ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Mevzi Sağanak

Edebiyat ve Sanat Dünyasından Kısa Duyurular

Edebiyat ve Sanat Dünyasından Kısa Duyurular

KERİM ÖZBEKLER /GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

Kıymetli Arkadaşlarım;
(DekoTren.com) satış sitesi olarak, yeni bir heyecanla çalışmaya başladık. Siz değerli gönül dostlarımı, bu yolculuğumuzda yanımızda olacağınıza eminim. Yazı-şiir-öykü ve makalenizin yayınlanması hususunda, her zaman yanınızdayım. Bunun yanında hediyelik ürün almak isteyen veya satışa koymak, şiir-öykü-roman kitaplarınızı satışa sunmak isteyenlere satış kategorilerinde değerlendire biliriz Kredi kart ile alış veriş yapabilirsiniz, çeşitli kampanyalara katılabilirsiniz,
Sitemi paylaşırsanız, çok sevinirim. Birde, kitabı olanlar bana ulaşabilir.
GÜLSEREN AKDAŞ (E.ÖĞRETMEN-YAZAR-ŞAİR) BAFRA-SAMSUN
0-505-6560746
gulseren55.50@hotmail com


*******

AYDIN EFESİ ŞAİRLER ANTOLOJİSİ’NE KATILIM ŞARTLARI;

Aydın Yazarlar ve Şairler derneği olarak  çıkarmakta olduğumuz AYDIN EFESİ DERGİSİ şairleri olarak dergide yer alan veya almayan Türkiye genelindeki şairlerimizin katılımıyla şairlerin biyografi ve şiirlerinden oluşacak bir antoloji çıkaracağız.

 Maddi imkansızlıklar nedeniyle eserlerini kitap haline getiremeyen şairlerimiz de şiirlerini antolojiye katılmak suretiyle ölümsüzleştirme imkanı bulacaklar. Ürünlerini gelecek nesillere aktarmış olacaklardır. Bu şekilde ortaya çıkan kitap, kütüphanelerimize ücretsiz olarak verilecektir.

 ANTOLOJİYE KATILMAK İÇİN İSTENEN BELGELER;

-Bir adet vesikalık fotoğraf, bunu internet üzerinden de gönderebilirler.

-Yeteri kadar şiir gönderilecek, fazlalık şiirler gazetelerde ve Aydın Efesi dergisinde yayınlanabilecektir.  

-Şiirler aşağıda ki posta kutusuna veya sukruoksuz09@hotmail.com ile aydinefesidergisi@hotmail.com. adresine de gönderilebilir, böylece zamandan kazanmış ve yazım hatalarından kurtulmuş oluruz.

-Mutlaka açık adresinizi-iş-ev ve-veya cep telefonlarınızı yazınız.

-Her katılımcı arkadaşımıza 4 (Dört) sayfa yer ayrılacaktır.

-Kitaplar yayınlandıktan sonra hak sahiplerine kargo ile gönderilecektir, kargo ücretleri alıcıya ait olacaktır.  

-Katılımcı arkadaşlarımız katılım bedeli olarak Savaş SARIKAYA’nın 6409089 numaralı Posta Çeki Hesabına veya Vakıfbanktaki TR54 0001 5001 5800 7312 6652 34   İBAN numaralı hesabına 5 (Beş) adet kitap almak isteyenler 150 (Yüzeli) Türk Lirası, 10 (On) adet kitap almak isteyen katılımcı arkadaşlarımız yine aynı hesaba 200 (İki Yüz) Türk Lirası  yatırmaları gerekmektedir.

-Her katılımcı ekteki Taahhütnameyi sıcak imza ile imzalayıp adresimize göndereceklerdir. İsteyenler imzaladıkları taahhütnamenin fotoğrafını da whatSapp veya Messenger üzerinden de gönderebilirler.  

-İstenen belgelerin son gönderme tarihi 29 Mart 2021 Pazartesi saat.17.00’ye kadardır.

-Kitaplar 30 Nisan 2021 tarihine kadar  Cemrem Yayıncılık tarafından basılıp kargoya verilmiş olacaktır.

AYDIN EFESİ ŞAİRLER ANTOLOJİSİNİN ÖZELLİKLERİ;

EBAD:20×28 Cm

KAPAK:4 Renkli karton kapak selefonlu.

