kavuşuyor, kaderlerin sonuncu oltasını çeken balıkçıların arasında yeniden sahilci oluyoruz.

———-

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.