ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Barışmanço’nun Şarkısı Dönence’yi kim yazdı? | Kaan Çağlayangöl

30.03.2021
1.845
A+
A-
Barışmanço’nun Şarkısı Dönence’yi kim yazdı? | Kaan Çağlayangöl

Dönence, 1981’den beri muamma…

Dönence’nin bestecisinin kim olduğu konusu yıllardan bu yana konuşulup duruyor. Bu konuya da bir açıklık getirmek gerekiyor…

Odatv

Ülkemizde 1960’lı yılların ikinci yarısından sonra ortaya çıkan “rock” müzik gayretleri bugünlere kadar bazı değişimlere uğrayarak geldi. Türkiye’de rock müzik, özellikle 1970’li yıllarda adından bir hayli söz ettirmişti. Barış Manço ve Cem Karaca başta olmak üzere Moğollar, Kurtalan Ekspres, Dervişan, Dadaşlar, Kardaşlar, Dostlar gibi gruplar Anadolu’nun dört bir yanını turneler sayesinde dolaşmaya başlamıştı.

Plakların da birbiri ardına piyasaya çıkması ile birlikte bu müziği halk çok sevdi. Bu müziğe yıllar içerisinde, zaman zaman “Anadolu Rock” zaman zaman ise “Anadolu Pop” gibi isimler verildi. Ben her iki ismin de terminolojik olarak doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü rock ya da pop müzik, ancak bir form anlamında rock ya da pop müzik olarak adlandırılabilir. Bir türküyü ya da alaturka bir şarkıyı veya en genel haliyle bir Türk müziği şarkısını elektro gitarla, synthesizler ile ya da bir başka Batı enstrümanı ile icra etmenin form olarak pek de rock bir tarafı yok. Asıl olan eserin ya da daha doğru bir ifade ile şarkının rock olup olmadığıdır. Halbuki ülkemizde rock ya da pop olarak dinlenen birçok şarkı alaturka müzik orijinlidir ve makamsaldır.

Elbette o şarkıya yapılan düzenleme rock sound’u içeren bir düzenleme olabilir. Ama ortaya çıkan bu müziğe en genel haliyle rock müzik demek müziğin genel kuralları itibariyle pek de doğru olmaz. Özet olarak bir şarkının rock olmasını sağlayan en önemli unsur o şarkının rock formuna uyup uymadığıdır. Bir türkü ya da alaturka bir şarkıyı elektro gitarla çalınca o türkü ya da şarkı rock olur görüşüne katılmıyorum. Aklı başında hiçbir müzik adamının da bu görüşe katıldığını sanmıyorum. İşin bu boyutu uzun bir konu olduğu için bu tanımları ve terimleri şimdilik bir tarafa bırakıyorum. Türkiye’de yapılmış olan gerçek anlamdaki rock müziği merak edenler varsa Kerim Çaplı, Yavuz Çetin, Batu Mutlugil, Şebnem Ferah, Özlem Tekin, Demir Demirkan, Pentagram, Akın Eldes gibi isimleri dinleyebilirler.

TARİH HATALARI

1970’li yıllarda Türkiye’de yapılmış olan “rock” müziğin önemli bazı müzisyenleri vardır.

Ahmet Güvenç de o müzisyenlerden birisidir. Geçtiğimiz günlerde Ahmet Güvenç, benim de severek takip ettiğim ve takdir ettiğim “Turkish Music Trailblazers” Youtube kanalına konuştu ve müzik hayatı hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Bu konuşmanın bir bölümü de doğal olarak Kurtalan Ekspres ile ilgiliydi. Fakat sözünü ettiğim bölümle ilgili Ahmet Güvenç’in bazı anlatımlarında tarihsel hatalar vardı. Tarihsel gerçeklik olarak Ahmet Güvenç’in anlattığının tersi bazı durumlar söz konusu. Videoda anlatılanda bazı bilgiler yanlış.

Ahmet Güvenç

Örneğin; Fehiman Uğurdemir, Kardaşlar’dan Kurtalan Ekspres’e geçmedi. Zaten 1976 yılında, Kardaşlar diye bir grup da kalmamıştı çünkü 1975 yılında Seyhan Karabay grubu dağıtma kararı almıştı. Hatta bir de jübile konseri yapmıştı. 1976 yılında Fehiman Uğurdemir Dadaşlar’da çalıyordu. Ahmet Güvenç’in tarihsel olarak atladığı noktalardan birisi bu. Kılıç Danışman, Fehiman Uğurdemir, Özkan Uğur, Mehmet Gözüpek’den oluşan Dadaşlar grubu… 1976 yılında, Kılıç Danışman, Fehiman Uğurdemir ve Özkan Uğur, Dadaşlar’dan ayrıldı.

