ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 28°C
Az Bulutlu

Edebiyat ve Sanat Dünyasından Kısa Duyurular

Edebiyat ve Sanat Dünyasından Kısa Duyurular

KERİM ÖZBEKLER / GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

Değerli dostlarımız,

Bu yıl 21 Mart Dünya Şiir Günü’nde bir araya gelemeyişimizin hüznü ve burukluğu içindeyiz.

Yeniden bir araya gelebileceğimiz sağlıklı günlere bir an önce ulaşabilmek, uluslararası etkinliklerimize tekrar başlayabilmek umuduyla , hepinizin Dünya Şiir Günü’nü ve Nevruz’u kutlar ; selam,sevgi ve saygılarımızı sunarız. (20 Mart 2021 Cumartesi-17.02)

Feyyaz SAĞLAM

KIBATEK Onursal Başkanı

kibatekfs@gmail.com

www.kibatek.org.tr

*****

KADIN KONULU SENARYO YAZMA YARIŞMASI BİRİNCİSİNE 15.000, İKİNCİSİNE 10.000. ÜÇÜNCÜSÜNE, 5.000 LİRA ÖDENECEK. (SON BAŞVURU TARİHİ.30 NİSAN 2021 CUMA).

https://yarinlarakalsin.com/sartname?ref=edebiyatyarismalari.com

*****

ATTİLA İLHAN EDEBİYAT ÖDÜLLERİNİ KAZANAN ŞAİR VE ROMAN YAZARINA AYRI AYRI 7.500’ER LİRA, İLK KİTABINI YAYINLAYAN ŞAİR VE ROMAN YAZARLARINDAN BİRER KİŞİYE İSE 2.500’ER LİRALIK VAKIF ÖZEL TEŞVİK ÖDÜLÜ TAKDİM EDİLECEK, (SON BAŞVURU TARİHİ.19 HAZİRAN 2021 CUMARTESİ).

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı tarafından Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin bu yıl altıncısı düzenleniyor. Yarışma kapsamında, 2020 yılında yayımlanmış bir şiir kitabı ve bir romana Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü. Ayrıca, 30 yaş altı erkek ve yaş sınırlaması olmaksızın kadın yazarlara da ilk roman ve ilk şiir kitabı için Vakıf Özel Teşvik Ödülü verilecek.

2020 yılı içerisinde yayımlanmış eserler ile başvurulabilecek,

yarışmaya katılacak şair–yazar ya da yayınevlerinin, hangi kategoriden aday olunduğunu belirten (Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü ya da Vakıf Özel Teşvik Ödülü) imzalı bir yazı ve kısa özgeçmiş ile 10 nüsha kitaplarını 19 Haziran 2021 Cumartesi günü akşamına kadar ”Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı-Sıraselviler Caddesi, Billurcu Sokak, No.26, K.2 Taksim-Beyoğlu-34433 İstanbul” adresine teslim etmeleri gerekiyor.

Ödül kazanan eserler ise, 2021 Kasım ayı içinde açıklanacak.


*****

1.OĞUZ ATAY ÖYKÜ ÖDÜLÜNDE DERECEYE GİREN YAZARLARIN ESERLERİ, 1 KİTAPTA TOPLANACAK. (SON BAŞVURU TARİHİ.30 HAZİRAN 2021 ÇARŞAMBA).

Oğuz Atay Öykü Ödülü Katılım Şarları;

-Katılım herkese açıktır. Konu sınırlaması yoktur.

-Sadece öykü başvuruları kabul edilmektedir. Roman, deneme, şiir, vb. türlerde yapılan başvurular değerlendirme dışı bırakılacaktır.

-Katılım bir öykü ile olacaktır. Bir kişi, birden fazla öykü ile başvuruda bulunamaz.

-Öykülerde sayfa ve sözcük sınırlaması yoktur.

-Daha önce basılı veya sanal herhangi bir ortamda yayımlanmış ve/veya ödül almış öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.

-Öykülerin bir yazı programı belgesine kaydedilmiş olarak belirtilen e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

-Posta, kargo ve elden yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

-Oğuz Atay Öykü Ödülü’ne katılan öyküler seçici kurula yazar kimlikleri gizli olarak sunulmaktadır. Bu nedenle öykünün yer aldığı dosyada yazarın kimliğine dair bir bilginin yer almamasına dikkat edilmelidir. Yazarlar öykülerinde sağ üst köşesinde bir rumuz kullanmalıdır.

-Öykü dosyası ile birlikte öykünün adını taşıyan başka bir dosyada yazarlar kimliklerini, rumuzlarını ve iletişim bilgileri ile birlikte kısa özgeçmişlerini belirtmelidir.

-Yarışmaya gönderilen öykülerin hukuki ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir.

-Dereceye giren öyküler ve jüri tarafından yayımlanmaya değer görülen öyküler birinci olan öykünün adını taşıyan Oğuz Atay Öykü Ödülü 2021 anı kitap olarak yayımlanacaktır. Bu kitabın dışında kalan öyküler ise başka herhangi bir yerde kullanılmayacaktır.

Öyküler, aşağıda ki e posta adresine iletilecektir.

inebolukulturvesanatdernegi@gmail.com


*****

Çıra Yayın Grubu, yayın yelpazesini genişletiyor.

