ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Edebiyat Dünyasından Kısa Duyurular | Kerim Özbekler

31.08.2020
1.287
A+
A-
Edebiyat Dünyasından Kısa Duyurular | Kerim Özbekler

KERİM ÖZBEKLER / GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 7 EYLÜL KURTULUŞ DESTANI ŞİİR YARIŞMASINI KAZANAN 4 KİŞİYE TABLET BİLGİSAYAR HEDİYE EDİLECEK.(SON KATILIM TARİHİ.01 EYLÜL 2020 SALI)…
AMAÇ;
Efeler diyarı Aydın’ımızın, düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümü etkinlikleri kapmasında şiir yarışması yapılacaktır.
ŞİİR YARIŞMASI KATILIM KOŞULLARI;
-Yarışmanın konusu, 7 Eylül Kurtuluş Destanı’dır.
-Yazım tekniği serbesttir.
-Şiirler 20 dize (5 kıtayı) aşmayacaktır.
-Eserlerin daha önce bir yarışmaya katılmamış ve yayınlanmamış olması gerekir.
-Tüm 5.6.7.8. sınıf öğrencileri katılımcı olabilir.
-Katılımcı ödül alsın veya almasın eserlerin her türlü kullanım haklarından katılımcının adı ve soyadı ile birlikte olmak şartı ile T.C.Aydın Büyükşehir Belediyesi yararlanabilecek, çeşitli sosyal ya da görsel her türlü medya, yazılı ve sözlü basın veya sair yayın organlarında afiş, ilan vs. yerlerde kullanabilecektir. Katılımcı yarışmaya katılarak bu durumu önceden kabul etmiş sayılacak, ayrıca bir kullanım, yararlanma, telif vs. ücret veya ödeme talep etmeyecektir.
-Yarışmaya gönderilen eserler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen eseler T.C. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından ticari amaçla olmamak kaydı ile kültürel veya sosyal amaçlı faaliyetlerde, organizasyonlarda, çalışmalarda kullanılabilecek veya yayınlanabilecektir.
-Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları önceden okumuş ve kabul etmiş sayılır.
-Yarışmaya katılan öğrencilerin isim soyadı ve iletişim bilgileri eserin arka yüzünde yer alacaktır.
YARIŞMA TAKVİMİ;
-Katılımcılar, eserlerini 1 Eylül 2020 Salı günü mesai bitimine kadar yalnızca Aydın Büyükşehir Belediyesinin belirlemiş olduğu adrese gönderecekler veya şahsen teslim edeceklerdir. Bu adrese gönderilmeyen veya teslim edilmeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır. Elden teslim edecek olan katılımcılar son teslim tarihi günün mesai saati bitimine kadar Aydın Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi-Güzelhisar Mahallesi, İstiklal Caddesi, No.4 09100 Efeler-Aydın adresindeki ilgili birime teslim edeceklerdir.
-Seçici kurul değerlendirmesi 2 Eylül 2020 Çarşamba günü yapılacaktır. Seçici kurulun değerlendirmesine itiraz hakkı yoktur.
Yarışma sonuçları 3 – 4 Eylül 2020 tarihleri arasında açıklanacak, sosyal medya ve diğer çeşitli yayın organları ile duyurulacaktır.
ÖDÜLLER;
Seçici kurul tarafından belirlenen en iyi ilk dört esere, tablet bilgisayar verilecektir.
İLETİŞİM;
Altan Özhan (Yarışma Sekreteri)
Aydın Büyükşehir Belediyesi
Kültür ve Sosyal İşler Dairesi
Güzelhisar Mahallesi, İstiklal Caddesi, No.4, K.2 Aydın
Tel.0-256-4444009–Dâhili-1212 -1205
Web Sitesi.www.aydin.bel.tr

*****
HASAN ALİ YÜCEL KISA ÖYKÜ YARIŞMASI’NI KAZANAN YAZARA 10.000, İKİNCİSİNE 5.000. ÜÇÜNCÜSÜNE 3.000, DÖRDÜNCÜSÜNE 2.000 LİRA PARA ÖDÜLÜ VERİLECEK. 6 KİŞİYE İSE 1.000’ER LİRALIK MANSİYON ÖDÜLÜ, TAKDİM EDİLECEK.(SON KATILIM TARİHİ.17 EYLÜL 2020 PERŞEMBE)…
-YARIŞMANIN KONUSU; Yuva.

