ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Edebiyat ve Sanat Dünyasından Kısa Duyurular

Edebiyat ve Sanat Dünyasından Kısa Duyurular

ERİM ÖZBEKLER / GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

Merhaba, Dergimizin Tanıtım Bültenini Paylaşır Mısınız ? (22 Eylül 2021 Çarşamba-09.54) Keşmekeş Dergisi.
kesmekesdergisi@gmail.com

“Bunca Keşmekeşin Arasında, Edebiyatın Gölgesine Sığındık”
Keşmekeş Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi, Cahit KÜLEBİ’nin “Sonbahar geliyor serçe, yuvanı ne yapacaksın?” mısralarından yola çıkarak ikinci sayısında “Sonbahar” temasına yer vermiştir. Dergi bu sayısında “Hepimiz bu keşmekeşlikte yuvası için bunca taş yığını arasında ayakta kalabilmiş, insanlara direnmiş bir ağaç bulmaya çalışan küçük bir serçenin telaşını yaşıyoruz.” diyerek bir çok yazara ve çizere yer vermiştir.
Yaşamı güzelleştirebilir, evrende ufak da olsa bir iz bırakabilirsek ne mutlu!
https://lnkd.in/dgEQuNtR

Yer & Tarih : Türkiye, 15 Eylül 2021
Yayın Ekibi. Ali DEMİR (Genel Yayın Yönetmeni),
Sitare Kanşay SARAYÖNLÜ (Yazı İşleri Sorumlusu),
Editörler; Himmet ÇOKAL-Tutku ZAMBİRGAM-Burcu TAŞKIN-
Elif KILIÇ-Nihan GÖĞMAN-Emine Ferhan BARIM
Tanıtım ve Sosyal Medya Sorumlusu.Tutku ZAMBİRGAM
AÇIKLAMA;
Sanal ortamda yayın hayatına başlayan dergimizde öykü- şiir-deneme-kitap ve öykü incelemesi türünde, üç sayfayı geçmeyen özgün eserlere yer verilmektedir.
Keşmekeş, iki ayda bir yayınlanır. Yayınlanacak metinlerde, ilan edilen eser gönderim kuralları doğrultusunda özgün içerik ve dilbilgisi kurallarına uyum gibi kriterlerini gözetir.
Dergimizin ikinci sayısı “Sonbahar” teması ve Cahit KÜLEBİ’nin “Sonbahar geliyor serçe, yuvanı ne yapacaksın?” mısralarıyla edebiyatseverlerin beğenisine sunulmuştur.

******

selam…

sitemiz olaynet.net‘te yazmak isteyenlere çağrımız…

türkçe’yi doğru kullanan, yayın ilkelerimize uygun gündem/sanat konularında yazan dostların yazılarını bekliyoruz.

herşey, “insan” için. (22 Eylül 2021 Çarşamba-15.56)

oktay erol (Gazeteci-Yazar-Şair) Kozan-Adana

e.oktay01@gmail.com

*****

İstanbul’da Kartal Belediyesi tarafından ”Kartal Meydanı”nda 5.000 M2’lik alan üzerine kurulan ”Kartal Kitap Fuarı” 25 Eylül 2021-03 Ekim 2021 tarihleri arasında açık olacak, her gün 11.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan açık fuara 100’e yakın kitabevi ile bir çok gazeteci-yazar-şair iştirak edecek. Fuar ayrıntıları, aşağıdaki şekildedir. İlgilenenlere, önemle duyurulur.https://www.kartal.bel.tr/kitapfuar_program_buyuk.png

*****

NAZLI DENİZ GÜLER İLE GOTİK OKUMALAR ATÖLYESİ 06 EKİM 2021’DE BAŞLIYOR…

Nazlı Deniz Güler’in yürütücüsü olacağı “Nazlı Deniz Güler ile Gotik Okumalar” atölyesi, Aslı Tohumcu’nun kurucusu olduğu Karadankaçan Akademi’de başlıyor.

Etkinlik duyurusu şu şekilde;

Gotik edebiyatta Türkçe eserleri hiç okumuş muydunuz? Peki, Suat Derviş, Kerime Nadir gibi edebiyatımızda önemli yazarlarımızın gotik türde eserler yazdıklarını biliyor muydunuz ?

06 Ekim 2021 Çarşamba akşamı 20.00’de başlayıp, her on beş günde bir çarşambaları buluşuyoruz. Her oturumda, Türk edebiyatında basılmış farklı bir kitabı tartışıp bir yandan da bu tür üzerine derinlemesine çalışıyoruz.