Yeni yazarlarını arıyor, hazır dosyalarınızı aşağıdaki mail adresine gönderebilirsiniz.

cirayayinlari@gmail.com

Whatsapp Bilgi Hattı:0-543-3509316


*****

TARSUSLU KARİKATÜRİST ASAF BUDAK’IN “ÇİZGİLİ DÜNYA” KARİKATÜR ALBÜMÜ YAYINLANDI

Aratos Dergisi, yeni kitaplar yayınlayarak yoluna devam ediyor.

Aratos Yayınları son olarak, Tarsuslu Karikatürist Asaf Budak’ın “Çizgili Dünya” adlı karikatür albümünü yayınladı.

“Çizgili Dünya” adlı karikatür albümünde, 1965 Tarsus doğumlu karikatürist Asaf Budak’ın renkli ve siyah-beyaz 56 karikatür yer alıyor.

Yaşamının büyük bir bölümünde, denizcilik yaparak sürdüren Asaf Budak, karikatürlerini çalıştığı gemilerde çiziyor.

Çok sayıda kişisel ve karma sergide eserleriyle yer alan karikatürist Asaf Budak, çizimleriyle ödül de almış. Halen, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaşamakta ve üretmeye devam etmektedir.

Eseri edinme adresi, aşağıda ki şekildedir.

Uğur Pişmanlık

Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni

Aratos Dergisi Kültür-Sanat Evi Sahibi Gözlükule Mahallesi, Abdi İpekçi Caddesi, No.86 33400 Tarsus-Mersin Tel.0-533-7234789

aratosdergisi@gmail.com

ugurpismanlik@gmail.com

*****

DÜNYA VERLAG YÖNETİCİLERİ;”TÜRKİYE’DEN GÖÇÜN 60.YILI KONULU ÖYKÜ VE ŞİİR YARIŞMASI” DÜZENLEDİ, HER 2 DALDA BİRİNCİ GELENLERE 1.000.00. İKİNCİLERE 600.00, ÜÇÜNCÜLERE 400.00 EUR TAKDİM EDİLECEK. (SON BAŞVURU TARİHİ.30 HAZİRAN 2021 ÇARŞAMBA).

Öykü ve şiir dalında düzenlenen bu ödüllü yarışma ile göç sürecinde yaşananlara, göçmenler ve göç ülkesi insanı bakış açısıyla edebiyatın gücüyle kayıt düşerek bu tarihselliğin gelecek kuşaklara aktarımına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.

Yarışmanın toplam 5.000,00 EUR tutarındaki ödülleri şu şekilde belirlendi, Öykü ve şiir dallarında, birincilere 1.000,00 EUR. İkincilere 600,00 EUR ve üçüncülere 400,00 EUR. Ayrıca mansiyona değer görülen eser sahiplerine, 1.000,00 EUR tutarında, göçmen kökenli yazarların kitaplarından oluşan “Kitap Seti” armağan edilecek.

Başvuru 1 Mart 2021 ile 30 Haziran 2021 arasında ve sonuçlar, İş Gücü Anlaşmasının yıldönümü olan 30 Ekim 2021 tarihinde Köln’de yapılacak ödül töreninde açıklanacak.

Yarışmada derece alan ve yayımlanmaya değer görülen eserler, ayrıca kitap olarak yayımlanacak.

Yarışmaya ilgi duyanlar için başvuru adresi ise şu şekildedir.

Dünya Verlag e. K., Neumarkt 41-43, 50667 Köln-Deutschland

info@dunya-verlag.de |

www.dunya-verlag.de

*****

Tayyip Atmaca-Mehmet Pektaş

Açık Kara Yazı ve Şiir Dergisi

12 Şubat Belediyesi Sosyal Yardım Müdürlüğü

Kahramanmaraş

Tel.0-535-3919250

acikkaradergi@gmail.com

http://www.acikkara.com/FileUpload/ep985265/File/acikkara_37.pdf


*****

FATİH ALTAYLI ”ORTADA VAN GÖLÜ CANAVARI DİYE BİR ŞEY YOKTU AMA İLK GÖRÜNTÜLERİ BEN ÇEKİP 35.000 DOLARA SATTIM, SONRA JAPONYA’DA VAN GÖLÜ CANAVARI İLE İLGİLİ BİR KİTAP YAYINLANDI. İLK BASKISI 5.000 OLAN, KİTABIN 2.BASKISI 100.000 ADET BASILDI.” YAZININ DEVAMI ALTTA Kİ LİNKTEDİR, LÜTFEN OKUYUNUZ.

*****

Merhaba, ”Düz Adam” İsimli kitabımı adınıza imzalı olarak adresinize göndermemi ister misiniz?

Kitap gelirimizin tamamı, yürüme engelli Meryem kızımıza akülü tekerlikli sandalye almak için kullanılacaktır. Messenger veya Whatsap’tan yazabilirsiniz.

Bekir Yıldız

Araştırmacı-Gazeteci-Yazar

Tel.0-507-4794368


*****

Kerim Bey, Merhaba.

İletilerinizle, edebiyat-sanat dünyasındaki yayınlardan gelişmelerden haberdar oluyoruz. Katkınız için, teşekkür ediyorum.

Benim de, yeni yayımlanan kitabımın kapağıyla tanıtım yazısını sizinle paylaşmak istedim.