İÇ BASKI:İthal kitap kağıdı 60 Gr.

İLETİŞİM ADRESİ;

Şükrü Öksüz

Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı

P.K.78 Efeler-Aydın

Tel.0-505-2952578

Eki:1 adet taahhütname.

TAAHHÜTNAME;

Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Şükrü ÖKSÜZ tarafından hazırlanacak olan AYDIN EFESİ ŞAİRLER ANTOLOJİSİ’NE gönderdiğim özgeçmişim, fotoğrafım ve şiirlerimin Şükrü ÖKSÜZ tarafından bu Antoloji kitabında ve diğer kitaplarda, gazetelerde, dergilerde ve programlarda kullanılmasından dolayı her hangi bir telif ücreti istemeyeceğimi ve YAYFED’den adı geçen kitapla ilgili bandrolleri almasını aşağıdaki imzamla tevsik ve taahhüt ederim.   ……/…../2021

ESER SAHİBİ

Adı Soyadı (imza)

İKAMET ADRESİ:

…………………………………………

…………………………………………

T.C. KİMLİK NOSU: …………………..

E-posta: …………………………………..

TELEFON :

Sabit : ………………………………….

Cep Tel: ……………………………….

*******

Monograf’ın yeni dosya konusu belli oldu: “Edebiyat ve Tıp”

Monograf 16. sayısında edebiyat ve tıp ilişkisini merkeze alarak fiziksel hastalıkların metinselleştirilme/söylemleştirilme biçimlerini tartışmaya açıyor.

Hastalık/sağlık ve edebiyat ilişkisi, disiplinlerarası Tıbbi İnsani Bilimler ve Sağlık Odaklı İnsani Bilimler çalışmalarının temel odaklarındandır. Melodramlardan romantik edebiyata, modernist metinlerden postmodern yazına kadar farklı edebi türler, frengi, tüberküloz, AIDS, kanser ve veba gibi hastalık ve salgınları kurgusallaştırarak bu hastalıklara yüklenen toplumsal anlamları gözler önüne sermişlerdir. Öte yandan hastalıkların kurgusallaştırılma biçimleri bu anlamları yaratma, pekiştirme ve/veya bu anlamlara karşı çıkmada da önemli bir rol oynamıştır.

Monograf, aşağıdaki konu başlıkları etrafında (ama bu başlıklarla sınırlı olmamak kaydıyla) edebiyat ve tıp ilişkisine yönelik yaklaşımları içeren özgün fikirlere dayalı makaleleri en geç 1 Haziran 2021 tarihine kadar info@monografjournal.com adresine bekliyor.

• Hastalığın edebi metinlerdeki yazınsal/anlatısal rolü

• Hastalığa cinsiyet, queer ve trans çalışmaları odaklı yaklaşımlar

• Fiziksel ağrı, acı ve anlatının sınırları

• Sömürge ve sömürge sonrası edebiyatta hastalık teması

• Hastalığın poetikası; hastalık ve şiir

• Edebiyatta hastalıklar ve sınıf temsilleri

• Edebiyatta hastane, sanatoryum ve karantina temsilleri

• Hastalık ve yaşlılık çalışmaları

• Edebiyatta hastalık ve savaş ilişkisi

• Edebiyatta hasta beden anlatısı

• Edebiyatta pandemi ve epidemi temsilleri

• Hastalığın dili: Biçimsel imkânlar

• Norm-dışılığın hastalıklaştırılması: Edebiyatta alkolizm ve tembellik temsilleri

• Distopya anlatılarında hastalık

• Edebiyatta hastalık ve mekan ilişkisi: İyileştiren mekanlar, hastalandıran/hasta mekanlar

• Hastalık ve ekolojik eleştiri ilişkisi

• Edebiyatta hastalık, ırk ve etnisite ilişkileri/temsilleri

• Edebiyatta hastalık ve post-hümanizm çalışmaları

******

Sayın Özbekler Merhaba,
umuyor ve diliyorum ki sağlığınız yerindedir…
Ekin Sanat Edebiyat ve Düşün Dergisi’nin aramızdan ayrılan şairlerimizin unutulmaması için geçen yıl ilkini “Hüseyin Atabaş” adına gerçekleştirdiği yarışmayı bu yıl “Mehmet Aydın” adına düzenlemektedir. Katılım koşulları ve açıklayıcı bilgi ektedir. İlgililerine ulaştırmanız dileğiyle.
Katkılarınız için teşekkür ederim. (08 Şubat 2021 Pazartesi-00.11)
Ekin Sanat Edebiyat ve Düşün Dergisi adına;
Ayşe Kaygusuz Şimşek
ayseesimsek@hotmail.com 

NOT.Bu konudaki bilgi yukarıdadır.