06–20 Ekim ve 03–17 Kasım tarihlerinizi bize ayırın, dört oturum boyunca yapacağımız bu “tekinsiz” yolculuğa katılmak için DM ya da aslitohumcuatolye@gmail.com üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

*****

Enes GÜRBÜZ
Kalemlik Edebiyat Dergisi
Sekiçeşme Mahallesi, 069 Sokak, No.1
Karaman
90-541-8822320
kalemlikdergisi@hotmail.com
www.kalemlikdergisi.com

****

 

Değerli hocam,
Frankofoni Dergisinin, Eylül-Ekim 39. sayısı ile ilgili kısa bir iletimiz yer alıyor. Bilgilerinize, saygı ile sunarız. (24 Eylül 2021 Cuma-12.04)
Serhat Turan
Ürün Yayınları
Konur Sokak, No.36/13 Kızılay-Ankara
Tel.0-312-4253920 veya 0-535-2569870
Fax.0-312-4175723
urunyayinlari@gmail.com
uemmatbaa@gmail.com


FRANKOFONİ DERGİSİ’NİN EYLÜL-EKİM 2021 TARİHLİ 39.SAYISININ ÖZEL BÖLÜMÜ METİN TURAN’A AYRILDI…

Ocak 1989 yılında yayımlanmaya başlayan Fransız Dili ve Edebiyatı İnceleme ve Araştırmaları Ortak Kitabı FRANKOFONİ’nin 39. Sayısı, şair, yazar, halkbilimci Metin Turan özel bölümüyle çıktı.
Editörlüğünü Prof. Dr. Tuğrul İnal’ın yaptığı FRANKOFONİ’nin Eylül-Ekim 2021 sayısında ayrıca Metinlerarasılık Dosyası da yer alıyor.
Derginin ilk yazısında, Tuğrul İnal, Metin Turan Poetikası İçin Bir Empati Denemesi başlıklı incelemesiyle şairin poetikasını oluşturan temel değerleri ve şiir estetiğini bizzat kendi bulduğu empati yöntemiyle irdeliyor. İnal, şiiri dramatik bir oyun biçiminde harmanlayarak paradigmatik ikinci bir metin kurgusuyla gerçek ile düşsel imgelemin potasında eritiyor ve Metin Turan poetikasını metinlerden alınan alıntılarla çözümlüyor. Prof. Dr. Aynur Koçak ise, Döngüsel Zaman Unsurları Bağlamında Metin Turan Şiiri başlıklı incelemesinde, şairin Hal ve Gidiş adlı yapıtından hareketle zamanın her anı aynı potada erittiğini, bunun da bir döngüsellik, ikinci bir tanımla tekerrür olduğunu vurguluyor. Hale Seval ise Metin Turan’ın Halk Edebiyatı Üzerine Çalışmaları başlıklı yazısında, onun sözlü edebiyattan yazılı edebiyata geçişin izlerini sürdüğünü belirttikten sonra, Saz Şiiri, Tarihten Mekana Halk Şiiri, Köroğlu ve Aşık Veysel üzerine çalışmalarını irdeliyor. Özellikle folklor edebiyat ilişkisi bağlamında Yaşar Kemal’in romanlarında yaratılan mitlerden nasıl yararlandığını çözümlüyor. Doç. Dr. Ali Algül, Metin Turan şiirinde zaman kullanımını ele alarak, Yunus Emre, Ahmet Haşim, Yahya Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Melih Cevdet gibi kendi başlarına merkez olmayı başaran şairlere göndermeler yapıyor. Turan’ın şiirlerinde kullanılan zamanı dün, bugün, yarın ekseninde irdeleyerek, şairin zaman izleği konusunda Türk yazınında önce çıkan şairler arasında yerini belirliyor.
Prof. Dr. Nalan Genç ise Bir Halkbilim Neferi Metin Turan’ı Anlamak başlıklı incelemesinde, onun ulusal ve  uluslararası düzeyde Türk halkbilimi dalında yetkinlikle yaptığı çalışmaları irdeliyor. “Halka ait olan her şey onun ilgi alanında olduğu için bu kültürde anlam kazanan her olguyu, nesneyi ve değeri ayrı ayrı işler.

Turan’ın halkbilimine getirdiği bir başka önemli yenilik ya da kaktı halkbilim çalışmalarını tümüyle sözlü kültür ürünleriyle sınırlayan bir bakış açısını benimsememesidir. Ona göre halkbilim modern ve/veya postmodern toplum yaşamının da vazgeçilmez öğesi olmalıdır. Üretim-tüketim ilişkisi gözetilerek halkbilimin kalıplaşmış değer ve yargılarını yeni kültürel değerlerle oluşturulmasına olduğu kadar birbirimizi farklılıklarımızla kucaklamanın önemine vurgu yapar.”
Uluslararası Eğitim Öğretim Kurumu bünyesinde yayımlanan Frankofoni’ye 0-312-4253920 telefon numarasından ya da info@frankofoni.com.tr adresinden ulaşılabilir.