-YARIŞMANIN KATILIM ŞEKLİ;Okul Müdürlükleri’ne.
-YARIŞMADAKİ KISITLAR;Yarışmaya Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel okul-kurumlarda, eğitim öğretim hizmetleri sınıfında fiilen görev yapmakta olan öğretmen ve yöneticiler katılabileceklerdir.
AMAÇ;
Türk edebiyatının önemli eserleri, yıllar boyunca öğretmen yazarlar tarafından verilmiştir. Mehmet Âkif’ten Refik Halid’e, Necip Fazıl’dan Tanpınar’a. Yahya Kemal’den Çamlıbel’e, Halide Edip’ten Gülten Dayıoğlu’na edebiyata önemli eserler kazandıran isimler aynı zamanda öğretmendir ve edebiyatın sesi okullardan yükselmiştir. Millî Eğitim Bakanlığı, bu geleneğin devamını sağlamak ve okullarımızdaki suskun kalemlerin sesini duyurmak amacıyla, bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Hasan Âli Yücel Edebiyat Ödülleri kapsamında Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması düzenlemiştir.
KISA ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTLARI;
-Yarışmaya Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel okul-kurumlarda, eğitim öğretim hizmetleri sınıfında fiilen görev yapmakta olan öğretmen ve yöneticiler katılabileceklerdir.
-Başvuru yapılan eserin, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası. Millî Eğitim Temel Kanunu ile Türk Millî Eğitiminin genel amaçlarına uygun olarak, ilgili yasal düzenlemelerde belirtilen ilke, esas ve amaçlara aykırılık teşkil etmeyecek şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanmayan eserler, değerlendirilmeye alınmayacaktır.
-Başvuru sahipleri, en fazla bir eser ile yarışmaya katılacaklardır.
-Yarışmaya başvurusu yapılan eserin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir.
-Yarışmada il birincisi olan öyküler bir kitapta toplanacaktır. -Yarışmaya eser gönderen yönetici ve öğretmenler bu hususu kabul etmiş sayılırlar. Yarışmaya katılanlar katıldıkları eserin her türlü yayım hakkını Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne ücretsiz olarak devrettiğini kabul ve yayımlanan eser için telif ücreti almayacağını taahhüt eder.
-Eser içeriklerinde geçecek olan özel ve tüzel kişilere ait isimlerin kullanımıyla ilgili yasal hak ve sorumluluklar katılımcıya aittir.
-Yarışmaya başvuru yapanlar eserlerini Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu’na uygun şekilde, A4 kâğıt ebadında, Times New Roman yazı tipi, 12 punto ve 1,5 satır aralıklı, sayfa kenar boşlukları her yandan 2,5 cm boşluk ve en fazla 10 sayfa olacak şekilde Word formatında hazırlayıp dijital ortamda ve ıslak imzalı EK-1 Başvuru Formu ve Taahhütnamesi ile görev yaptıkları okul-kurum müdürlüklerine teslim edeceklerdir. Biçimsel ve teknik şartları taşımayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
-Eserde yazarın kişisel bilgileri yer almayıp, kişi bilgisi yerine rumuz kullanılacaktır. Rumuz bilgisi öykünün ilk sayfasının sol üst köşesinde yer alacaktır.
-Millî Eğitim Bakanlığı, eser ile ilgili her türlü tasarruf hakkına sahiptir.
-Başvurusunu tamamlayan her katılımcı kılavuzdaki tüm hususları kabul etmiş sayılacaktır.
-İnceleme ve değerlendirme komisyonu üyeleri yarışmaya katılamazlar.
-Yarışma ile ilgili değişiklik yapma hakkı, internet sitesinden önceden duyurmak kaydıyla Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne aittir.
YARIŞMA TAKVİMİ;
-Başvuru sahiplerinin eserlerini okul-kurum müdürlüklerine teslim etmesi. (24 Ağustos – 17 Eylül 2020)
-Okul müdürlüklerinin başvuru yapılan eserleri ilçe millî eğitim müdürlerine göndereceği son tarih. (18 Eylül 2020)
-İlçe millî eğitim müdürlüklerinin birinci eseri belirlemesi ve belirlediği eserin il millî eğitim müdürlüklerine göndermesi. (21 Eylül – 2 Ekim 2020)
-İl millî eğitim müdürlüklerinin il genelinde birinci eseri belirlemesi ve belirlediği eseri Bakanlığa göndermesi. (5-16 Ekim 2020)
-Bakanlık ön jüri ve son jüri değerlendirmesi ile dereceye giren eserlerin ilan edilmesi. (19 Ekim-6 Kasım 2020)
ÖDÜL TÖRENİ;
24 Kasım 2020 Salı
ÖDÜLLER;
1’inci olan eser.10.000 TL