Kerim Özbekler
Kerim Özbekler
1 Kasım 1951 tarihinde Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde dünyaya gelmiştir, 1957 yılında Turan İlkokulu'nda ilkokula başlamış. Cumhuriyet Mahallesi'ne taşındıkları için ilkokulu 3.sınıftan sonra Cumhuriyet İlkokulunda devam etmiş ve ilkokulu burada bitirmiştir. 1967 yılında Atatürk Ortaokulu'na kaydolmuştur, ortaokula kaydolduktan sonra İHA-HHA-AA-THA gibi zamanın önemli haber ajanslarında muhabirliğe başlamıştır. Bu nedenle ortaokul'dan ayrılarak çalışma hayatına atılmıştır, 1967 yılında Nazilli'ye bağlı İsabeyli Kasabası'nın lisanslı futbolcusu olmasına rağmen gazetecilik nedeni ile bu işi yürütememiştir. Bu arada ilk şiiri Düzce'de yayınlanan Ferman Gazetesi'nde Halit Çelikoğlu tarafından 14 yaşında iken yayınlanmıştır, 1 Mart 1972 yılında askerlik görevini yapmak için Sivas'a gitmiştir. Sivas'ta Temeltepe'de acemilik eğitimini bitirdikten sonra Bursa'da ki Işıklar Askeri Lisesi'nde 2 ay daktilo kursu görmüş, tekrar Sivas'a dönerek Askerlik Şubesi'nde askerliğini tamamlıyarak terhis olmuştur. Terhis edidikten sonra Nazilli Sümerbank Fabrikası'na yapılan bir imtihanla 1.olarak 15 Nisan 1974 yılında işçi olarak girmiştir, burada 8 ay çalıştıktan sonra çıkmış ve 5 Kasım 1974 yılında Ticaret Ajansı ismi ile bir ticarethane açmıştır. Ticarethane 1 yıl sonra veresiye mal satmaktan batmıştır, 5 Kasım 1974 yılında Yalnızlıklar Benimdir ismini verdiği ilk şiir kitabını yayınlamıştır. Bu kitabın 100-150 tanesi satılmış, gerisi elinde kalmıştır. 1 Kasım 1975 yılında Anadolu Basın isimli bir dergi yayınlamaya başladıysa da bu dergi de ilgi görmeyerek batmıştır, 1975 yılında Muhabirlik ismini verdiği mesleki bir kitap yazmıştır. Bu kitaptan sonra zamanın önemli gazetelerinden olan Son Havadis Gazetesi-İstanbul Gazetesi-Milliyet Gazetesi muhabirliklerine başlamıştır. 2 Ekim 1975 yılında Aydın'ın Yenipazar İlçesi'nde Efe Gazetesi'ni yayınlamaya başlamıştır, 9 Ağustos 1976 yılında merkezi Karabük'te bulunan Anadolu Gazeteciler Derneği Ege Bölgesi Başkanlığı'na getirilmiştir. 1976 yılında Şairler ve Şiirleri Antolojisi-Nazilli-Sanat Albümü-Varan Bir isimli 4 kitap yayınlamıştır. 1977 yılında Muhteşem Bir Eser isimli almanağı yayınlamıştır. 11 Aralık 1977 yılında Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde Bağımsız Belediye Başkanı adayı oldu, seçimi kaybetti, 8 Mart 1978 yılında Nazilli Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçilmiştir, 18 Mayıs 1978 yılında Aydın'ın Bozdoğan İlçesi'nde Fısıltı Gazetesi'ni yayınlamaya başlamıştır. 22 Haziran 1978 yılında Aydın'ın Kuyucak İlçesi'nde Hizmet Gazetesi'ni yayınlamaya başlamıştır, 7 Ağustos 1978'de Aydın ve İlçeleri isimli kitabını yayınlamıştır, 24 Aralık 1978'de Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde Bağımsız Belediye Başkanı Adayı oldu, 2.kez bu seçimi de kaybetti, 1998 yılında Aydın Valiliği tarafından Cumhuriyetin 75.yılı münasebeti ile yayınlanan ''Yazarlar ve Şairler Antolojisi''nde hayat hikayesi ile vesikalık bir fotoğrafı yer almıştır. 1980 yılında çıkarmakta olduğu 3 mahalli gazeteyi kapatmıştır. 