*****

KIRIKKALE’DE ŞAİRLER VE YAZARLAR DERNEĞİ KURULDU, ADRESİ AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDEDİR. İLGİLENENLERE, ÖNEMLE DUYURULUR.

Şevket Özsoy

Kırıkkale Şairler ve Yazarlar Derneği

Yenidoğan Mahallesi, Mimar Sinan Caddesi, 596 Sokak, No.5/5 Kırıkkale

Tel.0-532-4940875

sevket.ozsoy@hotmail.com

*****

Faruk Haksal https://lnkd.in/d5TxUiVW

Web Sitesi Editörü
Akbük Mahallesi, 1021 Cadde, No.26 Didim-Aydın
0-532-75731491
farukhaksal@gmail.com

******

Emirhan Çiftçi

Kasımpatı Dergisi-Hakkari

90-543-9215283

kasimpatidergisi@gmail.com

www.kasimpatidergisi.tk

 

https://www.facebook.com/Kas%C4%B1mpat%C4%B1-Dergisi-110168394754776/

*****

 

 

Kerim Özbekler
Kerim Özbekler
1 Kasım 1951 tarihinde Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde dünyaya gelmiştir, 1957 yılında Turan İlkokulu'nda ilkokula başlamış. Cumhuriyet Mahallesi'ne taşındıkları için ilkokulu 3.sınıftan sonra Cumhuriyet İlkokulunda devam etmiş ve ilkokulu burada bitirmiştir. 1967 yılında Atatürk Ortaokulu'na kaydolmuştur, ortaokula kaydolduktan sonra İHA-HHA-AA-THA gibi zamanın önemli haber ajanslarında muhabirliğe başlamıştır. Bu nedenle ortaokul'dan ayrılarak çalışma hayatına atılmıştır, 1967 yılında Nazilli'ye bağlı İsabeyli Kasabası'nın lisanslı futbolcusu olmasına rağmen gazetecilik nedeni ile bu işi yürütememiştir. Bu arada ilk şiiri Düzce'de yayınlanan Ferman Gazetesi'nde Halit Çelikoğlu tarafından 14 yaşında iken yayınlanmıştır, 1 Mart 1972 yılında askerlik görevini yapmak için Sivas'a gitmiştir. Sivas'ta Temeltepe'de acemilik eğitimini bitirdikten sonra Bursa'da ki Işıklar Askeri Lisesi'nde 2 ay daktilo kursu görmüş, tekrar Sivas'a dönerek Askerlik Şubesi'nde askerliğini tamamlıyarak terhis olmuştur. Terhis edidikten sonra Nazilli Sümerbank Fabrikası'na yapılan bir imtihanla 1.olarak 15 Nisan 1974 yılında işçi olarak girmiştir, burada 8 ay çalıştıktan sonra çıkmış ve 5 Kasım 1974 yılında Ticaret Ajansı ismi ile bir ticarethane açmıştır. Ticarethane 1 yıl sonra veresiye mal satmaktan batmıştır, 5 Kasım 1974 yılında Yalnızlıklar Benimdir ismini verdiği ilk şiir kitabını yayınlamıştır. Bu kitabın 100-150 tanesi satılmış, gerisi elinde kalmıştır. 1 Kasım 1975 yılında Anadolu Basın isimli bir dergi yayınlamaya başladıysa da bu dergi de ilgi görmeyerek batmıştır, 1975 yılında Muhabirlik ismini verdiği mesleki bir kitap yazmıştır. Bu kitaptan sonra zamanın önemli gazetelerinden olan Son Havadis Gazetesi-İstanbul Gazetesi-Milliyet Gazetesi muhabirliklerine başlamıştır. 2 Ekim 1975 yılında Aydın'ın Yenipazar İlçesi'nde Efe Gazetesi'ni yayınlamaya başlamıştır, 9 Ağustos 1976 yılında merkezi Karabük'te bulunan Anadolu Gazeteciler Derneği Ege Bölgesi Başkanlığı'na getirilmiştir. 1976 yılında Şairler ve Şiirleri Antolojisi-Nazilli-Sanat Albümü-Varan Bir isimli 4 kitap yayınlamıştır. 1977 yılında Muhteşem Bir Eser isimli almanağı yayınlamıştır. 11 Aralık 1977 yılında Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde Bağımsız Belediye Başkanı adayı oldu, seçimi kaybetti, 8 Mart 1978 yılında Nazilli Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçilmiştir, 18 Mayıs 1978 yılında Aydın'ın Bozdoğan İlçesi'nde Fısıltı Gazetesi'ni yayınlamaya başlamıştır. 