2’nci olan eser.5.000 TL,
3’üncü olan eser.3.000 TL,
4’üncü olan eser Jüri Özel Ödülü.2.000 TL,
5-10’uncu olan eserler Mansiyon Ödülü.1.000 TL

******

ADALET DERGİSİ 65.SAYI DUYURUSU…TELİF ÜCRETİ ÖDENECEK OLAN YAZILARI SON GÖNDERME TARİHİ.30 EYLÜL 2020 ÇARŞAMBA’DIR…

Adalet Dergisinin 65. sayı (2020/2) hazırlıkları başlamıştır.

Dergimizin yeni sayısında özel hukuk ve kamu hukukuna ilişkin yazılar yayımlanacaktır.

Bu süreçte dergimize yazı göndermek isteyenlerin aşağıda belirtilen ve ilan edilen hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yazıların hakem değerlendirmesine uygun şekilde ve ilan edilen atıf kuralları çerçevesinde hazırlanması önem taşımaktadır.

Yayımlanması istenilen makalelerle ilgili olarak;

– Daha önce hiç bir yerde yayımlanmadığı veya yayımlanmak üzere gönderilmediği, başka kurum ve kuruluşlar ile kişilerin haklarının bulunmadığı ve bu husustaki tüm sorumluluğun üstlenildiği hususlarının yazılı olarak beyan edilmesi gerekmektedir.

– Yazılar bilgisayar ortamında hazırlanıp bir örneği dilekçe ekinde aşağıda yazılı adrese, elektronik olarak da aşağıda yazılı e-posta adresine gönderilmeli; yazı sahiplerinin yazıları ile ilgili olarak ihtiyaç halinde görüşme sağlanabilmesi için dilekçelerinde iş ve cep telefon numaraları belirtilmelidir.

– Yazıların en geç 30 Eylül 2020 tarihine kadar gönderilmesi önem taşımaktadır.

– Yazıların ekteki yayın ilkelerine ve yazım kurallarına, aynı zamanda etik kurallara uygun yazılması önem arzetmektedir.

-Yayımlanan yazılar için yazarlara telif ücreti ödenmektedir.

Duyurulur.

Detaylı bilgi için : Ahmet Kemal Pekacar (Şube Müdürü)

Emniyet Mahallesi, Mevlana Bulvarı, No.36, K.13, 06330 Yenimahalle-Ankara

Tel.0-312-2041129/2041170

E Posta.adaletdergisi@adalet.gov.tr

Web Siteleri;

www.adaletdergisi.adalet.gov.tr

www.edb.adalet.gov.tr

*****

Sergâh Dergi Ekibi ile çok rahat iletişim kurabilir, dileğiniz konuda soru sorabilir ve yardım alabilirsiniz. Yazarlık teklifinde bulunabilir ve ekibe katılabilirsiniz. Sponsorluk için mail atarak destek olabilirsiniz. Harici reklam vermek için teklif sunabilirsiniz. Şikayet ve önerilerinizi kolay ve rahat bir şekilde bize iletebilirsiniz.
Sergah Dergi İçerik Platformu
Merkez Yayın: Şanlıurfa
Öneri, istek, şikayetleriniz ve editöryal sorunlarınız için:
Editör: editor@sergahdergi.com
Yazılarınızı göndermek için:
yaziisleri@sergahdergi.com