Ahmet Güvenç, söz konusu videoda gruba girdiğinde yani 1976 yılında, Barış Manço’nun askerden yeni geldiğini ifade ediyor. Fakat Barış Manço, 1973 yılında askerden dönmüştü. Hatta 1 Aralık 1973 tarihindeki Ankara Dedeman Sineması konseri Barış Manço’nun askerlikten döndükten sonra çıktığı ilk konser olarak tarihteki yerini aldı. Yani Ahmet Güvenç’in Kurtalan Ekspres’e girmesine daha 2 seneden fazla bir süre var. 1976 yılında Avrupa’da CBS etiketiyle yayınlanan “Baris Mancho” plağından sonra Türkiye’ye dönen Barış Manço, Kurtalan Ekspres’i yeniden kurdu. Yıllar önce bu kuruluş hikayesini 2004 yılında Fehiman Uğurdemir’e sormuştum;

Fehiman Uğurdemir: 

1975 sonlarıydı, o günlerin en revaçta olan müzik yayınlarından Milliyet gazetesinde muhabirlikten yazı işleri müdürlüğüne terfi etmiş arkadaşımız Hulusi Tunca beni aradı ve Barış’ın beni davet ettiğini, birlikte bir çay içmeye gitmemizi önerdi. O aralar, 1974’de kurduğum Dadaşlar ile Ersen’den yeni ayrılmış ve basında da bunu duyurmuş hatta yetenekli bir yeni şarkıcı bulursak sadece Dadaşlar adı altında devam edeceğimizi açıklamıştım. Hulusi Tunca ile birlikte Barış’ı Moda’daki evinde ziyarete gittik. Kısa bir sohbetten sonra Barış, gelişmeleri yakından izlediğini kendisinin de yeni bir gruba ihtiyacı olduğunu söyledi ve bana bunu yapmam için teklifte bulundu. Ancak grubun isminin var olan Kurtalan Ekspres olarak kalmasını istiyordu geri kalan konularda özgürdüm. Kabul ettim kendi grubumun klavyecisi (Dadaşlar) Kılıç Danışman’ı, bas gitara da, Bunalımlar zamanından tanıdığım Ahmet Güvenç’i aldım. Davul, nefesli sazlar ve perküsyona da eski Kurtalan’dan Caner, Celal ve Oktay’ı alarak bir şekilde temeli bugüne kadar gelen 2.Kurtalan Ekspres’i kurdum. 1 sene sonra çıkan LP’deki parçalarda da çalmama rağmen gruptan ayrılacağımı söylediğim için ne yazık ki Barış, plağa ne ismimi ne de resmimi koydu. 

Gruptan ayrılma nedenim o günlerin getirdiği maddi sıkıntılardandır. Siyasi ortam çok gergin olduğu için iki ayda bir konser verebilir hale gelmiştik ve ayrılıp piyasada çalışmak zorunda kalmıştım. 

Yine Ahmet Güvenç’in videoda anlattığı gibi 18 Aralık 1977 tarihli Rainbow konserinde Bahadır Akkuzu askerliğe falan takılmamıştı çünkü o tarihlerde kendisi henüz grupta değildi. Gruba 1978 yılında girmişti ve ilk çaldığı albüm “Yeni Bir Gün” albümü idi. “Yeni Bir Gün” albümünün arka kapağında da belirtildiği gibi bu albüm; Ağustos 1978-Aralık 1978 tarihleri arasında kaydedildi.

YENİ BİR GÜN

Ahmet Güvenç ile yapılan söyleşide sıklıkla bahsi geçen “Yeni Bir Gün” albümü ile ilgili de bir şeyler söylemek isterim. Yeni Bir Gün albümünde tüm synthesizer’ları çalan Kılıç Danışman’ın bu albümdeki emekleri yadsınamaz. Albümdeki şarkıların düzenlemelerinde çok büyük emekleri vardır. Ahmet Güvenç’in videoda söylediği gibi “Yeni Bir Gün” albümünde 5 kişi yoktur.

Aynı albümde nefeslileri Oktay Aldoğan çalmıştır, Fuat Güner de gitar çalmıştır. Fakat ne hikmetse albümün arka kapağında her ikisinin de fotoğrafları yoktur. Yani Fehiman Uğurdemir’in bana anlattığı gibi bir durum söz konusu. Kendisinin de çaldığı plağa ne fotoğrafı ne de ismi koyulmuş. Enteresan…

Albümde ihtilaflı bir şarkı da vardır. “Ne Ola Yar Ola” adlı şarkı. Michel Polnareff’in 1967 tarihli “Le Bal Des Laze” adlı şarkısına çok ama çok benzer. Bu benzerlik telif haklarıyla ilgili bir takım çekişmelere konu olmuştur. Bildiğim kadarıyla konu yargıya taşınmış durumda ve aradaki ihtilaf devam ediyor.

DÖNENCE KİMİN BESTESİ

Söz konusu videoda Ahmet Güvenç kendi bestesi olan Gülpembe’den söz ediyor ve şarkıyı nasıl bestelediğini anlatıyor. “Gülpembe” bilindiği gibi bir Ahmet Güvenç bestesidir. Sözleri ise Barış Manço’ya ait olan bir şarkı… 1981 tarihli “Sözüm Meclisten Dışarı” albümünde yer alan “Gülpembe” bugünlere kadar güncelliğini korudu.