22 Haziran 1978 yılında Aydın'ın Kuyucak İlçesi'nde Hizmet Gazetesi'ni yayınlamaya başlamıştır, 7 Ağustos 1978'de Aydın ve İlçeleri isimli kitabını yayınlamıştır, 24 Aralık 1978'de Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde Bağımsız Belediye Başkanı Adayı oldu, 2.kez bu seçimi de kaybetti, 1998 yılında Aydın Valiliği tarafından Cumhuriyetin 75.yılı münasebeti ile yayınlanan ''Yazarlar ve Şairler Antolojisi''nde hayat hikayesi ile vesikalık bir fotoğrafı yer almıştır. 1980 yılında çıkarmakta olduğu 3 mahalli gazeteyi kapatmıştır. 1981 yılında Ege Bölgesi Turizm Rehberi-İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi-İzmir ve İlçeleri isimlerini taşıyan 3 kitap yayınladı, 1981 yılında Aydın ve ilçeleri'nde ki ilkokul-ortaokul ve liselerde kitap ve turizm üzerine 69 konferans verdi. 1982 yılında İç Anadolu Bölgesi isimli kitabı yayınladı, 1982 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2112 sayılı Tebliğler Dergisi'nde yayınlamış olduğu Aydın ve İlçeleri-İzmir ve İlçeleri-Ege Bölgesi-İç Anadolu Bölgesi isimli kitapları okullara tavsiye edildi. 1983 yılında Her Yönü ile Ege Bölgesi isimli kitabı yayınladı, 11 Mart 1984 yılında Nazilli Ticaret Odası Meclis Üyeliği'ne seçildi. 25 Mart 1984 tarihinde Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde bulunan Cumhuriyet Mahallesi Muhtar Adayı oldu, 253 oy alarak muhtarlık seçimini kaybetti, 1984 yılında Her Yönü ile Aydın ve İlçeleri isimli kitabı yayınladı, 1985 yılında 10.000 okula 10.000 kitap bağışladı. 22 Ekim 1985 yılında Ege Zeybeklerini Anma ve Yaşatma Derneği Nazilli Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi, 1986 yılında Nazilli Ticaret Odası'nı temsilen Nazilli Vergi Dairesi Takdir Komisyonu Üyeliğine seçildi. 1986 yılında Ankara'da bulunan Folklor Araştırmaları Kurumu üyesi oldu, 1990 yılında Nazilli Halk Kütüphanesi Toplantı Salonu'nda 12 hafta süren ''Sevgi Yılı Kültür ve Sanat Toplantıları''nı organize etti ve yönetti. Burada yazı ve şiir yazanlara ücretsiz olarak çok sayıda gazete-kitap-dergi dağıttı, 5 Eylül 1991 yılında Nazilli Belediyesi adına Yayın ve Sanat Fuarı açtı. Burada bir çok gazeteci-yazar-şair-ressam-heykeltraş vb.gibi sanatçılar sergi açtı, Kerim Özbekler tarafından burada yüzlerce gazete-kitap-dergi vb.gibi döküman ücretsiz olarak dağıtıldı. 1992 yılında İstanbul'da 75 gazeteci-yazar ve şaire çalışmaları ile ilgili brifing verdi. Bu brifing haberi 50'ye yakın gazete ve dergide haber olarak yayınlandı, 1999 yılında SSK'den emekli oldu, 2005 yılında Aydın Hürsöz Gazetesi Şairler Antolojisi'nde hayat hikayesi ile birlikte şiirleri yayınlandı. 2005 yılında Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği üyesi oldu, 2006 yılında yapılan kongrede derneğin Denetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 2006 yılında Aydın'lı yazar ve şair Şükrü Öksüz tarafından hazırlanan ''Hürsöz Gazetesi 2006 Şairler Antolojisi.'' isimli eserin 111-112-113-114.sahifelerinde vesikalık bir fotoğrafı. Hayat hikayesi ile şiirleri yayınlandı, Kerim Özbekler'in hayat hikayesi ve fotoğrafı;Ankara'da ikamet eden aslen Diyarbakır'lı olan Elvan Yayınları'nın sahibi İhsan Işık tarafından yayınlanan 13 ciltlik ''Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi''nin 2819.sayfasında da yer almıştır. 4-5-6 Mayıs 2007 tarihinde, Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde yapılan şiir şölenine, Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Şükrü Öksüz'ün daveti üzerine iştirak ederek sahnede şiir okudu, 2007 yılında Manisa'nın Salihli İlçesi'nde yaşayan E.