1981 yılında Ege Bölgesi Turizm Rehberi-İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi-İzmir ve İlçeleri isimlerini taşıyan 3 kitap yayınladı, 1981 yılında Aydın ve ilçeleri'nde ki ilkokul-ortaokul ve liselerde kitap ve turizm üzerine 69 konferans verdi. 1982 yılında İç Anadolu Bölgesi isimli kitabı yayınladı, 1982 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2112 sayılı Tebliğler Dergisi'nde yayınlamış olduğu Aydın ve İlçeleri-İzmir ve İlçeleri-Ege Bölgesi-İç Anadolu Bölgesi isimli kitapları okullara tavsiye edildi. 1983 yılında Her Yönü ile Ege Bölgesi isimli kitabı yayınladı, 11 Mart 1984 yılında Nazilli Ticaret Odası Meclis Üyeliği'ne seçildi. 25 Mart 1984 tarihinde Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde bulunan Cumhuriyet Mahallesi Muhtar Adayı oldu, 253 oy alarak muhtarlık seçimini kaybetti, 1984 yılında Her Yönü ile Aydın ve İlçeleri isimli kitabı yayınladı, 1985 yılında 10.000 okula 10.000 kitap bağışladı. 22 Ekim 1985 yılında Ege Zeybeklerini Anma ve Yaşatma Derneği Nazilli Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçildi, 1986 yılında Nazilli Ticaret Odası'nı temsilen Nazilli Vergi Dairesi Takdir Komisyonu Üyeliğine seçildi. 1986 yılında Ankara'da bulunan Folklor Araştırmaları Kurumu üyesi oldu, 1990 yılında Nazilli Halk Kütüphanesi Toplantı Salonu'nda 12 hafta süren ''Sevgi Yılı Kültür ve Sanat Toplantıları''nı organize etti ve yönetti. Burada yazı ve şiir yazanlara ücretsiz olarak çok sayıda gazete-kitap-dergi dağıttı, 5 Eylül 1991 yılında Nazilli Belediyesi adına Yayın ve Sanat Fuarı açtı. Burada bir çok gazeteci-yazar-şair-ressam-heykeltraş vb.gibi sanatçılar sergi açtı, Kerim Özbekler tarafından burada yüzlerce gazete-kitap-dergi vb.gibi döküman ücretsiz olarak dağıtıldı. 1992 yılında İstanbul'da 75 gazeteci-yazar ve şaire çalışmaları ile ilgili brifing verdi. Bu brifing haberi 50'ye yakın gazete ve dergide haber olarak yayınlandı, 1999 yılında SSK'den emekli oldu, 2005 yılında Aydın Hürsöz Gazetesi Şairler Antolojisi'nde hayat hikayesi ile birlikte şiirleri yayınlandı. 2005 yılında Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği üyesi oldu, 2006 yılında yapılan kongrede derneğin Denetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 2006 yılında Aydın'lı yazar ve şair Şükrü Öksüz tarafından hazırlanan ''Hürsöz Gazetesi 2006 Şairler Antolojisi.'' isimli eserin 111-112-113-114.sahifelerinde vesikalık bir fotoğrafı. Hayat hikayesi ile şiirleri yayınlandı, Kerim Özbekler'in hayat hikayesi ve fotoğrafı;Ankara'da ikamet eden aslen Diyarbakır'lı olan Elvan Yayınları'nın sahibi İhsan Işık tarafından yayınlanan 13 ciltlik ''Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi''nin 2819.sayfasında da yer almıştır. 4-5-6 Mayıs 2007 tarihinde, Aydın'ın Nazilli İlçesi'nde yapılan şiir şölenine, Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Şükrü Öksüz'ün daveti üzerine iştirak ederek sahnede şiir okudu, 2007 yılında Manisa'nın Salihli İlçesi'nde yaşayan E.