Hoşça ve sağlıcakla kalın. (18 Mart 2021 Perşembe-23.46)

Müslüm Kabadayı (Yazar) Bodrum-Muğla

muslum_kabadayi@hotmail.com

YAZAR MÜSLÜM KABADAYI’NIN “FARKLI COĞRAFYALARDA ÜRETENLER” İSİMLİ KİTABI KLOROS YAYINLARI TARAFINDAN YAYINLANDI

Yazar Müslüm Kabadayı’nın, yurtdışında yaşayan ve eğitim, bilim, sanat, edebiyat alanlarında başarılı çalışmalar yapan 20 Türkiyeliyle yaptığı söyleşi kitabı “Farklı Coğrafyalarda Üretenler” Klaros Yayınları tarafından Mart 2021’de yayımlandı.

Çoğunluğu zorunlu nedenle yurtdışına giden Türkiyelilerden Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, İsviçre, Belçika, İsveç, Norveç, Rusya ve Avustralya’da tutunma mücadelesi veren yaratıcı-üretici 20 kişi, kitaptaki sıralamaya göre şunlardır: Şair-çevirmen Özkan Mert, yazar-çevirmen Fırat Ceweri, müzisyen Selahattin Yılmaz, yazılım mühendisi Aysima Karcaaltıncaba, masalbilimci ve eğitimci Yücel Feyzioğlu, şair-gazeteci Murat Altunöz, yazar-senarist Dursaliye Şahan, yazar Nimet Çetiner, şair-çevirmen Aytekin Karaçoban, gazeteci Doğan Özgüden, şair ve eğitimci İbrahim Eroğlu, yazar ve eğitimci Murat Tuncel, doktor ve şair İsmet Özer, ressam ve eğitimci Sabahattin Şen, gazeteci ve çevirmen Ahmed Arpad, yazar Muhittin Çoban, gazeteci ve yazar Özgür Topsakal, yazar ve ressam Muzaffer Oruçoğlu, yazar M. Hakkı Yazıcı, mineralog ve dilci Musa Güner.

İlk kez 1959’da İsveç’e giden Musa Güner’den 2017’de Norveç’e yerleşen Aysima Karcaaltıncaba’ya kadar yaklaşık 60 yıllık “göç(ert)me” olgusunun çok değişik boyutlarının, dramatik hikayelerinin dile getirildiği “Farklı Coğrafyalarda Üretenler”, göç ve sürgün konusunda çalışma yapanlara oldukça zengin malzeme sunmaktadır. Ayrıca, öykülere, romanlara ve film senaryolarına dönüştürülecek olay ve durumlar anlatılmaktadır.

Yazar Müslüm Kabadayı, söyleşilerden hareketle “Nasıl ki tarihin değişik dönemlerinde Fergana Vadisi’ndeki, Sogdlardaki,

Mezopotamya’daki, Fenikelilerdeki, Maya’daki gelişkin kültür ortamını o dönemin göçmen kavimlerinin kaynaşması gerçekleştirdiyse, geleceğin ortak yaşam kültürünü de yaratıcı-üretici göçmenler hayata geçirebilir.” tezini ileri sürmektedir. Ülke ve Dünya sorunlarına duyarlı okurun, geleceğin barış kültürünün nasıl oluşturulabileceğine dair dinamikleri de keşfedeceği bir kitaptır “Farklı Coğrafyalarda Üretenler.”

318 sayfalık kitap, Klaros Yayınları’nın röportaj-söyleşi türündeki ilk yayını olarak raflarda yerini aldı.


*****

Merhabalar,

Yazınız yayınlanmıştır. Yazı linki:https://lnkd.in/dQXr9cM

Ayrıca,

Şiir, edebiyat, kültür ve diğer etkinliklerinizi ve haberlerinizi web sitemizde yayınlamak için,

Tarafımıza yayınlanacak metni kunyeonline@gmail.com adresimize mail gönderebilir ya da üye olarak sizler yayınlayabilirsiniz.

Yayınladığınız her gönderi facebook, twitter, tumblr ve linkedln hesaplarımızda paylaşılacaktır.

Ücretsizdir.

Web Sitemiz: www.kunyeonline.com

Web Sitemize Kayıt : https://lnkd.in/dQDr7UX (20 Mart2021 Cumartesi-17.17)

Künye Edebiyat

kunyeedebiyat@hotmail.com

*****

Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Daire Başkanlığının emekleri neticesinde yayım hayatına başlayan,

Benim de bir şiirle katkı sunduğum “Diyar-ı VAN” dergisinin 1.sayısı hayırlı olsun

. Müştehir Karakaya Orhan Demirtaş ,Esin Çetiner, M.Nuri Bekiroğlu, Erdoğan Vural ve Mesut Gül’den müteşekkil kıymetli yayın kurulunun emeğine teşekkür ederiz. Van için hayırlı olsun. Diyar-ı Van’a şiirce selam olsun.

Mustafa Işık (Şair) Van

*****

Manavgat Belediyesi tarafından Manavgat Irmağı’nın Yukarıpazarcı Mahallesi kısmında düzenlemesi yapılan Edebiyat Parkı içinde yer alan Kitap Kafe ve sanat bankları özellikle pandemi döneminde vatandaşların öncelikli tercih ettiği mekanlardan biri haline geldi.

Manavgat Belediyesi’ne ait Kitap Kafe’ye gelen vatandaşlar, Manavgat Irmağı’nın eşsiz güzelliği ve keyifli manzarasında hem ücretsiz ikram edilen çaylarını yudumluyor hem de seçtikleri kitapları hoş bir ortamda okuma imkanı buluyor. Edebiyat Parkı ve Kitap Kafe’de görevli belediye personelleri, sosyal mesafe ve maske kurallarına uyarak hizmet vermeye özen gösteriyor.

