Sıla’ya intihal kararı /www.radikal.com.tr

0
325
Bir dönem ATV’de yayınlanan Sıla’nın, intihal yoluyla gerçekleştirildiği kanıtlandı

İSTANBUL – 2006-2008 yılları arasında ATV’de yayınlanan Sıla’nın Dürsaliye Şahan’ın projesinden intihal yoluyla gerçekleştirildiği kanıtlandı.
Bianet’in haberine göre, Cansu Dere ve Mehmet Akif Alakurt’un başrollerini paylaştığı ‘Sıla’nın hikayesi, yapımcı firmanın söylediği gibi yönetmen Gül Oğuz’a ait değildi; yazar Dürsaliye Şahan’ın, Hikâye Hırsızı kitabındaki “Güvercin” adlı öyküsünden ve Most Yapım’a gönderdiği dizi projesinden yola çıkarak hazırlanmıştı.

Şahan’ın yapımcı firma aleyhine açtığı telif davası sonuçlandı. İstanbul 1.Fikri Sınaî Haklar Mahkemesi, Senarist Levent Kazak, Profesör Dr. Mustafa Özkan ve Hukuk Doçenti İlhan Yiğit’ten oluşan üç kişilik bilirkişi heyetinin görüşlerine dayanarak karar verdi.
Üç yıl süren davanın sonucu olumlu: Sıla dizisi, Şahan’ın hazırladığı dizi projesinden, intihal yoluyla gerçekleştirildiği kanıtlandı. Most Yapım ve Gül Oğuz; eser sahibi Dürsaliye Şahan’a maddi-manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi.

 

İNTİHALİN ÖYKÜSÜ
Yazar Dursaliye Şahan, 1996 yılında doğudaki çocuk gelinlerden biriyle tanışmış; berdel, bedel, kan davasına karşılık tazminat gibi verilen küçük kız çocukları hakkında bir proje hazırladı.

Bir sinema projesi hazırlamaya karar veren Şahan yapımcı firmayı görüştü. Firma bir hafta sonra arayarak, “Proje, dizi için daha uygun” diyerek yan hikâyeleri de istedi.

İki ay kadar süren görüşmelerin ardından firma ile iletişimi kopan Şahan, Londra’ya gitti. ‘Sıla’ adlı dizi başladığında, dizinin kendi senaryosuna benzediğini yakınlarından duyan Şahan konu ile ilgili bir girişimde bulunmadı. Daha sonra başka bir yapımcı firmaya “Güvercin” projesini sunan Şahan, “Bu hikaye Sıla’da işlendi.” cevabı aldı.(ntvmsnbc)

 

Kaynak: www.radikal.com.tr