öğretmen-gazeteci-yazar ve şair Gündüz Aydın'ın hazırladığı ''Sevgi Yolu Şairler Antolojisi-2007.'' isimli eserin 242-243-244-245.sahifelerinde, vesikalık bir fotoğrafı. Hayat hikayesi ile şiirleri yayınlandı, 4-5-6 Temmuz 2008 tarihleri arasında Yozgat'ta yapılan 9.Uluslararası Sürmeli Festivali Şairler Şöleni'ne, Yozgat Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Ahmet Sargın'ın daveti üzerine iştirak ederek sahnede şiir okudu, 16-17-18-19 Ekim 2008 tarihlerinde, Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş'ın davetlisi olarak Seyhan Sosyal Kültür Sanat Derneği'nin düzenlediği 3.Çukurova Halk Kültür Festivali'ne iştirak ederek Adana'da Şairler Şöleni'nde sahnede şiir okudu, 7-8-9 Kasım 2008 tarihlerinde Antalya'da yapılan 5.Şairler Buluşması'na Güllük Şiir Derneği Başkanı Mustafa Ceylan tarafından davet edildi, burada kendisine Türk Şiirine yaptığı katkılardan dolayı plaket takdim edildi, 28-29-30 Mayıs 2010 tarihlerinde, Çanakkale Yazarlar ve Şairler Derneği Sponsoru Mustafa Berçin'in davetlisi olarak 2.Çanakkale Şairler Şöleni'ne iştirak etti ve sahnede şiir okudu, 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde, Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Sabiha Serin'in davetlisi olarak ''Sivas 2.Şairler Şöleni.'' ne iştirak etti ve sahnede şiir okudu, 1-2-3 Temmuz 2010 tarihlerinde, Kapadokya Yazarlar ve Şairler Derneği Bşk.Ayşe Paslanmaz'ın daveti üzerine 5.Kapadokya Şairler Şöleni'ne iştirak etti ve sahnede şiir okudu, 24-25-26 Eylül 2010 tarihlerinde, Mümin Uluç organizesi ile Nevşehir'de yapılan 6.Kapadokya Şairler Şöleni'ne (davet üzerine) iştirak etti ve sahneye çıkarak şiir okudu, 18 Haziran 2011 Cumartesi günü, saat.17.00'de Ankara'da Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi'nde, Kültür Çağlayanı Dergisi 4.müzik ve Şiir Dinletisi öncesi E.Kültür Bakanlığı Araştırma ve Koordinasyon Dairesi Başkanı-Kültür Çağlayanı Dergisi Sahibi Hayrettin İvgin tarafından kendisine Türk Edebiyatına ve Şiirine yaptığı katkılardan dolayı ''Onur Belgesi.'' takdim edildi, 21 Şubat 2014-02 Mart 2014 tarihleri arasında yapılan, Nazilli Belediyesi 6.Edebiyat Festivali'ne iştirak ederek okuyuculara ücretsiz gazete-kitap-dergi dağıttı, 2014 yılında Mayıs ayında İstanbul'da Ozan Dergisi'ni çıkaran İsmailoğlu Mustafa Yılmaz'ın yayınladığı ''Ozan Gönül Şairleri.'' isimli eserin 113-114-115.sahifelerinde vesikalık bir fotoğrafı ile hayat hikayesi ve şiirleri yayınlandı, 25 Mart 2016 Cuma günü, saat.15.00'de Nazilli Belediyesi Tiyatro Salonu Nazilli-Aydın adresinde, Nazilli Belediyesi 7.Kültür Sanat Edebiyat Festivali açılış töreni sonrası kendisine Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık tarafından 50 yıldır ''Basın Yayın Sanat Dünyası'na Yaptığı katkılar.'' nedeni ile plaket takdim edildi. Plaketi, Belediye Başkanı Haluk Alıcık adına sahnede Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur Gazeteci-Yazar-Şair Kerim Özbekler'e takdim etti. Plaket takdimi sırasında ilçe yöneticilerinin tamamı sahnede yer aldı, 05 Kasım 2016 Cumartesi günü, Aydın'da yayınlanan 12 sahifelik Güzelhisar Gazetesi'nin 3575 sayılı nüshasının 9.sahifesinde Aydın Yazarlar ve Şairler Derneği Başkanı Şükrü Öksüz'ün ''Sorular Bizden Cevaplar Kerim Özbekler'den.'' başlığı ile tam sahife röportajı yayınlandı.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.