Kitap Kafe’yi ziyaret eden vatandaşlar, Edebiyat Parkı’nı kente kazandıran Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’e teşekkür etti. Başkan Sözen de ırmak kenarlarının her yaştan, her kesimden vatandaşa hitap edecek şekilde tasarlanarak kentle bütünleştirildiğini söyledi. Başkan Şükrü Sözen, Yukarıpazarcı Mahallesi’ne denk gelen kısımda bir Edebiyat Parkı’nı oluşturarak kentlinin kültür ve sanat gelişimine katkıda bulundukları için mutlu olduklarını da dile getirdi.

Kent içinde yeni kültür ve sanat alanları oluşturmaya devam edeceklerini vurgulayan Başkan Sözen, “Manavgat’ta yaşayan vatandaşlarımızın sosyal yaşamına büyük katkı sağlayan eşsiz güzellikteki ırmak kenarlarımızın sanatsal ve kültürel faaliyetler amacıyla kullanılması, kentimize artı değer katıyor. Kitap kafemize gelen kitap severler, burada keyifli vakit geçirerek hem çaylarını yudumluyor, hem de muhteşem ırmak manzarası karşısında ruhlarını dinlendiriyor. Tüm vatandaşlarımızı kitap kafeden yararlanmaya davet ediyorum. Bu bilinçle, vatandaşlarımıza yeni sosyal yaşam alanları oluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

Bütün il-ilçe-kasaba ve köylerimizde, ”Edebiyat Parkı” kurulabilir.


*****

Merhaba,

Yayın Grubu ekibinde

”Sosyal Medya Uzmanı” pozisyonunda çalışabilecek takım arkadaşına ihtiyaç var.

İlgilenen arkadaşlar, dm’den ulaşabilir misiniz ?

Nejla Tarım

Yurt Gazetesi

nejlatarim@gmail.com


*****

Merhaba Kerim Bey,

Derginin daha fazla okura ulaşması için, e-postalarınıza bu yayım bildirimini de ekler misiniz ? Selam ve Saygılarımla. (21 Mart 2021 Pazar-12.52)

Y.Özmen (Şiir Sarnıcı Dergisi Sahibi) İzmir

Şiir Sarnıcı (e-dergi) 8. Sayısı, okurlarıyla buluşuyor. Bilgi sunar ve sayısal teknoloji olanaklarıyla, küçük bir serüvendi Şiir Sarnıcı’nın yolculuğu. Sekizinci sayıya, ulaştık. Şiir ve yazınla ilgisi olan hemen hemen herkese ulaşabilen bir dergiyiz ve dolaşım hızımız, oldukça yüksek. Yapıtlarıyla, dergimizi onurlandıran tüm yazar-şair dostlarımıza teşekkür ederiz. İleti trafiği ile blog sayaçlarından anlaşıldığı kadarıyla, önemli sayılacak bir okur oranına ulaştığımızı sevinçle görüyoruz. Aşağıdaki bağlantıdan, dergi kapağına tıkladığınızda blog sayfasına ulaşabilirsiniz. Dergi, e-postalarınıza birkaç hafta içinde gönderilecek. Ayrıca aşağıda linki verilen gruplara yüklenecek, indirip okuyabilirsiniz, arşivleyebilirsiniz. Dergimiz, herkese açıktır. sözünüz, görüntünüz varsa ve estetik değer taşıyorsa yayımlanacaktır. Şiir, yazı ve fotoğraf gönderme adresimiz aşağıdadır.

siirsarnici@gmail.com

https://siirsarnici-e-dergi.blogspot.com/ (derginin ana sayfası)

https://www.facebook.com/groups/2718478678431667/files
https://www.facebook.com/groups/1599953170100351/files

Derginin PDF dosyası;Blog yayımından birkaç hafta sonra sosyal medya gruplarına yüklenir, e-posta adreslerine gönderilir.

Daha çok okura ulaşmak için, her tür iletişim aracıyla dergiyi paylaşabilirsiniz, teşekkürler ve iyi okumalar.

https://siirsarnici-e-dergi.blogspot.com/…/siir-sarnici…

*****

Çınardibi Dergisi’nin 25.sayısı çıktı!

 

“Dünyanın ilk ve de tek MAHALLE DERGİSİ” olan Çınardibi Dergisi’nin 25.sayısını Behice Boran, Sabiha Sertel, Suat Derviş, Türkan Saylan, Bahriye Üçok, Latife Tekin, Gülten Akın ve Nur Sürer’e atfen “KADIN” temasıyla 2 dilli (Kürtçe ve Türkçe) olarak çıkardık. 41 yazı, 40 şiir, 4 karikatür, 16 fotoğraf ve 24 çocuk resminden oluşan 25.sayımıza 43’ü çocuk olmak üzere 120 kişi katkıda bulundu. Yeni sayımız bütün kadınlara armağanımız olsun!.. İsteyenlere gönderebiliriz…

——— İ Ç İ N D E K İ L E R ———

—- T Ü R K Ç E Ş İ İ R L E R——-

Hatice Elveren Peköz – Bir şans daha

Kevser Akın – Kadının Gözleri

Naz Bektaş – Kadın Ve Yazgı

Fikriye Füsun Sülükçü – Aşkın son kullanma tarihi

Ayşe Başkaya Karasu – bir menekşe pembesinde

Pervin Esen – Dünya toprağa basıyor

Senem Hayriye Aygül – Biz Kadınlar

Aysel Çınar Demirci – Suçumuzu hala anlamadık

Babür Pınar – Aşk çıkmaz sokakta kirlenir

Gazanfer Eryüksel – Endişe ve umut

Kamber Değirmenci – Ne yapacak çocuklar

Gökhan Gurbetoğlu – Zehra

Hikmet Dönmez – 8 Mart

Ragıp Özcan – Selam olsun

Hızır İrfan Önder – Siz hiç yanarak öldünüz mü?