*****

Dergiye yazıların yollanacağı e-mail adresi: karakedi.dergi@gmail.com
Yazı Teslim Kuralları
– Dergiye gönderilecek yazıların daha önce başka bir yerde yayımlanmamış ya da yayın için değerlendirme aşamasında olmaması gerekir.
– Dergiye yollanan yazılar gönüllülük esasına dayalıdır, herhangi bir telif ödenmez.
– Yayınlanan yazıların telif hakkı dergiye aittir.
– Sayıda her yazarın 1 yazısı yayımlanır.
– Yayımlanan yazıların her türlü sorumluluğu yazar(lar)ına aittir. Dergide yayın yapanlar bu sorumluluğu peşinen kabul etmiş sayılırlar.
– Yayımlanmayan yazılar iade edilmez.
– Dergiye gönderilen yazılar 1,5 aralıklı ve Times New Roman yazı karakteriyle 12 punto olarak sayfanın tek yüzüne basılmalıdır. Yazılar, elektronik posta adresine e-mail yoluyla gönderilmelidir. Dergiye ilk kez yazı yollayanların kısa bir cv’de yollamaları gerekmektedir.
– Yayın kurulu raporları doğrultusunda yazarlardan, yazılarında bazı düzeltmeler yapmaları istenebilir.
Doç.Dr.Yusuf ARSLAN
dryusufarslan@gmail.com

******

İNTERNET YAYINCILIĞI MI YAPIYORSUNUZ ? İYAD’A, ÜYE MİSİNİZ ? İSMİNİ DUYDUNUZ MU VEYA WEB SİTESİNİ ZİYARET ETTİNİZ Mİ ?
Değerli Yayıncı,
-Yayıncı Kartı Başvurusunda bulunmak,
-Yayıncı Sertifikası almak,
-Basın Akademisi’nin online eğitimine katılarak sertifika almak,
-Aracınız için Araç Tanıtım Kartı başvurusunda bulunmak,
-Sitenize üyelik görsellerimizden birini eklemek,
-Web siteniz için IMQS Uluslararası Medya Kalite Standartlarına uygunluk belgesi almak,
-Üyelik bilgilerinizi güncelleyebilmek için
https://www.iyad.com.tr/ veya http://www.iyad.org.tr/ adreslerinden başvuru yapabilirsiniz.
İNTERNET YAYINCILARI DERNEĞİ (İYAD)


