ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay °C

Bir Kadının Olağanüstü Hal İlanı | Ergür Altan

Bir Kadının Olağanüstü Hal İlanı | Ergür Altan

Yaşlanmaya hakkım yok değil mi bayım; her zaman güzel ve bakımlı olmalıyım!

Şişmanlamamalıyım kesinlikle; regl geçirmemeli ve menopoza girmemeliyim ayrıca.

Bir toplulukta beğenilmem hoşunuza gider; ama size olan sadakatimi hissettirmeliyim herkese.

Dinlenme hakkım olmamalı değil mi bayım; sizin gibi çalışıyor olmamın yanı sıra, çocuk bakımı, ev işi, yemek, bulaşık hep benim üzerime kalmalı ve bölüşülmemeli!

Çocuğumuzun sorunlarını ben dinlemeliyim, hasta olduğunda ben ilgilenmeliyim, veli toplantılarına ben gitmeliyim, dersine ben çalıştırmalıyım ve size düşen, çocuğumuzun başarılarını dostlarınıza anlatmak yalnızca.

Siyasetle ve futbolla ilgili ahkam kesmenizi hayranlıkla karşılamalıyım ve okuduğum kitaplara dahi karışmanızı bana olan sevginize yormalıyım.

Kendime ait zaman dilimine ve hobilere ihtiyaç duymamalıyım değil mi bayım; size ve çocuğumuza kendimi adamam en doğrusu değil mi!

Siz sarhoş olabilirsiniz, siz küfredebilirsiniz, siz bağıra çağıra konuşabilirsiniz; bana düşen uçsuz bucaksız bir dinginlik…

Başımı alıp tek başıma uzaklarda bir yere gidip kafa dinleme isteğim namussuzluk size göre; cinsel fantezilerinizi, cennette size hediye edileceğini var saydığınız huri açıklamalarınızı ve kadınlara olan gayet anlamlı bakışlarınızı, kadınla erkek arasındaki hormon farklılığına bağlamanız sizin ne kadar namuslu olduğunuzu gösteriyor zira!

Sizden bir ricam olacak bayım; lütfen defolup gider misiniz!

Ben kadınım; bayan değil hanım değil, karı değil! Kadınların da olağanüstü hali vardır bayım; yalnızlığı seçmek gibi, doğayı, çocukları, tutunamayanları sarıp sarmalamak gibi ve ecelini beklemeden, şu üç günlük dünyada otuz yedi numara bir ayak izi bırakıp, cennetin ve cehennemin olmadığı başka bir boyuta geçmek gibi.

Evlenme gereği duymuyorum bayım; yoluma çıkan bir kedinin, bir ağacın, bir derenin duruluğunda bir adam bulursam ve o adama “benimle gelir misin?” diye sorduğumda yan yana adımlar atabiliyorsak düşüncem değişebilir bir ihtimal.

Sevinmelisin bayım; seni bir koltuk değneği olarak görmediğim gibi kendime, sana bakınca bir kredi kartı, bir evlilik sözleşmesi ya da gönül eğlencesi de görmüyorum! Ama senin beni ne olarak gördüğünü duyumsuyorum ve kuracağım tek bir kısa cümle var; “öpüldün canım!”

Ben tembellik hakkını seviyorum bayım; üretme hakkını, bölüşme hakkını, özgür olma hakkını seviyorum. Benim de kendime göre kriterlerim var ve bu kriterlerin hiç birine uymuyorsun maalesef.

Bir kadının olağanüstü hal ilanını dinledin bayım; dağılabilirsin şimdi!

Ergür Altan

Administrator
Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir Websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Yazı Atölyesi kültür sanatın, hayatın pek çok alanını kapsayan nitelikli edebiyat içerikli haber sunar. Bu nedenle başka kaynaklardan alınan, toplanan, bir araya getirilen bilgileri ve içerikleri kaynak belirtilmeksizin yayına sunmaz. Türkçenin saygınlığını korumak amacıyla ayrıca Türk Dil Kurumu Sözlüğünde önerilen yazım kuralları doğrultusunda, yayınladığı yazılarda özellikle yazım ve imla kurallarına önem verilmektedir. Yazı Atölyesi, üyeleri ve kullanıcılarıyla birlikte interaktif bir ortamda haticepekoz@hotmail.com + yaziatolyesi2015@gmail.com mail üzerinden iletişim içinde olan, bu amaç doğrultusunda belirli yayın ilkesini benimsemiş, sosyal, bağımsız, edebiyat ağırlıklı bir dijital içerik platformudur. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz. http://yaziatolyesi.com/ Editör: Hatice Elveren Peköz Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com GSM: 0535 311 3782 -------*****-------
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.