Abdurrahman Palandiken – Süreyorum

Yalçın Hafçı – Söz ve Yara

Ahmet Cebe – Larisa’nın Gözyaşları

Mehmet Tunç Tanyeri – Eczane Çaşısı

Tunay Akay – Gözleri nehir

Suat Gürbüz – tokgözlü zamanın aç çocuğu

Ahmet Kerem Çebi – Geceleyin Gel

Ferhat Pekediş – Çınardibi

——- K Ü R T Ç E Ş İ İ R L E R ——–

Alihan Demir – LI NAV STRANA WENDADE

Emin Aksu – BIBÊJIM

Erdal Dalgıç – Ez Bajari

Helbesten Jiyan – Hêvî

Jana Med İnanç – Barana Dil

Mehmet Çobanoğlu – Lİ MİN BELENGAZÎ YE

Mehmet Raşit Er – Jin

Serhat Miran Mardini – Zamanê bî Xwin

Vejdin Çiçek – DAYÊ

Veysi Deniz -Jin

Welat Xerîb – DERGUŞA JÎNÊ

Xelil Doğan – Hinekî Şîn Hinekî Jîn

——- Ç O C U K Ş İ İ R L E R İ ——–

Ahmet Güngören – 13 yaşında – Yıldızlarım

Bayram Dağhan – 14 yaşında – Yaşam kadar önemlisin

Cemal Bebek – 12 yaşında – Bir Tokat var bilir misin?

Denizsu Çabuk – 10 yaşında – Çarpma

Esra Yalçın – 9 yaşında – Yıldızlar

Fırat Altan – 15 yaşında – Gidiyorum

Gencay Ünal – 12 yaşında – Öğretmenim

Gülcan Ayyıldız – 11 yaşında – Yarının Umudu

Muhammet Çağrı Besler – 12 yaşında – Aşkım

Muhammet Koç – 14 yaşında – Anne

Nilay Adile – 12 yaşında – Geceye Karşı

Nurçin Certel – 9 yaşında Meyveler

Olcay Ünal – 10 yaşında – Memleketim

Onur Buğa – 14 yaşında – Manolya

Osman Karakurt – 12 yaşında – İlkbahar

Satigül Ataman – 12 yaşında – Badem Gözler

Saygıner Baygın – 10 yaşında – Leylek

Şilan İnce – 12 yaşında – Hayvanlardan Kokarca

Tuğba Akay – 14 yaşında – Bahar

Utku Buğa – 11 yaşında – Bahar

Zafer Bebek – 11 yaşında – Kırlara Gidiyorum

Zelal Kurt – 12 yaşında – SMA

——– Y A Z I L A R ——-

Ahmet İlhan -Suat Derviş’in Dervişliği

Ali Aral – Sabiha Sertel

Bekir Altuntaş – Bir Cumhuriyet Aydını Bahriye ÜÇOK

Bihter Bilir – GÜLTEN AKIN – İnceliklerin Şairine

Gökhan Gurbetoğlu – Nur Sürer – Ceplerimiz dolu o kadınlarla

Hakan Kizir – Latife Tekin

Neşe Erdilek – Benim Başkanımdı Behice Boran

Süleyman Zaman – TÜRKAN SAYLAN – Ak Kız – Bir Yaşamdan Kesitler

Ali Şeker – Kadın ve Edebiyat

Ayşen Göreleli – Gelin Ayşe

Fatoş Karaoğlu – Kadınsız Edebiyat

Haydar Yıldırım – Her Kadının Yaşama Cesareti Olmalı

İbrahim Aydın – Günümüzde Kadın Sorunu ve 8 Mart

İrfan Sarı – Kadın

Murat Erdin – Şair Nigar ve İstanbul nezaketi

Nazire Dursun – Kadın olmanın dayanılmaz zorluğu

Oya Uslu – Kelebeklerin Çığlığı

Senur Ünver – Utanç

Sipan Yıldız – Kadınlar üzerine toplumsal bakış

Ünsal Dinçer – Aşk ve Kadınlarımız

Yayla Boztaş – Asiye’nin Kızı

Abdurrahman Palandiken – O insan çığlıkları unutulamaz, Amed Zindanı okul olamaz!