******


BİDEN, KKTC İÇİN TEHDİTTİR

Hüseyin Macit Yusuf
Yeni Çağ Gazetesi
hmyusuf1@gmail.com

ABD eski Başkan Yardımcısı, 3 Kasım’daki seçimde Demokratların Başkan adayı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye için sarfettiği iğrenç sözler gündeme oturdu. Bugün bu köşede geçmişte yayınlanmış yazılarımdan alıntılar yaparak Biden’in Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’de hedeflediklerini özetlemeye ve bu çirkin Amerikalı’nın gerçek yüzünü göstermeye çalışacağım.21 Mayıs 2014 tarihli ‘Biden’e Dikkat!’ başlığı taşıyan köşe yazımda, o günlerde Biden’in Kıbrıs’a yapacağı ziyarete değinmiş ve sözkonusu ziyaretin hedeflerini anlatmak için şunları yazmıştım:”ABD Başkan Yardımcısı Biden’in ziyaretinin ana hedefinin, Kıbrıs sorununa çözüm bulmaktan çok, bölgedeki petrol ve doğal gaz yataklarının geleceği ve ABD’nin çıkarlarının korunmasının sağlamlaştırılması amacını güttüğünü söylemek yanlış olmayacaktır… ABD’nin bölgemizdeki siyasetinde belirleyici unsurlardan birinin Başkan Yardımcısı Biden’in olduğu aşikardır. Bu noktada Biden’in biz Türklere bakış açısıyla ilgili birkaç not düşmek istemekteyim.Rum-Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen Biden, uzunca bir süre ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi üyeliği ve başkanlığı yaptı. 1974 Barış Harekatı sonrasında Anavatan Türkiye’ye karşı uygulanan silah ambargosu kararının alınmasının baş aktörlerinden biri Biden’di.
Biden’in sayısını bulmakta zorlanacağınız kadar Türkiye karşıtı karar önergesi Senato’da gündeme alınmıştır. Anavatan Türkiye’ye yardımın kesilmesi, Türk askerlerinin Kıbrıs’tan çıkması, Kıbrıs Rum kesiminin Avrupa Birliği’ne girmesi, sözde Ermeni soykırımının desteklenmesi, Türkiye’ye tazminat için yaptırım uygulanması, PKK teröristlerinin desteklenmesi vs. gibi konulardaki önerilere ve tasarılara destek verdi.Rahmetli Başbakan Ecevit’in ABD Senatosu’na yaptığı ziyarette Biden’in nezaket kurallarını çiğneyen küstahça tavrını ben unutmadım. Biden’in, “Siz ABD’ye muhtaçsınız ancak ABD’nin Türkiye’ye ihtiyacı yok. Kredi ihtiyacınızın da olduğunu biliyorum. Kıbrıs sorununu çözün, istenenleri yerine getirin, size yardımcı olalım. Aksi takdirde hiç bir yere varamazsınız” şeklindeki sözlerini unutmadık. Başbakan rahmetli Ecevit’in, “Kıbrıs meselesi 1974’te bitmiştir. Bunu son kez söylüyorum. Bilmem anlatabildim mi” ve rahmetli Dışişleri Bakanı İsmail Cem’in “Kıbrıs’ta bir yere varamazsak varamayız. Avuç açmaya gelmedik” diye sert çıkışlarıyla daha da küstahlaşan Biden’e ağzının payını vermesi unutulmamalıdır. Biden’in, Türkleri kesinlikle sevmediği bilinen bir gerçektir.Anavatan Türkiye’nin, Milli Kıbrıs davamızda dik durması gereken kritik bir süreçteyiz.Türkiye’nin, her istediğini yaptırabileceğine inanan ABD mantalitesine karşı, büyük bir sınavdan geçmekte olduğu açıktır. Teslimiyetçi, emperyalist sömürücülere boyun eğen siyaset, biz Kıbrıs Türklerinin sonu olacaktır.”Rum-Yunan dostu3 Şubat 2016 tarihinde yine bu köşede kaleme aldığım ‘Oltadaki Balık Kıbrıs’ yazımda da, Biden’in Anavatan Türkiye’ye yaptığı ziyareti gündeme getirerek şunları paylaşmıştım: “ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in son Türkiye ziyaretindeki temasları ve basına yansımalar Kıbrıs Türkleri olarak bizler adına iç açıcı değildir. Kendisini Rum-Yunan dostu olarak ön plana koyan hatta kendisine ‘Bidenopulos’ diye hitap edilmesinden oldukça memnun olduğunu belirten ABD Başkan Yardımcısı göreve geldiğinden beri başımıza çorap örmekle meşguldür. Bidenopulos, Kıbrıs’ı Rum-Yunan ikilisine peşkeş çekerek, aklı sıra Türkiye ve Kıbrıs Türklerini cezalandıracak, aynı zamanda da stratejik öneme sahip Kıbrıs’ı tamamen bir İngiliz-ABD uydusu haline getirecektir.”
‘Biden’e Dikkat!’ ile ‘Oltadaki Balık Kıbrıs’ yazılarımda vurguladığım endişelerimde haklı çıktığım bir müzakere sürecini, ABD’ye yakın Akıncı’nın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından, görüşmelerin başladığı Mayıs 2015’te başarısızlıkla sonuçlandığı Temmuz 2017’ye, Crans Montana 5’li Konferansı’na kadar yüreğimiz ağzımızda izlemek zorunda kaldık. Biden’in görev süresince iki lidere, Kıbrıs sorununun anlaşmayla sonuçlanması için olumlu mesajlar verdiği, özellikle tavize dayalı siyasetinden dolayı CB Akıncı’yı yere göğe sığdıramadığı zihinlerimizde tazedir. Akıncı’nın verdiği tavizlere rağmen Rum-Yunan ikilisinin anlaşmaya razı olmaması ABD tarafından ‘kaçırılmış fırsat’ olarak değerlendirilmiş ise de, Biden’in ABD Başkanı seçilmesi halinde ortaya konacak yeni ‘plan’ ve ‘fırsatlarla’ Kıbrıs Türk halkının yok edilmesi hedefine kaldığı yerden devam edileceğine kuşkunuz olmamalıdır. (20 Ağustos 2020)

