Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna Sinemaya Uyarlanıyor

0
375

 Sabahattin Ali’nin 1943 yılında yayımlanan ve uzun zamandır çok satanlar listesinden inmeyen romanı Kürk Mantolu Madonna film oluyor.

 

Sabahattin Ali’nin ölümsüz eserlerinden biri olan Kürk Mantolu Madonna isimli romanı film oluyor. 1943 yılında yazılan Kürk Mantolu Madonna, 70 yıl aradan sonra yeniden en popüler kitaplar arasına girdi ve uzun zamandır çok okunanlar listesinden inmiyor.

Sabahattin Ali’nin 41 yıllık hayatına sığdırdığı en önemli eserlerinden biri olan Kürk Mantolu Madonna’yı okuyan herkesin aklına gelen soru, bunun niçin bir filmi yapılmadığı idi. Hazır senaryo tekniğine yakın bir üslupla yazılan Kürk Mantolu Madonna, Almanya’ya eğitim amacıyla giden Raif isimli bir gencin serüvenini anlatıyor.

Kendisi de resimle ilgilenen Raif Efendi, bir müzede gezdiği sırada gördüğü sergideki bir genç kadın portresi ilgisini çeker. Günlerce o tabloyu izlemeye gider. Bir gün tablodaki kadın yanına gelir ve kendisi ile tanışır. Sonrasında olaylar hızla gelişir ve “Kürk Mantolu Madonna” ile Raif Efendi yakın arkadaş olur. Hikayenin devamı ise bugünkü Almanya’da yaşanan dramatik evlilikleri hatırlatan bir seyirle gelişir.

Ay Yapım hayata geçirecek

Ay Yapım’ın yapım haklarını satın aldığı eserin senaryo çalışmalarını Halit Ziya Uşaklıgil’in ‘Aşk-ı Memnu’ ve Reşat Nuri Güntekin’in ‘Yaprak Dökümü’ eserlerini televizyon dizisine dönüştüren Ece Yörenç’in yapacağı belirtildi.

Azap Yolları, Hanende Melek, Kuyucaklı Yusuf, Gramofon Avrat, Hasan Boğuldu, Devlerin Ölümü, ve Kar Beyaz’ın ardından yapılan sekizinci Sabahattin Ali uyarlaması olacak.

 

 

 

Kaynak: Birgün Gazetesi