Alihan Demir – Bir mermiyim ben

Ayşe Korkmaz – Baba ve Ayçiçeği

Berivan Yıldız – DENGBÊJ HALİL

Bermal Ceyran – Kırılan Zincirler

Devrim Boran – 28 YAŞIM ya da “Vuslatın Gözyaşları”

Duygu Uzel – Sürgün

Figen Füsun Pehlivan – Zar

Gülseren Mungan – Yangın yeri yüreği

İrfan Akan – Bir Pazar öyküsü

Mehmet Zeki Erkozan – Bambaşka Bir Gün

Midran Yokuş – Tek Seferlik

Murat Necati Bilgin – Abiku

Nihat Mürşitpınar – Tiyatro ve İnsan

Sevin Sezgin – Yol

EKOLOJİ: Emet Değirmenci ile ekolojik dönüşümde feminist tartışmalar

EMEK: Ahmet Canbaba – Emek, İşgücü ve Kapital

EMEKLİNİN SESİ: Taner Günerbüyük – Haydi emekliler, örgütlenmeye!

ENGELLİ: Savaş Önver – Bir rüya asra bedel

FELSEFE: Mehmet Akkaya – Ev Kadınlığını Sona Erdirin!

KİTAP 1: (Faruk Demirel) Hikmet Dönmez – Suskun Sana Şiirler

KİTAP 2: (Seyit Oktay) Alihan Demir – Ya Star romanı üzerine

KİTAP 3: (Zübeyde Seven Turan) Oya uslu – Pembeden Başka Renkler

TÜKETİCİNİN SESİ: Aydan Kara – Temel tüketici haklarımız nedir

Yerelden Evrensele Köy Enstitüleri: Şerif Tekben – Köy Enstitüleri üzerine düşünceler