****

1 FIKRA…

Adamın birisinin arabasının lastiği, tam tımarhanenin önünde patlar. Adam arabayı, kenara zor yanaştırır. Sonraki işlem malum, kriko-stepne-bijon anahtarı ve tekeri söker ama söktüğü 4 adet bijon yuvarlanıp yağmur mazgalına düşer. Mazgal açılır gibi değildir ve bijonlar da, görünmez.

Adam bir sağına bakar, bir soluna bakar. Çaresiz, kaldırıma çöker. Olayı en başından beri tımarhanenin demir parmaklıklı penceresinden izleyen bir deli, seslenir;

– Ulan sığır! Sen ne yapıyorsun orda öyle ?

– Sorma birader, lastik patladı ve değiştirirken bijonlar mazgala düştü.

– Düşündüğün şeye bak! Diğer lastiklerden birer tane bijon çıkar. Hepsi, 3 bijonlu olsun. Seni, lastikçiye kadar idare eder.

Adam hemen denileni yapar ve akıl hastanesindeki deliye seslenir;

– Senin ne işin var, tımarhanede?

Deli cevaplar;

– Biz burada delilikten yatıyoruz, salaklıktan değil.

*****

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI PROF.DR.ALİ ERBAŞ’IN BU GÜNE KADAR YAYINLADIĞI KİTAPLARIN İSİMLERİ;

-Hristiyanlık (İnsan Yayınları),

-Hristiyanlıkta İbadet (Ayışığı Kitapları),

-Hristiyan Ayinleri (Nun Yayınları),

-İlahi Dinlerde Melekler Alemi (Nun Yayıncılık),

-Engizisyon ((Çeviri-İnsan Yayınları),

-Hristiyanlık’ta Reform ve Protestanlık Tarihi (Daha önceleri İnsan Yayınları tarafından yayınlanan bu kitap, 2016’da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanmış.)

*******

BİZİ KİMLER YÖNETİYOR ?

Lucius Cyphre
Gazeteci – Tarihci

Henry Kissinger, sadece eski Abd disisleri bakani degil, ayni zamanda Bildenberg birliginin bir uyesidir. 1.Dunya savasi sonrasi Siyonist yahudilerin olusturdugu, birkac devlet baskaninin ozel izinlerle bu toplantilara katildigi, katilan kisilerin kesinlikle yahudi birligine bagli olmasi gerektigi vurgulanan kuresel sermayenin hukumranligini kurmak icin olusturulmus bir birliktir. Basini Rotschild ve Rockfeller ailelerinin cektigi bu birlige Abd baskanlari direkt olarak katilmaktadir. Zaten Trumann bir yahudiydi, Bush lar cok faaldi, Kennedy ailesini ortadan kaldiranlarin da bu grup oldugu soylenir. John F.Kennedy bariscil ve sosyal adaletten yana olan bir baskandi, boylelerine tahammulu olmaz. Isin Turkiyeyi ilgilendiren kismi sudur. Bu toplantilara bugune kadar siyaseten katilan sadece 3 kisi vardir: Özal, Demirel ve Erdoğan, isadami olarak Koc grubu, Nahumlar. 2007 yilinda Istanbulda yapilan toplantiya Erdogan, Babacan ve bundan sonraki toplantilarada katilmistir. Gazeteci olarak sadece Cengiz Candar alinmistir, ne hikmetse. Toplantilar bâsina kapali, kapali kapilar ardinda yapilmaktadir. Konusulan konular ve alinan kararlar bilinmemektedir. Turkiyedeki toplantiya Kissinger baskanlik etmistir (kendiside yahudidir). Yahudiye bagliligi olmayanlarin katilamadigi bir grup.
Katilanlar bunlarla sinirli degil, Hikmet Cetin, Faik Oztrak, Mustafa Koc, Omer Koc, Arzu Yanardag, Egemen Bagis, Ali Babacan gibi isimlerde var. Babacan ve Bagis devleti temsilen orada bulundular. Ilginc kisilikler var bu toplantilarda, her sene toplanirlar hemen hemen. Katilimci listeleri internette mevcut. Ilk toplanti 1954 de yapildi ama onun oncesinde ust zumrenin kendi aralarinda yillarca olisumu planladihi biliniyor. Abd baskanlarinin cogunun Evangelist kilisesi mensubu oldugunuda katarsak az cok birligin neye hizmet ettigi de asikar.
Bizi, kimler yönetiyor dersiniz ?

