ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay 28°C
Az Bulutlu

Adı Markalaşan Lady Godiva Efsanesi

Administrator
Editörden Yazı Atölyesi, Çağdaş Türk ve Dünya Edebiyatı’nı merkezine alan bir websitesidir. Yazı Atölyesi’ni kurarken, okurlarımızı günümüzün nitelikli edebi eserleriyle tanıtmayı ve tanıştırmayı hedefledik. Yazarlarımız, Yazı Atölyesi’nde, edebiyat, sanat, tarih, resim, müzik vb. pek çok farklı alandan bizlere değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla, sizlerden gelen, öykü, hikaye, şiir, makale, kitap değerlendirmeleri, tanıtımı ve film tanıtım yazıları, anı ve edebiyata ilişkin eleştiri yazılarla, eserlerinize yer veriyoruz. Böylelikle kitaplarınızla eserlerinizin yer aldığı Yazı Atölyesi’nde, dünya çağdaş edebiyatı ile sanatın pek çok farklı alanında değer katacağına inanıyoruz. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.   http://yaziatolyesi.com/    Editör: Hatice Elveren Peköz   Email: yaziatolyesi2016@gmail.com haticepekoz@hotmail.com   GSM: 0535 311 3782  -------*****-------  

Lady Godiva,  hem sadakatin,  hem başkaldırının,  hem tutkunun, hem de şefkatin hikayesidir.

Kapitalizmin, “Che” gibi şekillendirip kapitalizmin hizmetine sunduğu bir simgedir, ama Che markasının “lüks” bir imajı yoktur. Fakat Godiva markası, neredeyse milyar dolara Ülker tarafından satın alınmış bir marka…

Tarihçiler, 11. yüzyılda yaşadığı belirtilen Lady Godiva adında bir kadından bahseder. Godiva ise Lady marka ismi, Mercia Dükü‘nün eşi ve bir asilzadedir.

Halk 11. yüzyıl’da İngiltere Coventry‘de uygulanan ağır vergilerden isyan halindedir.

Vergileri arttıran Lord Leofric‘in eşi Lady Godiva halktan yana tutum alır. Eşini vergileri indirmesi yönünde ikna etmeye çalışır.

Lady’nin ısrarından rahatsız olan Lord Leofric, eşine asla kabul edemeyeceğini düşündüğü bir teklif yapar.

Lady Godiva’nın at sırtında, sadece saçlarına sarınarak, Coventry sokaklarını boydan boya geçmesi koşuluyla vergi yükünü azaltacaktır. Lady Godiva’nın buna cesaret edemeyeceğine inanan Lord eşinin baskılarını bu şekilde kıracağını düşünür.

O an geldiğinde, Lady Godiva atının üzerinde vakur ve kendinden emin olarak geçişini yapar. Bu durumu öğrenen halk, dükkanlarını kapatır evlerine girer.

Lady’nin onuruna kimse sokağa adımını atmaz, hiçbir pencerenin perdesi aralanmaz. Lady’nin bu cesur davranışı karşısında, ona duydukları derin saygıyı gözlerini kapatarak gösterirler.

Lord Leofric eşine verdiği sözü tutar, vergileri, indirir.

Bu olaydan sonra Lady Godiva’nın cesareti, kararlılığı, saflığı, tutkusu ve güzelliği pek çok sanatçıya ilham kaynağı olur.

Şimdilerde Lady Godiva efsanesi bugün hem hafızalarda, hem de Godiva çikolatalarında yaşıyor.

Onun tanınmasının ardındaki asıl gerçek, heykeli dikilmesinin, adına şiir, şarkı yazılmasının, edebiyatta bu kadar yerinin olmasının sebebi, onun bir Lady olması değildir.

Pek çok olayda olduğu gibi Lady Godiva’da herkesin kendine göre yorumladığı bir kişilik olarak efsaneleştirilmiş.

Kimilerinin anlattığına göre halk üzerinde aşırı miktarda vergi yükleyen eşini, eğer vergileri düşürmezse çıplak olarak şehirde gezeceğini söyler. Buna rağmen eşi Lord Leofric vergilerden vazgeçmez.

Lady ise çırılçıplak ata binerek tüm şehri gezer, ancak gezmeden önce sokağa çıkma yasağı getirir. Hatta sokağa bile bakmamalarını söyler. Bir kişi hariç kimse onu görmez. Bu gören kişi Tom’dur. Ondan sonra röntgenci kelimesi, Tom adıyla anılır.(peeping tom) Bu arada uzun saçlarıyla mahrem yerlerini kapattığı da anlatılanlar arasında

Bir başka anlatışa göre, Lady aynı şekil kocasına şart koşar. Eşi kabul ederek, onun bu şekil gezmesi halinde vergiyi düşüreceğini, hatta toptan kaldıracağını söyler. Bunun üzerine Lady çırılçıplak şekilde pazar yerini baştan başa dolaşır. Olaydan sonra vergiler düşmüştür, ama yaşlı koca kısa süre sonra ölür.

Lady Godiva tamamen çıplak ama saçlarının mahrem yerlerini örttüğü söylenir. Ralph Higden isimli keşişe göre, kendisi Katolik olduğu için kilise tarafından bu söylenti yayılır. 16. yüzyıldan sonra anlatılanlara göre ise Lady Godiva eşi tarafından bu çıplak yürüyüşe zorlanmıştır. Kocanın amacı, eşine söz geçirdiğini bir nevi ispat etmektir

Lady Godiva‘nın sokağa çıkma yasağına rağmen onu bir kepeng arkasındaki delikten izleyen röntgenci Tom için de değişik şekilde yorumlanır. Kimine göre cezasını bularak kör olur, kimine göre hemen ölür. Hatta bir başkasına göre bu olay mucizedir. Herkes bakar, ama göremez. Bunların sebebi çıplaklığı büyük günah olarak gören Hristiyan inancına bağlıdır. Çırılçıplak dolaşma hikayesi bin-bir gece masalı gibi dilden dile yayılır. Hatta değişim göstererek namuslu gösterilerek, ona daha az günah yüklenir.

Godiva pek çok kraliçeden, prensesten, halk kahramanından daha ünlüdür. Kimine göre azize, kimine göre teşhircidir. Yine de adı bir göktaşına verilmiş, yaşam hikayesi filmlere konu olmuştur. Adına festivaller düzenlenmekte, birçok yerde heykelleri dikilerek objeleri üretilmiş, pek çok şarkıda yer almıştır. En önemlisi de bir ikon olarak, çikolata markası olmuştur.

Diğer anlamda o dönemden sonra herkesin özgürlük idolü olur. Halka göre de çok onurlu bir kadındır.

Kaynak: Lady godiva efsanesi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.