——- K Ö Ş E Y A Z I L A R I ——–

Ahmet Ortaçdağ – Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik

Robert Peköz – Kadın ve Namus

——- ÇINARDİBİ’ne GELEN DAYANIŞMA MESAJLARI —–

Sevin Sezgin

Mümtaz Çerçel

Ali Şeker

Ferhat Pekediş

Ahmet Ortaçdağ

Alihan Demir

Kamber Değirmenci

Gazanfer Eryüksel

Nebahat Akın

————————- B İ R Z A M A N L A R ————————–

Katerina Boran

Süleyman Zaman

Hikmet Dönmez

Salim Tuncer

Ali Aral

Mehmet Zeki Erkozan

Alihan Demir

Abdullah Yavuz

Oya Uslu

Erdal Dalgıç

Gökhan Gurbetoğlu

Leyla Bele

——————– K A R İ K A T Ü R İ Z E ——————————

Hasan Seçkin

——— Fotoğraf: G e r i G e l m e y e n A n l a r ————

Ali Aral

Murat Necati Bilgin

———– Resim: R e n k l e r i n K a r d e ş l i ğ i ————–

Figen Füsun Pehlivan

Kamber Değirmenci

Gülseren Mungan

Hatice Savaş

—– Çocuk Resimleri: H e p Ç o c u k K a l a c a ğ ı z ——

Almira Aydoğmuş – 6 yaşında

Apo Çelik – 7 yaşında

Aras Ferhat Çakin-7 yaşında

Arda Akınsarı – 10 yaşında

Arda Can Tayan – 10 yaşında

Baran Balkır – 8 yaşında

Belinay Yetim – 11 yaşında

Cemal Aydoğmuş – 7 yaşında

Delal Baş – 11

Dilşah Baş – 8 yaşında

Ela Ömür Su Ezgin – 11 yaşında

Ela Rojda Ayhan – 9 yaşında

Enes Mencütekin – 8 yaşında

Evin Gönültaş-8 yaşında

Eylül Baştuğ – 10 yaşında

Ezo Asya Boran – 8 yaşında


Halit Enes Kaplan – 6 yaşında

İbrahim Baştuğ – 8 yaşında

İlin Alkalaf – 9 yaşında

Irmak Baştuğ – 12 yaşında

Kerem Baş – 12 yaşında

Kiraz Özdemir – 8 yaşında

Merve Birgün – 10 yaşında

Umut Metin Kahveci – 10 yaşında

*****

Kerim Özbekler
Kerim Özbekler
1 Kasım 1951 tarihinde Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde dünyaya gelmiştir, 1957 yılında Turan İlkokulu'nda ilkokula başlamış. Cumhuriyet Mahallesi'ne taşındıkları için ilkokulu 3.sınıftan sonra Cumhuriyet İlkokulunda devam etmiş ve ilkokulu burada bitirmiştir. 1967 yılında Atatürk Ortaokulu'na kaydolmuştur, ortaokula kaydolduktan sonra İHA-HHA-AA-THA gibi zamanın önemli haber ajanslarında muhabirliğe başlamıştır. Bu nedenle ortaokul'dan ayrılarak çalışma hayatına atılmıştır, 1967 yılında Nazilli'ye bağlı İsabeyli Kasabası'nın lisanslı futbolcusu olmasına rağmen gazetecilik nedeni ile bu işi yürütememiştir. Bu arada ilk şiiri Düzce'de yayınlanan Ferman Gazetesi'nde Halit Çelikoğlu tarafından 14 yaşında iken yayınlanmıştır, 1 Mart 1972 yılında askerlik görevini yapmak için Sivas'a gitmiştir. Sivas'ta Temeltepe'de acemilik eğitimini bitirdikten sonra Bursa'da ki Işıklar Askeri Lisesi'nde 2 ay daktilo kursu görmüş, tekrar Sivas'a dönerek Askerlik Şubesi'nde askerliğini tamamlıyarak terhis olmuştur. Terhis edidikten sonra Nazilli Sümerbank Fabrikası'na yapılan bir imtihanla 1.olarak 15 Nisan 1974 yılında işçi olarak girmiştir, burada 8 ay çalıştıktan sonra çıkmış ve 5 Kasım 1974 yılında Ticaret Ajansı ismi ile bir ticarethane açmıştır. Ticarethane 1 yıl sonra veresiye mal satmaktan batmıştır, 5 Kasım 1974 yılında Yalnızlıklar Benimdir ismini verdiği ilk şiir kitabını yayınlamıştır. Bu kitabın 100-150 tanesi satılmış, gerisi elinde kalmıştır. 1 Kasım 1975 yılında Anadolu Basın isimli bir dergi yayınlamaya başladıysa da bu dergi de ilgi görmeyerek batmıştır, 1975 yılında Muhabirlik ismini verdiği mesleki bir kitap yazmıştır. Bu kitaptan sonra zamanın önemli gazetelerinden olan Son Havadis Gazetesi-İstanbul Gazetesi-Milliyet Gazetesi muhabirliklerine başlamıştır. 2 Ekim 1975 yılında Aydın'ın Yenipazar İlçesi'nde Efe Gazetesi'ni yayınlamaya başlamıştır, 9 Ağustos 1976 yılında merkezi Karabük'te bulunan Anadolu Gazeteciler Derneği Ege Bölgesi Başkanlığı'na getirilmiştir. 1976 yılında Şairler ve Şiirleri Antolojisi-Nazilli-Sanat Albümü-Varan Bir isimli 4 kitap yayınlamıştır. 1977 yılında Muhteşem Bir Eser isimli almanağı yayınlamıştır. 11 Aralık 1977 yılında Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde Bağımsız Belediye Başkanı adayı oldu, seçimi kaybetti, 8 Mart 1978 yılında Nazilli Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçilmiştir, 18 Mayıs 1978 yılında Aydın'ın Bozdoğan İlçesi'nde Fısıltı Gazetesi'ni yayınlamaya başlamıştır. 22 Haziran 1978 yılında Aydın'ın Kuyucak İlçesi'nde Hizmet Gazetesi'ni yayınlamaya başlamıştır, 7 Ağustos 1978'de Aydın ve İlçeleri isimli kitabını yayınlamıştır, 24 Aralık 1978'de Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde Bağımsız Belediye Başkanı Adayı oldu, 2.kez bu seçimi de kaybetti, 1998 yılında Aydın Valiliği tarafından Cumhuriyetin 75.yılı münasebeti ile yayınlanan ''Yazarlar ve Şairler Antolojisi''nde hayat hikayesi ile vesikalık bir fotoğrafı yer almıştır. 1980 yılında çıkarmakta olduğu 3 mahalli gazeteyi kapatmıştır. 1981 yılında Ege Bölgesi Turizm Rehberi-İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi-İzmir ve İlçeleri isimlerini taşıyan 3 kitap yayınladı, 1981 yılında Aydın ve ilçeleri'nde ki ilkokul-ortaokul ve liselerde kitap ve turizm üzerine 69 konferans verdi. 1982 yılında İç Anadolu Bölgesi isimli kitabı yayınladı, 1982 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2112 sayılı Tebliğler Dergisi'nde yayınlamış olduğu Aydın ve İlçeleri-İzmir ve İlçeleri-Ege Bölgesi-İç Anadolu Bölgesi isimli kitapları okullara tavsiye edildi. 1983 yılında Her Yönü ile Ege Bölgesi isimli kitabı yayınladı, 11 Mart 1984 yılında Nazilli Ticaret Odası Meclis Üyeliği'ne seçildi. 25 Mart 1984 tarihinde Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde bulunan Cumhuriyet Mahallesi Muhtar Adayı oldu, 253 oy alarak muhtarlık seçimini kaybetti, 1984 yılında Her Yönü ile Aydın ve İlçeleri isimli kitabı yayınladı, 1985 yılında 10.000 okula 10.000 kitap bağışladı. 