Yayıncılar, “Fİ” isimli kitaba ilişkin davayı konuşuyor

0
448

Destek Yayınevi de açıklama yaparak, Kohen’in iddialarını yalanladı ve “reklam” amacıyla davanın açıldığını iddia etti.

 

Yazar Azra Kohen, Destek Yayınları’ndan çıkan “Fİ” isimli kitabına ilişkin yayınevine tazminat davası açtı. Konuyla ilgili Destek Yayınevi de açıklama yaparak, Kohen’in iddialarını yalanladı ve “reklam” amacıyla davanın açıldığını iddia etti.

AZRA KOHEN NEDEN DAVA AÇTI

Habertürk’ten Hayati  Arıgan’ın haberine göre, yazar Azra Kohen’in avukatı Celile Zelal Bol tarafından İstanbul Fikri Sınai Haklar Mahkemesi’nde açılan dava dilekçesinde, yayınevinin kitapları için Kohen’le yaptığı yüzde 15’lik telif anlaşmasına uymadığı ileri sürüldü. Azra Kohen’e eksik ödeme yapıldığı ileri sürülen dilekçede, Fİ isimli kitabın bazı nüshalarının arka kapağında bulunan bandrol kayıtlarının incelendiğinde başka yazarlara ait kitapların bandrollerinin kullanılmış olduğunun tespit edildiği de anlatıldı. Dilekçede, Fİ isimli bazı kitaplardaki barkodların Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait “bandrol sorgulama sistemi” adlı uygulamaya yazıldığında Kahraman Tazeoğlu ve Mehmet Ali Güller’in kitaplarına ait bandrol kayıtlarının çıktığı ifade edildi. Açılan davada, 2015 Haziran ile Mayıs 2017 arasında yazarın tüm eserleri için telif hakkının yüzde 15 oranından ödendiğinin tespiti, yazarın kitaplarının 2014 yılından beri ne kadar basıldığı ve satıldığının tespiti, ne kadar promosyon kitap basıldığı, hatalı bandrol basılarak satışa sunulan kitapların tespit edilerek yazarın uğramış olduğu telif hakkı kaybının ne kadar olduğunun belirlenmesi talep edildi. Yazarın 2014 ile 2018 döneminde e-kitap dahil olmak üzere tüm yasal telif hakkı bedelinin belirlenmesi istenen dilekçede, ıslah hakları saklı kalmak kaydıyla Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarih olan 1919’u simgeleyen 1919 TL’lik tazminat talep edildi.

DESTEK YAYINLARI’NDAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Destek Medya Grubu’ndan açıklama yapıldı. Çıkan haberlerle ilgili, “hepsi asılsız ve tamamen gerçekdışıdır” denilen açıklamada, “Henüz dava dilekçesi elimize geçmemiş olmakla birlikte, basında yer alan haberlere göre 1.919 TL (bin dokuz yüz on dokuz Türk lirası) gibi sembolik bir bedel için açıldığı bildirilen bu davanın reklam amaçlı olduğu su götürmez bir gerçektir”ifadeleri kullanıldı. Açıklamada Azra Kohen’e, 4 milyon 307 bin 617 TL teklif ücreti ödendiği söylenerek şu ifadeler kullanıldı:

“İddiaya göre diğer çok satan yazarımız Kahraman Tazeoğlu’nun bandrollerinin birkaç adedinin kendi kitapları üzerinde olduğu belirtilmektedir. Oysa Kahraman Tazeoğlu’nun telif oranı Azra Kohen’den daha yüksektir. Bu akıldışı suçlamaya göre ticari olarak zarar edeceğimiz bir uygulamaya sebebiyet verdiğimiz ileri sürülebilmektedir. Aynı şekilde Mehmet Ali Güller’in kitaplarının birkaç bandrolünün de kendi kitabında basılı olduğu iddia edilmiştir. Oysa Mehmet Ali Güller bizim yazarımız olmadığı için bandrollerini de yayınevimizin alması mümkün değildir.”

 

Kaynak: Oda TV

https://odatv.com/yayincilar-bu-davayi-konusuyor-26061818.html