öğretmen-gazeteci-yazar ve şair Gündüz Aydın'ın hazırladığı ''Sevgi Yolu Şairler Antolojisi-2007.'' isimli eserin 242-243-244-245.sahifelerinde, vesikalık bir fotoğrafı. Hayat hikayesi ile şiirleri yayınlandı, 4-5-6 Temmuz 2008 tarihleri arasında Yozgat'ta yapılan 9.Uluslararası Sürmeli Festivali Şairler Şöleni'ne, Yozgat Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Ahmet Sargın'ın daveti üzerine iştirak ederek sahnede şiir okudu, 16-17-18-19 Ekim 2008 tarihlerinde, Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş'ın davetlisi olarak Seyhan Sosyal Kültür Sanat Derneği'nin düzenlediği 3.Çukurova Halk Kültür Festivali'ne iştirak ederek Adana'da Şairler Şöleni'nde sahnede şiir okudu, 7-8-9 Kasım 2008 tarihlerinde Antalya'da yapılan 5.Şairler Buluşması'na Güllük Şiir Derneği Başkanı Mustafa Ceylan tarafından davet edildi, burada kendisine Türk Şiirine yaptığı katkılardan dolayı plaket takdim edildi, 28-29-30 Mayıs 2010 tarihlerinde, Çanakkale Yazarlar ve Şairler Derneği Sponsoru Mustafa Berçin'in davetlisi olarak 2.Çanakkale Şairler Şöleni'ne iştirak etti ve sahnede şiir okudu, 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde, Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Sabiha Serin'in davetlisi olarak ''Sivas 2.Şairler Şöleni.'' ne iştirak etti ve sahnede şiir okudu, 1-2-3 Temmuz 2010 tarihlerinde, Kapadokya Yazarlar ve Şairler Derneği Bşk.Ayşe Paslanmaz'ın daveti üzerine 5.Kapadokya Şairler Şöleni'ne iştirak etti ve sahnede şiir okudu, 24-25-26 Eylül 2010 tarihlerinde, Mümin Uluç organizesi ile Nevşehir'de yapılan 6.Kapadokya Şairler Şöleni'ne (davet üzerine) iştirak etti ve sahneye çıkarak şiir okudu, 18 Haziran 2011 Cumartesi günü, saat.17.00'de Ankara'da Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi'nde, Kültür Çağlayanı Dergisi 4.müzik ve Şiir Dinletisi öncesi E.Kültür Bakanlığı Araştırma ve Koordinasyon Dairesi Başkanı-Kültür Çağlayanı Dergisi Sahibi Hayrettin İvgin tarafından kendisine Türk Edebiyatına ve Şiirine yaptığı katkılardan dolayı ''Onur Belgesi.'' takdim edildi, 21 Şubat 2014-02 Mart 2014 tarihleri arasında yapılan, Nazilli Belediyesi 6.Edebiyat Festivali'ne iştirak ederek okuyuculara ücretsiz gazete-kitap-dergi dağıttı, 2014 yılında Mayıs ayında İstanbul'da Ozan Dergisi'ni çıkaran İsmailoğlu Mustafa Yılmaz'ın yayınladığı ''Ozan Gönül Şairleri.'' isimli eserin 113-114-115.sahifelerinde vesikalık bir fotoğrafı ile hayat hikayesi ve şiirleri yayınlandı, 25 Mart 2016 Cuma günü, saat.15.00'de Nazilli Belediyesi Tiyatro Salonu Nazilli-Aydın adresinde, Nazilli Belediyesi 7.Kültür Sanat Edebiyat Festivali açılış töreni sonrası kendisine Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık tarafından 50 yıldır ''Basın Yayın Sanat Dünyası'na Yaptığı katkılar.'' nedeni ile plaket takdim edildi. Plaketi, Belediye Başkanı Haluk Alıcık adına sahnede Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur Gazeteci-Yazar-Şair Kerim Özbekler'e takdim etti. Plaket takdimi sırasında ilçe yöneticilerinin tamamı sahnede yer aldı, 05 Kasım 2016 Cumartesi günü, Aydın'da yayınlanan 12 sahifelik Güzelhisar Gazetesi'nin 3575 sayılı nüshasının 9.sahifesinde Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Şükrü Öksüz'ün ''Sorular Bizden Cevaplar Kerim Özbekler'den.'' başlığı ile tam sahife röportajı yayınlandı.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.