22 Ekim 1985 yılında Ege Zeybeklerini Anma ve Yaşatma Derneği Nazilli Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi, 1986 yılında Nazilli Ticaret Odası'nı temsilen Nazilli Vergi Dairesi Takdir Komisyonu Üyeliğine seçildi. 1986 yılında Ankara'da bulunan Folklor Araştırmaları Kurumu üyesi oldu, 1990 yılında Nazilli Halk Kütüphanesi Toplantı Salonu'nda 12 hafta süren ''Sevgi Yılı Kültür ve Sanat Toplantıları''nı organize etti ve yönetti. Burada yazı ve şiir yazanlara ücretsiz olarak çok sayıda gazete-kitap-dergi dağıttı, 5 Eylül 1991 yılında Nazilli Belediyesi adına Yayın ve Sanat Fuarı açtı. Burada bir çok gazeteci-yazar-şair-ressam-heykeltraş vb.gibi sanatçılar sergi açtı, Kerim Özbekler tarafından burada yüzlerce gazete-kitap-dergi vb.gibi döküman ücretsiz olarak dağıtıldı. 1992 yılında İstanbul'da 75 gazeteci-yazar ve şaire çalışmaları ile ilgili brifing verdi. Bu brifing haberi 50'ye yakın gazete ve dergide haber olarak yayınlandı, 1999 yılında SSK'den emekli oldu, 2005 yılında Aydın Hürsöz Gazetesi Şairler Antolojisi'nde hayat hikayesi ile birlikte şiirleri yayınlandı. 2005 yılında Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği üyesi oldu, 2006 yılında yapılan kongrede derneğin Denetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 2006 yılında Aydın'lı yazar ve şair Şükrü Öksüz tarafından hazırlanan ''Hürsöz Gazetesi 2006 Şairler Antolojisi.'' isimli eserin 111-112-113-114.sahifelerinde vesikalık bir fotoğrafı. Hayat hikayesi ile şiirleri yayınlandı, Kerim Özbekler'in hayat hikayesi ve fotoğrafı;Ankara'da ikamet eden aslen Diyarbakır'lı olan Elvan Yayınları'nın sahibi İhsan Işık tarafından yayınlanan 13 ciltlik ''Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi''nin 2819.sayfasında da yer almıştır. 4-5-6 Mayıs 2007 tarihinde, Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde yapılan şiir şölenine, Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Şükrü Öksüz'ün daveti üzerine iştirak ederek sahnede şiir okudu, 2007 yılında Manisa'nın Salihli İlçesi'nde yaşayan E.öğretmen-gazeteci-yazar ve şair Gündüz Aydın'ın hazırladığı ''Sevgi Yolu Şairler Antolojisi-2007.'' isimli eserin 242-243-244-245.sahifelerinde, vesikalık bir fotoğrafı. Hayat hikayesi ile şiirleri yayınlandı, 4-5-6 Temmuz 2008 tarihleri arasında Yozgat'ta yapılan 9.Uluslararası Sürmeli Festivali Şairler Şöleni'ne, Yozgat Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Ahmet Sargın'ın daveti üzerine iştirak ederek sahnede şiir okudu, 16-17-18-19 Ekim 2008 tarihlerinde, Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş'ın davetlisi olarak Seyhan Sosyal Kültür Sanat Derneği'nin düzenlediği 3.Çukurova Halk Kültür Festivali'ne iştirak ederek Adana'da Şairler Şöleni'nde sahnede şiir okudu, 7-8-9 Kasım 2008 tarihlerinde Antalya'da yapılan 5.Şairler Buluşması'na Güllük Şiir Derneği Başkanı Mustafa Ceylan tarafından davet edildi, burada kendisine Türk Şiirine yaptığı katkılardan dolayı plaket takdim edildi, 28-29-30 Mayıs 2010 tarihlerinde, Çanakkale Yazarlar ve Şairler Derneği Sponsoru Mustafa Berçin'in davetlisi olarak 2.Çanakkale Şairler Şöleni'ne iştirak etti ve sahnede şiir okudu, 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde, Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Sabiha Serin'in davetlisi olarak ''Sivas 2.Şairler Şöleni.'' ne iştirak etti ve sahnede şiir okudu, 1-2-3 Temmuz 2010 tarihlerinde, Kapadokya Yazarlar ve Şairler Derneği Bşk.Ayşe Paslanmaz'ın daveti üzerine 5.Kapadokya Şairler Şöleni'ne iştirak etti ve sahnede şiir okudu, 24-25-26 Eylül 2010 tarihlerinde, Mümin Uluç organizesi ile Nevşehir'de yapılan 6.Kapadokya Şairler Şöleni'ne (davet üzerine) iştirak etti ve sahneye çıkarak şiir okudu, 18 Haziran 2011 Cumartesi günü, saat.17.00'de Ankara'da Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi'nde, Kültür Çağlayanı Dergisi 4.müzik ve Şiir Dinletisi öncesi E.Kültür Bakanlığı Araştırma ve Koordinasyon Dairesi Başkanı-Kültür Çağlayanı Dergisi Sahibi Hayrettin İvgin tarafından kendisine Türk Edebiyatına ve Şiirine yaptığı katkılardan dolayı ''Onur Belgesi.'' takdim edildi, 21 Şubat 2014-02 Mart 2014 tarihleri arasında yapılan, Nazilli Belediyesi 6.Edebiyat Festivali'ne iştirak ederek okuyuculara ücretsiz gazete-kitap-dergi dağıttı, 2014 yılında Mayıs ayında İstanbul'da Ozan Dergisi'ni çıkaran İsmailoğlu Mustafa Yılmaz'ın yayınladığı ''Ozan Gönül Şairleri.'' isimli eserin 113-114-115.sahifelerinde vesikalık bir fotoğrafı ile hayat hikayesi ve şiirleri yayınlandı, 25 Mart 2016 Cuma günü, saat.15.00'de Nazilli Belediyesi Tiyatro Salonu Nazilli-Aydın adresinde, Nazilli Belediyesi 7.Kültür Sanat Edebiyat Festivali açılış töreni sonrası kendisine Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık tarafından 50 yıldır ''Basın Yayın Sanat Dünyası'na Yaptığı katkılar.'' nedeni ile plaket takdim edildi. Plaketi, Belediye Başkanı Haluk Alıcık adına sahnede Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur Gazeteci-Yazar-Şair Kerim Özbekler'e takdim etti. Plaket takdimi sırasında ilçe yöneticilerinin tamamı sahnede yer aldı, 05 Kasım 2016 Cumartesi günü, Aydın'da yayınlanan 12 sahifelik Güzelhisar Gazetesi'nin 3575 sayılı nüshasının 9.sahifesinde Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Şükrü Öksüz'ün ''Sorular Bizden Cevaplar Kerim Özbekler'den.'' başlığı ile tam sahife röportajı yayınlandı.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.