*****

RUS BÜYÜKELÇİSİNİN TÜRKİYE ANILARI

Semiyon Ivanoviç Aralov

(1920’lerde Rus Büyükelçi Aralov anlatıyor, yobazların bitmez kininin nedenini.)

Konya’da, o gece iki medreseyi ziyaret ettik.

Kanlı canlı, hemen hepsi de gencecik mollalar medresenin avlusunda dizilmişlerdi. Bunların yanında geniş cübbeli, beyaz sarıklı hocalar da yer almıştı. Hepsi de, yerlere kadar eğilerek Mustafa Kemal Paşa’yı selamlıyorlardı.

Bunların içinden biri, bunların başı ve en nüfuzlusu Mustafa Kemal Paşa’dan medrese sayısını arttırmasını rica etti. Bu zat, ayrıca medrese öğrencilerinin askere alınmamalarını da istirham etti.

Hoca konuşurken, Mustafa Kemal’in kendini tuttuğu belli oluyordu ama, medrese öğrencilerinin askere alınmamaları söz konusu olunca artık kendini tutamadı ve yüksek bir sesle sertçe;

– Ne o, dedi. Yoksa sizin için medrese, Yunanlıları mağlup etmekten. Halkı zulümden kurtarmaktan, daha mı değerlidir? Millet kan içinde yüzerken, halkın en iyi çocukları cephelerde dövüşür. Yurt için canlarını feda ederken, siz burada genç sapasağlam delikanlıları besiye çekmişsiniz!

Mustafa Kemal konuştukça, gözleri daha korkunç bir hal alıyordu;

-Bu asalakların askere alınmaları için, hemen yarın emir vereceğim!

Hocalar sindiler, ama yüzleri öfkeden kıpkırmızı kesildi. Yabancıların yanında, hükümet başkanı onları paylamıştı.

Mustafa Kemal Paşa, bize dönerek;

-Haydi gidelim, dedi. Artık burada, bizim için yapılacak bir şey kalmadı. Ve şöyle, isteksizce bir selam vererek oradan ayrıldı.

Mustafa Kemal Paşa, otomobilde uzun bir süre yatışmadı.

-Savaş sona erince, onlarla daha ciddi konuşacağım! Her şeyden önce, onları malî dayanaklarından. Vakıflardan, yoksun edeceğim. Yurt topraklarının büyük bir parçası, nerede ise üçte ikisi belki de daha çoğu vakıftır. Bu topraklar, mollaların yaşama kaynaklarıdır. Bunların çoğu, köylülerin elinden alınmış topraklardır. Buna, son vereceğiz. Bir de utanmadan, hükümetten yardım istiyorlar.

Mustafa Kemal, Anadolu topraklarında şimdi gördüğümüz dinç sağlam delikanlıları askerden kaçıran 17.000 medrese bulunduğunu söyledi. Bu, tam bir kolordu demekti.

Medrese öğrencilerinin şimdiye kadar niçin askere alınmadıklarını sormam üzerine Mustafa Kemal, bunların askere alınmaları için gerekli emrin verilmiş olduğunu söyledi.

Bu inkılapçı adım, subaylar arasında büyük bir sevinç yaratmış ve bu olay son günlerin en çok üzerinde durulan konusu haline gelmişti.(BİR SOVYET DİPLOMATININ TÜRKİYE HATIRALARI.)

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.