Hala severek dinleniyor. Radyolarda, tv kanallarında sürekli yayınlanıyor, internette ise hala en çok seyredilen videolar arasında yer alıyor. “Dönence” için de aynı şeyleri söyleyebilirim. Bu arada Dönence’nin bestecisinin kim olduğu konusu yıllardan bu yana konuşulup duruyor. Bu konuya da bir açıklık getirmek gerekiyor. 

Şarkının melodisi bir dönem Kurtalan Ekspres’te de keyboard ve synthesizer çalmış olan Nejat Tekdal’a aittir. Şarkının düzenlemesine diğer grup elemanlarının katkısı olmuştur. Fakat şarkının melodisini bulan ve albümde çalan kişi Nejat Tekdal’dır. 1981 yılında piyasaya çıkmış olan “Sözüm Meclisten Dışarı” plağında da besteci kısmında Ahmet Güvenç ve Celal Güven ile birlikte adı yazılmıştır.

Fakat nedense Barış Manço’nun Live In Japan albümünde besteci kısmında Ahmet Güvenç, Bahadır Akkuzu ve Celal Güven’in adı vardır. Bahadır Akkuzu’nun “Dönence” ile besteci olarak bir ilgisi olmamasına rağmen onun da ismi “Live In Japan” albümünün kartonetine yazılmıştır. 

“Pharaway Sounds” adlı plak şirketi tarafından yeniden basılan “Sözüm Meclisten Dışarı” plağında Celal Güven, Ahmet Güvenç ve Nejat Tekdal’ın adları kartonette yazılıdır. Emre Grafson Müzik etiketiyle çıkmış olan yeni baskı “Sözüm Meclisten Dışarı” plağında ise kartonete Celal Güven, Ahmet Güvenç ve Bahadır Akkuzu besteci olarak yazılmışlardır.

BARIŞ MANÇO’YA GÖRE DÖNENCE’NİN BESTECİSİ KİMLERDİR

Fakat tüm bunların dışında daha ilginç bir “Dönence” öyküsü daha anlatmak isterim;

TRT ekranlarında, 14 Şubat 1982 tarihinde yayınlanmış olan “Teleskop” programında sunucu, Barış Manço’ya Dönence’nin nasıl ortaya çıktığını sorar. Barış Manço da başlar şarkıyı anlatmaya;

Önce Oğlak ve Yengeç dönencesini anlatır, hemen ardından şarkının bestecilerini sayar ve şu sözleri söyler;

-Ve müziğini olduğu gibi Kurtalan Ekspres, arkadaşlarım yazdı. Yani Ahmet, Celal, Caner, Ömür ve Bahadır beraber yazdılar müziklerini. Ben sözünü yazdım. Ve işte Dönence ortaya çıktı.

Yani 14 Şubat 1982 günü yayınlanan TRT programında Barış Manço diyor ki; Dönence’nin bestesini Celal Güven, Caner Bora, Ahmet Güvenç, Bahadır Akkuzu ve Ömür Gidel birlikte yaptılar. Merak edenler bu videoyu Youtube’da bulabilirler. 

Peki MESAM ve MSG kayıtları bu konu hakkında neler söylüyor? 

Besteciler: Bahadır Akkuzu, Ahmet Güvenç ve Celal Güven

Söz yazarı: Barış Manço

MESAM ve MSG’ye göre plak kapağı kanıt ve belge değil mi? Elbette belge. Fakat Dönence şarkısına ait MESAM ve MSG kayıtlarında Nejat Tekdal’ın adı yok. İlginç.

Tüm bu bilgiler ışığında demek ki bu şarkıyı toplamda 6 kişi bestelemiş. Belki önümüzdeki yıllarda yeni bir besteci daha bu isimlerin arasına eklenir. Kim bilir? Belki bir gün MESAM ve MSG bu işe bir el atar da tüm ihtilaflı şarkılar açıklığa kavuşur. MESAM ve MSG’nin teknik bilim kurulları var. Bu kurulların görev tanımı içerisinde şu maddeler var;

Tüm üyelere ait ve kurumun korumasında olan eserler üzerindeki hak sahipliği iddialarını incelemek ve karara bağlamak, kurul başkanı veya kurulca gerek görülürse üzerinde inceleme yapılan konularla ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerini veya ilgili diğer kişileri, bilgi ve görüşlerini almak üzere kurul toplantılarına çağırmak, yönetim kurulu tarafından incelenmesi istenen konularda gerekli incelemeleri yaparak rapor düzenlemek ve yönetim kuruluna sunmak…

Belki bir gün, Mesam ve Msg sayesinde, kimin hangi şarkının bestesini, sözünü yazdığını veya düzenlemesini yaptığını tüm gerçekliğiyle öğrenebiliriz. Çünkü bu haliyle birçok şarkının hak sahiplikleri karışmış durumda.

Müzik adına tüm gerçekliklerin konuşulması ve bilinmesi umuduyla…

Kaynakça: httpsodatv4.comdonencenin-bestesi-kime-ait?

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/   Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.